objawy koronawirusa u dzieci na stopach
Adobe Stock
Zdrowie

Objawów koronawirusa u dzieci szukaj też na stopach! [ZDJĘCIA NOWYCH OBJAWÓW]

Lekarze alarmują, że objawy koronawirusa u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych mogą pojawiać się na stopach. Mają postać, którą łatwo pomylić z innymi dolegliwościami.

Włoscy, francuscy i hiszpańscy lekarze zaobserwowali, że u dzieci, młodych dorosłych i nastolatków zakażonych koronawirusem, choroba COVID-19 może zaczynać się od nietypowych i rzadkich zmian na stopach.

To nie ukąszenie, to koronawirus!

Pierwszy raz takie objawy zanotowano u włoskiego trzynastolatka. Początkowo sądzono, że zaczerwienienie, lekki obrzęk i pęcherzyk na jego stopie jest wynikiem ukąszenia pająka. Zmiana nabrzmiała, pękła i zaczęła bardzo swędzieć. Niebawem chłopiec dostał bólów głowy, mięśni oraz gorączki. Okazało się, że jest zakażony koronawirusem.

Rzadki objaw pojawia się tylko u najmłodszych

Lekarze z Włoch, Hiszpanii i Francji informują, że tego typu objawy notowano wyłącznie u dzieci, nastolatków i młodych dorosłych. Jednak nie każdy tak młody człowiek zakażony koronawirusem musi mieć zmiany na stopach – obserwowano je u jednego na pięć hospitalizowanych.

Jak wyglądają zmiany na stopach spowodowane COVID-19?

Hiszpańscy lekarze podali do wiadomości obserwacje dotyczące zmian na stopach wywołanych koronawirusem. Mogą to być: zaczerwienienie lub zasinienie w postaci plam albo punktów podobnych do wysypki wywołanej odrą czy ospą wietrzną. Są one wynikiem stanu zapalnego, jaki obejmuje drobne naczynia krwionośne w skórze.

Poniżej zobaczysz, jak mogą wyglądać objawy koronawirusa na stopach:

objawy koronawirusa na stopach wysypka
Adobe Stock
Wywołane COVID-19 zmiany przypominające wysypkę towarzysząca odrze lub ospie (fot. Adobe Stock)

objawy koronawirusa na stopach zaczerwienienie
Adobe Stock
Wywołane COVID-19 zmiany w postaci zaczerwienienia lub zasinienia (fot. Adobe Stock)

Zmiany te ustępują samoistnie, nie wymagają leczenia objawowego, nie pozostawiają śladów ani blizn. Jeśli wystąpią u dziecka albo młodej osoby dorosłej, warto taką osobę poddać prewencyjnej kwarantannie i obserwować.

Wachlarz objawów COVID-19

Najbardziej typowymi objawami choroby spowodowanej nowym koronawirusem są:


Zdecydowanie rzadziej występują:

  • utrata smaku,
  • utrata węchu,
  • biegunka,
  • bóle i zawroty głowy,
  • ból jąder,
  • zmiany skórne.


Źródło: techtimes.com, dailymail.co.uk

Więcej o koronawirusie i COVID-19:

Koronawirus: jak wygląda praca lekarzy? [WIDEO]

maseczka na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Maseczka na koronawirusa – jaką wybrać, aby chroniła przed zakażeniem?
Maseczkę na koronawirusa musimy nosić, jeżeli przebywamy poza domem. Aby chroniła przed zakażeniem, musi dobrze przylegać do twarzy, być odpowiednio noszona i czyszczona.

Decyzją rządu noszenie maseczki na koronawirusa w miejscach publicznych stało się naszym obowiązkiem. Maseczka ma zakrywać usta i nos i w ten sposób ochraniać przed rozprzestrzenianiem się wirusów. Opisujemy, jaką najlepiej wybrać i jakimi zasadami się kierować, aby noszenie maseczki na koronawirusa zabezpieczało przed zachorowaniem na COVID-19. Spis treści: Jaką wybrać maseczkę na koronawirusa? Jednorazowa maseczka na koronawirusa Wielorazowa profesjonalna maseczka na koronawirusa Wielorazowa bawełniana maseczka na koronawirusa Jak czyścić maseczkę na koronawirusa? Jak uszyć maseczkę na koronawirusa? Jaką wybrać maseczkę na koronawirusa? Noszenie maseczki zasłaniającej usta i nos pomaga w ograniczeniu rozprzestrzenianiu się wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów. Stąd też decyzja, aby wprowadzić w Polsce obowiązek noszenia maseczek przez zdrowych ludzi (lub innych części garderoby zakrywających usta i nos albo przyłbic), tak aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Mamy do wyboru maseczki: jednorazowe  – są to maseczki chirurgiczne, używane przez służby medyczne podczas kontaktu z chorymi, wielorazowe  – wyróżniamy wśród nich profesjonalne półmaski z filtrami, w tym antysmogowe oraz materiałowe. Żadna maseczka nie daje stuprocentowej skuteczności ochrony przed zakażeniem. Aby tak się stało, trzeba ją prawidłowo nakładać, nosić, tak aby przylegała do twarzy i zdejmować, unikając dotykania jej zewnętrznej powierzchni. Jednorazowa maseczka na koronawirusa Maseczka chirurgiczna uważana jest za bardzo dobry, aczkolwiek krótkotrwały sposób ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusów. W zależności od jej skuteczności w zatrzymywaniu aerozoli biologicznych wyróżniamy maseczki: Typ 1 – filtruje bakterie na poziomie 95 proc. Typ 2 – zatrzymuje...

Lęk o nasze finanse w dobie pandemii
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus i portfele Polaków: zaraza zabrała nam pieniądze i zasiała strach
Od zakażenia koronawirusem bardziej boimy się, że nie będziemy mieli już niedługo za co żyć. Strach i ogromna niepewność jutra zajrzały do polskich domów.

To wyniki badania przygotowanego przez 4P dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Pokazuje, jak bardzo epidemia koronawirusa odbija się na sytuacji materialnej Polaków. Mamy odłożone pieniądze na co najwyżej dwa miesiące życia i nie wiemy, co będzie potem. Obawy te nie są bezpodstawne, gdyż co czwarty badany już mówi, że stracił pracę lub część wynagrodzenia. Zatrudnieni na śmieciówkach w najtrudniejszej sytuacji Strach, za co żyć to codzienność przede wszystkim osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin na umowach o dzieło, zlecenie lub bez umów. W nieco lepszym, ale również trudnym położeniu są prowadzący działalność gospodarczą. Strach o pieniądze większy niż lęk przed koronawirusem Z badania wynika, że osób obawiających się najbardziej o zdrowie (34 proc.) jest mniej niż lękających się o to, jakie konsekwencje zdrowotne i finansowe może przynieść koronawirus (45 proc.). Co dziesiąty badany boi się wyłącznie o to, czy za kilka tygodni będzie go stać na życie, a nie o to, czy się zakazi koronawirusem. Mamy pieniądze na dwa miesiące życia, a potem? Niemal co piąty ankietowany ma odłożone pieniądze na życie na maksymalnie dwa   miesiące. Mniej więcej tyle samo Polaków deklaruje, że oszczędności wystarczą im na trzy miesiące. Najsilniejszy lęk o finanse przeżywają obecnie osoby, które nie mają żadnych odłożonych pieniędzy lub co najwyżej jednomiesięczne dochody. To oni właśnie (36 proc.) odpowiadają, że wystarczy im pieniędzy maksymalnie na dwa miesiące. Koronawirus obnażył mocne i słabe strony rynku pracy „Mocne i słabe strony rynku pracy, mniej zauważalne w warunkach dobrej koniunktury gospodarczej, w czasie pandemii pokazały się zatrudnionym i prowadzącym działalność gospodarczą ze zdwojoną siłą. Koronawirus najszybciej odebrał zatrudnienie osobom na umowach zlecenie i o dzieło . Mocno dokuczył...

koronawirus i zakazy: pytania i odpowiedzi
Adobe Stock
Aktualności
23 najczęstsze pytania rodziców dot. życia codziennego w dobie koronawirusa: ty pytasz, my odpowiadamy
Zastanawiasz się, czy twoje dziecko musi mieć maseczkę i rękawiczki jednorazowe? Czy musisz nosić maseczkę w samochodzie? Oto odpowiedzi na najbardziej nurtujące rodziców pytania w związku koronawirusem.

Lista ograniczeń podczas walki z epidemią koronawirusa jest już tak długa, że coraz trudniej wszystkie je spamiętać. Dodatkowo od czwartku musimy w miejscach publicznych obowiązkowo zasłaniać usta i nos . To rodzi kolejne pytania, jak ma to wyglądać w praktyce. Dlatego przygotowałyśmy dla was odpowiedzi na wasze najczęstsze wątpliwości. Spis treści: Czy maseczkę musi nosić niemowlę? Dziecko z astmą musi nosić maseczkę? Czy po każdym spacerze trzeba dezynfekować maseczkę? Czy zakładać dziecku rękawiczki jednorazowe? Ile godzin można nosić maseczkę jednorazową? Czy maseczkę i rękawiczki ochronne można wyrzucać do domowego kosza na śmieci? Jak prać maseczkę wielorazową, aby nadal chroniła? Gdzie kupić maseczki? Czy śmieci wynosimy w maseczce, czy bez? We własnym ogródku trzeba nosić maseczkę? Czy trzeba nosić maseczkę w samochodzie? Można z małym dzieckiem wejść do sklepu? Czy można wejść na osiedlowy pusty plac zabaw? Czy tata, który nie mieszka z dziećmi, może je odwiedzić w domu, jeżeli będzie w maseczce? Trzeba dezynfekować klamki i stół w domu? Jak zorganizować dziecku urodziny w czasie epidemii? Jak obciąć dziecku włosy w czasie epidemii? Co to jest ważna potrzeba życiowa? Co to jest miejsce publiczne? Czy trzeba przyjąć mandat za wyjście z domu bez ważnej potrzeby życiowej? Można jechać na działkę podczas epidemii? Czy można jeździć na rowerze podczas epidemii? Zamawianie jedzenia na wynos podczas epidemii jest bezpieczne? Czy maseczkę musi nosić niemowlę? Rządowe rozporządzenie dotyczące obowiązku noszenia maseczek lub innych części garderoby, tak aby zakryć nos i usta ustala, że małe dzieci do 4 lat nie muszą mieć zasłoniętych tych części twarzy (takie było stanowisko konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii)....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj