Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, lekarz, badanie, zdrowie dziecka
Panthermedia
Zdrowie

Skąd się bierze astma i jak ją leczyć - wyjaśnia doświadczony lekarz

Astma to cieżka i niebezpieczna choroba, z którą jednak móżna w miarę normalnie żyć, jeśli jest dobrze leczona. Sprawdź skąd się bierze, jak ją leczyć i czy można z niej wyrosnąć - wyjaśnia doświadczony pediatra alergolog pulmonolog.

Wyobraź sobie, że coś przeszkadza ci w oddychaniu, z trudnością łapiesz powietrze, z jeszcze większym trudem je wydychasz i coraz bardziej zaczynasz się bać. Tak czuje się dziecko chorujące na astmę, które ma nagły napad duszności. Trudności w oddychaniu zagrażają naszemu życiu, nic więc dziwnego, że wiążą się z lękiem. Boją się też rodzice, zwłaszcza że w krajach uprzemysłowionych astma jest najczęstszą przewlekłą chorobą wieku dziecięcego. Doświadczony specjalista wyjaśnia wszystkie wątpliwości.

Jak zaczyna się astma?

Najczęściej jej objawy narastają stopniowo. Dziecko po przebytej infekcji kaszle jeszcze przez kilka tygodni. Albo ma kaszel, duszność i świszczący oddech, gdy biegnie lub szybko wchodzi pod górę.

Czy niemowlęta i małe dzieci mogą zachorować?

Tak, na astmę można zachorować w każdym wieku, nawet w niemowlęctwie. Ale prawie nigdy choroba ta nie zdarza się w pierwszym półroczu życia. U takich maluszków świszczący oddech i duszność to efekt np. wad wrodzonych układu oddechowego czy zapalenia oskrzelików, choć mogą być też wywołane czymś innym.

Zobacz też: Alergii i astmie sprzyjają fastfoody - nowe doniesienia naukowców

Po czym poznać, że to atak astmy?

Najpierw dziecko tylko pokasłuje, kaszel jest zazwyczaj suchy, krótki, urywany, nasilający się przy wysiłku. Następnie oddech staje się przyśpieszony z utrudnionym wydechem, świszczący. Często świsty słyszalne są nawet na odległość. Ponieważ oskrzela stają się wąskie, powietrze z trudem wydobywa się z płuc. Utrudniony wydech wymaga od dziecka coraz większego wysiłku. By móc dostarczyć organizmowi życiodajnego tlenu, malec zaczyna oddychać jak rybka wyjęta z wody – szybko „łapie powietrze”. Uruchamia też mięśnie oddechowe, wciąga część brzucha pod żebrami, unosi ramionka. Jest zmęczony, spocony, niespokojny. Objawy te są wynikiem skurczu oskrzeli i utrudnionego przepływu powietrza przez drogi oddechowe.

Co od razu powinni zrobić rodzice?

Dziecko musi przybrać pozycję ułatwiającą oddychanie: nie może leżeć płasko, lecz siedzieć. Niemowlęta i młodsze dzieci trzeba nosić na rękach. Kilkulatki często lepiej się czują, siedząc przy stole pochylone do przodu, z rękami opartymi o stół. Przy ataku astmy od razu trzeba podać do wypicia ciepły napój i w miarę możliwości zadbać, by powietrze w pokoju było chłodne.

A jakie podać leki?

Przede wszystkim lek rozkurczający oskrzela. Znaczną ulgę, a często nawet ustąpienie duszności, daje też podanie leku rozrzedzającego wydzielinę, bo wtedy dziecko łatwiej może ją odkrztusić.

Jakie alergeny wywołują ataki duszności?

Może to być np. kontakt z dużą ilością pyłków roślin, roztoczy, grzybów pleśniowych, sierścią zwierząt. Bywa, że dzieci z alergią na sierść kota dostają napadu astmy po wejściu do mieszkania, w którym jest to zwierzę, uczulone na grzyby pleśniowe kaszlą, bawiąc się w stertach jesiennych liści, a mające alergie na roztocza – gdy w mieszkaniu jest dużo kurzu.

Czy są też inne przyczyny?

Ataki astmy często występują podczas infekcji dróg oddechowych (głównie wirusowych). Mogą też być wywołane czynnikami drażniącymi znajdującymi się w powietrzu, czyli spalinami, pyłami, wyziewami z fabryk, zapachami farb, rozpuszczalników, lakierów, a nawet mocno pachnącymi środkami czystości. Dzieci bardzo wrażliwe miewają ataki astmy w sytuacjach nasilonego stresu, np. przed występem w przedszkolu lub gdy się czegoś nagle przestraszą.

Zobacz też: Są zwierzęta bezpieczne dla alergika!

Co pyli w sierpniu – lista alergenów + WIDEO

Kaszlące dziecko
Fotolia
Zdrowie
Czy ten kaszel trzeba leczyć?
Jak poznać, że kaszel, który ma twoje dziecko, wymaga leczenia? Poznaj objawy, które powinny cię zaniepokoić, a także skuteczne sposoby na dziecięcy kaszel.

1. „Szczekający” kaszel Najczęściej  taki kaszel pojawia się w środku nocy. Jak sama nazwa wskazuje, przypomina szczekanie psa – jednak nie jazgotliwe ujadanie ratlerka, tylko basowe i chrapliwe poszczekiwania owczarka. Taki kaszel jest oznaką zapalenia krtani. Maluch podczas ataku kaszlu bardzo się męczy, często też nie może zaczerpnąć tchu (to tzw. duszność wdechowa). Jeżeli zauważysz duszności, stań z dzieckiem w otwartym oknie albo podaj mu zimne picie z lodówki – zimno zmniejszy obrzęk dróg oddechowych. Jeżeli duszności nie mijają, wezwij karetkę. 2. Kaszel suchy Pojawia się zwykle na początku wirusowych infekcji np. grypy. Lekarze nazywają go bezproduktywnym, bo nie towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny. Zwykle jego przyczyną jest podrażnienie gardła. Jeśli ataki suchego kaszlu są częste i bardzo męczące (bo np. trwają przez pół nocy) lekarz może zdecydować o podaniu syropu przeciwkaszlowego, np. Sinecod. 3. Ostry i mokry Zwykle mokry kaszel idzie w parze z przeziębieniem albo grypą. Nie należy go hamować np. syropami przeciwkaszlowymi. Dzięki niemu dziecko pozbywa się wydzieliny, która zalegając w drogach oddechowych mogłaby stać się pożywką dla bakterii. Warto za to syropami mukolitycznymi (np. Mucosolvanem, Proposanem czy Flegaminą) rozrzedzać wydzielinę zalegającą w gardle i oskrzelach, aby ułatwić maluszkowi odkrztuszanie jej. Sprawdź, jak lekarze leczą mokry kaszel u swoich dzieci 4. Ostry przedłużający się Często z tego typu kaszlem mamy do czynienia po przeziębieniu albo zapaleniu oskrzeli. Może trwać nawet  dwa miesiące. Jeżeli z biegiem czasu słabnie, a ataki są coraz rzadsze, najpewniej nic złego się nie dzieje – jednak pediatra powinien raz na tydzień obejrzeć maluszka, aby wykluczyć np. pojawienie się nowej infekcji. 5. Napadowy Atak napadowego kaszlu zwykle poprzedzony jest...

atak astmy
Adobe Stock
Zdrowie
Atak astmy: jak go rozpoznać i kiedy wzywać karetkę do dziecka
Atak astmy to nagła reakcja układu oddechowego, utrudniająca normalne oddychanie. Większość ataków astmy u dzieci jest dość łagodna i nie wymaga interwencji lekarza. Kiedy jednak pojawiają się symptomy ciężkiego ataku, takie jak m.in. zasinienie skóry czy zaburzenia świadomości, konieczne jest wezwanie do dziecka karetki.

Atak astmy polega na nagłym skurczu oskrzeli i oskrzelików, co utrudnia cyrkulację powietrza w drogach oddechowych. Dziecko ma problem ze swobodnym nabraniem powietrza i jego swobodnym wypchnięciem z płuc. Zjawisku temu na ogół towarzyszy niepokój i uczucie duszności. W skrajnym przypadku ciężki atak astmy może prowadzić do śmierci. Na szczęście zdarza się to rzadko i tylko wtedy, gdy pomoc nie nadejdzie na czas. Astmy oskrzelowej, która jest przyczyną ataków, nie trzeba się bać, ale u dzieci koniecznie trzeba ją leczyć. Astmę od dzieciństwa ma m.in. znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska, która mimo choroby zdobyła Mount Everest. Spis treści: Jak rozpoznać atak astmy u dziecka Co robić podczas ataku astmy Co to jest astma oskrzelowa? Objawy astmy u dzieci Przyczyny astmy oskrzelowej u dziecka Najczęstsze alergeny wywołujące astmę Jak rozpoznać astmę oskrzelową u dziecka? Astma oskrzelowa u dzieci – diagnoza Leczenie astmy u dzieci Astma oskrzelowa u dzieci – zapobieganie Aktywność fizyczna lekiem na astmę u dziecka Test kontroli astmy u dziecka Jak rozpoznać atak astmy u dziecka Wbrew pozorom atak astmy nie zawsze wygląda tak samo. To, jak się objawia i co w takiej sytuacji zrobić, zależy od jego nasilenia. Ogólnie rzecz biorąc, atak astmy może objawiać się: dusznością trudnościami z mową zmianą stanu świadomości zmianą tempa pracy serca i rytmu oddechowego świstami przy oddychaniu pracą dodatkowych mięśni oddechowych.   O tym, że u dziecka może wystąpić atak astmy świadczą następujące symptomy: nasilony kaszel i odkrztuszanie, np. po wysiłku częste nawroty duszności częsta konieczność stosowania wziewnych leków rozszerzających oskrzela napadowa duszność nocna (objaw często towarzyszący tzw. astmie sercowej,...

Duszności u dziecka
StockAdobe
Zdrowie
Zapalenie krtani: co robić, kiedy dziecko ma atak duszności?
Atak duszności u dziecka to silne przeżycie zarówno dla niego, jak i dla rodzica. Koniecznie przeczytaj, co zrobić, jeśli przydarzy się to twojemu dziecku!

Atak duszności u dziecka podczas zapalenia krtani to stan zagrażający życiu, dlatego ważne jest, żeby wiedzieć, jak postępować, kiedy do niego dojdzie. Pamiętaj, że początek zapalenia krtani jest najgroźniejszy, bo to wtedy dochodzi najczęściej do ataków duszności u dziecka. Szybkie działanie to podstawa ! Co robić, kiedy dziecko ma atak duszności? Atak duszności u dziecka nie tylko wygląda przerażająco, jest też naprawdę groźny dla życia. Dziecko ma poważne problemy z oddychaniem, nie może zaczerpnąć powietrza, obrzęk krtani pogłębia się i dziecko zaczyna się dusić. Dlatego, jeśli zauważysz u dziecka atak duszności, powinnaś natychmiast: wyjść z dzieckiem na świeże powietrze . Kiedy dziecko zacznie mocno kaszleć (przy zapaleniu krtani charakterystyczny jest gwałtowny szczekający kaszel) i mieć problemy z oddychaniem, a jego wdech będzie przypominać pianie koguta , natychmiast okryj je kołderką lub kocem (zimą) i wyjdźcie na balkon lub przed dom . Zimne powietrze obkurcza krtań, zmniejszając duszność wezwać pogotowie – przy silnym ataku kaszlu i ataku duszności podczas zapalenia krtani, wezwij pogotowie, bo jest to stan zagrażający życiu dziecka. Możesz też pojechać do szpitala na ostry dyżur laryngologiczny. Lekarz poda dziecku środek obkurczający krtań. spionizować dziecko – trzymaj je w pionie, bo w takiej pozycji szybciej opanuje kaszel i ureguluje oddech. Ważne wskazówki dla rodzica Podczas ataku duszności u dziecka trudno jest zachować spokój , jest to jednak bardzo ważne, bo zdenerwowanie i strach. Które udzielają się dziecku, zwiększają obrzęk krtani. Dziecko szybciej się uspokoi, widząc opanowanego rodzica. Podczas kolejnych ataków kaszlu: rób inhalacje wilgotnym powietrzem . Możesz zamknąć się z dzieckiem w łazience i puścić do wanny lub pod prysznicem gorącą wodę – wilgotne od pary powietrze...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj