
Niedobory magnezu u dziecka objawiają się dosyć widocznie, choć możesz pomylić je z czymś innym. Sprawdź, jak rozpoznać, że dziecko ma niedobór magnezu oraz jakie produkty powinno jeść, by uzupełnić poziom tego pierwiastka w organizmie.
Magnez dla dzieci: objawy niedoboru
Wiele się mówi o tym, że magnezu nie może zabraknąć w diecie ciężarnej kobiety, ponieważ niedobory magnezu sprzyjają poronieniom. Jest on również bardzo istotny w diecie dziecka. Magnez jest niezbędny w rozwoju, ponieważ wpływa na prawidłową pracę układu nerwowego. U dorosłych pierwszym i najbardziej popularnym objawem niedoboru magnezu jest brak koncentracji (u dzieci również) i drgająca powieka (to skurcze mięśni, które są spowodowane niedoborem tego składnika).
U dziecka niedobór magnezu ma też kilka innych objawów:
- nadpobudliwość i nerwowość
- przejawy agresji
- brak koncentracji i roztargnienie
- brak możliwości zapamiętywanie
- problemy z zasypianiem, a czasem wręcz bezsenność
Gdy niedobory magnezu są coraz większe, dziecko może być osłabione, odczuwać mrowienie w rękach i nogach, mieć zawroty głowy i nierówną pracę serca. Dzieje się tak, ponieważ magnez jest źródłem, z którego nasz organizm czerpie w trakcie procesów energetycznych. U niemowlaków i małych dzieci, często wraz z niedoborem magnezu występuje niedobór wapnia, pamiętaj więc starać się uzupełniać oba składniki. Nie przekraczaj jednak dawek sugerowanych przez lekarza czy tych, które zalecane są w ulotce leku, ponieważ nadmiar magnezu powoduje psucie się zębów oraz kruchość kości.
Zapotrzebowanie i suplementacja magnezu u dzieci
Preparat z magnezem powinien dziecku zalecić lekarz, ponieważ nie każdy z wyżej wymienionych objawów świadczy od razu o niedoborze magnezu. Zarówno niedobór, jak i nadmiar magnezu są szkodliwe, dlatego warto poświęcić chwilę i zapoznać się z dawkami, które oferują nam producenci leków. Zapotrzebowanie na magnez u dzieci:
- od 1 do 3 roku życia wynosi 80mg,
- od 4-9 roku życia - 130mg.
Rośnie ono wraz ze wzrostem organizmu.
Zobacz też: Złe zachowanie? Może to przez złe jedzenie!
Źródła magnezu w diecie
Oprócz gotowych leków i suplementów w postaci syropów i tabletek, niedobory magnezu u dziecka można uzupełniać dobrze zbilansowaną dietą. Wiele z warzyw, owoców i produktów mlecznych zawiera w sobie magnez, ale często jest to niewielka ilość.
Największym źródłem magnezu w pokarmach są:
- kasza gryczana,
- płatki owsiane,
- orzechy (szczególnie migdały),
- kakao,
- ciemne pieczywo,
- rośliny strączkowe,
- gorzka czekolada,
- wzbogacane magnezem wody mineralne.
Zobacz też: