ból brzucha u dziecka
Fotolia
Zdrowie

Salmonella objawy – co powinno niepokoić

Objawy salmonelli mogą być bardzo groźne, gdyż prowadzą do silnego odwodnienia organizmu. W przypadku ich pojawienia się u małych dzieci konieczna jest hospitalizacja.

Salmonella to właściwie bakterie z grupy Salmonella enterica, inaczej pałeczki paraduru, które wywołują dolegliwości żołądkowo-jelitowe, czyli zatrucie pokarmowe. Zakażenie i objawy salmonelli mogą być bardzo groźne, gdyż prowadzą do silnego odwodnienia organizmu. W przypadku małych dzieci i niemowląt konieczna jest hospitalizacja.

Salmonella objawy – czas występowania

Objawy zatrucia mogą wystąpić nawet po 6-8 godzinach od spożycia zakażonego produktu. Salmonella "lubi" jaja, mięso, czy przetwory mleczne. Warto jednak wiedzieć, że jeśli zakażony produkt znajduje się w lodówce z innym jedzeniem, a ono nie podlega obróbce termicznej, to będzie także zakażone np. owoc leżący obok skażonego jajka.

Salmonella objawy:

Salmonelloza, czyli zakażenie bakterią salmonella może objawiać się:

  • wodnistą biegunką,
  • mdłościami i wymiotami,
  • ostrym bólem brzucha,
  • bólami głowy,
  • gorączką ok. 39 stopni,
  • śluzowo-krwistą wydzieliną w kale.
     

Dodatkowo dziecko jest osłabione i ma gorszy apetyty. Mogą pojawić się drgawki gorączkowe, obfite poty, dreszcze, silne osłabienie, odwodnienie i trudności w kontakcie z dzieckiem.

Po wystąpieniu objawów, szczególnie w przypadku małych dzieci, konieczne jest zgłoszenie się do szpitala. Przy zatruciu salmonellą niezwykle łatwo dochodzi do odwonienia, które może być niebezpieczne dla dziecka. Nawet jeśli objawy zakażenia są jednoznaczne, w szpitalu zazwyczaj wykonuje się tzw. posiew, by upewnić się, czy to salmonella wywołała objawy. Badanie takie wykonuje się także po zakończeniu leczenia. Należy pamiętać, że nawet kilka miesięcy po przebyciu choroby, dziecko może wydalać z kałem pałeczki salmonelli, które nadal zagrażają otoczeniu.

Zatrucie salmonellą

Źródłem zakażenia są przede wszystkim białkowe produkty spożywcze: mleko, jaja, mięso oraz ich przetwory. Salmonella może się na nich pojawić wskutek nieprawidłowego przechowywania lub braku higieny przy ich produkcji. Co roku w Polsce notuje się 20-30 tysięcy przypadków salmonellozy rocznie.

Na zakażenie najbardziej narażone są niemowlęta, osoby hospitalizowane, pracownicy medyczni, osoby z obniżoną odpornością, przyjmujące antybiotyki, będące po zabiegu chirurgicznym.

Salmonella może wywoływać także tyfus lub rzekomy dur brzuszny.

Zobacz także:

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

Dziecko boli brzuch
Fotolia
Zdrowie
Mamo, boli mnie brzuszek
To może być zupełnie niegroźny objaw, ale może też sygnalizować poważną chorobę.

Co robić, gdy maluch ciągle się tak skarży? Jak odróżnić zatrucie od zapalenia wyrostka? Kiedy nie można czekać, aż dziecku samo przejdzie? Przyczyny bólu brzucha są bardzo różne. Najczęściej błahe: wystarczy, że dziecko wypije za dużo soku, zje trzy nadprogramowe ciastka, śliwki popije mlekiem... Zdarza się jednak, że za bólem kryje się poważniejszy problem. Na wszelki wypadek lepiej więc go nie lekceważyć. Kolka u niemowlaka Trapi wiele niemowląt. Na ogół mija, gdy maluch kończy trzy miesiące. Objawy kolki u niemowlaka Dziecko podkurcza nóżki, płacze, trudno je uspokoić. Ataki pojawiają się w miarę regularnie, mogą trwać nawet kilka godzin. Leczenie kolki u niemowlaka Niektórym dzieciom pomaga leżenie na brzuchu, innym kąpiel albo delikatny masaż niemowlaka , jeszcze inne uspokajają się podczas noszenia na rękach. W aptece można kupić bez recepty wiele preparatów łagodzących tę dolegliwość (np. Infacol, Esputicon, preparaty na bazie wody koperkowej). Uwaga! Jeśli ból nie mija albo maluszek pomiędzy atakami jest niespokojny czy przeciwnie: apatyczny, ma gorączkę, biegunkę lub wymiotuje, koniecznie wezwij lekarza. Ból brzucha w przypadku niemowląt może być spowodowany np. wadą w budowie układu pokarmowego czy zapaleniem wyrostka robaczkowego. Polecamy: Jak nie dopuścić do kolki u niemowlaka Zatrucie pokarmowe u dziecka Wywołują je drobnoustroje (np. salmonella) albo toksyny (np. jad kiełbasiany). Objawy zatrucia u dziecka Ból brzucha, mdłości, wzdęcia, wymioty. Mogą pojawić się nawet po dwóch czy trzech dniach od zjedzenia szkodliwego produktu. Czasem występuje gorączka, ból głowy. Leczenie zatrucia u dziecka Nie zapobiegaj wymiotom – dzięki nim organizm się oczyszcza. Uważaj, by dziecko się nie odwodniło – podawaj mu małymi porcjami wodę, herbatę miętową albo zwykłą. I koniecznie idź do lekarza....

ból, brzuszek, dziecko, choroba
Aktualności
Zatrucie w przedszkolu w Chotomowie. Rodzice proszeni o obserwację swoich dzieci
Setka dzieci trafiła do szpitala. Sprawdź, co było przyczyną zatrucia i obserwuj swoje dziecko.

Jak donoszą media, dziś przed południem do szpitala trafiło około 40 wychowanków przedszkola w Chotomowie z objawami zatrucia pokarmowego. Liczba ta rosła z godziny na godzinę. W tej chwili, w szpitalach w Warszawie, Otwocku i Dziekanowie Leśnym przebywa blisko 100 przedszkolaków. Przyczyną zatrucia mogła być salmonella lub bakteria E. coli. Gorący apel Rzecznik gminy Jabłonna apeluje do rodziców, aby wszystkie niepokojące objawy, występujące u dzieci korzystających z tamtejszego wyżywienia, zostały jak najszybciej zgłoszone lekarzowi. W poniedziałek 3 kwietnia, w przedszkolu zostanie przeprowadzona dezynfekcja . W tym czasie placówka będzie nieczynna, a dzieci mogą korzystać z opieki w pobliskiej szkole podstawowej. Objawy salmonelli i E. coli Jeśli zauważyłaś u swojego dziecka: nudności, bóle brzucha, podwyższoną temperaturę, wymioty, bóle głowy , należy niezwłocznie zgłosić się do pobliskiego szpitala lub przychodni, w której funkcjonuje nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Salmonella powoduje zatrucie układu pokarmowego, ale może również powodować zakażenie narządów wewnętrznych. Pałeczki bakterii E. coli wywołują bóle brzucha, wymioty, a także biegunki. Z uwagi na powikłania zatrucia – podczas leczenia wymagana jest hospitalizacja. Jeśli w ciągu ostatnich kilku godzin Twoje dziecko czuje się gorzej i narzeka na dolegliwości żołądkowe – nie czekaj i udaj się do lekarza. Szybka interwencja postawi dziecko na nogi i zapobiegnie rozwojowi tej niebezpiecznej choroby. Źródło: rmf24.pl, wp.pl

Salmonella w przedszkolu w Kielcach
Fotolia
Aktualności
Salmonella w przedszkolu! Dzieci zatruły się jedzeniem?
Badania kieleckiego sanepidu potwierdziły obecność bakterii salmonelli u dzieci. Gdzie maluchy zaraziły się chorobą? Sprawdź!

Badania sanepidu w Kielcach wykazały bakterie salmonelli u 14 dzieci i opiekunki z jednego z przedszkoli należącego do sieci prywatnych placówek. Wszyscy chorzy mieli objawy zatrucia pokarmowego. Salmonella w przedszkolach w Kielcach Jak podaje Rynek Zdrowia, rodzice zauważyli objawy zatrucia pokarmowego pod koniec pierwszego tygodnia lipca. Opiekunowie zgłosili podejrzenie zatrucia dyrektorce jednego z przedszkoli, kobieta skierowała sprawę dalej. Szefowie sieci poinformowali kielecki sanepid. Badania potwierdziły obecność bakterii salmonelli u 15 osób, 14 dzieci i opiekunki. Przedstawicielka kieleckiego sanepidu Grażyna Majewska wyjaśniła, że pałeczki salmonelli rozprzestrzeniły się w jedzeniu dostarczanym przez firmę cateringową. Nie można jednak ustalić, w jakich produktach znajdowały się bakterie, bo takie badanie jest możliwe wyłącznie po pojawieniu się pierwszych objawów zachorowania. Sieć przedszkoli zrezygnowała z usług obecnej firmy cateringowej. Jakie są objawy salmonellozy? Ból brzucha, gorączka u dziecka , nudności biegunka, wymioty, ogólne odwodnienie organizmu. Jeśli zauważysz u dziecka powyższe objawy, zgłoś się do najbliższej przychodni lub szpitala. Podawaj dziecku dużo płynów! Zobacz także:   Jak rozwija się dziecko w 12. tygodniu ciąży? Źródło: rynekzdrowia.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz