Co czwarte dziecko w Polsce ma alergię – tak wynika z najnowszych badań. Jedną z najbardziej uciążliwych alergii jest alergia na pyłki roślin i roztocza kurzu domowego.
Uczulone dziecko zwykle ma katar. W przypadku uczulenia na pyłki roślin alergiczny katar może trwać nawet kilka miesięcy. W przypadku alergii na roztocza kurzu domowego alergiczny katar może trwać nawet przez cały rok.
Alergiczny przewlekły katar często prowadzi do astmy oskrzelowej, dlatego alergię trzeba leczyć.

Reklama

Odczulanie w zastrzykach i podjęzykowe

Środki antyhistaminowe, które podajesz dziecku, nie leczą alergii.
Jedynym sposobem wyleczenia alergii jest odczulanie.
Do niedawna lekarze polecali głównie szczepionki w zastrzykach. Wielu rodziców nie decydowało się na taką formę leczenia ze względu na stres, jaki dziecko przeżywa podczas zastrzyków.
Od niedawna coraz częściej polecane są szczepionki podjęzykowe: z badań wynika, że są one równie skuteczne jak szczepionki w zastrzykach.

Odczulanie podjęzykowe: na czym polega

Szczepionki podjęzykowe podaje się codziennie: rano, na czczo (przed śniadaniem) dawkę kropli lub tabletkę nanosi się na błonę śluzową pod językiem. Po dwóch minutach dziecko może ją połknąć.
- Szczepionki doustne są skuteczne i bezpieczne. Trzeba je jednak podawać dokładnie tak, jak to zalecił lekarz. Jest tu jeszcze większa dokładność niż w przypadku insuliny u chorych na cukrzycę - mówi prof. Piotr Kuna, alergolog i pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Odczulanie podjęzykowe jest bezpieczne

- Po podaniu szczepionki mogą pojawić się objawy niepożądane, które przypominają to, co dzieje się podczas kontaktu z alergenem: świąd, napad kichania, dlatego często zalecamy też leki antyhistaminowe, by temu zapobiec - mówi prof. Kuna.
Oczywiście, konieczne są też wizyty u alergologa (jak często dziecko powinno przyjść do alergologa, powie lekarz), który może modyfikować dawki szczepionki przyjmowane przez dziecko.
Odczulanie trwa co najmniej trzy lata. W przypadku alergenów całorocznych (np. roztocza) leczenie musi być kontynuowane przez cały rok. W przypadku alergii sezonowej (na pyłki traw, drzew, chwastów) odczulanie może być prowadzone sezonowo.

Odczulanie podjęzykowe: ile to kosztuje

Niestety, szczepionki podjęzykowe nie są refundowane (rodzice muszą za nie zapłacić sami).
Szczepionka w kroplach kosztuje ok. 270 zł za opakowanie, w tabletkach ok. 400 zł.

Zobacz także

[CMS_PAGE_BREAK]

Zalety odczulania szczepionką podjęzykową

Skuteczność i bezpieczeństwo. Badania i doświadczenia alergologów (także polskich) potwierdzają, że szczepionka w formie podjęzykowej jest równie skuteczna, jak ta w zastrzyku, zdecydowanie bardziej bezpieczna.

Bez bólu i stresu. Odczulając dziecko w domu, zaoszczędzasz mu dużej dawki stresu, jaka zwykle wiąże się z regularnym, przez minimum 3 lata, podawaniem szczepionki w zastrzyku, czy często nawet samą wizytą u lekarza.

Wygoda. Stosowanie szczepionki podjęzykowej nie ogranicza swobody życia. Nie wymaga tak częstych wizyt u lekarza, co szczepionka w formie iniekcji. Można ją samodzielnie stosować będąc w podróży, np. na wakacjach.

Oszczędność czasu. Oszczędzasz czas, jaki trzeba poświęcić na regularne wizyty u lekarza związane z podawaniem zastrzyku. Każda taka wizyta oznacza nie tylko oczekiwanie w kolejce na zastrzyk, ale też prewencyjne oczekiwanie na ewentualną reakcję, przez minimum 30-40 minut po podaniu zastrzyku.

Reklama

Czytaj też: Test dla mamy - sprawdź, czy dziecko ma alergię

Reklama
Reklama
Reklama