Metoda Tomatisa (terapia Tomatisa) u dzieci
AdobeStock
Zdrowie

Metoda Tomatisa, czyli trening słuchowy Tomatisa u dzieci: na czym polega, wskazania, skutki uboczne

Metoda Tomatisa to skrótowa nazwa terapii słuchowej Alfreda Tomatisa znanej też jako SAPL. Polega na regularnym słuchaniu specjalnie przygotowanych dźwięków przez specjalistyczny sprzęt. Terapia Tomatisa pomaga m.in. dzieciom z zaburzeniami koncentracji uwagi, dysleksją, trudnościami w nauce.

Terapia słuchowa Alfreda Tomatisa (SAPL) zwana popularnie metodą Tomatisa to jedna z metod terapeutycznych, które prowadzi się u dzieci z różnymi zaburzeniami psychoruchowymi. Głównym zadaniem terapii jest trening uwagi słuchowej, dzięki któremu koncentracja dziecka ulega poprawie. To z kolei przekłada się na lepszą jakość i efektywność uczenia się w wieku szkolnym. Celem terapii słuchowej Tomatisa jest to, żeby dziecko nie tylko słyszało, ale także rozumiało to, co się do niego mówi.

Spis treści:

Na czym polega terapia Tomatisa?

Ćwiczenia polegają na słuchaniu odpowiednio przygotowanej muzyki przez specjalne słuchawki. Wysokie częstotliwości pobudzają pracę mózgu, dlatego w trakcie zajęć dobierana jest muzyka właśnie o takich częstotliwościach. Terapia jest dość wymagająca. Do ćwiczeń potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, a żeby przyniosły one oczekiwane rezultaty, trzeba odwiedzać specjalistę często i regularnie.

Zobacz też: Metody badania słuchu u dzieci

Wskazania do terapii słuchowej SAPL

Metoda Tomatisa pomaga dzieciom z:

 • zaburzeniami koncentracji uwagi
 • dysleksją
 • autyzmem
 • problemami z koordynacją ruchową, nadpobudliwością
 • trudnościami w nauce lub w komunikowaniu się z innymi
 • wadami wymowy, opóźnionym rozwojem mowy.

Przeciwwskazania do stosowania metody Tomatisa

Choć jest to metoda naturalna i nieinwazyjna, nie w każdym przypadku może być stosowana. Przeciwwskazaniami do stosowania terapii słuchowej są:

 • choroby psychiczne
 • padaczka
 • leczenie silnymi lekami, zwłaszcza psychotropowymi
 • zaburzenia błędnika
 • niektóre choroby uszu
 • przewlekły ból głowy.

Skutki uboczne metody Tomatisa

Korzystający z metody Tomatisa podkreślają, że nie wywołuje ona trwałych skutków ubocznych. Z racji tego, że oddziałuje ona na układ nerwowy dziecka, mogą natomiast pojawić się przejściowe skutki uboczne w trakcie trwania terapii. Polegają one na chwilowym nasileniu się objawów, takich jak drażliwość, niestabilność emocjonalna, czasami pojawiają się też problemy ze snem, nocnikowaniem, utrzymaniem równowagi.

Cena terapii Tomatisa

Trening słuchowy Tomatisa jest bezpłatny w niektórych poradniach pedagogicznych lub szpitalach, ale czas oczekiwania i lista chętnych są bardzo długie, dlatego rodzice często decydują się na prywatną terapię. Wizyta kwalifikująca dziecko do terapii Tomatisa kosztuje ok. 150-200 zł. Sama terapia jest o wiele droższa, w sumie kosztuje ok. 2500-3500 zł, w zależności od konkretnej placówki. Terapia podzielona jest na 3 etapy. Ceny poszczególnych etapów zależą od tego, ile trwają godzin. Za 30 godzin terapii w pierwszym etapie trzeba zapłacić ok. 1300-1500 zł. W drugim etapie podobnie. Trzeci etap może trwać krócej, 15 godzin terapii kosztuje 600-800 zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty wizyt diagnostycznych przed każdym kolejnym etapem. Ceny tych konsultacji wahają się od 50 do 100 zł.

Metoda Tomatisa w domu

Terapię metodą Tomatisa można też przeprowadzać z dzieckiem w domu. Należy wówczas wypożyczać niezbędny sprzęt z placówki, która go udostępnia. Koszt wypożyczenia to ok. 50 zł/godz. Zwykle trzeba jeszcze uiścić kaucję zwrotną za sprzęt.

Zobacz też:

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę pomaga ojcom [WIDEO]

terapia integracji sensorycznej
AdobeStock
Rozwój dziecka
Terapia integracji sensorycznej: ćwiczenia i leczenie zaburzeń SI
Leczenie zaburzeń integracji sensorycznej polega na odpowiedniej terapii, podczas której dziecko wykonuje ćwiczenia - dostarczają mu one bodźców, których najbardziej potrzebuje jego system nerwowy.

Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do odczuwania i reagowania na informacje dostarczane z otoczenia i własnego ciała. Gdy wszystko działa dobrze, dziecko sprawnie porusza się, odbiera bodźce z zewnątrz i zachowuje się odpowiednio do sytuacji. U większości dzieci integracja sensoryczna rozwija się w sposób naturalny, między innymi dzięki rozwijającym zabawom . Jeśli jednak tak się nie dzieje - konieczna jest diagnoza i terapia zaburzeń integracji sensorycznej.  Spis treści : Terapia integracji sensorycznej - czym jest i kiedy jest potrzebna? Jakich efektów można się spodziewać po terapii integracji sensorycznej? Terapia integracji sensorycznej - ćwiczenia w przedszkolu Jak poznać, czy konieczna jest terapia integracji sensorycznej? Jak wygląda terapia integracji sensorycznej? Jakie przedmioty wykorzystuje się w terapii integracji sensorycznej? Szczotka sensoryczna - wsparcie terapii Integracja sensoryczna - jak rozpoznać zaburzenie? Opowieść o 6-letnim chłopcu, który ma problemy z integracją sensoryczną Jak działają zmysły dziecka? Układ zmysłów - ważne dla integracji sensorycznej Jak sprawdzić, czy dziecko ma kłopoty z integracją sensoryczną Wpływ zaburzeń integracji sensorycznej na samopoczucie dziecka Terapia integracji sensorycznej - czym jest i kiedy jest potrzebna? Terapia integracji sensorycznej jest potrzebna, aby wszystkie rozwijające się zmysły  dziecka zaczęły ze sobą współpracować. Terapia sensoryczna to zajęcia, dzięki którym kilkulatek lepiej będzie sobie radził na co dzień, a w przyszłości będzie miał mniej problemów w szkole i dorosłym życiu. Terapia sensoryczna i ćwiczenia, które dziecko wykonuje pomogą też w trudnościach z czytaniem i różnych problemach z mową. Im wcześniej dziecko je zacznie, tym lepiej. Terapia sensoryczna  jest adresowana przede...

metoda vojty
Adobe Stock
Zdrowie
Metoda Vojty: na czym polega, efekty
Metoda Vojty jest stosowana w rehabilitacji niemowląt, dzieci i dorosłych. Celem terapii jest aktywowanie lub przywrócenie prawidłowych wzorców motorycznych.

Metoda Vojty, zwana też metoda odruchowej lokomocji , powstała na przełomie lat 50. i 60. XX wieku. Jej autorem jest czeski neurolog dziecięcy – Václav Vojta. Spis treści: Podstawy metody Vojty Na czym polega metoda Vojty Efekty terapii Vojty Terapia Vojty – wskazania Ćwiczenia Vojty – przeciwwskazania Terapia Vojty a płacz dziecka Podstawy metody Vojty U podstaw terapii leżą dwa założenia. Pierwsze z nich brzmi, że nawet niewielkie uszkodzenie w obrębie układu nerwowego może skutkować zaburzeniami napięcia mięśniowego , co powoduje powstanie i utrwalenie się nieprawidłowych wzorców ruchu.   Drugie zakłada, że każdy człowiek rodzi się z zaprogramowanymi genetycznie globalnymi wzorcami ruchu , które determinują rozwój ruchowy dziecka. Vojta zaobserwował, że ucisk konkretnego punktu na jednej partii ciała wywołuje odruchowe napięcie mięśni w innych partiach ciała, dzięki czemu można pacjenta stymulować do wykonywania bardzo konkretnego ruchu – tzw. wzorzec ruchowy lub wzorzec motoryczny. Metoda Vojty wykorzystuje 10 stref na tułowiu i kończynach , które w czasie terapii są uciskane, podczas gdy pacjent leży w bardzo konkretnej pozycji. Na czym polega metoda Vojty Podczas terapii pacjent przyjmuje ściśle określoną pozycję. Ważne jest ustawienie tułowia, kończyn i głowy. Terapeuta uciska konkretną strefę lub strefy na ciele pacjenta. Często przykłada też opór do niektórych części ciała, aby dodatkowo stymulować, pobudzać mięśnie. Wszystko to powoduje aktywację mięśni niezbędnych do wykonania ruchu będącego tzw. wzorcem motorycznym: np. odruchowe pełzanie, odruchowy obrót. Podstawowe pozycje ułożeniowe pacjenta to: leżenie na plecach, na brzuchu i na boku. Mają jednak one aż 30 różnych wariantów. Zobacz także: Obniżone napięcie mięśniowe coraz częstsze u niemowląt...

NDT bobath
Adobe Stock
Rozwój
NDT Bobath: założenia, przebieg i efekty metody Bobathów
NDT Bobath jest metodą rehabilitacji dzieci i dorosłych. Stosuje się ją w zaburzeniach funkcji układu nerwowego. Rehabilitacja metodą Bobath znajduje zastosowanie w usprawnianiu dzieci i niemowląt m.in. z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz zespołem Downa. Przydaje się też przy rehabilitacji wcześniaków.

NDT Bobath (neuro-developmental treatment), czyli metoda Bobathów, powstała dzięki pracy pary Brytyjczyków – Berty Bobath (fizjoterapeutka) i dr Karola Bobath (neuropsycholog, psychiatra). Zajmowali się oni dziećmi z mózgowym porażeniem dziecięcym oraz dorosłymi po udarach, którym starali się przywrócić sprawność ruchową. Metoda Bobathów ma bardzo szerokie zastosowanie – od niemowląt po osoby w podeszłym wieku, którym pomaga uzyskać lub przywrócić sprawność ruchową. Spis treści: NDT Bobath Na czym polega metoda Bobath Rehabilitacja dzieci i niemowląt metodą NDT Bobath NDT Bobath – udział rodzica w terapii dziecka NDT Bobath Metoda Bobathów jest szczególnie polecana do rehabilitacji małych dzieci i niemowląt, gdyż z łatwością wpisuje się ona w normalny rytm dnia dziecka. Im wcześniej terapia zostanie rozpoczęta, tym lepsze da efekty, o ile dziecko będzie regularnie odwiedzało terapeutę oraz systematycznie ćwiczyło prawidłowy sposób poruszania się w domu z pomocą rodziców. To, co m.in. odróżnia terapię NDT Bobath od metody Vojty, to fakt, że w czasie terapii ruch jest wspomagany i prowadzony, czyli faktycznie się odbywa. Założenia metody NDT Bobath: regulacja napięcia mięśniowego : obniżanie wzmożonego i podwyższanie obniżonego napięcia mięśniowego hamowanie nieprawidłowych odruchów wyzwalanie ruchów prawidłowych lub jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych wykorzystywanie zdobytych umiejętności w codziennym życiu, aby utrwalić osiągnięcia. Na czym polega metoda Bobath Terapeuta Bobath  ćwiczy całe ciało dziecka , a pacjent jest cały czas zachęcany do aktywności, aby jak największą część ruchu wykonał samodzielnie. W czasie terapii metodą NDT Bobath dziecko nie powinno płakać. Bardzo ważne jest nastawienie pacjenta – nie prowadzi się terapii, gdy dziecko się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj