śpiące dziecko
Adobe Stock
Zdrowie

Mamo, poznaj meningokoki!

Meningokoki to groźne bakterie wywołujące inwazyjną chorobę meningokokową (IChM). Najczęściej ma ona postać sepsy i/lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Choroba rozwija się bardzo szybko i w ciągu zaledwie 24 godzin może prowadzić do stanu zagrażającego życiu. Czy wiesz, że chronią przed nią szczepienia? Powinny one zostać podane możliwie wcześnie, gdyż to właśnie najmłodsi są najbardziej narażeni na zakażenie meningokokami.

Chociaż IChM może pojawić się u każdego, to najczęściej dotyka ona dzieci w wieku do 5 lat. Szczyt zachorowań tej choroby przypada na 1. rok życia, co oznacza, że największe ryzyko jej wystąpienia występuje u niemowląt. Tym samym szczepienie przeciw meningokokom zaleca się rozpocząć już po ukończeniu 2. miesiąca życia. Co warto wiedzieć o tych bakteriach?

Meningokoki – groźny wróg najmłodszych

Zakażenie meningokokowe wywołuje bakteria nazywana dwoinką zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Meningokoki (potoczna nazwa dwoinki) mogą mieć różne typy – obecnie znanych jest 12 typów, jednak nie wszystkie odpowiedzialne są za taką samą ilość zakażeń. Najwięcej zakażeń wywołuje 5 typów: A, B, C W i Y. Przy czym w Polsce większość zakażeń u dzieci wywołują meningokoki typu B. Ze statystyk wynika, że odpowiadają one aż za 75% przypadków choroby u dzieci do 2. roku życia.
Do zakażenia meningokokami dochodzi drogą kropelkową. Oznacza to, że można zakazić się m.in. poprzez kaszel czy kichanie, picie z jednej butelki, oblizywanie smoczka czy używanie wspólnych sztućców.

WAŻNE: Nawet do 80% osób w żłobkach i przedszkolach jest bezobjawowymi nosicielami tych groźnych bakterii!

Jakie są objawy zakażenia meningokokami?

Inwazyjna choroba meningokokowa początkowe objawy ma podobne do grypy lub COVID-19. Należą do nich: gorączka, nudności, wymioty, brak apetytu i ogólne złe samopoczucie. Dopiero po kilku godzinach od zakażenia pojawiają się odmienne od tych infekcji symptomy, w tym m.in. ból kończyn, zmiana koloru skóry, trudności z oddychaniem, biegunka, sztywność karku, a także charakterystyczna, ale nie zawsze występująca, wysypka wybroczynowa. Trzeba podkreślić, że zakażenie meningokokowe rozwija się błyskawicznie, jest nieprzewidywalne, a przy braku interwencji specjalistycznej nawet w ciągu 24 godzin może doprowadzić do śmierci dziecka.

szczepienie niemowlęcia
Adobe Stock

Co warto wiedzieć szczepieniach przeciw meningokokom?

Chociaż ryzyko zakażenia meningokokami można zmniejszyć poprzez systematyczne przestrzeganie nawyków higienicznych, to najskuteczniejszym sposobem zapobiegania IChM jest szczepienie ochronne. Z uwagi na to, że najczęściej zagrażającym u dzieci typem meningokoków jest typ B, szczepienie przeciw niemu zaleca się już od ukończenia 2. miesiąca życia. Istnieją jednak różne schematy szczepienia, dlatego jest ono możliwe również po 6. miesiącu życia, a także u starszych dzieci – przedszkolaków i uczniów.

WAŻNE: Szczepienie przeciw meningokokom w prowadzonym w Polsce Programie Szczepień Ochronnych określone jest jako tzw. szczepienie zalecane. Oznacza to, że zwykle jest ono odpłatne, jednak w wielu województwach i miastach realizowane są regionalne programy, które umożliwiają wykonanie szczepienia bezpłatnie.

Szczepienia przeciw meningokokom są niezwykle ważne, gdyż nawet 1 na 6 przypadków kończy się śmiercią. Biorąc pod uwagę szybki przebieg i wysoką śmiertelność jest to jedno z najcięższych zakażeń bakteryjnych. Warto również pamiętać, że zakażenie może prowadzić do licznych, groźnych powikłań, w tym m.in. niewydolności nerek, amputacji kończyn, padaczki, głuchoty oraz opóźnionego rozwoju intelektualnego.

Szczepienia w czasie pandemii COVID-19

Minister Zdrowia, a także Główny Inspektorat Sanitarny podkreślili, że zarówno bieżące wykonywanie szczepień ochronnych, jak i uzupełnianie tych zaległych jest niezwykle ważne szczególnie w czasie pandemii COVID-19. Dlaczego?

– Choroby, którym zapobiegamy za pomocą szczepień, stanowią dla dzieci większe zagrożenie niż obecna pandemia. A szczepienia można bezpiecznie prowadzić również w trakcie pandemii. Instynktowna reakcja wielu osób, polegająca na czekaniu ze szczepieniami, jest błędem. Nie przynosi korzyści zdrowotnych, a naraża nas i dzieci na znacznie większe ryzyko chorób i powikłań na konferencji prasowej online „Jak szczepić w dobie pandemii koronawirusa? Aktualne wytyczne” tłumaczył dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Należy pamiętać, że nawet w tak trudnej rzeczywistości szczepienia ochronne, w tym także szczepienia przeciw meningokokom, są bezpieczne. Specjaliści uspokajają także, że wizyta szczepienna nie obniża znacznie odporności malucha, dlatego też nie zwiększa ryzyka infekcji.

– Służba zdrowia jest teraz zajęta walką z koronawirusem, w związku z tym istnieje duże niebezpieczeństwo opóźnienia diagnostyki i włączenia terapii. A przy tak piorunująco przebiegającej chorobie ochrona jest jeszcze bardziej wskazana niż w normalnych warunkachpodkreśliła dr hab. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny w trakcie webinaru dla dziennikarzy pt. „Wirusologia 2020”.IChM może w ciągu zaledwie 24 godzin rozwinąć się do stanu zagrażającego życiu, podczas gdy jej pierwsze objawy są mało charakterystyczne: przypominają przeziębienie lub grypę.

Warto zatem dowiedzieć się, czy w miejscu, w którym się mieszka, jest realizowany Samorządowy program szczepień, w ramach którego szczepienie przeciw meningokokom realizowane jest bezpłatne. Zawsze warto także rozważyć zastosowanie szczepienia zalecanego odpłatnie. Niesie ono ze sobą szereg korzyści i jest optymalną metodą zapobiegania zachorowaniom wywoływanym przez meningokoki.

Belka meningokoki raport specjalny 2021
Redakcja/mat. pras.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Prezent dla 5-latka
Święta i uroczystości
Prezent dla 5-latka: pomysły na prezent dla pięcioletniego chłopca (sportowy, edukacyjny, tani)
Agnieszka Majchrzak
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA