Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
noszenie maseczki przez dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Noszenie maseczki przez dzieci: aktualne zalecenia

Jakie są aktualne zalecenia dotyczące noszenia maseczek przez dzieci? Z nakazu zakrywania ust i nosa zwolnione są dzieci do ukończenia 5. roku życia. Noszenie maseczek ma zmniejszać ilość zakażeń koronawirusem.
Dr Katarzyna Mudel
Konsultacja merytoryczna

W Polsce z nakazu noszenia maseczek wyłączone są dzieci do ukończenia 5. roku życia. Zalecenia WHO i UNICEF w kwestii noszenia maseczek przez dzieci w przedziale wiekowym 6 - 11 lat zależą od wielu czynników, między innymi intensywności transmisji wirusa na terenie, który zamieszkują. Do momentu rozpoczęcia nauki zdalnej – maseczki w szkołach było obowiązkowe jedynie podczas przerw i korzystania z przestrzeni wspólnej. Po rozpoczęciu roku szkolnego eksperci alarmowali, że to właśnie dzieci roznoszą koronawirusa

Spis treści:

  1. Maseczki u dzieci – od ilu lat?
  2. Zalecenia WHO i UNICEF
  3. Dzieci powyżej pięciu lat - zalecenia
  4. Kto jest zwolniony z noszenia maseczki?

Maseczki u dzieci – od ilu lat?

Jak informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia: „obowiązek zakrywania ust i nosa (przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego) nie dotyczy m.in.: 

  • dzieci do ukończenia 5. roku życia;
  • uczniów i dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, szkole lub placówce oświatowej – na ich terenie, chyba że kierujący takim podmiotem postanowi inaczej”.


Maseczki należy nosić również w przestrzeni otwartej, jednak są od tego wyjątki, np.: parki, lasy. Dotyczy to także sytuacji, w której uprawia się sport.

Zalecenia WHO i UNIICEF

WHO i UNICEF, bazując na konsultacjach i opiniach ekspertów, zaleca, aby dzieci do ukończenia 5. lat nie nosiły maseczek. Co jest powodem takiej decyzji? Wpływają na nią etapy rozwoju dziecka, a także umiejętność prawidłowego używania maseczki. Wynika to z podejścia „nie szkodzić” - ważne jest, by dziecko prawidłowo używało maseczki, ale także zapobieganie potencjalnym szkodom, jakie mogą wyniknąć z noszenia maseczki przez dziecko. 

Dzieci, które ukończyły 5 lat, zazwyczaj mają także wykształconą sprawność manualną oraz precyzyjne ruchy koordynacyjne - jest to niezbędne, by dziecko mogło w sposób prawidłowy założyć i zdjąć maseczkę, jedynie z minimalną pomocą rodzica lub innej osoby dorosłej. GIS zaznacza jednak, że jeżeli osoba dorosła stwierdzi, że dziecko wcześniej osiągnęło sprawność manualną i będzie w stanie poprawnie używać maseczki – to już nawet dziecko, które ukończyło dwa latka, może nosić maseczkę. Oczywiście, powinno się to odbywać pod nadzorem osoby dorosłej.

e-book Mamo, To Ja odporność dziecka w czasie pandemii
edipresse

Dzieci powyżej 5 lat - zalecenia

O ile w przypadku dzieci do lat 5. WHO i UNICEF zaleca podejście „nie szkodzić”, to w przypadku dzieci w wieku 6 -11 lat rekomendowane jest „podejście oparte na ryzyku”. Oznacza to, że rodzicie powinni wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • intensywność transmisji wirusa na obszarze, w którym przebywa dziecko
  • dostępne dowody dotyczące ryzyka zakażenia i transmisji w tej grupie wiekowej
  • środowisko społeczne i kulturowe (zwyczaje, zachowanie lub normy społeczne, które mają wpływ na interakcje społeczne, zwłaszcza z dziećmi i między nimi)
  • zdolność dziecka do stosowania odpowiednich maseczek i dostępność odpowiedniego nadzoru osoby dorosłej
  • potencjalny wpływ noszenia maseczki na uczenie się i rozwój psychospołeczny
  • dodatkowe uwarunkowania, takie jak przebywanie dziecka z osobami starszymi, podczas zajęć sportowych, dzieci niepełnosprawne lub z innymi chorobami podstawowymi.

Kto jest zwolniony z noszenia maseczki?

Osoba zwolniona z obowiązku zasłania ust i nosa musi na żądanie policji przedstawić zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

  • całościowe zaburzenia rozwoju,
  • zaburzenia psychiczne,
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim
  • trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.


Źródło: pulsmedycyny.pl, prawo.pl, rpo.gov.pl, MZ

Zobacz także

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

Radosław Majdan ma koronawirusa
Instagram
Aktualności
Radosław Majdan w szpitalu z koronawirusem! Co z Heniem?
Radosław Majdan jest zakażony koronawirusem. Stan jego zdrowia musiał być poważny, bo Majdan znalazł się w szpitalu. Czy reszta jego rodziny, w tym kilkumiesięczny Henio, jest bezpieczna?

Radosław Majdan ma koronawirusa i przebywa obecnie w szpitalu. Prawdopodobnie spędzi tam jeszcze kilka dni − poinformował jego menadżer. Hospitalizacja Majdana to znak, że piłkarz miał poważne objawy choroby Covid-19. Czy zarazili się także pozostali członkowie jego rodziny? Radosław Majdan zarażony koronawirusem Radek Majdan został umieszczony w szpitalu po tym, jak zdiagnozowano u niego zakażenie koronawirusem. Nie wiadomo, jakie dokładnie miał objawy choroby Covid-19 , ale jego stan musiał być ciężki, skoro konieczna była hospitalizacja. O tym, że Majdan ma koronawirusa, poinformował serwis Pudelek, a menadżer piłkarza potwierdził tę wiadomość: „Radosław jest hospitalizowany. Ma bardzo dobrą opiekę. Pozostanie jeszcze w szpitalu przez kilka dni”. Brakuje informacji, jak czuje się rodzina Majdana, w tym najmłodszy Henio. Faktem jest natomiast, że zarówno Radek, jak i Małgosia Rozenek ucichli ostatnio w mediach społecznościowych: ostatni wpis Majdana pochodzi sprzed tygodnia, a Gosi sprzed kilku dni. Z pewnością wszyscy skupieni są teraz na wspieraniu Majdana w tych trudnych chwilach.           Wyświetl ten post na Instagramie.                   Dzisiaj Malgorzata wstała najwcześniej😂😂😂miłego dnia👍☀️😄 Post udostępniony przez Radosław Majdan (@r_majdan) Paź 6, 2020 o 12:21 PDT Aktualizacja Małgosia Rozenek opublikowała w czwartek nowy wpis na Instagramie: podziękowała za słowa otuchy od fanów i poradziła, by wszyscy dbali o siebie i najbliższych. Radek Majdan chyba czuje się już lepiej, bo podobno poprosił o najnowsze zdjęcia Henia.         Wyświetl ten post na Instagramie.  ...

nauczycielka zmarła na koronawirusa
Aktualności
Młoda nauczycielka zakażona koronawirusem. Zmarła 15 minut po przyjeździe do szpitala
W jednej ze szkół podstawowych w Krakowie zmarła nauczycielka języka angielskiego. Przyczyną zgonu było zakażenie koronawirusem, a kobieta trafiła do szpitala z ciężkimi objawami zaledwie kilkanaście minut przed śmiercią.

„Z ogromnym bólem zawiadamiamy, że w dn. 16 października 2020 r. odeszła od nas do Wieczności nasza koleżanka Agnieszka K., nauczyciel języka angielskiego. Zawsze uśmiechnięta, życzliwa i pomocna. Będzie nam Ciebie brakowało. Odpoczywaj w Pokoju!” – taka informacja pojawiła się na stronie Szkoły Podstawowej nr 64 im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, w której pracowała 42-letnia nauczycielka. Podobną informację opublikowały także Szkoły Sióstr Prezentek w Krakowie, gdzie nauczycielka pracowała w latach 2013 - 2016. „Pani Agnieszka zmarła 16 października o godz. 18:15” – jak poinformowała szczegółowo szkoła. Brak chorób współistniejących Agnieszka K. trafiła do szpitala im. Dietla z ciężką niewydolnością oddechową, gdzie lekarze potwierdzili zakażenie koronawirusem. Kobieta nie miała chorób współistniejących. Nieoficjalnie mówi się o tym, że nauczycielka chciała uzyskać skierowanie na test na obecność koronawirusa, jednak nie mogła się go doprosić. Są to jednak informacje z otoczenia zmarłej i nie są one potwierdzone. Kobieta jednak nie widnieje w statystykach osób zmarłych – redakcja Wyborczej cały czas ustala, dlaczego taka sytuacja ma miejsce. Poza Agnieszką K., jak dotąd na koronawirusa zmarło czterech nauczyciel i. Będzie ułatwiony dostęp do testów dla nauczycieli? Związek Nauczycielstwa Polskiego walczy o to, aby nauczyciele, tak samo jak lekarze, mieli ułatwiony dostęp do testów na koronawirusa, z uwagi na swoją codzienną pracę z setkami dzieci. ZNP apeluje także o wprowadzenie nauczania zdalnego we wszystkich szkołach w czerwonych strefach bądź przynajmniej pozostawienie decyzji o trybie nauczania dyrektorom szkół. Obecnie decydują o tym w porozumieniu z sanepidem i narzekają na utrudnioną komunikację i niechęć do współpracy. Żródło: Wyborcza Zobacz też: Koronawirus:...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak