Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
operacja zatok
MML/ materiały prasowe
Zdrowie

Rewolucyjna metoda leczenia zatok u dzieci już w Polsce! Zobacz zdjęcia

Sam zabieg trwa 10-15 minut i nie trzeba do niego nawet znieczulenia ogólnego. W Polsce powstała druga w Europie klinika, w której można nowocześnie i bezboleśnie wyleczyć chore zatoki u dzieci i dorosłych.

Nos i zatoki to jedna przestrzeń. Przewlekłe i częste katary często powodują zapalenia zatok. Objawy zapalenia zatok to zatkany nos, gęsta wydzielina i ból głowy. Jak nowocześnie leczy się chore zatoki, opowiada dr n. med. Michał Michalik, specjalista otolaryngologii oraz chirurgii głowy i szyi z Centrum Medycznego MML.
 

Jak leczy się zapalenie zatok?

Zwykle w początkowej fazie podajemy preparaty upłynniające wydzielinę, przeciwzapalne, donosowe, czasem sterydy donosowe. Gdy dolegliwości przedłużają się, konieczne jest leczenie antybiotykiem.
Jednak zanim antybiotyk dostanie się do zatok, musi przejść przez żołądek, krew, dlatego do zatok dostanie się jego minimalna ilość, a bakterie znajdują się tam w wielu zakamarkach. Nie zawsze antybiotyk wszystkie je zabija. Gdy bakterie znów się namnożą, zapalenie zatok powraca.

Na czym polega nowoczesna metoda balonikowania zatok?

Pod kontrolą endoskopu wprowadzamy przez nos specjalny balonik, który następnie napompowujemy i po chwili wyjmujemy. Technika balonikowania jest znana już od kilku lat – byliśmy drugą kliniką w Polsce, po klinice prof. Henryka Skarżyńskiego, która ją wprowadziła. Teraz wprowadzamy jeszcze nowocześniejszą metodę XprESS, która od poprzedniej różni się m.in. tym że nie jest konieczne znieczulenie ogólne. Dzięki temu można ją stosować także u osób, u których nie jest możliwe zastosowanie znieczulenia ogólnego, bo np. przyjmują leki zmniejszające krzepliwość, mają skazy krwotoczne. Poza tym poprzednio musieliśmy mieć kilka baloników  do każdej zatoki osobno, teraz wystarczy jeden.
Czytaj też: Jak rozpoznać zapalenie zatok

Po wyjęciu balonika zatoki już są wyleczone?

Tak. Można to przyrównać do stentowania tętnic wieńcowych: jeśli tętnica jest bardzo zwężona, wprowadza się stent. Pozostaje on w tętnicy, dzięki czemu pozostanie ona rozszerzona. Struktura zatok jest inna: w ścianie zatoki są delikatne beleczkowania kostne: przypomina to strukturę miękkiego pumeksu. Jeśli wprowadzimy balonik, to ta struktura podda się jego działaniu i po wyjęciu balonika pozostanie odkształcona. Dlatego balonik wystarczy wprowadzić do zatoki i napompować tak, by zagwarantować dopływ powietrza.
 

operacja zatok
MML/ materiały prasowe
Podczas operacji balonikowania zatok metodą XprESS

Nie jest potem konieczne leczenie antybiotykiem?

Zwykle nie jest to konieczne. Podstawowym sposobem leczenia przewlekłego zapalenia zatok jest dostarczenie powietrza. Powietrze wybije wszystkie drobnoustroje beztlenowe, które tam są. Jeśli jednak stan zapalny jest silny, a wydzielina gęsta, to po wykonaniu balonikowania przez to samo urządzenie możemy wprowadzić miejscowo lek.
 

operacja zatok
MML/ materiały prasowe

To niemal wszystkie urządzenia do operacji balonikowania. Wydaje się to proste, ale potrzebny jest jeszcze endoskop i... doświadczenie lekarzy


W USA wykonano już ponad 100 tys. takich zabiegów. My jesteśmy pierwszą w Polsce i drugą w Europie kliniką – po Anglii – w której tego typu zabiegi są wykonywane. Na razie zabieg jest drogi, kosztuje ok. 8-9 tys., jednak mam nadzieję, że ponieważ jest to technika dedykowana dzieciom, to będzie ona kiedyś refundowana. Może to być rewolucyjny sposób leczenia zatok u dzieci.
Czytaj też: Jak leczyć chore zatoki u dzieci
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

gronkowiec u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Gronkowiec złocisty u dzieci: zakażenie, objawy, choroby wywołane przez gronkowca
Gronkowiec złocisty u dzieci zamieszkuje w gardle, nosie albo na powierzchni skóry. Bakterią można zarazić się poprzez styczność z zakażonymi przedmiotami, kontakt z nosicielem oraz drogą kropelkową. Gronkowiec często dotyka noworodków już w szpitalu. Najaktywniejszy jest wtedy, gdy dziecko ma osłabioną odporność.

Gronkowiec złocisty u dziecka to bakteria bytująca w jamie nosowo-gardłowej i na skórze. U najmłodszych wywołuje zakażenia skórne , m.in. czyraki. Gronkowiec może też powodować zapalenie płuc lub zatok. Nieleczone zakażenie gronkowcem prowadzi do namnożenia bakterii i może skończyć się nawet sepsą.  Gronkowiec złocisty u dzieci: 1.  objawy bakterii  czyraki liszajec zakaźny jęczmień zespół Rittera 2. Inne choroby wywoływane przez gronkowca 3. Czy można wyleczyć gronkowca? 4. Czy gronkowiec jest zaraźliwy? Gronkowiec złocisty u dziecka: jakie są objawy bakterii? Gronkowiec najczęściej wywołuje choroby skóry, które wymagają leczenia antybiotykami. Objawy gronkowca zależą od wywołanej przez bakterię choroby. Inne są objawy zarażenia gronkowcem złocistym w przypadku  chorób skórnych , np. czyraków, liszajców, zapalenia mieszków włosowych, a inne w przypadku  zapalenia opon mózgowych  czy płuc. Czasami dobranie właściwego leku odwleka się w czasie, ponieważ gronkowiec jest szczególnie odporny na leczenie. Nigdy jednak nie bagatelizuj zakażenia tą bakterią, ponieważ powikłania mogą być bardzo groźne dla dziecka. Poniżej znajdziesz charakterystykę najczęstszych chorób skórnych wywołanych przez gronkowca złocistego i metody ich leczenia. Szacuje się, że gronkowiec może występować u nawet 50% całej populacji. U wielu osób gronkowiec złocisty nie powoduje zakażeń, a samo nosicielstwo nie daje żadnych objawów. Bakteria jest trudna w leczeniu, ponieważ jest odporna na antybiotyki, a szczepionka na nią nie istnieje. Czyraki Gronkowiec złocisty u dziecka może dawać objawy w postaci czyraków. Na początku pojawia się bolesna, twarda krostka , która może się powiększyć aż do rozmiarów niewielkiego guza. Okolica czyraka także jest zaczerwieniona i bolesna. Pojedynczy czyrak...

Leczenie zapalenia zatok
StockAdobe
Zdrowie
Jak skutecznie leczyć zatkane zatoki?
Niedrożne zatoki mogą bardzo utrudniać codzienne funkcjonowanie twojemu dziecku., a jak pokazują badania, na zapalenie zatok choruje rocznie nawet 20 proc. dzieci. Sprawdź, jakie leczenie wybrać, by obyło się bez nawrotów choroby.

Kto choć raz miał zatkane zatoki, ten wie, jak uciążliwy jest to problem. Trudno się oddycha, z nosa cieknie katar i do tego bardzo boli głowa. A niewyleczone zapalenie zatok bardzo lubi powracać. Jak temu zaradzić? Podpowiadamy, jak skutecznie leczyć zatoki i co pomaga w ich udrażnianiu. Sprawdź! Jak leczyć zatoki? Zatkanych zatok nie można nigdy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą przyczynić się do powstania ostrego lub nawet przewlekłego zapalenia zatok . Ostre zapalenie zatok, które trwa minimum 4 tygodnie, należy leczyć antybiotykowo . Przewlekłe zapalenie zatok może kwalifikować się do operacji, zwłaszcza gdy jego przyczyną są polipy w nosie lub krzywa przegroda. U dzieci częste zapalenia zatok mogą wynikać z przerośniętych migdałków . Wówczas należy je usunąć zabiegowo. Pamiętaj też o tym, że: aby skutecznie uporać się z problemem zatkanych zatok, należy wybrać się do lekarza specjalisty – laryngologa; choć istnieją preparaty, które można kupić w aptece bez recepty , są one pomocne wyłącznie w przypadku wczesnych, łagodnych zapaleń; domowe sposoby , choć skuteczne, nie usuną problemu, a jedynie uśmierzą przykre objawy. Zobacz też: Leki na katar polecane dla najmłodszych Domowe sposoby na zapalenie zatok W udrażnianiu zatkanych zatok bardzo pomocne są: inhalacje   - wdychanie pary wodnej z dodatkiem soli, olejków eterycznych o zapachu eukaliptusa, majeranku, lawendy lub ziół, takich jak rumianek, mięta, szałwia; płukanie zatok - zabieg dozwolony u dzieci powyżej 4 roku życia; irygację zatok wykonuje się przez wprowadzenie do zatok roztworu chlorku sodu, gotowe zestawy do jej wykonania dostępne są w aptekach; ciepłe kompresy z soli jodowo-bromowej (można ją kupić w aptece); maści rozgrzewające  - np. eukaliptusowa, kamforowa, rozmarynowa; wdychanie świeżo startego chrzanu lub...

Zapalenie zatok
Fotolia
Zdrowie
Zapalenie zatok u dziecka - to warto wiedzieć!
Niby zwyczajny katar, jaki towarzyszy przeziębieniu. Jednak bakterie i wirusy mogą z nosa przenieść się do okalających go zatok przynosowych. Wyjaśniamy, jak rozpoznać zapalenie zatok i jak pomóc dziecku.

Zapalenie błony śluzowej nosa i zapalenie zatok przynosowyc h jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego dotyczącą 15–20% tej populacji rocznie. Sprawdź, co powoduje zapalenie zatok u dziecka, jak leczyć tę chorobę i zapobiegać nawrotom. Zatoki przynosowe - co to jest?  To przestrzenie powietrzne rozmieszczone symetrycznie wokół nosa i połączone z nim systemem wąskich szczelin. Zatoki przynosowe rozwijają się z biegiem lat, więc dopiero gdy się pojawią, może dojść do ich zapalenia. Dziecko rodzi się z zaznaczonymi zatokami sitowymi i szczękowymi. Zatoki klinowe pojawiają się w trzecim roku życia, a w 5–6. roku życia –  zatoki czołowe . Po co nam zatoki? Trudno przecenić rolę, jaką dla zdrowia ma niezaburzona czynność nosa i zatok przynosowych . Powietrze wdychane przez nos ogrzewa się i nawilża, na śluzówce osadza się większość znajdujących się w powietrzu zanieczyszczeń, które dzięki temu nie trafiają do płuc. Zarówno wnętrze nosa, jak i zatok jest wyścielone pokrytą rzęskami błoną śluzową. Wytwarzany w zatokach śluz przesuwa się w kierunku naturalnego ujścia zatoki. Niestety, ujścia te mają zaledwie 1–2 mm średnicy. Gdy dziecko ma katar i błona śluzowa jest obrzęknięta, zatoki łatwo stają się niedrożne . U starszych dzieci zapalenie zatok przynosowych jest częstą chorobą, ale może się zdarzyć nawet u niemowląt powyżej szóstego miesiąca. Jednak w pierwszym, drugim i trzecim roku życia dzieci chorują znacznie rzadziej. Czytaj też: Krztusiec - niebezpieczna choroba powraca. Sprawdź, jak wyglądają objawy Co powoduje zapalenie zatok u dziecka? Wirusy - najczęściej to one powodują ostre zapalenie zatok – aż 75 proc. przypadków jest spowodowanych zakażeniem wirusowym . Infekcja kataralna upośledza przepływ powietrza...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta