Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka – przyczyny i leczenie problemu

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka, zwany halitozą, najczęściej jest skutkiem niedostatecznej higieny jamy ustnej. Czasami jednak bywa objawem problemów zdrowotnych, które wymagają diagnozy i leczenia.

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka, zwany też halitozą lub fetor ex ore, zdarza się nawet w przypadku 15-30 proc. dzieci. Najczęściej spowodowany jest działaniem bakterii, które rozkładają składniki odżywcze z pozostałości jedzenia gromadzących się między zębami, przy dziąsłach, na języku. Pożywką dla bakterii może też być złuszczony nabłonek lub wydzielina spływająca z nosa.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Nieprzyjemny zapach z ust u dziecka – przyczyny

W 90 proc. brzydki zapach z ust dziecka spowodowany jest zaniedbaniami higienicznymi w obrębie jamy ustnej – zbyt rzadkie lub niedokładne mycie zębów. W pozostałych przypadkach nieprzyjemny zapach z ust u dziecka może być spowodowany przez:

Rodzaje nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka

Najczęściej rozróżnia się kilka charakterystycznych typów brzydkiego zapachu z ust dziecka. I tak:

  • metaliczny zapach z ust dziecka może świadczyć o zapaleniu zatok lub chorobach dziąseł przebiegających z krwawieniem, może to być też skutek przyjmowanych leków;
  • zapach amoniaku może sugerować kłopoty z wątrobą lub nerkami;
  • zapach acetonu z ust dziecka może być związany z cukrzycą;
  • ropny zapach z ust pojawia się często przy ropnym zapaleniu migdałków lub tzw. kamieniach migdałkowych, polipach w nosie, infekcjach zatok przynosowych, ropnym zapaleniu oskrzeli lub płuc;
  • kwaśny zapach z ust potrafi pojawiać się przy astmie lub mukowiscydozie;
  • zapach kałowy z kolei czasami oznacza problemy z układem trawiennym, np. refluks.
Rodzaj zapachu może być dla lekarza cenną informacją, która naprowadzi go na właściwą diagnozę i pozwoli skutecznie leczyć przyczynę nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka.

Brzydki zapach z ust dziecka – leczenie

W przypadku brzydkiego zapachu z ust dziecka spowodowanego niedostatkami higieny wystarczy, aby dziecko regularnie szczotkowało usta dobrą szczoteczką, np. elektryczną szczoteczką dla dzieci, używało past do zębów dla dzieci.

Na drobne zmiany w jamie ustnej warto zastosować domowe sposoby na afty i pleśniawki, aby wyleczyć zakażenia i pozbyć się bakterii wywołujących dolegliwości.

W przypadku infekcji trzeba podjąć odpowiednie leczenie. Kluczowa jest diagnoza lekarska i dobranie odpowiedniego postępowania, które spowoduje wygaśnięcie infekcji i zanik np. wydzieliny z zatok czy nosa.

W pozostałych przypadkach, czyli tak naprawdę wtedy, gdy powyższe przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust u dziecka nie są źródłem problemu, trzeba iść do lekarza. Poszukiwanie przyczyn jest bardzo ważne, bo tylko w ten sposób można rozpocząć odpowiednie leczenie i uniknąć dodatkowych komplikacji. Szczególnie ważne jest to w przypadku cukrzycy czy choroby nerek i wątroby oraz mukowiscydozy, które wpływają nie tylko na powstawanie brzydkiego zapachu z ust, ale też mogą źle wpływać na funkcjonowanie całego organizmu dziecka.

Sprawdź także:

Cebion listopad mycie zębów
Adobe Stock
Zdrowie
Zdrowe zęby i dziąsła. Jak nauczyć malucha o nie dbać [5 sposobów]
„Szczotka, pasta, kubek, ciepła woda…”. O tym, że mycie zębów jest ważne, wie chyba każdy z nas, dorosłych. Jeśli od najmłodszych lat przyzwyczaimy malucha do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych, nie będzie miał z tym problemów w przyszłości. Jak to zrobić?

Już pierwsze wyrzynające się zęby trzeba koniecznie czyścić, zwłaszcza że nie są one jeszcze w pełni zmineralizowane 1 , a co za tym idzie: podatne na próchnicę 2 . Wiele chorób jamy ustnej i uzębienia może mieć swój początek jeszcze zanim pojawią się pierwsze zęby 1 . Dlatego tak ważne jest wyrobienie w dziecku prawidłowych nawyków. Oto 5 sprawdzonych sposobów, dzięki którym nawet najbardziej oporny maluch może pokochać szczotkowanie zębów. 1. Zębowe zakupy Pozwól maluchowi samodzielnie wybrać akcesoria niezbędne podczas higieny jamy ustnej. Stwórzcie listę „zębowych akcesoriów” i wspólnie wybierzcie się do drogerii. Zrób wstępną selekcję szczoteczek – zwróć uwagę, by była dostosowana do wieku malucha, a więc miała miękkie włosie, względnie małą główkę i dość szeroki, ale niezbyt gruby uchwyt, najlepiej z elementami antypoślizgowymi. Jeśli wybierasz szczoteczkę dla starszaka możesz sięgnąć po taką z włosiem zróżnicowanej długości. Jego zadaniem jest doczyszczenie trudno dostępne miejsca na zębach bocznych 3 . Całą resztę pozostaw dziecku 2 . Niech maluch sam zdecyduje, czy przy myciu zębów ma mu towarzyszyć zwierzątko, księżniczka czy superbohater. Podobnie postąp z pastą i zastosuj zasadę ograniczonego wyboru. Spośród tubek odpowiednich dla dziecka 2 pozwól wybrać tę, która maluchowi spodoba się najbardziej. Po powrocie z zakupów uroczyście rozpakujcie wszystkie zdobycze w łazience, wyparzcie szczoteczki. Następnie uroczyście umyjcie zęby! 2. Trening czyni mistrza Dlatego poćwiczcie na… pluszakach! Misie i lalki ucieszą się z czasu spędzonego w tej formie. A dla malucha będzie to niezła lekcja higieny. W łatwy sposób możesz pokazać dziecku w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby 3 . Ta metoda sprawdzi się także podczas nauki korzystania z nici dentystycznej. Możemy na przykładzie uzębienia...

zęby mleczne
Adobe Stock
Pielęgnacja
Zęby mleczne – od ich zdrowia zależy zdrowie zębów stałych
O zęby mleczne trzeba dbać, gdyż od ich zdrowia zależy zdrowie zębów stałych. Od ich stanu i prawidłowego rozwoju szczęk dziecka zależy w dużej mierze uroda uśmiechu nastolatka, a później dorosłego. Mleczaki służą dziecku mniej więcej do 9-12 roku życia.

Przez wiele lat pokutowało błędne przekonanie, że zęby mleczne są nieistotnym, przejściowym uzębieniem, którego głównym celem jest wypadnięcie na początku szkoły podstawowej. Dziś już wiadomo, że to nieprawda. Każda chwila poświęcona trosce o „mleczaki’’ to inwestycja w zdrowe zęby stałe i prawidłowy zgryz w przyszłości. Zęby mleczne: liczba zębów mleczaki a zęby stałe wychodzenie mleczaków i zębów stałych próchnica zębów mlecznych leczenie mleczaków Ile zębów ma człowiek W ciągu całego życia każdemu człowiekowi wyrastają 48-52 zęby . Zębów mlecznych jest 20, a stałych 28-32. To, ile zębów stałych ma dorosły człowiek, zależy od tego, czy wyrosną mu tzw. ósemki, czy nie. Zębów mlecznych każdy ma tyle samo – 10 w żuchwie i 10 w szczęce. Czym się różnią zęby mleczne od zębów stałych Mleczne zęby są zbudowane podobnie , jak zęby stałe. Powyżej poziomu dziąsła znajduje się korona zęba, pokryta szkliwem - najtwardszą tkanką ludzkiego organizmu. Poniżej poziomu dziąsła mieści się korzeń zęba, pokryty cementem. Pomiędzy koroną a szyjką, na linii dziąsła dziecka , znajduje się szyjka zębowa. Pod szkliwem (w koronie) i pod cementem (w korzeniu) znajduje się zębina, tkanka wrażliwa na bodźce zewnętrzne (np. zimno), ochraniająca umiejscowioną centralnie, mocno ukrwioną i unerwioną miazgę. Chociaż w ogólnym zarysie zęby mleczne bardzo przypominają zęby stałe , istnieją między nimi pewne różnice: zęby mleczne mają cieńszą warstwę szkliwa (dwukrotnie) i zębiny, szkliwo jest słabiej zmineralizowane , „mleczaki’’ charakteryzują się relatywnie dużą ilością unerwionej miazgi, korzenie mlecznych ząbków są cieńsze niż zębów stałych i stosunkowo długie, korzenie mlecznych trzonowców są szerzej rozstawione niż trzonowców...

dziecko u dentysty
Adobe Stock
Zdrowie
Polskie dzieci mają zęby w fatalnym stanie! Twoje dziecko też?
Naczelna Izba Lekarska alarmuje, że stan uzębienia polskich dzieci jest fatalny! Przyczyną jest kiepska wiedza rodziców i złe nawyki. Ty też popełniasz te błędy?

Badanie przeprowadzone przez Medcover Stomatologia nie pozostawia złudzeń: wiedza rodziców i ich postępowanie są przyczyną próchnicy u dzieci. Aż 90 proc. 7-latków i 80 proc. 3-latków ma dziurawe zęby ! A można by tego uniknąć... Teoria a praktyka 47 proc. rodziców uważa, że opieka stomatologiczna powinna być roztaczana nad dziećmi przez specjalistę stomatologii dziecięcej. Jednocześnie tylko 30 proc. rodziców wie, kim jest pedodonta , a jedynie 18 proc. kojarzy tę nazwę ze stomatologią. 41 proc. rodziców nie wie, kim jest ten specjalista. Tymczasem pedodonta to właśnie stomatolog specjalizujący się w leczeniu zębów dzieci w wieku od niemowlęctwa do 18. roku życia. Kiedy do pedodonty? Specjaliści twierdzą: w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Tymczasem w tym czasie tylko 2 proc. rodziców odwiedziło z dzieckiem pedodontę , 8 proc. było u niego w 1. roku życia dziecka. 45 proc. rodziców było z dzieckiem u specjalisty między 1. a 3. rokiem życia pociechy, a aż 45 proc. z nich zabrało dziecko do stomatologa między 3. a 6. rokiem życia – o wiele za późno! Przyczyny wizyty z dzieckiem u dentysty 63 proc. rodziców zabiera dziecko na wizytę kontrolną. Co piąty rodzic idzie z pociechą do stomatologa dopiero wtedy, gdy wie, że dziecko ma próchnicę , a dla 12 proc. impulsem do wizyty z dzieckiem u specjalisty jest ból zęba. Zobacz także: Jak dbać o zęby mleczne – radzi specjalista [WIDEO] Fatalne nawyki psują zęby dzieciom Dlaczego aż 80 proc. trzylatków ma próchnicę? Z badania wynika, aż 76 proc. dzieci pije napoje po wieczornym myciu zębów , w tym 12 proc. mleko, herbatę lub sok, co sprzyja próchnicy. Na dodatek nadal wielu rodziców nie wierzy, że leczenie mleczaków jest niezbędne. Tymczasem brak takiego leczenia może skutkować w przyszłości wadami zgryzu i problemami z układem pokarmowym. Samo mycie zębów nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj