łysienie plackowate u dzieci
wirul/Adobe Stock
Zdrowie

Łysienie plackowate u dzieci – jak rozpoznać, czy jest uleczalne?

Łysienie plackowate jest chorobą zapalną o przewlekłym charakterze, która występuje również u dzieci. U części pacjentów następuje samoistne cofnięcie się choroby. Jest wiele metod wspomagających odrastanie włosów, ale nie wszystkie mogą być stosowane u dzieci.

Łysienie plackowate jest związane z chorobą zapalną, która dotyka okolic mieszków włosowych. Choroba może rozpocząć się w każdym wieku, jednak najczęściej diagnozuje się ją u dzieci i młodzieży. Schorzenie powoduje nasilone wypadanie włosów na obszarach owłosionej skóry głowy, ale może dotyczyć także innych owłosionych partii ciała. Łysienie plackowate u dzieci nie wpływa na ogólny stan zdrowia, może jednak poważnie niekorzystnie oddziaływać na ich psychikę.

Spis treści:

Przyczyny łysienia plackowatego u dzieci

Nie wiadomo dokładnie, jak dochodzi do powstawania łysienia plackowatego u dzieci. Wśród przyczyn wymienia się między innymi:

  • stres – na przykład rozpoczęcie nauki w szkole, przedszkolu, egzaminy, zmiana szkoły/klasy, problemy z nauczycielami, obciążenie nauką, wyobcowanie wśród kolegów, śmierć w rodzinie, kłopoty finansowe rodziny, wyjazd rodziców za granicę, inne choroby czy zabiegi operacyjne. Stany napięcia emocjonalnego mogą zaburzać wydzielanie neuropeptydów, które sprzyja zwiększeniu reaktywności układu immunologicznego i u dzieci predysponowanych mogą zapoczątkowywać nacieki wokół mieszków włosowych.
  • zaburzenia autoimmunologiczne – łysienie plackowate potrafi towarzyszyć innym chorobom autoimmunologicznym, np. chorobom tarczycy.
  • skłonności genetyczne – około 20 procent dzieci z łysieniem plackowatym ma przodków, u których pojawiały się podobne problemy.

Objawy łysienia plackowatego u dzieci

Głównym objawem łysienia plackowatego jest wypadanie włosów, które prowadzi do łysienia i tworzenia się na  pozbawionej owłosienia skórze „placków”. W zależności od obszaru dotkniętego utratą włosów, wyróżnia się kilka typów łysienia plackowatego:

  • łysienie plackowate (alopecia areata) charakteryzuje się powstawaniem pojedynczych lub mnogich ognisk łysienia o owalnym lub okrągłym kształcie. „Łyse placki” występują najczęściej na potylicy i skroniach, a na ich obrzeżach widoczne są często ułamane włosy, tzw włosy wykrzyknikowe. Pozbawiona włosów skóra może być zaczerwieniona.

    łysienie plackowate u dzieci alopecia areata
    AliciaFdez/Adobe Stock
    fot. AliciaFdez/Adobe Stock
     
  • łysienie plackowate całkowite (alopecia totalis) przebiega całkowitą utratą owłosienia w obrębie skóry głowy, dotyczy to także rzęs i brwi
  • łysienie wężykowate (ophiasis) – utrata włosów postępuje od brzegów granicy owłosienia. W nasilonej postaci łysienia wężykowatego mogą pozostać jedynie kępki włosów na czubku głowy (tzw. lwia grzywa)
  • łysienie plackowate uogólnione jest najcięższą postacią łysienia plackowatego. Przebiega z całkowitą utratą włosów z głowy i innych okolic ciała.

Jak rozpoznać łysienie plackowate u dziecka?

Chorobę zwykle rozpoznaje lekarz na podstawie objawów. Czasami konieczne jest jednak wykonanie badań, aby upewnić się, czy nasilone wypadanie włosów u dziecka nie jest spowodowane innymi chorobami niż łysienie plackowate (np. trichotillomania, grzybica skóry głowy, łysienie telogenowe).

Łysienie plackowate u dzieci potwierdzić można badaniem histopatologicznych, które wykazuje zachowanie mieszków włosowych, a we wczesnej fazie choroby ich otoczenie naciekami z limfocytów – tzw. „rój pszczół”.

Leczenie łysienia plackowatego u dzieci

Do stymulacji porostu włosów u dzieci teoretycznie można stosować te same metody, które wykorzystuje się w leczeniu łysienia plackowatego u dorosłych. Praktycznie jednak nie wykorzystuje wszystkich dostępnych środków ze względu na niedojrzałość skóry i układu immunologicznego dziecka, a także ograniczoną zdolność współpracy małego pacjenta.

Jak zatem leczy się łysienie plackowate u dzieci? W praktyce najczęściej stosuje się środki drażniące, wywołujące przekrwienie skóry. Rano – wcieranie preparatu z pilokarpiną, wieczorem – maści z cygnoliną.

Gdy w skórze wyraźnie zaznaczą się mieszki włosowe, na ogół włączane jest miejscowe stosowanie preparatów z inhibitorami kalcyneuryny, które można stosować także na brwi i powieki. Domięśniowo podaje się także dzieciom powyżej 2. roku życia penicylinę prokainową i w razie potrzeby hydroksyzynę (na uspokojenie).

Łysienie plakowate u starszych dzieci i młodzieży można leczyć z zastosowaniem fototerapii lub fotochemioterapii, czyli naświetlań. W leczeniu łysienia plackowatego u dzieci raczej nie stosuje się mezoterapii, która wiąże się z ostrzykiwaniem skóry głowy.

Ważnym elementem terapii łysienia plackowatego u dzieci może być psychoterapia, zwłaszcza jeśli u podłoża choroby lekarz stwierdzi przyczyny psychologiczne.

Czy łysienie plackowate u dzieci można wyleczyć?

Rokowanie w przypadku łysienia plackowatego u dzieci jest gorsze, niż gdy chorobę rozpoznaje się je u osób dorosłych. Najgorsze jest w przypadku stwierdzenia łysienia wężykowatego, a także wtedy gdy wypadanie włosów towarzyszy innym chorobom atopowym, takim jak np. atopowe zapalenie skóry. Całkowite wyleczenie jest też mało prawdopodobne, gdy u dziecka stwierdzone zostanie łysienie całkowite i uogólnione.

Gdy zastosowane leczenie nie przynosi rezultatów, warto rozważyć przygotowanie dla dziecka peruki.


Źródło: dermatologia-praktyczna.pl

Przeczytaj też:

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA