
Włoscy, francuscy i hiszpańscy lekarze zaobserwowali, że u dzieci, młodych dorosłych i nastolatków zakażonych koronawirusem, choroba COVID-19 może zaczynać się od nietypowych i rzadkich zmian na stopach.
To nie ukąszenie, to koronawirus!
Pierwszy raz takie objawy zanotowano u włoskiego trzynastolatka. Początkowo sądzono, że zaczerwienienie, lekki obrzęk i pęcherzyk na jego stopie jest wynikiem ukąszenia pająka. Zmiana nabrzmiała, pękła i zaczęła bardzo swędzieć. Niebawem chłopiec dostał bólów głowy, mięśni oraz gorączki. Okazało się, że jest zakażony koronawirusem.
Rzadki objaw pojawia się tylko u najmłodszych
Lekarze z Włoch, Hiszpanii i Francji informują, że tego typu objawy notowano wyłącznie u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Jednak nie każdy tak młody człowiek zakażony koronawirusem musi mieć zmiany na stopach – obserwowano je u jednego na pięć hospitalizowanych.
Jak wyglądają zmiany na stopach spowodowane COVID-19?
Hiszpańscy lekarze podali do wiadomości obserwacje dotyczące zmian na stopach wywołanych koronawirusem. Mogą to być: zaczerwienienie lub zasinienie w postaci plam albo punktów podobnych do wysypki wywołanej odrą czy ospą wietrzną. Są one wynikiem stanu zapalnego, jaki obejmuje drobne naczynia krwionośne w skórze.
Poniżej zobaczysz, jak mogą wyglądać objawy koronawirusa na stopach:
Zmiany te ustępują samoistnie, nie wymagają leczenia objawowego, nie pozostawiają śladów ani blizn. Jeśli wystąpią u dziecka albo młodej osoby dorosłej, warto taką osobę poddać prewencyjnej kwarantannie i obserwować.
Wachlarz objawów COVID-19
Najbardziej typowymi objawami choroby spowodowanej nowym koronawirusem są:
Zdecydowanie rzadziej występują:
- utrata smaku,
- utrata węchu,
- biegunka,
- bóle i zawroty głowy,
- ból jąder,
- zmiany skórne.
Źródło: techtimes.com, dailymail.co.uk
Więcej o koronawirusie i COVID-19:

Decyzją rządu noszenie maseczki na koronawirusa w miejscach publicznych stało się naszym obowiązkiem. Maseczka ma zakrywać usta i nos i w ten sposób ochraniać przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Opisujemy, jaką najlepiej wybrać i jakimi zasadami się kierować, aby noszenie maseczki na koronawirusa zabezpieczało przed zachorowaniem na COVID-19. Spis treści: Jaką wybrać maseczkę na koronawirusa? Jednorazowa maseczka na koronawirusa Wielorazowa profesjonalna maseczka na koronawirusa Wielorazowa bawełniana maseczka na koronawirusa Jak czyścić maseczkę na koronawirusa? Jak uszyć maseczkę na koronawirusa? Jaką wybrać maseczkę na koronawirusa? Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos pomaga w ograniczeniu rozprzestrzenianiu się wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. Stąd też decyzja, aby wprowadzić w Polsce obowiązek noszenia maseczek przez zdrowych ludzi (lub innych części garderoby zakrywających usta i nos albo przyłbic), tak aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mamy do wyboru maseczki: jednorazowe – są to maseczki chirurgiczne, używane przez służby medyczne podczas kontaktu z chorymi, wielorazowe – wyróżniamy wśród nich profesjonalne półmaski z filtrami, w tym antysmogowe oraz materiałowe. Żadna maseczka nie daje stuprocentowej skuteczności ochrony przed zakażeniem. Aby tak się stało, trzeba ją prawidłowo nakładać, nosić, tak aby przylegała do twarzy i zdejmować, unikając dotykania jej zewnętrznej powierzchni. Jednorazowa maseczka na koronawirusa Maseczka chirurgiczna uważana jest za bardzo dobry, aczkolwiek krótkotrwały sposób ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. W zależności od jej skuteczności w zatrzymywaniu aerozoli biologicznych wyróżniamy maseczki: Typ 1 – filtruje bakterie na poziomie 95 proc. Typ 2 – zatrzymuje...

To wyniki badania przygotowanego przez 4P dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Pokazuje, jak bardzo epidemia koronawirusa odbija się na sytuacji materialnej Polaków. Mamy odłożone pieniądze na co najwyżej dwa miesiące życia i nie wiemy, co będzie potem. Obawy te nie są bezpodstawne, gdyż co czwarty badany już mówi, że stracił pracę lub część wynagrodzenia. Zatrudnieni na śmieciówkach w najtrudniejszej sytuacji Strach, za co żyć to codzienność przede wszystkim osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin na umowach o dzieło, zlecenie lub bez umów. W nieco lepszym, ale również trudnym położeniu są prowadzący działalność gospodarczą. Strach o pieniądze większy niż lęk przed koronawirusem Z badania wynika, że osób obawiających się najbardziej o zdrowie (34 proc.) jest mniej niż lękających się o to, jakie konsekwencje zdrowotne i finansowe może przynieść koronawirus (45 proc.). Co dziesiąty badany boi się wyłącznie o to, czy za kilka tygodni będzie go stać na życie, a nie o to, czy się zakazi koronawirusem. Mamy pieniądze na dwa miesiące życia, a potem? Niemal co piąty ankietowany ma odłożone pieniądze na życie na maksymalnie dwa miesiące. Mniej więcej tyle samo Polaków deklaruje, że oszczędności wystarczą im na trzy miesiące. Najsilniejszy lęk o finanse przeżywają obecnie osoby, które nie mają żadnych odłożonych pieniędzy lub co najwyżej jednomiesięczne dochody. To oni właśnie (36 proc.) odpowiadają, że wystarczy im pieniędzy maksymalnie na dwa miesiące. Koronawirus obnażył mocne i słabe strony rynku pracy „Mocne i słabe strony rynku pracy, mniej zauważalne w warunkach dobrej koniunktury gospodarczej, w czasie pandemii pokazały się zatrudnionym i prowadzącym działalność gospodarczą ze zdwojoną siłą. Koronawirus najszybciej odebrał zatrudnienie osobom na umowach zlecenie i o dzieło . Mocno dokuczył...

Lista ograniczeń podczas walki z epidemią koronawirusa jest już tak długa, że coraz trudniej wszystkie je spamiętać. Dodatkowo od czwartku musimy w miejscach publicznych obowiązkowo zasłaniać usta i nos . To rodzi kolejne pytania, jak ma to wyglądać w praktyce. Dlatego przygotowałyśmy dla was odpowiedzi na wasze najczęstsze wątpliwości. Spis treści: Czy maseczkę musi nosić niemowlę? Dziecko z astmą musi nosić maseczkę? Czy po każdym spacerze trzeba dezynfekować maseczkę? Czy zakładać dziecku rękawiczki jednorazowe? Ile godzin można nosić maseczkę jednorazową? Czy maseczkę i rękawiczki ochronne można wyrzucać do domowego kosza na śmieci? Jak prać maseczkę wielorazową, aby nadal chroniła? Gdzie kupić maseczki? Czy śmieci wynosimy w maseczce, czy bez? We własnym ogródku trzeba nosić maseczkę? Czy trzeba nosić maseczkę w samochodzie? Można z małym dzieckiem wejść do sklepu? Czy można wejść na osiedlowy pusty plac zabaw? Czy tata, który nie mieszka z dziećmi, może je odwiedzić w domu, jeżeli będzie w maseczce? Trzeba dezynfekować klamki i stół w domu? Jak zorganizować dziecku urodziny w czasie epidemii? Jak obciąć dziecku włosy w czasie epidemii? Co to jest ważna potrzeba życiowa? Co to jest miejsce publiczne? Czy trzeba przyjąć mandat za wyjście z domu bez ważnej potrzeby życiowej? Można jechać na działkę podczas epidemii? Czy można jeździć na rowerze podczas epidemii? Zamawianie jedzenia na wynos podczas epidemii jest bezpieczne? Czy maseczkę musi nosić niemowlę? Rządowe rozporządzenie dotyczące obowiązku noszenia maseczek lub innych części garderoby, tak aby zakryć nos i usta ustala, że małe dzieci do 4 lat nie muszą mieć zasłoniętych tych części twarzy (takie było stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii)....