
Wszawica to jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych. Wszy u dzieci pojawiają się, gdy maluch miał kontakt z zainfekowaną osobą lub przedmiotami przez nią używanymi. Masz dwa sposoby, żeby się ich pozbyć – albo zastosujesz preparaty na wszy z apteki, albo będziesz leczyć dziecko domowymi sposobami na wszawicę. Jeśli chodzi o to drugie rozwiązanie, już nasze prababcie stosowały ocet jabłkowy na wszy.
Leczenie wszy domowymi sposobami, takimi jak ocet, często bywa wygodniejsze (produkty, które pomagają pozbyć się wszawicy, większość z nas ma w swoich domach). Trzeba jednak pamiętać, że nie zadziałają one u każdego. Czasem zamiast octu jabłkowego na wszy, należy zastosować apteczny szampon lub spray.
Wcierkę z octu jabłkowego stosuje się od pokoleń
Wcierkę z octu jabłkowego stosowały już nasze prababcie. Od wielu pokoleń wiadomo bowiem, że ocet zapobiega wczepianiu się gnid w strukturę włosa. Dzięki kwasowi zawartemu w occie gnidy usychają i opadają z włosa. Co ważne, kwas octowy zabija też dorosłe wszy. Stosując ocet jabłkowy, mamy więc pewność, że nowe gnidy nie zostaną złożone na włosach dziecka. I nie martw się, wbrew temu, co sądzą niektórzy ludzie, ocet nie niszczy naszych włosów.
Ocet jabłkowy na wszy: jak go stosować?
Wykonanie wcierki z octu jabłkowego (możesz też użyć zwykłego octu) jest banalnie proste.
- Ocet rozcieńczamy w ciepłej wodzie w proporcji 1:1.
- Wcierkę nanosimy na włosy i skórę głowy.
- Kuracja octem jabłkowym trwa zazwyczaj około tygodnia – zabieg należy powtarzać każdego dnia.
Ile trzymać ocet na głowie, by pozbyć się wszy?
Kluczem do sukcesu w pozbyciu się wszy za pomocą octowej kuracji jest systematyczność i dokładność. Upewnij się więc, że skrupulatnie natarłaś octem skórę głowy i włosy dziecka. Załóż mu na głowę czepek i zostaw na godzinę. Potem pozostaje już tylko dokładnie umyć maluchowi włosy. Pamiętaj też, aby starannie wyczesać pasma włosów, żeby pozbyć się martwych wszy i przyczepionych do kosmyków gnid.
Wszawicę można leczyć nie tylko octem, ale także m.in. oliwą, olejem kokosowym czy olejkami eterycznymi. Ważne jest też, aby pamiętać o odpowiedniej higienie, a także o codziennym praniu i prasowaniu pościeli oraz ubrań.
Zobacz też:

O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonej kwalifikacji.
Pamiętaj! O podaniu szczepionki każdorazowo decyduje lekarz na podstawie wcześniej przeprowadzonej kwalifikacji.

Wszy to pasożyty, które nie potrafią skakać, nie latają i nie pływają. Mogą jedynie dość powoli poruszać się na własnych nogach. Dlatego nie są w stanie przefrunąć ani przeskoczyć z człowieka na człowieka. Żywe wszy lub ich jaja – gnidy – mogą jednak skolonizować skórę głowy nowego żywiciela, gdy zostaną na niego przeniesione z osoby zarażonej. Spis treści: Jak przenoszą się wszy? Drogi zakażenia Czy wszawica świadczy o braku higieny? Wszy nie skaczą, tylko pełzają Wszy poruszają się ruchem pełzającym. Przemieszczają się bardzo szybko i są mistrzami kamuflażu! Dlatego trudno je znaleźć – myślimy, że dziecko nie ma wszy, chociaż wskazywałoby na to intensywne drapanie głowy , tymczasem wesz ukrywa się w najlepsze w miejscu, którego nie dostrzegliśmy. Jeśli dziecko drapie skórę głowy, warto przejrzeć jego włosy, szukając gnid , a nie wszy. Gnidy mogą być bardzo liczne i nie poruszają się. O wszawicy mogą też świadczyć pozlepiane przy skórze kosmyki włosów (minikołtuny). Dzieje się tak, gdy dojdzie do nadkażenia i skóra wydziela surowicę i ropę, które, zasychając, sklejają włosy. U niektórych osób powiększają się węzły chłonne, co może być objawem reakcji alergicznej na ukąszenia pasożytów. Czy dziecko zarazi się, przebywając z kimś, kto ma wszy? Nieprawdą jest, że samo przebywanie w jednym pomieszczeniu z osobą, która ma wszy, oznacza zarażenie. Ponieważ wszy nie skaczą i nie latają, aby doszło do zarażenia wszawicą, musi dojść do bezpośredniego kontaktu włosów osoby zarażonej z włosami osoby zdrowej lub poprzez kontakt z przedmiotami, na które wszy mogły z włosów osoby chorej na wszawicę się przedostać: z grzebienia , z czapki, z gumki do włosów , z ręcznika, z pościeli , z ubrania. Wszawica a higiena osobista Wszawica może dotknąć...

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '11.ldO8zJX0cP3lpN9i4O9Uo.GLB9nAahOXfD2i09cX.I7', 'xgdiprfskn', 'aqvuxbcdnonyfpkzirmklfhdepll']); W jaki sposób wyeliminować wszawicę, gdy znajdziemy pasożyty na głowie jednego z domowników? 1. Żłobki i przedszkola to miejsca, w których najłatwiej zarazić się wszawicą Wszawicą najczęściej zarażają się dzieci. Prawdziwą wylęgarnię wszy stanowią żłobki i przedszkola, w których maluchy spędzają ze sobą wiele czasu, również na zabawie. Wszy można „złapać” od rówieśnika, ale także z poduszki, tapicerowanych mebli czy wykładzin, na których dzieci spędzają wiele czasu. 2. Wszy stanowią istotny problem także w krajach Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy.---#---rozwiniętych, Chociaż---#---rozwiniętych Chociaż">rozwiniętych Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy.---#---rozwiniętych, Chociaż---#---rozwiniętych Chociaż">Chociaż wszawica kojarzy się z brakiem higieny, w rzeczywistości wszy równie chętnie wybierają czyste włosy. Dlatego problem występuje intensywnie także w krajach rozwiniętych. Według szacunków z wszawicą zmaga się co czwarte dziecko uczęszczające do przedszkola w USA. W Czechach odsetek ten wynosi 14% . Polska nie stanowi wyjątku, dlatego wszy nie mogą być tematem tabu. 3. Wszy to niezwykle odporne owady Za powszechność wszy odpowiada ich wysoka odporność na zmienne warunki. Te małe pasożyty mogą przeżyć poza ludzką głową nawet dwie doby. Potrafią zablokować narządy oddechowe, by chronić się przed wodą, nawet podgrzaną do 50 ° C . Przez wiele godzin wytrzymują także w ujemnych temperaturach. Dlatego właśnie tak...