Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko pije mleko
Fotolia
Zdrowie

Za mało wapnia i witaminy D? To moze być groźne!

Choć trudno w to uwierzyć, już nawet maluchy powyżej pierwszego roku życia mają nie tylko niedobory wapnia, ale również witaminy D. To jednak niezwykle ważne dla prawidłowego rozwoju dziecka składniki, dlatego przeczytaj, jak do tego nie dopuścić. Żeby nie zrobiło się groźnie dla zdrowia dziecka.

Zbyt mała ilość wapnia i witaminy D w dziecięcej diecie nie bierze się znikąd.  Po 1 urodzinach dbanie o dietę dziecka wydaje się wielu rodzicom  mniej ważne i... zaczynają się problemy. Brakuje w niej zwłaszcza odpowiedniej ilości mleka, czyli źródła dobrze przyswajalnego wapnia, a także witaminy D – podkreślają specjaliści z Instytutu Matki i Dziecka.

Wapń to minerał ważny dla kości

Wapń jest  najważniejszym budulcem kości i zębów. Ale nie tylko, bo bierze też udział w procesach tworzenia się krwi, wspomaga wchłanianie żelaza, działa przeciwobrzękowo i przeciwalergicznie, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, np. łagodzi bezsenność. Jeśli niedobór wapnia jest niewielki, dziecko wygląda na zdrowe, choć jego kości nie są właściwie zmineralizowane. Gdy niedobór wapnia jest duży (np. z powodu nieodpowiedniej diety lub złego wchłaniania), organizm zaczyna wykorzystywać wapń z kości, co powoduje odwapnienie kości. Z czasem kości stają się porowate, słabsze i podatne na złamania. U dziecka wzrasta niebezpieczeństwo krzywicy.

Przeczytaj także: Jak zapobiegać krzywicy u dzieci

 Witamina D niezbędna do wchłaniania wapnia

W przyswajaniu wapnia szczególnie ważną rolę odgrywa witamina D – odpowiedzialna za jego wykorzystanie z pożywienia. Dzieciom, które ukończyły rok, warto więc podawać mleko wzbogacone w tę witaminę. Gdy brakuje witaminy D, efektywność wchłaniania wapnia spada: z 30–50 proc. do 10–15 proc.. Ponieważ witamina D tworzy się w skórze pod wpływem światła słonecznego, zimą dzieci są bardziej narażone na jej brak. Być może do kłopotów przyczynia się też nadużywanie kremów z filtrem i fakt, że dzieci coraz więcej czasu spędzają w domu.

Przeczytaj: Co robić, gdy dziecko nie lubi mleka

Ważna para: wapń i witamina D

Najwięcej wapnia zawiera mleko i produkty mleczne. Tymczasem według badań Instytutu Żywności i Żywienia dzieci powyżej roku dostają za mało mleka, kefiru, jogurtu, żółtego i białego sera. Jedzą też niewiele ryb, a to znakomite źródło wapnia i witaminy D. Trochę wapnia jest też w orzechach laskowych, natce pietruszki, zielonym groszku, brokułach, kukurydzy, marchwi – tylko że z produktów roślinnych wykorzystujemy jedynie 20 proc. wapnia, podczas gdy z mleka i jego przetworów aż 80 proc.. Najwięcej witaminy D jest w tłustych rybach i tranie oraz w produktach mlecznych dla dzieci wzbogacanych w tę witaminę.

 

Patrz też: Ryba na obiad

 

Co hamuje przyswajanie wapnia?

Niektóre substancje hamują przyswajanie wapnia.  Należą do nich: 

  • Szczawiany, zawarte m.in. w szczawiu, rabarbarze, botwince. Nie trzeba jednak popadać w przesadę – maluch może zjeść czasem botwinkę czy ciasto z rabarbarem.
  • Fosforany, konserwanty dodawane do żywności i napojów gazowanych. Zdecydowanie trzeba ich unikać.
  • Fityniany,  obecne np. w fasoli. Dlatego suchą fasolę trzeba namoczyć, a wodę z moczenia wylać.
  • Wrogiem wapnia jest nadmiar  mięsa, wędlin, tłuszczu i soli.

Co warto wiedzieć o wapniu i witaminie D?

  •  Dzienna dawka wapnia dla dziecka w 2. i 3.  roku życia to 800–1000 mg 
  •  Szklanka mleka ma 240 mg wapnia. Tyle samo ma szklanka kefiru, średni jogurt, dwa plastry sera żółtego, dwie czubate filiżanki twarogu. 
  • Dzieci potrzebują ok. 400 j.m. witaminy D dziennie. Niestety 90 proc. dzieci powyżej 1. roku życia otrzymuje za małe dawki witaminy D

 Przeczytaj także: Gdzie szukać witamin?

Konsultacja: dr n. med. Teresa Kibalenko-Nowak, pediatra

Kiedy dawać dzieciom witaminę D i w jakiej dawce? Radzi ekspert [WIDEO]

dieta wegetariańska w ciąży
AdobeStock
Dieta w ciąży
Dieta wegetariańska w ciąży – czy jest dozwolona, jak komponować jadłospis?
Dieta wegetariańska w ciąży nie jest zakazana. Eksperci są zgodni: dobrze zaplanowany jadłospis bezmięsny może bez problemu zaspokoić wszystkie potrzeby żywieniowe przyszłej mamy i jej dziecka. Najważniejsza zasada to dobrze komponować wegetariańską dietę w ciąży, tak by nie zabrakło w niej żadnych składników odżywczych.

Dieta wegetariańska w ciąży nadal budzi wiele kontrowersji. Wiele przyszłych mam zastanawia się, czy faktycznie muszą jeść mięso, aby dostarczać sobie i dziecku potrzebnych składników odżywczych. Zdaniem ekspertów – niekoniecznie. Odpowiedzialna wegetarianka w ciąży, która dba o odpowiednio zbilansowaną dietę i regularnie konsultuje się z lekarzem, nie musi się martwić o rozwój płodu. Jedyne, na co trzeba wtedy zwrócić uwagę to podwyższone ryzyko niedoborów wapnia, żelaza, jodu, witaminy D i B12 oraz kwasów DHA. Spis treści: Dieta wegetariańska w ciąży Wegetarianizm w ciąży – bilansowanie jadłospisu Dieta wegetariańska w ciąży – przepisy Dieta roślinna w ciąży a białko, żelazo i cynk Wegetarianka w ciąży – mleko i jego zamienniki Jakie warzywa i owoce jeść na diecie wegetariańskiej w ciąży? Produkty zbożowe w diecie ciężarnej wegetarianki Kwasy tłuszczowe omega-3 a ciąża wegetarianki Dieta wegetariańska w ciąży - witamina B12 Dieta wegetariańska w ciąży - jakie witaminy i minerały należy suplementować? Dieta wegetariańska w ciąży Według Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej źle zbilansowana dieta może prowadzić do poważnych niedoborów pokarmowych i osłabienia organizmu – jednak typ jadłospisu (mięsny/wegetariański/wegański) nie ma na to wpływu. Eksperci alarmują jednak, że w okresie ciąży i karmienia znacznie zwiększa się ryzyko deficytu witamin i składników mineralnych. Źle zbilansowana dieta ciężarnej przeważnie przynosi efekty w postaci deficytów żelaza, wapnia, witaminy D, witaminy B12, selenu, cynku, jodu oraz kwasów omega 3 (EPA i DHA). Zdaniem Amerykańskiego Stowarzyszenia Dietetycznego dobrze skomponowane diety wegetariańskie, a także wegańskie, są zdrowe ,...

dziecko, kuchnia dla malca, mleko, szklanka
Żywienie
Wapń obowiązkowo
Polskie maluchy mają ogromne niedobory wapnia – alarmuje Instytut Matki i Dziecka. Tymczasem ten pierwiastek jest absolutnie niezbędny w dziecięcej diecie.

Dzięki niemu dziecko ma mocne kości i zdrowe zęby. Wapń wpływa również na pracę układu nerwowego, gospodarkę hormonalną, krzepliwość krwi i stan mięśni maluszka. W jakich produktach szukać tego pierwiastka? Najlepszym jego źródłem jest mleko i jego przetwory – zawarty w nich wapń wchłania się aż w 80 proc. Dużo jest go też w rybach (głównie w szprotkach i sardynkach z puszki, bo jada się je z kręgosłupem i ościami). Można go też znaleźć w orzechach, fasoli i soi (jednak organizm potrafi przyswoić tylko 20 proc. wapnia z produktów roślinnych). Dlaczego łączy się go często z witaminą D? By organizm mógł zrobić użytek z wapnia, musi dostać też dawkę witaminy D. Potrafimy wyprodukować ją sami, pod warunkiem że wystawimy się na słoneczko. Niestety, w naszym klimacie jest go trochę za mało i witaminę D trzeba „dowozić” z pożywieniem (jest w tłustych rybach i tranie). Jak dużo wapnia potrzebuje dziecko? Niemowlę z mlekiem (twoim czy modyfikowanym) otrzymuje dostateczną porcję wapnia . Dzieci od roku do trzech lat potrzebują ok. 1000 mg wapnia na dobę, czyli 3-4 szklanki mleka! Szklankę mleka można zastąpić 150 g jogurtu, szklanką kefiru, dwoma plasterkami żółtego sera, dwoma trójkącikami serka topionego. Czy twarożek jest dobrym jego źródłem? Nie. Większość tego cennego składnika pozostaje w serwatce. To jednak wcale nie oznacza, że należy z niego rezygnować. Jest pyszny, więc dzieci zjadają go sporo, poza tym można go „wzbogacić”, dodając np. jogurt. Co robić, jeśli maluch nie lubi mleka? Może zmieni zdanie, gdy kupicie razem specjalny „mleczkowy” kubek albo pozwolisz mu je pić przez kolorową słomkę. Mleko możesz podawać lekko schłodzone (ale nie prosto z lodówki) – mnóstwo dzieci woli je właśnie w takiej postaci. Możesz też robić malcowi kakao, koktajle...

Lekarz bada dziecko z krzywicą
Adobe Stock
Zdrowie
Krzywica – choroba, której prawie już nie ma?
Krzywica występuje dziś naprawdę rzadko, choć kiedyś dzieci często na nią chorowały. Wszystko dzięki profilaktyce – przede wszystkim podawaniu niemowlętom witaminy D w kroplach. Ale nie lekceważ tej choroby, bo może się ona przydarzyć każdemu dziecku – a zwłaszcza tym, które mało wychodzą na dwór i mają niewielki kontakt ze słońcem.

Krzywica, zwana też dawniej chorobą angielską, polega na niewłaściwej mineralizacji kości. Wynika z zaburzeń w gospodarce wapniowo-fosforanowej w organizmie. Powoduje zaburzenia we wzroście kości , a w konsekwencji ich zniekształcenia. Krzywica najczęściej występuje u dzieci między 3. a 24. miesiącem życia.  Skąd się bierze krzywica? Bezpośrednią przyczyną krzywicy jest niedobór  witaminy D 3 , która reguluje w organizmie przyswajanie fosforu i wapnia. Wapń i fosfor są konieczne do prawidłowej budowy kości. Gdy ich brakuje, kości miękną i szkielet dziecka ulega deformacji. Krzywica zagraża przede wszystkim: niemowlętom otyłym i szybko rosnącym – którym dostarczono wszystkich składników pokarmowych za wyjątkiem witaminy D. wcześniakom i bliźniętom – co wynika z małych zapasów witaminy D z okresu życia płodowego. dzieciom urodzonym z małą masą ciała – często bardzo szybko przybierają one na wadze i jeśli nie otrzymają odpowiedniej ilości witaminy, objawy krzywicy mogą wystąpić już przed 3. miesiącem życia. dzieciom z  niedoborami odporności – częste infekcje, biegunki, zakażenia, sprzyjają niedoborowi witaminy D. Krzywica może pojawić się też przy prawidłowej suplementacji witaminy D 3 . W takim przypadku może wynikać z: niewłaściwej diety (za dużo fosforanów, za mało wapnia) problemów metabolicznych. Jakie są jej objawy u dzieci? Pierwsze symptomy krzywicy to: drażliwość i niepokój u dziecka  mniejsza odporność nadmierne pocenie się główki w trakcie snu i karmienia  rozmiękanie i spłaszczenie kości z tyłu główki (potylicy)  deformacja klatki piersiowej (pogrubione połączenie żeber z przodu) duży, „rozlany” brzuszek odstające...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak