kaszel u dziecka
Zdrowie

Nie każdy kaszel oznacza to samo: jak leczyć różne rodzaje kaszlu u dziecka

Kaszel bardzo często towarzyszy infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych. Po to jednak, by skutecznie pomóc dziecku, trzeba sprawdzić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia, kiedy stan dziecka pogarsza się, a co przynosi ulgę.

Gdy dziecko ma infekcję, zwykle jednym z jej objawów jest kaszel. W zależności od tego, jak długo kaszel trwa i jaki jest jego charakter, można stwierdzić, jaka to faza infekcji i jakie można zaproponować leczenie. Zwykle na początku ostrej infekcji pojawia się suchy kaszel. – Towarzyszy zakażeniom górnych dróg oddechowych: zapaleniu gardła, krtani, tchawicy. Pojawia się w pierwszym okresie infekcji: bywa bardzo męczący, dziecko pokasłuje, czuje, jakby coś „drapało je w gardle", natomiast wydzielina nie odrywa się, dziecko nie może niczego odkasłać – mówi dr Joanna Gzik, lekarz pediatra.

W drugiej fazie infekcji, gdy trwa ona dłużej, jest bardziej zaawansowana, pojawia się wydzielina w oskrzelach i kaszel zmienia swój charakter, staje się mokry. – Dziecko zaczyna odkasływać wydzielinę. Takiego kaszlu nie powinno się hamować, gdyż ułatwia pozbycie się zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych – dodaje dr Gzik. Kaszel mokry może również towarzyszyć zakażeniom górnych dróg oddechowych: nosogardła, zatok. Wydzielina z nosa ściekająca do dróg oddechowych powoduje wówczas nasilony kaszel, zwłaszcza rano. W tym przypadku również kaszel pomaga w oczyszczaniu dróg oddechowych z wydzieliny.
Kaszel jest jednak dla dziecka uciążliwy. Jak mu pomóc?

Kaszel suchy

Suchy kaszel towarzyszący ostrej infekcji powstaje z powodu podrażnienia receptorów kaszlowych w nosie, gardle, ale sam również podrażnia gardło i nie powoduje uczucia ulgi. Warto podawać dziecku środki działające przeciwzapalnie na błonę śluzową, nawilżające i powlekające śluzówkę, np. napary i wyciągi z kwiatów i korzeni prawoślazu, ślazu, nasion lnu. Działają osłaniająco na błonę śluzową dróg oddechowych, łagodzą ich podrażnienie, przez co hamują odruch kaszlu. Pomocny jest też syrop z babki lancetowatej i prawoślazowy.

W przypadku suchego kaszlu, gdy niemowlę ma zatkany nos, sapkę, trudno mu ssać pierś, pomocny może być lek Sambucus nigra. – Z kolei, gdy jest to kaszel suchy, napadowy, z lepką, trudną do odkrztuszania wydzieliną, może pomóc Coccus Cacti. Jeśli suchy kaszel nasila się po położeniu do łóżka, ataki pojawiają się w nocy, pomoże Drosera. Natomiast uczucie łaskotania „piórkiem w gardle" złagodzi Rumex crispus.

Ważne jest, aby leki homeopatyczne były dobrane do rodzaju kaszlu. Oprócz podziału na kaszel suchy i mokry istotne jest, żeby zwrócić uwagę, kiedy u dziecka następuje poprawa lub intensyfikacja kaszlu.

Pamiętajmy również, że konieczne jest dobre nawilżenie powietrza (np. można rozłożyć mokre ręczniki na kaloryferach, włączyć nawilżacz). Dziecko powinno dużo pić. Można zastosować nebulizacje z soli fizjologicznej lub soli z dodatkiem kwasu hialuronowego. Bardzo dobrze działa podany do picia kompot migdałowo- gruszkowy, który łagodzi suchy kaszel. Nawilża drogi oddechowe, dzięki czemu zmienia on swój charakter na łatwiejszy do odkrztuszenia.

Kaszel wilgotny

Jest korzystny dla organizmu, gdyż pomaga oczyścić drogi oddechowe z wydzieliny, która spływa do gardła i do oskrzeli lub tej, która powstała w oskrzelach na skutek stanu zapalnego. Takiego kaszlu nie powinno się hamować, a wręcz przeciwnie – warto pomóc w upłynnieniu, rozrzedzeniu i odkrztuszeniu wydzieliny. Ważne jest nawilżanie powietrza w pokoju, podawanie dziecku płynów do picia, najlepiej lekko ciepłych. Mogą to być herbatki owocowe i ziołowe z dodatkiem soku z malin, kompoty, ale też napary z siemienia lnianego, liści i korzeni prawoślazu, lipy, dzikiej róży, maliny. Pomocny jest syrop prawoślazowy, tymiankowy, domowy syrop z cebuli. Warto przy kaszlu wilgotnym sięgnąć po leki homeopatyczne. Przy mokrym kaszlu, gdy wydzielina jest trudna do odkrztuszenia, polecam Antymioniom tartaricum. A gdy kaszel jest bardzo silny, wręcz powodujący wymioty, pomóc może Ipeca – dodaje dr Gzik.

Kaszel suchy, „szczekający"

To kaszel typowy dla zapalenia krtani lub tchawicy. – Może pojawić się u dziecka nagle w nocy. Kładło się ono spać zdrowe lub miało niewielki katar, a potem budzi się w nocy, kaszle, a kaszel przypomina szczekanie psa. Często towarzyszy temu niepokój i stridor krtaniowy, czyli głośne oddychanie: to objaw obrzęku krtani. Taki stan może pojawić się u niektórych dzieci, które mają predyspozycję do takiego chorowania. Krtań puchnie, jeśli dochodzi do wysuszenia śluzówki. Dziecko z powodu zatkania noska oddycha przez buzię, w nocy nie pije, a powietrze w pomieszczeniu jest wysuszone i gorące, dlatego może pojawić się obrzęk krtani – tłumaczy dr Joanna Gzik.

Warto przede wszystkim schłodzić pomieszczenie, w którym dziecko przebywa, ciepło je ubrać lub zawinąć w koc i wyjść z nim na balkon lub otworzyć okno. – Chłodne powietrze obkurczy krtań, ułatwi oddychanie. Jednocześnie trzeba podać płyny do picia, zrobić inhalacje z soli fizjologicznej. Można podać leki homeopatyczne, jak Apis mellifica, Spongia tosta, Sambuccus nigra  – dodaje dr Gzik. Jeśli nie ma poprawy, trzeba jechać z dzieckiem do szpitala lub wezwać pogotowie, gdyż może być konieczne podanie sterydu domięśniowo lub w inhalacji, aby zmniejszyć obrzęk krtani.

Kaszel przypominający pianie koguta

Dziecko zanosi się kaszlem, który przypomina pianie koguta. Taki kaszel jest bardzo męczący, może powodować duszność. Konieczny jest kontakt z lekarzem.

Artykuł powstał z udziałem Polskiego Towarzystwa Homeopatii Klinicznej

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA