ocet jabłkowy na wszy
Adobe Stock
Zdrowie

Ocet jabłkowy na wszy. Poznaj domowy sposób na pozbycie się wszawicy!

Ocet jabłkowy pomoże skutecznie pozbyć się wszy i gnid z włosów dziecka. By ocet zadziałał, należy wiedzieć, jak go stosować i ile trzymać na głowie dziecka. Zanim udasz się do apteki po preparat na wszy, wypróbuj ten domowy sposób!

Wszawica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych. Wszy u dzieci pojawiają się, gdy maluch miał kontakt z zainfekowaną osobą lub przedmiotami przez nią używanymi. Masz dwa sposoby, żeby się ich pozbyć – albo zastosujesz preparaty na wszy z apteki, albo będziesz leczyć dziecko domowymi sposobami na wszawicę. Jeśli chodzi o to drugie rozwiązanie, już nasze prababcie stosowały ocet jabłkowy na wszy. 

Leczenie wszy domowymi sposobami, takimi jak ocet, często bywa wygodniejsze (produkty, które pomagają pozbyć się wszawicy, większość z nas ma w swoich domach). Trzeba jednak pamiętać, że nie zadziałają one u każdego. Czasem zamiast octu jabłkowego na wszy, należy zastosować apteczny szampon lub spray.

Po czym poznać, że dziecko ma wszy? [WIDEO]

Wcierkę z octu jabłkowego stosuje się od pokoleń

Wcierkę z octu jabłkowego stosowały już nasze prababcie. Od wielu pokoleń wiadomo bowiem, że ocet zapobiega wczepianiu się gnid w strukturę włosa. Dzięki kwasowi zawartemu w occie gnidy usychają i opadają z włosa. Co ważne, kwas octowy zabija też dorosłe wszy. Stosując ocet jabłkowy, mamy więc pewność, że nowe gnidy nie zostaną złożone na włosach dziecka. I nie martw się, wbrew temu, co sądzą niektórzy ludzie, ocet nie niszczy naszych włosów. 

Ocet jabłkowy na wszy: jak go stosować?

Wykonanie wcierki z octu jabłkowego (możesz też użyć zwykłego octu) jest banalnie proste.

  1. Ocet rozcieńczamy w ciepłej wodzie w proporcji 1:1.
  2. Wcierkę nanosimy na włosy i skórę głowy.
  3. Kuracja octem jabłkowym trwa zazwyczaj około tygodnia – zabieg należy powtarzać każdego dnia.
Jeśli znajdziesz u dziecka wszy, powiedz mu, że to nie jego wina! Wytłumacz, czym są wszy, i zapewnij, że spokojnie sobie z nimi poradzicie. Pamiętaj, że leczenie wszawicy należy rozpocząć jak najszybciej!

Ile trzymać ocet na głowie, by pozbyć się wszy?

Kluczem do sukcesu w pozbyciu się wszy za pomocą octowej kuracji jest systematyczność i dokładność. Upewnij się więc, że skrupulatnie natarłaś octem skórę głowy i włosy dziecka. Załóż mu na głowę czepek i zostaw na godzinę. Potem pozostaje już tylko dokładnie umyć maluchowi włosy. Pamiętaj też, aby starannie wyczesać pasma włosów, żeby pozbyć się martwych wszy i przyczepionych do kosmyków gnid.

Wszawicę można leczyć nie tylko octem, ale także m.in. oliwą, olejem kokosowym czy olejkami eterycznymi. Ważne jest też, aby pamiętać o odpowiedniej higienie, a także o codziennym praniu i prasowaniu pościeli oraz ubrań.

Dla wielu osób wszy, jak i inne pasożyty u dziecka, to wstydliwy problem. Próbują go ukryć, co powoduje nawroty zakażeń i rozprzestrzenianie choroby. Jeśli zauważysz u dziecka wszy, poinformuj o tym fakcie rodziców maluchów, które przebywały z twoim dzieckiem. Jeśli do zakażenia doszło w przedszkolu, nauczycielki mogą np. drogą mailową wysłać komunikat do pozostałych rodziców z grupy dziecka z prośbą o uwagę i ewentualne oczyszczenie głów jednego konkretnego dnia.

Zobacz też:

szczepienie dziecka
Adobe Stock
O szczepieniach
Wirus, bakteria czy grzyb? Co wywołuje poszczególne choroby [QUIZ]

Pamiętaj!
O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonej kwalifikacji.

Pamiętaj! O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonej kwalifikacji.

czy wszy skaczą
Adobe Stock
Zdrowie
Czy wszy skaczą? Obalamy mity o wszawicy
Wszy nie skaczą. Poruszają się powoli na własnych nóżkach, a ruch ten przypomina pełzanie. Aby dziecko zaraziło się wszami, musi mieć bezpośredni kontakt z zarażoną głową lub przedmiotem.

Wszy to pasożyty, które nie potrafią skakać, nie latają i nie pływają. Mogą jedynie dość powoli poruszać się na własnych nogach. Dlatego nie są w stanie przefrunąć ani przeskoczyć z człowieka na człowieka. Żywe wszy lub ich jaja – gnidy – mogą jednak skolonizować skórę głowy nowego żywiciela, gdy zostaną na niego przeniesione z osoby zarażonej. Spis treści: Jak przenoszą się wszy? Drogi zakażenia Czy wszawica świadczy o braku higieny? Wszy nie skaczą, tylko pełzają Wszy poruszają się ruchem pełzającym. Przemieszczają się bardzo szybko i są mistrzami kamuflażu! Dlatego trudno je znaleźć – myślimy, że dziecko nie ma wszy, chociaż wskazywałoby na to intensywne drapanie głowy , tymczasem wesz ukrywa się w najlepsze w miejscu, którego nie dostrzegliśmy. Jeśli dziecko drapie skórę głowy, warto przejrzeć jego włosy, szukając gnid , a nie wszy. Gnidy mogą być bardzo liczne i nie poruszają się. O wszawicy mogą też świadczyć pozlepiane przy skórze kosmyki włosów (minikołtuny). Dzieje się tak, gdy dojdzie do nadkażenia i skóra wydziela surowicę i ropę, które, zasychając, sklejają włosy. U niektórych osób powiększają się węzły chłonne, co może być objawem reakcji alergicznej na ukąszenia pasożytów. Czy dziecko zarazi się, przebywając z kimś, kto ma wszy? Nieprawdą jest, że samo przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą, która ma wszy, oznacza zarażenie. Ponieważ wszy nie skaczą i nie latają, aby doszło do zarażenia wszawicą, musi dojść do bezpośredniego kontaktu włosów osoby zarażonej z włosami osoby zdrowej lub poprzez kontakt z przedmiotami, na które wszy mogły z włosów osoby chorej na wszawicę się przedostać: z grzebienia , z czapki, z gumki do włosów , z ręcznika, z pościeli , z ubrania. Wszawica a higiena osobista Wszawica może dotknąć...

jak zlikwidować wszy u dziecka
Hedrin
Zdrowie
7 istotnych faktów na temat wszawicy
Wszawica najczęściej dotyka dzieci w wieku 2-12 lat ze względu na bezpośredni kontakt z rówieśnikami. Pasożyty, jeśli nie zostaną odpowiednio wcześnie wykryte, szybko przenoszą się na innych domowników. Co należy wiedzieć o wszach, by uchronić przed nimi dziecko?

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '11.ldO8zJX0cP3lpN9i4O9Uo.GLB9nAahOXfD2i09cX.I7', 'xgdiprfskn', 'aqvuxbcdnonyfpkzirmklfhdepll']); W jaki sposób wyeliminować wszawicę, gdy znajdziemy pasożyty na głowie jednego z domowników? 1. Żłobki i przedszkola to miejsca, w których najłatwiej zarazić się wszawicą Wszawicą najczęściej zarażają się dzieci. Prawdziwą wylęgarnię wszy stanowią żłobki i przedszkola, w których maluchy spędzają ze sobą wiele czasu, również na zabawie. Wszy można „złapać” od rówieśnika, ale także z poduszki, tapicerowanych mebli czy wykładzin, na których dzieci spędzają wiele czasu. 2. Wszy stanowią istotny problem także w krajach Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy.---#---rozwiniętych, Chociaż---#---rozwiniętych Chociaż">rozwiniętych Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy.---#---rozwiniętych, Chociaż---#---rozwiniętych Chociaż">Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy. Dlatego problem występuje intensywnie także w krajach rozwiniętych. Według szacunków z wszawicą zmaga się co czwarte dziecko uczęszczające do przedszkola w USA. W Czechach odsetek ten wynosi 14% . Polska nie stanowi wyjątku, dlatego wszy nie mogą być tematem tabu. 3. Wszy to niezwykle odporne owady Za powszechność wszy odpowiada ich wysoka odporność na zmienne warunki. Te małe pasożyty mogą przeżyć poza ludzką głową nawet dwie doby. Potrafią zablokować narządy oddechowe, by chronić się przed wodą, nawet podgrzaną do 50 ° C . Przez wiele godzin wytrzymują także w ujemnych temperaturach. Dlatego właśnie tak...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj