Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, literki, chłopiec, okulary
Zdrowie

Mały okularnik

Jeśli coś Cię zaniepokoi, idź z dzieckiem do okulisty. Wszelkie wady wzroku trzeba jak najwcześniej skorygować.

Dziecko po urodzeniu widzi „oddzielnie” jednym okiem i drugim. Dopiero potem mózg uczy się zlewać te dwa obrazy w całość. Jeszcze później nauczy się stereopsji, czyli widzenia głębi. Problem pojawia się, gdy wystąpi wada wzroku.

Mały dalekowidz

Gałka oczna niemowlęcia jest mała, dlatego u większości dzieci występuje niewielka dalekowzroczność (2–3 dioptrie). Gałka z wiekiem szybko rośnie i nadwzroczność się koryguje. Kłopot powstaje, gdy dziecko jednym okiem widzi lepiej niż drugim. Jeśli różnica jest duża, mózg nie potrafi dwóch różnych obrazów, jakie do niego docierają z obu oczu, zlać w jeden. Oko, w którym wada jest większa, „przeszkadza” w widzeniu. Mózg, broniąc się przed tym, odrzuca nieostry obraz. Prowadzi to do tzw. niedowidzenia z nieużywania: oko słabe widzi coraz gorzej. Wadę łatwo zauważyć – dziecko zezuje. Niekiedy jednak występuje tzw. zez bez zeza: jest minimalny lub nawet niewidoczny.

Konieczne okulary

Gdy okulista stwierdzi u malca wadę wzroku, trzeba ją skorygować okularami. Jeśli tak się nie stanie, procesy widzenia nie będą przebiegały prawidłowo i mózg nie nauczy się rozpoznawać docierających do niego obrazów. Dziecko może nie nauczyć się widzieć przestrzennie!
Założenie okularów to dla malca na początku spory problem. Niemowlęciu przeszkadzają, w pierwszych dniach stale je zrzuca z noska. Przedszkolak może wstydzić się kolegów. Musisz mu pomóc zaakceptować siebie w okularach.

  • Dobierz ładną, kolorową oprawkę. Powiedz maluszkowi, że świetnie dzięki niej wygląda.
  • Kup szkła plastikowe. Są droższe od zwykłych, ale trwalsze. Nawet jeśli spadną na podłogę, nic im się nie stanie.
  • Powitaj go w klubie okularników. Wskaż osoby dorosłe z Waszej rodziny, noszące okulary. Wybierz osoby, które dziecko lubi.
  • Nie zmuszaj. Do noszenia okularów malec musi „dorosnąć”. Przyzwyczajaj go do nich stopniowo. Zaczynajcie od jednej, dwóch godzin dziennie. Z czasem szkła przestaną mu przeszkadzać. Zwłaszcza gdy będzie w nich widział lepiej i wyraźniej.

Jeśli malec nie zaakceptuje okularów, zapytaj lekarza o szkła kontaktowe. Mogą je nosić nawet najmłodsze dzieci.

Co z plasterkiem

Większy problem z zaakceptowaniem okularów mają dzieci, które dodatkowo powinny zasłaniać lepsze oko, by słabsze zaczęło „pracować”. W sklepie optycznym kup specjalne plastry okluzyjne z kolorowymi naklejkami (pozwól dziecku wybrać). Spytaj okulistę, czy wystarczy, jeśli malec będzie nosił zasłonkę tylko w domu przez kilka godzin.
W niektórych miastach są przedszkola dla dzieci niedowidzących lub z zezem. Oprócz normalnych zajęć maluchy mają tam specjalne ćwiczenia wzroku, prowadzone przez specjalistów.

Najczęstsze wady

Prawie 90% informacji o otoczeniu odbieramy za pośrednictwem narządu wzroku. Dlatego wszelkie nieprawidłowości trzeba korygować.

  1. Krótkowzroczność: Dziecko widzi w miarę dobrze z bliska, ale słabo z daleka. Mruży oczy, wyraźnie wysila wzrok, przybliża się do telewizora. Gałka oczna jest zbyt długa lub rogówka zbyt wypukła i za mocno załamuje światło. Ostry obraz powstaje przed siatkówką. Na siatkówce jest nieostry. Malec musi nosić soczewki lub szkła rozpraszające (minusowe).
  2. Nadwzroczność (dalekowzroczność): Maluch widzi nieostro z każdej odległości. Męczy go oglądanie obrazków, układanie puzzli, a później czytanie. Gałka oczna jest zbyt krótka lub rogówka zbyt płaska. Ostry obraz powstaje za siatkówką. Na siatkówce jest rozmyty. Pomaga noszenie szkieł lub soczewek skupiających (plusowych).
  3. Astygmatyzm: Dziecko mruży oczy, przekrzywia główkę, aby wyraźnie widzieć. Wada ma związek z nieprawidłową budową rogówki, obraz powstaje w dwóch punktach, położonych przed i za siatkówką. Jest zniekształcony, rozciągnięty. Maluch musi nosić specjalne szkła cylindryczne.

Konsultacja: prof. dr hab. Mirosława Grałek, kierownik Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka

Zobacz też: Jak i ile tak naprawdę widzi niemowlę?

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Chłopiec śpi na klawiaturze przy komputerze
© mariesacha - Fotolia.com
Zdrowie
Czy można leczyć krótkowzroczność podczas snu?
Coraz więcej dzieci ma problem ze wzrokiem – zwiększa się liczba krótkowidzów. Główną przyczyną krótkowzroczności jest wielogodzinne spędzanie czasu przed ekranem monitora (czy to telewizora, czy komputera). Jedną z metod leczenia tej wady jest ortokorekcja. Na czym polega ta metoda oraz kto ją może stosować, opowiada Piotr Toczołowski, specjalista optometrii klinicznej.

Na czym polega ortokorekcja? Piotr Toczołowski: Ortokorekcja to niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zwanych OrtoK. Krótkowzroczność korygowana jest spłaszczeniem rogówki, dzięki czemu promienie świetlne skupiane są prawidłowo. W przypadku astygmatyzmu wyrównany zostaje kształt rogówki. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu, dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów. Jak długo utrzymuje się efekty dobrego widzenia w ciągu dnia? Piotr Toczołowski: Prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16-40 godzin, w zależności  od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane. W ciągu pierwszych dni korekcja utrzymuje się przez kilkanaście godzin, a po kilku miesiącach nawet do 40 godzin, co pozwala zakładać soczewki co drugą noc. Cały proces korekcji odbywa się podczas snu dzięki czemu w ciągu dnia dziecko widzi dobrze bez użycia okularów czy tradycyjnych soczewek kontaktowych. Zobacz także: Sprawdź, czy twoje dziecko dobrze widzi Czy ortosoczewki są bezpieczne? Piotr Toczołowski: Ortosoczewki wykonuje się ze specjalnego gazoprzepuszczalnego tworzywa, dlatego nawet zamknięte oko pozostaje dotlenione, dzięki temu nie odnotowuje się specjalnych powikłań. Dodatkowo cały proces jest odwracalny, co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary. Kto może stosować metodę ortokorekcji ? Piotr Toczołowski: Ortokorekcja jest najskuteczniejszą metodą, która hamuje lub w znacznym stopniu spowalnia narastanie...

astygmatyzm u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Astygmatyzm u dzieci – przyczyny, rodzaje, leczenie
Astygmatyzm u dzieci można wykryć już w niemowlęctwie. Nieleczony może się nasilać i powodować kłopoty w nauce oraz liczne dolegliwości zdrowotne. Sprawdź, jak objawia się astygmatyzm i jak go leczyć.

Astygmatyzm (niezborność) u dzieci to jedna z powszechniej występujących dolegliwości związanych z oczami w tej grupie wiekowej. Choć nie da się go całkowicie wyleczyć w dzieciństwie, szybka diagnoza ma bardzo duże znaczenie.  Spis treści: Czym jest astygmatyzm? Przyczyny astygmatyzmu u dzieci Astygmatyzm u dzieci – rodzaje Jak objawia się astygmatyzm u dzieci? Leczenie astygmatyzmu u dzieci Czym jest astygmatyzm? Astygmatyzmem nazywamy wadę refrakcji, która powoduje nieprawidłowe widzenie, niezależnie od tego, czy oglądany przedmiot znajduje się blisko czy daleko od oczu. Dosyć często astygmatyzm występuje razem z  krótkowzrocznością u dziecka , może również współwystępować z dalekowzrocznością. U astygmatyków rogówka oka nie ma kształtu odciętego fragmentu kuli, co jest prawidłowe, ale jest spłaszczona, jak elipsa, czy piłka do rugby. To powoduje, że wiązka światła rozprasza się na rogówce i oglądany obraz jest zniekształcony, zamazany, a jego kontury nieostre. Znacznie rzadziej zdarza się, że astygmatyzm u dzieci wynika z wady soczewki oka. Poniższy rysunek przedstawia oko z astygmatyzmem krótkowzrocznym.  Przyczyny astygmatyzmu u dzieci Najczęściej astygmatyzm pojawia się jako wada wrodzona . Niestety nie wiadomo, jaki proces odpowiada za nieprawidłowe formowanie się kształtu rogówki, ale pewne już jest, że astygmatyzm może być dziedziczony. Jeśli jeden z rodziców ma astygmatyzm, warto zbadać wzrok dziecka już w niemowlęctwie. W razie zdiagnozowania u dziecka astygmatyzmu, należy podjąć leczenie, nie czekając na wystąpienie pierwszych objawów. Astygmatyzm u dzieci może być także nabyty, np. na skutek: operacji chirurgicznej oka urazu oka i zmiany kształtu rogówki chorób rogówki, np. stożek rogówki dysfunkcji mięśni okoruchowych nieprawidłowej budowy powiek....

maluch, okulary, chłopiec
Zdrowie
W klubie okularników
Jeśli uważasz, że maluch często trze oczy albo je mruży, oglądając książeczki, nie odkładaj wizyty u okulisty. Być może potrzebuje okularków, by widzieć prawidłowo.

Dziecko „uczy się” prawidłowo widzieć aż do siódmego roku życia. Jest to związane z rozwojem centralnego układu nerwowego . Tę naukę może zaburzyć wada wzroku, którą w dodatku trudno zauważyć. Maluch nie skarży się, bo nie wie, że widzi inaczej niż inni. Potrafi się przystosować do takiej sytuacji, dlatego to ty zrób... Uważnie obserwuj Jeśli twoja pociecha nie wsadza nosa w książeczkę, żeby pokazać ci, gdzie jest kotek, wszystko jest w porządku. Potrzebuje jednak pomocy, jeżeli: - trze i mruży oczka, przyglądając się czemuś z bardzo bliska, przechyla główkę, gdy patrzy, - podchodzi do telewizora, ale nie po to, żeby dotknąć rączką obrazu (to zwyczaj wielu maluchów), ale żeby lepiej widzieć, - na spacerze nie dostrzega kaczki czy wiewiórki, którą ty widzisz, - pojawia się biały refleks z dna oka – natychmiast zgłoś się na badanie okulistyczne , - zezuje – częste przy innych wadach wzroku, - ktoś w rodzinie ma poważne problemy ze wzrokiem – w tej sytuacji zabierz dziecko do okulisty nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że widzi idealnie. Zapisz do okulisty Choć nie ma rejonizacji i nie potrzebujesz skierowania, to i tak porozmawiaj z pediatrą o swoich wątpliwościach – pomoże ci znaleźć dobrego specjalistę. Przygotuj malucha na spotkanie z okulistą. Zaintryguj go, obiecując, że u pani doktor zobaczy fajne obrazki. Okulista pokaże mu różnej wielkości rysunki i przedmioty, by przekonać się, jak dziecko widzi. Jeśli zauważy jakiś problem, po zapuszczeniu mu do oczu Tropicamidu wykona dodatkowe badanie. Źrenice dziecka przez kilka godzin będą szeroko otwarte, więc załóż mu okulary przeciwsłoneczne , bo światło będzie je razić. Czekaj na diagnozę Wśród najmłodszych występuje: Nadwzroczność (dalekowzroczność) – maluch lepiej widzi tylko obiekty oddalone, nie lubi więc układanek, obrazków z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak