Od ilu stopni jest gorączka?
AdobeStock
Zdrowie

Od ilu stopni jest gorączka i kiedy należy ją obniżać?

O gorączce mówimy, gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni Celsjusza. Gorączka może być niska, umiarkowana, znaczna, wysoka lub nadmierna. To, jak należy z nią postępować, zależy od wartości, jaką wskaże termometr.

Gdy u dziecka pojawia się gorączka, rodzic zwykle martwi się i zaczyna szukać sposobów na to, by ją obniżyć. Tymczasem jest ona objawem tego, że organizm próbuje zwalczyć chorobę i nie zawsze od razu trzeba ją zbijać. Poza tym gorączka to nie to samo co stan podgorączkowy. Zatem od ilu stopni zaczyna się gorączka i przy jakiej temperaturze należy sięgnąć po środki obniżające ją, a kiedy wystarczy obserwować dziecko?

Spis treści:

Od ilu stopni jest gorączka?

Prawidłowa temperatura u zdrowego człowieka wynosi 36,6°C. Gdy termometr wskazuje wyższą wartość, ale nie większą niż 38°C, mamy do czynienia ze stanem podgorączkowym. O gorączce mówimy natomiast, gdy temperatura ciała przekracza 38°C.

Gorączka może być:

  • niska – gdy termometr wskazuje 38,0-38,5°C,
  • umiarkowana  – gdy termometr wskazuje 38,5-39,5°C,
  • znaczna – gdy termometr wskazuje 39,5-40,5°C,
  • wysoka – gdy termometr wskazuje 40,5-41,0°C,
  • nadmierna – gdy termometr wskazuje powyżej 41°C.

Od jakiej temperatury zbijać gorączkę u dziecka?

Przy niskiej gorączce (do 38,5°C) należy obserwować dziecko, podawać mu odpowiednią ilość płynów i zadbać o to, by miało dobre warunki do odpoczynku. Gdy temperatura ciała wskazuje na gorączkę umiarkowaną, czyli przekroczy 38,5°C, należy podać leki przeciwgorączkowe. Natomiast przy gorączce powyżej 39,5°C konieczna jest wizyta u lekarza w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i szybkiego zbicia temperatury.

W przypadku niemowląt i małych dzieci już niska gorączka wymaga zdecydowanych kroków i gdy się pojawia, należy skonsultować się z pediatrą.

Jaka gorączka jest niebezpieczna?

Bardzo wysoka gorączka może być niebezpieczna dla organizmu. Znacznie go męczy i osłabia, a w skrajnych przypadkach może powodować uszkodzenia białek w komórkach nerwowych mózgu, prowadząc nawet do śmierci. Dlatego, choć gorączki generalnie nie należy się bać, a raczej traktować ją jako sprzymierzeńca w walce z chorobą, to jednak nigdy nie wolno jej lekceważyć.

Zobacz także:

Jak mierzyć temperaturę dziecku: przez te 3 błędy wynik jest fałszywy!

temperatura u dziecka
StockAdobe
Zdrowie
Temperatura u dziecka – kiedy mówimy o gorączce?
Podwyższona temperatura u dziecka to jeszcze nie powód do zmartwienia, a jedynie sygnał, że walczy ono z infekcją. To, czy przy wysokiej gorączce udać się do lekarza, zależy od wieku dziecka – konsultacji wymaga temperatura u niemowlęcia powyżej 38,5°C, a u dziecka starszego – 39°C.

Prawidłowa temperatura u dziecka powyżej 2. roku życia wynosi tyle samo co u osoby dorosłej, czyli 36,6-37°C. Temperatura niższa wskazuje na osłabienie organizmu, natomiast wyższa nie zawsze świadczy o gorączce. Mówimy o niej dopiero wtedy, gdy termometr wskazuje wartość wyższą niż 38°C. Między 37,1°C a 38°C jest tzw. stan podgorączkowy . Wówczas obserwujemy dziecko, ale nie stosujemy żadnych leków przeciwgorączkowych. Podajemy je dopiero w momencie, gdy termometr wskaże wartość 38,5°C lub wyższą.   Spis treści: Odczytywanie temperatury u dziecka Z jaką gorączką do szpitala Zagrożenia związane z gorączką u dziecka Gorączka u niemowlaka Gorączka u noworodka Sposoby na zbicie temperatury u dziecka Niegroźne przyczyny podwyższonej temperatury u dziecka Temperatura u dziecka: normalna, stan podgorączkowy, gorączka Oto jak powinniśmy odczytywać temperaturę u dzieci:   Normalna temperatura stan podgorączkowy gorączka wysoka gorączka od 36,6°​C do 37°C od 37,1°C do 38°C od 38,1°C do 39°C powyżej 39°C Z jaką gorączką do szpitala Do lekarza lub do szpitala trzeba udać się z niemowlęciem, u którego temperatura przekroczyła 38,5°C, a także z dzieckiem (powyżej 1. roku życia), gdy gorączka osiąga 39°C. Konsultacji wymagają także następujące objawy u gorączkującego malucha: gorączka pojawiła się u dziecka, które nie rozpoczęło jeszcze 4. miesiąca życia, gorączka pojawiła się u dziecka po raz pierwszy lub ma inny niż zwykle przebieg, na skórze malucha pojawiły się małe wylewy podskórne, czerwone plamy, wybroczyny , dziecko jest nadmiernie senne, ma zaburzenia widzenia, ból głowy lub sztywność karku, gdy gorączce towarzyszą: ból brzucha, stolce z krwią...

kobieta, termometr, mierzenie temperatury
apops - Fotolia.com
Starania o dziecko
Co oznacza temperatura ciała - naucz się odczytywać wykres
Podstawowa temperatura ciała (PTC) to jeden z trzech czynników pomagający w określaniu dni płodnych. Sprawdź, jak mierzyć temperaturę, i po czym poznać, że zbliża się owulacja.

Kiedy mierzyć temperaturę? Mierz temperaturę spoczynkową, czyli po co najmniej 3-godzinnym spoczynku, bez wcześniejszego wstawania z łóżka, zawsze o tej samej porze. Kobieta sama wybiera miejsce pomiaru: usta, pochwa lub odbyt. Ważne, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu.   Co ma wpływ na zmiany temperatury? Na podstawową temperaturę ciała ma wpływ poziom progesteronu we krwi. W fazie przedowulacyjnej poziom progesteronu jest niski, dlatego temperatura też jest niska. Poziom progesteronu zaczyna się zwiększać kilka dni przed jajeczkowaniem wtedy też obserwujemy wyższy poziom temperatury ciała - o minimum 0.2 stopnie Celsjusza – 2 kreski na termometrze. Podwyższona temperatura utrzymuje się przez czas trwania fazy ciałka żółtego , a opada ponownie pod koniec cyklu przy rozpoczynającej się następnej menstruacji. Jak interpretować temperaturę ciała w cyklu? Zakłócenia wpływające na wynik pomiaru temperatury zaznaczasz w miejscu "zakłócenia" literką "Z".  Kropkę oznaczającą poziom temperatury oznaczasz, rysując wokół niej kółko. Jeśli masz miejsce, napisz przy kropce, czego zakłócenie dotyczy. Zakłóceniem może być: choroba, silny stres, alkohol wypity poprzedniego dnia, zmiana termometru, inny czas pomiaru. Wzrost temperatury - za wzrost uznajemy podwyższenie temperatury o minimum 0.2 stopnia Celsjusza od ostatniego z 6 punktów wskazujących fazę niższych temperatur. Linia pokrywająca oddziela fazę temperatur niskich od wysokich. Linia powinna być naniesiona na kartę o 0.025 stopnia Celsjusza (na karcie to pół kratki) powyżej najwyższego punktu z ostatnich 6 temperatur fazy niższej. Przeczytaj też: temperatura a płodność   Numerowanie punktów z temperaturą - po naniesieniu linii pokrywającej na kartę otrzymasz podział temperatur niższych i wyższych....

termometr bezdotykowy - przegląd
materiały prasowe
Zdrowie
Termometr bezdotykowy: RANKING [5 niezawodnych modeli]
Termometr bezdotykowy przyda się, jeśli chcesz szybko zmierzyć temperaturę dziecku. W sklepach znajdziesz różne termometry bezdotykowe, ale my wybrałyśmy te najlepsze. Ranking termometrów bezdotykowych ułatwi ci zakupy.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj