
W Polsce z nakazu noszenia maseczek wyłączone są dzieci do ukończenia 5. roku życia. Zalecenia WHO i UNICEF w kwestii noszenia maseczek przez dzieci w przedziale wiekowym 6 - 11 lat zależą od wielu czynników, między innymi intensywności transmisji wirusa na terenie, który zamieszkują. Do momentu rozpoczęcia nauki zdalnej – maseczki w szkołach było obowiązkowe jedynie podczas przerw i korzystania z przestrzeni wspólnej. Po rozpoczęciu roku szkolnego eksperci alarmowali, że to właśnie dzieci roznoszą koronawirusa.
Spis treści:
- Maseczki u dzieci – od ilu lat?
- Zalecenia WHO i UNICEF
- Dzieci powyżej pięciu lat - zalecenia
- Kto jest zwolniony z noszenia maseczki?
Maseczki u dzieci – od ilu lat?
Jak informuje rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia: „obowiązek zakrywania ust i nosa (przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego) nie dotyczy m.in.:
- dzieci do ukończenia 5. roku życia;
- uczniów i dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym oraz osób zatrudnionych w przedszkolu, szkole lub placówce oświatowej – na ich terenie, chyba że kierujący takim podmiotem postanowi inaczej”.
Maseczki należy nosić również w przestrzeni otwartej, jednak są od tego wyjątki, np.: parki, lasy. Dotyczy to także sytuacji, w której uprawia się sport.
Zalecenia WHO i UNIICEF
WHO i UNICEF, bazując na konsultacjach i opiniach ekspertów, zaleca, aby dzieci do ukończenia 5. lat nie nosiły maseczek. Co jest powodem takiej decyzji? Wpływają na nią etapy rozwoju dziecka, a także umiejętność prawidłowego używania maseczki. Wynika to z podejścia „nie szkodzić” - ważne jest, by dziecko prawidłowo używało maseczki, ale także zapobieganie potencjalnym szkodom, jakie mogą wyniknąć z noszenia maseczki przez dziecko.
Dzieci, które ukończyły 5 lat, zazwyczaj mają także wykształconą sprawność manualną oraz precyzyjne ruchy koordynacyjne - jest to niezbędne, by dziecko mogło w sposób prawidłowy założyć i zdjąć maseczkę, jedynie z minimalną pomocą rodzica lub innej osoby dorosłej. GIS zaznacza jednak, że jeżeli osoba dorosła stwierdzi, że dziecko wcześniej osiągnęło sprawność manualną i będzie w stanie poprawnie używać maseczki – to już nawet dziecko, które ukończyło dwa latka, może nosić maseczkę. Oczywiście, powinno się to odbywać pod nadzorem osoby dorosłej.
Dzieci powyżej 5 lat - zalecenia
O ile w przypadku dzieci do lat 5. WHO i UNICEF zaleca podejście „nie szkodzić”, to w przypadku dzieci w wieku 6 -11 lat rekomendowane jest „podejście oparte na ryzyku”. Oznacza to, że rodzicie powinni wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- intensywność transmisji wirusa na obszarze, w którym przebywa dziecko
- dostępne dowody dotyczące ryzyka zakażenia i transmisji w tej grupie wiekowej
- środowisko społeczne i kulturowe (zwyczaje, zachowanie lub normy społeczne, które mają wpływ na interakcje społeczne, zwłaszcza z dziećmi i między nimi)
- zdolność dziecka do stosowania odpowiednich maseczek i dostępność odpowiedniego nadzoru osoby dorosłej
- potencjalny wpływ noszenia maseczki na uczenie się i rozwój psychospołeczny
- dodatkowe uwarunkowania, takie jak przebywanie dziecka z osobami starszymi, podczas zajęć sportowych, dzieci niepełnosprawne lub z innymi chorobami podstawowymi.
Kto jest zwolniony z noszenia maseczki?
Osoba zwolniona z obowiązku zasłania ust i nosa musi na żądanie policji przedstawić zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:
- całościowe zaburzenia rozwoju,
- zaburzenia psychiczne,
- niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim
- trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa.
Źródło: pulsmedycyny.pl, prawo.pl, rpo.gov.pl, MZ
Zobacz także: