Fundacja Przeciw Leukemii
Zdrowie

Nowotwory u dzieci można pokonać

Walka z nowotworem jest 10 razy trudniejsza niż wejście na Kilimandżaro, ale trzeba wierzyć, że na końcu jest wyleczenie – mówi prof. Alicja Chybicka, która od lat leczy nowotwory u dzieci. Wraz z grupą osób po przeszczepieniu szpiku weszła na Kilimandżaro, żeby pokazać, że nowotwory można pokonać.

Pani Profesor, żółte słońce, które pani zaniosła na szczyt Kilimandżaro, i które widać na zdjęciu ze szczytu, to prezent od małych pacjentów kliniki onkologii?
Tak, dostałam je od dzieci z kliniki onkologii. Każde z nich ma swoje Kilimandżaro: chorobę, którą muszą pokonać. Tak jak mi udało się wejść na najwyższy szczyt Afryki, tak one muszą pokonać swoją chorobę, choć jest to znacznie trudniejsze niż wejście na Kilimandżaro.

W jakim wieku dziecko może zachorować na nowotwór?
W każdym, zdarzają się nowotwory już u niemowląt, ale to naprawdę wyjątkowa rzadkość. Nowotwory u dzieci w ogóle są chorobami rzadkimi, jednak jeśli rodzica cokolwiek zaniepokoi, trzeba jak najszybciej zapytać o to lekarza. Im wcześniej nowotwór zostanie zdiagnozowany, tym większa szansa na wyleczenie. Nie wolno się bać, nie wolno odkładać diagnozy. Nie wolno czekać, lepiej chorobę wykluczyć.

Jakie są objawy, z którymi trzeba zgłosić się do lekarza?
Na pewno trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza, jeśli dziecko ma jakiekolwiek nietypowe objawy: przewlekły kaszel, przewlekłe bóle brzucha, których nie można zdiagnozować przyczyny, poranne wymioty z bólami głowy. To nie musi być nowotwór, jednak lepiej to sprawdzić niż czekać aż samo przejdzie.
Poza guzami (które mogą być złośliwe albo niezłośliwe) nie ma charakterystycznych objawów dla nowotworów. Niestety rodzice często nie zgłaszają się do lekarza nawet jeśli pojawia się guzek! Nie wiem, czy myślą, że to samo zniknie, czy to tylko ozdóbka? Nie wolno czekać.

Rodzice nie zgłaszają się z takimi objawami do lekarza?
Nie. Od wielu lat nic pod tym względem się nie zmienia. Jestem zrozpaczona, bo zmieniła się mocno wyleczalność nowotworów u dzieci, ale nie z powodu wcześniejszych rozpoznań, tylko z powodu postępu  w diagnostyce i leczeniu. Rodzice nie dopuszczają do siebie myśli, że ich dziecko może zachorować na nowotwór. Zawsze jest to jak grom z jasnego nieba. I zawsze żałują, że wcześniej o tym nie pomyśleli.

Nowotwory u dzieci są dziś wyleczalne? Jakie szanse mają dzieci, które zachorują na nowotwór, na wyzdrowienie?
Dzieci, które w tej chwili chorują na jakąkolwiek chorobę nowotworową, mają ponad 85 proc. szans na wyleczenie. Są takie nowotwory, gdzie szansa na wyleczenie jest jeszcze większa, jak choćby ziarnica złośliwa: dziś to 98 proc. szans na wyleczenie. Ostra białaczka limfoblastyczna: ponad 85 proc. wyleczeń. Trudno się cieszyć, jak rozpozna się nowotwór, jednak dziś, po 39 latach mojej pracy jako onkolog cieszę się, jak diagnozujemy ziarnicę złośliwą, bo wiem, że dziecko będzie wyleczone. Oczywiście, najbardziej cieszyłabym się, gdyby dzieci w ogóle nie chorowały na raka.

Od czego zależy powodzenie leczenia nowotworu u dziecka?
Od rodzaju nowotworu, wrażliwości na chemioterapię. I od siły samego dziecka. Ważny jest jego ogólny stan zdrowia, ale też psychika, która potrafi działać cuda. To wszystko jest bardzo ważne w leczeniu nowotworu.

Czy dzieci, które leżą dziś na oddziałach onkologii w szpitalach mają szansę kiedyś pójść na Kilimandżaro?
Oczywiście. A na pewno my, lekarze, zrobimy ze swej strony wszystko, co w naszej mocy, by mogły tam pójść. A przede wszystkim, by dzieci z nowotworem mogły wyzdrowieć.

Polecamy: Dziecko ma prawo do bezpłatnego leczenia.

Prof. Alicja Chybicka jest lekarzem pediatrą i onkologiem, kieruje Kliniką Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej AM we Wrocławiu, jest przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, a 2011 r. senatorem RP. Wraz z fundacją ,,Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową" buduje "Przylądek Nadziei" – nową klinikę dla dzieci chorych na raka we Wrocławiu.
 
Wyprawę Szpik Na Szczyt zorganizowała Fundacja "Przeciwko Leukemii" i Medigen. W wyprawie uczestniczyły osoby chore na białaczkę po przeszczepieniu szpiku, dawcy szpiku oraz grupa lekarzy, w tym prof. Alicja Chybicka, pediatra, onkolog i senator. Celem wyprawy było nie tylko zdobycie Kilimandżaro, ale także udowodnienie, że chorobę nowotworową można pokonać i żyć po niej tak jak przed zachorowaniem. Pomysłodawczynią i jedną z uczestniczek wyprawy była wybitna himalaistka Anna Czerwińska.

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

Fotolia
Aktualności
Gdy odchodzi dziecko, kończy się świat
To tak, jakby wszystko przestało istnieć, jakby kończył się świat - mówi prof. Alicja Chybicka, onkolog.

Pani Profesor, jak pogodzić się z tym, że dziecko odchodzi? Nigdy z tym nie można się pogodzić. Gdy zaczynałam pracę jako onkolog, przeżywało 15 proc. moich pacjentów. Teraz przeżywa 80 proc. To dużo, ale mimo wszystko pozostaje jeszcze 20 proc. Do śmierci dziecka nie da się przyzwyczaić. Znam dzieci chore na nowotwory , znam ich rodziców, często całe rodziny. Miałam okresy, kiedy chciałam wszystko rzucić, ale jak popatrzyłam na dzieci, to pomyślałam, że jak każdy je zostawi, to kto będzie pomagał? Z lekarzy, którzy pracowali ze mną na oddziale i zrezygnowali z pracy, większość mówiła, że nie mogła jeść, spać, funkcjonować w domu, gdy dziecko było w ciężkim stanie czy umierało. W Pani oczach widać jednak ciepło... Życie toczy się dalej. Rodziny, które przez to przechodzą, trzeba wspierać. A następnym dzieciom trzeba pomagać. Każde odejście dziecka to porażka. Zdaję sobie sprawę z tego, że dziecko idzie do lepszego świata. Ale zawsze robię wszytko, co w mojej mocy, by pozostało dłużej z nami. Odejście dziecka to coś, czego nie da się porównać z niczym innym. To klęska. Zawsze wtedy myślę: a może gdybym coś zrobiła inaczej, to tak by się nie stało... W klinice, którą Pani kieruje, jest Msza za wszystkie dzieci, które odeszły... Tak, raz w roku zawsze jest Msza za wszystkie dzieci z naszej kliniki, które odeszły. Biskup wyczytuje imię i nazwisko dziecka, którego już z nami nie ma, a rodzice zapalają lampkę. Jak nie ma rodziców, to robię to ja. Kiedy pierwszy raz taka Msza została zorganizowana, poprosiłam proboszcza, żeby udostępnił nam na mszę kościół po drugiej stronie ulicy. Moje zdumienie nie miało granic, kiedy tam się nie pomieściliśmy.  Następnego roku poprosiłam biskupa o katedrę i teraz zawsze msza odbywa się na Ostrowie Tumskim, w największym kościele we Wrocławiu. Kościół jest pełny. Przyjeżdżają całe rodziny,...

Fotolia
Zdrowie
Prof. Alicja Chybicka: czy Polska kocha dzieci?
Polska kocha swoje dzieci, ale tylko... na sztandarach. Czy dzieci w Polsce są pod dobrą opieką lekarzy, czy rodzice mogą czuć się bezpiecznie, że lekarz zaopiekuje się dzieckiem, a pogotowie zawsze przyjedzie na czas – co na to prof. Alicja Chybicka, pediatra i senator.

Pani Profesor, wiele razy organizowała pani konferencje pod hasłem: czy Polska kocha swoje dzieci? Czy dzieci w Polsce są pod dobrą opieką lekarzy? Na sztandarach, to Polska kocha dzieci. Jednak zarówno przepisy, jak i to, co dzieje się z dziećmi w Polsce, nie jest dzieciom do końca przyjazne. Patrząc z tego punktu widzenia, to Polska swoich dzieci nie kocha. Bo zdarzają się różne sytuacje, zarówno nieprawidłowo funkcjonującej opieki medycznej jak społecznej nad dziećmi, przypadków bezzasadnego zabierania rodzicom dzieci. A nie ma nic gorszego dla dziecka niż oderwanie od matki. Dużo jest do zrobienia. Kieruję Parlamentarnym Zespołem do spraw Dzieci, który bardzo się stara, by rodzice nie musieli np. płacić za pobyt w szpitalu obok dziecka, bo często ich na to nie stać, a dziecko potrzebuje rodzica. Głośno było niedawno o tym, jak pogotowie nie przyjechało do dziecka, dziecko nie zostało przyjęte do szpitala albo nie miało wykonanych badań. Czy rodzice mogą czuć się bezpiecznie? Dzieci są pod dobrą opieką lekarzy? Mogę odpowiedzieć za siebie: ja bym nigdy nie zawiodła. Bolą mnie takie sytuacje, oczywiście na temat każdej z nich wypowie się sąd, ale tak podskórnie każdy z nas czuje, że komuś zabrakło empatii. Może nie zawsze lekarzowi, czasem rejestratorce, komuś na pogotowiu. Takie sytuacje w ogóle nie powinny się zdarzyć. Myślę że na studiach medycznych powinno być więcej zajęć z etyki. Ja mam taką teczkę, w której mam zdjęcia dzieci, które straciły życie. Wiem jedno: tak nie powinno się zdarzyć. Czytaj też: Czy szczepionka jest winna śmierci Basi z Kutna? Co powinien zrobić rodzić w takiej sytuacji, gdy coś go niepokoi, a lekarz nie wyjaśnia, albo stan zdrowia dziecka się nie poprawia? Jeśli dziecku coś się dzieje, nie wolno dać się zwieść, zbyć, odesłać ze szpitala. Rodzice muszą spowodować to, żeby dziecko dostało się w dobre,...

Onko-Olimpiada
Materiały prasowe
Zdrowie
Dzieci chorują coraz częściej! Zamiast się bać, szybko diagnozuj!
Grają w piłkę, biegają, pływają - nikt by nie poznał, że te dzieci miały raka. Na Onko-Olimpiadzie udowadniają, że nowotwór można pokonać: pod warunkiem, że szybko go się zdiagnozuje i zacznie leczyć. Zobacz, na jakie objawy trzeba zwrócić uwagę.

Dzieci w Polsce coraz częściej chorują na nowotwory - alarmują onkolodzy. Ale jest i dobra wiadomość: nowotwory u dzieci są coraz lepiej wyleczalne - pod warunkiem, że szybko się je diagnozuje i leczy. Boimy się myśleć o raku u dziecka , ale tu liczy się czas: szybko rozpoznany nowotwór u dziecka może być w 100 proc. wyleczalny.  - Tylko świadomość zagrożenia da nam szansę na szybką reakcję i skuteczną walkę z wrogiem, jakim jest rak - przypomina Fundacja Spełnionych Marzeń , która pomaga dzieciom pokonać raka i organizuje Onko-Olimpiadę. Sygnały do niepokoju Nowotwory u dzieci i młodzieży to inne nowotwory niż u dorosłych i inny jest ich przebieg. W dużej mierze zależą od wieku, w którym dziecko zachorowało. W 1. roku życia najczęściej pojawiają się guzy pochodzenia embrionalnego: neuroblastoma , nerczak zarodkowy, siatkówczak. Pomiędzy 2. a 3. rokiem życia przypada szczyt zachorowań na białaczkę. U starszych dzieci mogą pojawiać się chłoniaki , guzy kości i nowotwory tkanek miękkich. Co może wzbudzić niepokój? Objawy towarzyszące zmianom nowotworowym mogą przypominać infekcję . To: przewlekły ból, długotrwała gorączka lub stany podgorączkowe, długotrwały kaszel, osłabienie, wymioty, utrata przytomności, powiększenie wątroby i śledziony. Objawy bardziej charakterystyczne to: powiększenie węzłów chłonnych, narastająca niedokrwistość, skłonność do krwawień, wyczuwalna obecność guza, powiększenie obwodu brzucha. Dziecko zaczyna inaczej się zachowywać: jest bardziej drażliwe, płaczliwe, nie ma apetytu, ma mniejszą aktywność. Zobacz: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć: idź z dzieckiem do lekarza! Najważniejsze: szybkie leczenie Pomimo tego, że liczba zachorowań u dzieci na nowotwory rośnie, to wyniki leczenia nowotworów u dzieci są coraz lepsze. Dlatego tak ważne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz