odmrożenia u dziecka
Fotolia
Zdrowie

Odmrożenia u dziecka: objawy, jak leczyć, czym smarować

Odmrożenia u dziecka najczęściej dotyczą twarzy, szczególnie policzków i nosa, a także rąk i stóp. W przypadku niemowląt odmrożenia mogą stanowić zagrożenie, dlatego należy je pokazać lekarzowi. Starsze dzieci mogą skarżyć się na ból i pieczenie – to typowe objawy odmrożenia, których nie wolno bagatelizować.

Odmrożenia u dziecka pojawiają się szybciej i łatwiej niż u dorosłego. Nie oznacza to jednak, że zimą musisz siedzieć z dzieckiem w domu. Wychodzenie na dwór, także podczas mrozów, jest dobre dla nabywania odporności, dlatego nie rezygnujcie z zimowych spacerów.

Jeśli pogoda jest ładna, możecie spacerować nawet przez 2-3 godziny, o ile dziecku jest ciepło i jest odpowiednio ubrane. Nigdy jednak na zimowym spacerze nie bagatelizuj, gdy dziecko skarży się, że zimno mu w rączki, nóżki lub twarz, albo gdy narzeka, że bolą je paluszki u rąk lub nóg! To może być objaw odmrożeń u dziecka. 

Spis treści:

Smog: kiedy nie wolno wychodzić na dwór? [WIDEO]

Odmrożenia u dziecka: objawy

Odmrożenie to poważne uszkodzenie skóry, które powstaje wskutek niskiej temperatury. Szczególnie narażone na odmrożenia są policzki, uszy, nos i palce rąk oraz stóp.

Pierwsze objawy odmrożenia to:

 • pieczenie i szczypanie skóry,
 • odrętwienie skóry,
 • uczucie zimna i bólu,
 • skóra jest zaczerwieniona, może też przybrać białawy odcień.
   

W następnym etapie odmrożenia powyższe objawy znikają lub zmniejszają się. W ich miejsce mogą wystąpić:

 • opuchlizna,
 • bladość skóry, która wygląda jak pokryta woskiem,
 • twardość skóry – nie pozostawia wgłębienia przy nacisku,
 • pęcherze wypełnione płynem lub krwią.
   

W najcięższym stadium odmrożenia skóra czernieje, wdaje się martwica. W delikatnym przebiegu odmrożenia skóra po ogrzaniu może się łuszczyć i boleć. Jest też podatna na kolejne odmrożenia. 

Odmrożenia u dziecka – zasady postępowania

Postępowanie przy odmrożeniu u dziecka zależy od stopnia uszkodzenia skóry. Przy lekkim odmrożeniu:

 • Ogrzej dziecko – wróćcie do domu lub, jeśli jesteście daleko od domu, wejdźcie gdzieś, gdzie jest ciepło (do kawiarni, restauracji, sklepu).
 • Weź dziecko na ręce, zwłaszcza jeśli odmrożeniu uległy stopy – odmrożone miejsca powinny być uniesione i okryte.
 • Nie pocieraj odmrożonych miejsc śniegiem lub dłońmi (ani niczym innym).
 • Zdejmij dziecku mokre ubranie.
 • Nie polewaj odmrożonych miejsc gorącą wodą: ogrzej je wodą ciepłą lub letnią. Możesz zrobić dziecku ciepłą (nie gorącą!) kąpiel – zacznij od niższej, letniej temperatury (ok. 30 stopni), stopniowo zwiększając ją do 36 stopni C.
 • Owiń dziecko w coś ciepłego, np. koc, ciepły ręcznik – możesz użyć swojego ciepła po to, by ogrzać skórę dziecka, np., trzymając rączki dziecka pod swoimi pachami.
 • Podaj dziecku coś ciepłego (nie gorącego!) do picia – herbatę, mleko, kakao. 
 • Upewnij się, że ubranko dziecka nie jest ciasne i nie utrudnia krążenia.


Jeśli odmrożenie jest poważne, postępuj następująco:

 • jedź z dzieckiem do lekarza (np. na SOR) i stosuj się do zaleceń medyków,
 • nie rozgrzewaj dziecka, zanim pomoże mu lekarz, jeśli wiesz, że skóra będzie znowu wystawiona przez pewien czas na zimno – ogrzewanie musi być stałe, w innym przypadku uszkodzenie skóry może się pogłębić.

Odmrożenie twarzy u dziecka

Najbardziej narażone na odmrożenia są policzki, nos i uszy. Jeśli dojdzie do odmrożeń w tych miejscach, po powrocie do domu można zrobić kompresy – początkowo nasączone wodą o temperaturze 25-30 stopni, później – 35-40 stopni. Kompresy trzeba jedynie przykładać, nie należy nimi pocierać skóry.

Kompresy można trzymać na odmrożonej twarzy dziecka ​w sumie ok. 30 minut – 15 minut chłodniejsze, 15 minut cieplejsze. Warto też podać dziecku do picia ciepłą herbatkę.

Czym smarować odmrożone policzki u dziecka?

Jeżeli odmrożone policzki u dziecka po ogrzaniu wyglądają dobrze – nie robią się na nich pęcherze, nie są białe lub żółtawe, można próbować leczyć je samodzielnie. Suchą, łuszczącą się skórę warto smarować nawilżającym kremem z panthenolem, aloesem lub lanoliną. Skóra powinna się samodzielnie zregenerować.  
 

 

Jeśli zmiany są duże, wystąpiły pęcherze, skóra jest biaława lub żółtawa, dziecko jest niemowlęciem, nie należy niczym smarować odmrożonych policzków dziecka. Trzeba udać się do po pomoc lekarza.

Odmrożone ręce u dziecka

Najlepiej, po powrocie do domu, odmrożone ręce dziecka zanurzyć w wodzie. Przez 15 minut warto rozgrzewać je w letniej wodzie – ok. 25 stopni, a po tym czasie przez 15 minut stopniowo zwiększać temperaturę wody do 35 stopni. Dłoni dziecka nie należy pocierać. Warto też podczas rozgrzewania dłoni poić dziecko ciepłymi płynami.

Jeśli skóra się zaróżowi lub zaczerwieni, nie zrobią się pęcherze, wszystko powinno być w porządku – skóra się zregeneruje. Jeśli zacznie się po 1-2 dniach łuszczyć lub będzie sucha, można ją nawilżać kremami do rąk. W sytuacji gdy skóra na odmrożonych rękach dziecka pozostanie biała albo żółtawa, powstaną na niej pęcherze, najlepiej skonsultować się z lekarzem

Odmrożenia u niemowlaka

Niemowlęta są delikatniejsze od starszych dzieci. W ich przypadku każde odmrożenie lepiej skonsultować z lekarzem. Najbardziej na odmrożenia u niemowląt narażone są palce dłoni i stóp, nos, uszy i policzki niemowlęcia.

Jeśli odmrożenia pojawią się u niemowlęcia – skóra pod wpływem zimna zrobi się szarawa lub biała, trzeba te miejsca ogrzać. Nóżki można zanurzyć w ciepłej wodzie – ok. 25 stopni. Po 15 minutach można zwiększyć temperaturę wody maksymalnie do 35-37 stopni i ponownie potrzymać w niej nóżki dziecka przez minimum 15 minut. Na rączki, policzki, nosek i uszka robi się kompresy – wystarczy nasączany ciepłą wodą ręcznik. Kompresy warto robić przez 30-60 minut. W tym czasie można karmić dziecko piersią lub butelką.

Odmrożenie może stanowić zagrożenie dla niemowlęcia, dlatego po rozgrzaniu odmrożonych miejsc należy udać się z dzieckiem do lekarza. W drodze do pediatry trzeba okryć odmrożone miejsca, aby chronić je przed ponownym wychłodzeniem.

Uwaga! Jeśli wiesz, że ewentualny transport dziecka do lekarza będzie związany z ponownym wystawieniem niemowlęcia na mróz, zamiast robić kompresy czy kąpiele, od razu jedźcie do lekarza.

Czy odmrożenia znikają?

Odmrożenia mniejszego stopnia potrafią znikać bez śladu, choć początkowo przez kilka sezonów skóra w odmrożonym miejscu może być stale zaczerwieniona, a jesienią i zimą pobolewać na chłodzie. Natomiast poważne odmrożenia mogą pozostawić trwałe ślady w postaci blizn, albo co gorsza... utraconych fragmentów ciała. Zdarza się bowiem, że bardzo poważne odmrożenia kończą się martwicą tkanek i koniecznością amputacji, np. palców.

Do powikłań po odmrożeniu należą też zaburzenia czucia (przeczulica na zimno, niedoczulica). U dzieci, u których w przeszłości doszło do odmrożeń, istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia ponownego odmrożenia tej samej okolicy ciała. Jeszcze innym powikłaniem, które pojawia się wskutek odmrożeń, jest zapalenie stawów .

Warto pamiętać, że choć średnio dzieci z odmrożeniami wymagającymi leczenia przebywają w szpitalu kilka dni, to leczenie poważniejszych odmrożeń trwa nawet kilka miesięcy. Dlatego zdecydowanie lepiej jest zapobiegać odmrożeniom niż zmagać się z ich skutkami.

Odmrożenia u dziecka: zapobieganie

Aby zapobiec odmrożeniom u dziecka, należy odpowiednio ubierać je na zimowy spacer, chronić skórę kremami na zimę (miejsca odsłonięte smarujemy około 15 minut przed wyjściem na spacer), unikać spacerów przy dużym wietrze i wilgotności powietrza – wtedy nawet wyższa temperatura powietrza jest gorsza dla skóry.
 


Z niemowlęciem lepiej nie wychodzić na spacery, gdy wieje, a temperatura powietrza nie przekracza 5 stopni. Podczas spacerów trzeba uważnie obserwować wygląd i zachowanie dziecka. Należy też unikać przemoczenia butów i rękawiczek, a gdy do tego dojdzie, wrócić do domu.

Zobacz też:

mama, tata, jesień, spacer, niemowlę, wózek dziecięcy
Pielęgnacja
Po co dziecku spacery? Dla zdrowia!
Spacery to dla dziecka najciekawsza lekcja wiedzy o świecie. Ale też sposób na hartowanie. Choć wiosenna huśtawka meteorologiczna nie służy dziecku, nie powinnaś rezygnować z codziennych spacerów. Zobacz dlaczego.

W tym roku aura jest wyjątkowo kapryśna. Zimą mieliśmy wiosnę, a wiosną może być śnieg. Choć taka meteorologiczna huśtawka nie służy dziecku, nie powinnaś rezygnować z codziennych spacerów. Gdy świeci słońce, w powietrzu powoli czuć wiosnę, dni są zdecydowanie dłuższe, a przyroda zaczyna budzić się do życia, nie warto siedzieć w domu! Korzystajcie ze świeżego powietrza codziennie – w domu zostańcie tylko wtedy, gdy pada silny deszcz i szaleje wiatr. Przez cały rok pokazuj dziecku, jak wygląda świat – to dla niego nie tylko zastrzyk zdrowia, ale i cudowna zabawa. Spacerowanie to hartowanie dziecka Jeśli dziecko urodziło się zimą, werandowanie i pierwsze spacery z pewnością macie już za sobą. Początek roku rozpieścił nas ciepłą aurą, ale zima może przyjść z opóźnieniem – nawet podczas kalendarzowej wiosny. Pamiętaj, że z niemowlęciem możesz wychodzić na spacer nawet wtedy, gdy jest 7–8 stopni mrozu. Ale wybieraj dni bezwietrzne, bo wiatr wzmaga odczucie zimna. Lepszy jest nawet niewielki mróz niż wilgotny, przenikliwy chłód z dodatnią temperaturą. Już od jesieni przebywacie z dzieckiem w ogrzewanych pomieszczeniach, a to sprzyja infekcjom Dlatego codzienne spacery są tak ważne – to najlepszy sposób na hartowanie dziecka. Pozwalają przyzwyczaić się młodziutkiemu organizmowi do zmian temperatury – z każdym dniem system termoregulacji działa sprawniej. Dostarczają mu też tlenu. Zawarte w powietrzu jony ujemne utrudniają przenikanie drobnoustrojów do dróg oddechowych, poprawiają samopoczucie, a promienie słoneczne wspomagają wytwarzanie witaminy D. W czasie spaceru buzia nabiera zdrowych rumieńców, a po powrocie do domu malec chętnie zjada obiadek. Dzieci, które regularnie spacerują, mają lepszy apetyt. Aby spacer tak właśnie zadziałał, powinien trwać co najmniej godzinę. Jeśli jest ciepło i świeci...

niemowlę, zima
M&M
Pielęgnacja
Od A jak atopia po Z jak zimny wiatr – czytaj ABC zimy z dzieckiem
W domu jest ciepło i przytulnie, a na dworze hula mroźny wiatr. Taka huśtawka temperatur nie ułatwia pielęgnacji niemowlaka. Zobacz, czego potrzebuje dziecko, aby zimą czuć się komfortowo.

Początki zimy to najtrudniejszy okres dla mamy niemowlęcia. Delikatna skóra dziecka nie lubi chłodu. Zmiany temperatury przy wychodzeniu z ciepłego domu na deszcz i zimno mogą u smyka spowodować infekcję . Jak zatem ubrać malca, aby nie zmarzł i nie spocił się jak myszka? Czym smarować buźkę maluszka, aby ochronić ją przed odmrożeniem? Kiedy zrezygnować ze spaceru? Nie jesteś pewna? Nasz przewodnik jest właśnie dla ciebie. A jak atopia Skóra niemowlaka , zimą przykrywana wełnianymi kocami i otulana pierzynką z natłuszczającego kremu, często nie ma czym oddychać. Dlatego w tym okresie zmiany alergiczne mogą się nasilić. Pojawiają się pęcherzyki, grudki, aż w końcu strupki, które mogą łatwo się zakazić. Aby do tego nie dopuścić, ubieraj dziecko w przewiewne ubranka i używaj do pielęgnacji jego skóry delikatnych kosmetyków albo leczniczych preparatów do kąpieli. B jak butki na zimę Wybieraj tylko z naturalnych materiałów, np. ze skóry. Przepuszczają one powietrze, dzięki czemu stópki dziecka się nie pocą. Pamiętaj, że idealne buciki mają: grubą i elastyczną podeszwę, szerokie noski, sztywny zapiętek i usztywnioną kostkę. C jak chlapa w grudniu Jest tak samo (a może nawet bardziej!) niebezpieczna dla dziecka jak mróz i wiatr. Przecież to właśnie w wilgotnym powietrzu jest najwięcej chorobotwórczych drobnoustrojów , które szukają ciepłego, zacisznego miejsca – najchętniej w błonach śluzowych twojego maluszka. Dla niego zdrowsze jest suche powietrze, oczywiście pod warunkiem, że temperatura nie spada poniżej –10°C. C jak czapeczka Najlepsza jest mięciutka dwuwarstwowa: z wierzchu wełniana, pod spodem bawełniana lub polarowa. Nie zakładaj czapki w domu, chyba że noworodkowi i to tylko na kilka minut po kąpieli. D jak D3 witamina Nie wolno ci zapomnieć o jej codziennej dawce. Jeśli karmisz piersią , powinnaś...

niemowlę, zima, pielęgnacja, czapka, szalik
Pielęgnacja
Zimowa pielęgnacja
Choć spacery w chłodny dzień poprawiają krążenie i hartują, z rumianych policzków nie warto się cieszyć. Chłodu nie lubi żadna skóra, a szczególnie tak delikatna i wrażliwa jaką mają maluchy. Pomożemy ci się o nią zatroszczyć.

Odkąd grzeją kaloryfery, w mieszkaniach jest zwykle za ciepło i zdecydowanie za sucho. To dodatkowo osłabia warstwę ochronną skóry, która chroni przed utratą wody i podrażnieniami. Szkodzą jej też duże zmiany temperatury przy wychodzeniu z ciepłego domu na deszcz, zimno i mróz. Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko , aby nie zmarzł i się nie spocił? Czym smarować mu buźkę? Kiedy zrezygnować ze spaceru? Jak przygotować dziecko do zimowego spaceru? Mróz, który ciebie zaledwie szczypie w policzki, u małego dziecka może spowodować odmrożenie . Dlaczego? Bo skóra dziecka rozwija się i dojrzewa przez pierwsze trzy lata. Jest więc bardzo cienka, delikatna i o wiele bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra dorosłego. Dostosuj długość spaceru nie tylko do tego, jaka jest temperatura, ale też do siły wiatru i wilgotności powietrza (im większa, tym szybciej maluch marznie). Gdy zaczną się mrozy , nie wychodź z dzieckiem na dwór, zanim nie sprawdzisz, jaka jest pogoda. Ubierz malucha cieplutko, na cebulkę, pamiętaj, że gdy leży, szybciej marznie. Połóż jeden kocyk na spodzie wózka i weź dodatkowy do okrycia. Jak chronić buzię dziecka zimą? Używaj tylko kosmetyków przeznaczonych dla dzieci i z informacją, że są tłuste oraz że wolno je stosować podczas mrozów („krem na każdą pogodę”, „krem zimowy”, „cold cream”). Możesz też użyć wazeliny kosmetycznej lub tłustej maści i bazy tłuszczowej bez dodatków, ale nie oliwki. Pamiętaj, że buzię trzeba chronić nawet, gdy termometr wskazuje powyżej 0°C. Równie niebezpieczny jak mróz jest dla skóry dziecka zimny wiatr lub śnieg z deszczem. Kiedy nakładać krem na zimę na buzię dziecka? Nie odkładaj smarowania na ostatnią chwilę, gdy maluch będzie już ubrany. Nałóż krem co najmniej kwadrans przed wyjściem z domu – po to, by dobrze się wchłonął, zanim dziecko...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj