dziecko i opalanie, dziecko na plaży, opalanie niemowlęcia, kremy do opalania dla dzieci, krem z filtrem dla dzieci, dziecko na plaży
Fotolia
Zdrowie

Lato w cieniu? Czy to jest rzeczywiście najlepsze rozwiązanie dla dziecka?

Bezpieczne opalanie to mit. Powinnaś chronić swoje dziecko przed słońcem. Od tego zależy jego zdrowie!

Korci cię, by wystawić maleństwo na słońce? Opalone dziecko wygląda przecież tak ładnie... Dermatolodzy przestrzegają, by nie ulegać takiej pokusie. Promienie słoneczne wywołują stany zapalne skóry, przyspieszają jej starzenie i mogą prowadzić do zmian o charakterze nowotworowym. Szczególnie zagrożone są niemowlęta i małe dzieci, u których nadmiar słońca może wywołać udar słoneczny. Skóra dziecka łatwo ulega oparzeniom słonecznym (to właśnie one stanowią główny czynnik rozwoju czerniaka – złośliwego nowotworu skóry). Dzieje się tak, ponieważ jest ono bardziej wrażliwa niż u dorosłych. Ma cieńszy naskórek, słabo produkuje melaninę, czyli barwnik, który stanowi naturalną ochronę przed działaniem słońca. Nie znaczy to jednak, że podczas słonecznych dni masz się zaszyć z dzieckiem w domu. Zaprzyjaźnij się ze słońcem, przestrzegając kilku prostych reguł.

Krem z filtrem to obowiązek!

Nie wychodźcie z domu, jeśli nie posmarowałaś dziecka kremem z filtrem. Odpowiednio dobrany stanowi przeszkodę dla promieni słonecznych. Używanie fitrów UV powinno być nawykiem całej rodziny. Jeżeli zostawiasz dziecko pod opieką babci lub niani, poproś, by też tego przestrzegały (starsze osoby czasem trudno przekonać, że opalanie szkodzi). Gdy maluch chodzi latem do przedszkola, rano posmaruj go preparatem o przedłużonym działaniu.

Podczas upału potrzebny jest odpoczynek

Gdy na dworze jest bardzo gorąco, najlepiej wychodzić z domu rano i późnym popołudniem. Między godziną 11.00 a 15.00 słońce operuje najsilniej (w południe do ziemi dociera 30–50 procent promieniowania UV). Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z malutkim dzieckiem, staraj się, aby w tych godzinach nie zabierać malca na wycieczki w słońcu lub na plażę.

W ubranku lepiej niż na golasa

Jasne i cienkie ubranka nie chronią przed słońcem. Zatrzymują jedynie 20–40 procent promieniowania słonecznego. To ochrona, jaką daje filtr o SPF 8. Dlatego skórę pod ubrankiem też trzeba smarować.
Lepszym zabezpieczeniem są ciemne materiały o grubszym splocie. Obejrzyj je pod światło – te, przez które najmniej widać, są najlepsze. Na przykład ciemnoniebieski dżins daje taką ochronę jak filtr SPF 50. W niektórych sklepach (i przez Internet) można kupić ubranka z filtrem. Są oznaczone symbolem UPF (Ultraviolet Protection Factor). Materiał, z którego je wykonano, zawiera specjalne cząsteczki, które osłabiają działanie promieni słonecznych.

Polecamy: Jak mądrze kupować ubranka dla dzieci?
 

Czapka tak, ale odpowiednia

Głowa dziecka musi być osłonięta w każdy słoneczny dzień. Pamiętaj, że czapka z daszkiem odwróconym do tyłu chroni tylko częściowo – odkrywa buzię. Lepiej założyć czapkę zgodnie z kierunkiem. A jeszcze lepiej jest wybrać model z klapką opadającą na kark, czyli czapkę safari. Dobry jest też kapelusz z szerokim rondem. U dzieci należy chronić przed słońcem delikatne płatki uszu i stópki, które bardzo szybko ulegają poparzeniom słonecznym. I choć może się to wydawać absurdalne, w słoneczny dzień lepiej ukrywać je w ubranku – pod kapelusikiem, w skarpetkach lub bucikach.

W cieniu jest bezpiecznie, ale nie do końca

W słoneczne upalne dni najlepiej przebywać w zacienionych miejscach, w których dziecko będzie mogło się pobawić. A gdy maluch śpi w wózku, pamiętać o postawieniu budki i rozłożeniu parasolki, żeby nie świeciło na niego słońce. Warto jednak pamiętać, że pod drzewa czy parasole słoneczne też docierają promienie słoneczne. Jest ich tam o 60 procent mniej, ale ochrona w postaci filtru może być konieczna. Nawet chmury pochłaniają zaledwie 40 procent promieniowania słonecznego, dlatego na plaży w pochmurny dzień maluch również może się opalić.

Plażowanie nie dla niemowląt

Plażowanie w upalny dzień jest niewskazane dla niemowląt. A dla maluszków poniżej szóstego miesiąca życia wręcz zabronione! Dwu-, trzylatek może bawić się na piasku pod parasolem lub osłonięty od słońca namiotem plażowym. Na plaży pamiętaj o filtrach, czapeczce i osłanięciu ciała t-shirtem.

Czytaj też: W czapeczce czy lepiej bez?
 

Zanurzanie w wodzie nie chroni przed słońcem

Siła promieni słonecznych nad morzem lub jeziorem jest zwielokrotniona, bo woda i piasek odbijają je jak lustro. Podczas kąpieli stosuj preparaty wodoodporne. I ponawiaj smarowanie, gdy wytrzesz malca ręcznikiem. Przyda się też większa liczba kąpielówek. Zmieniaj je na suche zaraz po wyjściu dziecka z wody, ponieważ mokry materiał łatwiej przepuszcza promienie. 

Czytaj: Czego nie lubi skóra noworodka?
 

Opalanie może wywołać oparzenie słoneczne

Przedawkowanie promieni słonecznych może spowodować oparzenie słoneczne. Skóra jest zarumieniona, może dojść do obrzęku i powstania pęcherzy. Ciałko malca trzeba smarować preparatem przeciwzapalnym i łagodzącym, np. z pantenolem. Miejsce oparzone chroń przed słońcem, bo mogą pojawić się tam przebarwienia i blizny. Przegrzanie ciała, głównie głowy i karku, może grozić udarem słonecznym. Objawia się on bólem głowy, gorączką, wymiotami, a nawet utratą przytomności. Niemowlęta są na to szczególnie narażone, ponieważ ich układ termoregulacji nie działa jeszcze sprawnie.

Podczas upału łatwiej o odparzenia

W gorący dzień skóra pod pieluszką łatwo się odparza. Przy każdym przewijaniu myj pupę dziecka i smaruj ją oliwką lub kremem do pupy. Jak najczęściej wietrz dziecku pośladki. Na przegrzanej skórze częściej pojawiają się potówki. Staraj się więc ubierać dziecko przewiewnie.

Czytaj też: Swędzące potówki - co pomoże?

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

niemowlę, lato, mama z dzieckiem na łące
Panthermedia
Pielęgnacja
Słoneczny patrol, czyli ciemne strony jasnego słońca
Lato zbliża się wielkimi krokami – jest coraz cieplej, słonko coraz mocniej przygrzewa. Aż chce się spędzać całe dnie na świeżym powietrzu! Mama i tata muszą jednak pamiętać, że wrażliwa skóra maluszka potrzebuje wyjątkowo delikatnej i skutecznej ochrony.

// Przed Wami pierwsze lato z maleństwem? A może macie to już za sobą? Oto garść informacji oraz odpowiedzi na pytania, dlaczego ochrona przeciwsłoneczna jest tak ważna i jak prawidłowo zabezpieczyć skórę dziecka przed szkodliwym promieniowaniem UV. Rozpoznanie wroga Na początek warto wiedzieć, że promieniowanie słoneczne promieniowaniu nierówne. Można je podzielić na promieniowanie podczerwone - które może powodować przegrzanie organizmu, światło widzialne oraz promieniowanie ultrafioletowe – odpowiadające za odczyny na skórze. Ponadto promieniowanie ultrafioletowe słońca dzielimy na: UVA (odpowiadające za reakcje fotoalergiczne i fototoksyczne, fotostarzenie się skóry i zmiany nowotworowe), UVB (powodujące odczyny rumieniowe i drażniące narząd wzroku), UVC (praktycznie całkowicie pochłaniane przez warstwę ozonową atmosfery). Ponieważ promieniowanie UVC nie ma wpływu na stan naszego organizmu, kosmetyki przeciwsłoneczne zawierają filtry tylko UVA i UVB. Odszyfrowanie skrótów Na kosmetykach z linii przeciwsłonecznych znaleźć można skróty UVA, UVB i SPF. Oto co znaczą: UVA i UVB to rodzaje promieniowania słonecznego, o których pisaliśmy wyżej. Ponieważ promieniowania te są szkodliwe dla skóry, należy się przed nimi skutecznie bronić. I tak dochodzimy do skrótu SPF - z ang. Sun Protection Factor. To informacja o tym, w jakim stopniu preparat chroni przed promieniami UVB. Podana obok niego liczba wskazuje, jak skuteczna jest to ochrona – np. kosmetyk o SPF 30 lub 50+ chroni bardzo dobrze i może być używany do ochrony skóry dzieci, SPF 5 czy 10 jest stanowczo za słaby. Opalenizna, czyli co? Opalenizna to nic innego jak nadmierne wytwarzanie barwnika zwanego melaniną – organizm w ten sposób usiłuje sam chronić się przed szkodliwym promieniowaniem (dlatego mieszkańcy południa Europy, gdzie jest więcej słońca, mają...

Czy opalanie może być zdrowe?
Fotolia
Czas wolny
Obalamy mity o opalaniu! Solarium jest zdrowe? Kremy SPF uczulają?
Witaminę D wytwarzamy pod wpływem słońca, ale czy to znaczy, że powinnyśmy się na nie wystawiać? Czy opalone wyglądamy piękniej? Oto 5 popularnych mitów na temat opalania, w które musisz przestać wierzyć już dzisiaj!

Mimo że od długiego czasu mówi się głośno o tym, że opalanie jest szkodliwe, większość z nas wciąż nie wyobraża sobie lata bez kąpieli słonecznej. Jeśli nie chcesz zrezygnować z opalania się, przeczytaj, w jakie informacje na ten temat powinnaś przestać wierzyć i co robić, by nie zaszkodzić zdrowiu i skórze oraz jak zapewnić sobie i dziecku odpowiednią dawkę witaminy D. Pamiętaj, że dzieci w ogóle nie powinny się opalać! 5 mitów o opalaniu Wokół opalania się narosło wiele mitów. Oto najpopularniejsze z nich: Mit 1: Solarium jest bezpieczne Nieprawdą jest, że solarium chroni przed nowotworami. To właśnie opalanie się na solarium jest 2 razy częściej przyczyną nowotworów skóry . W niektórych krajach (m.in. we Francji, Niemczech, Kanadzie, Anglii, Portugalii, Australii) korzystanie z solarium przez dzieci poniżej 18 r.ż. jest prawnie zakazane. W solariach na skórę oddziałuje głównie promieniowanie UVA, które jest falą dłuższą niż UVB i dociera do głębszych warstw skóry. Początkowo sądzono, że tylko promieniowanie UVB jest szkodliwe, bo powoduje poparzenia słoneczne , ale dalsze wieloletnie badania wykazały, że UVA niszczy m.in. keratynocyty i zwiększa ryzyko nowotworów: kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego. Trzeba zwrócić uwagę, że natężenie promieniowania UVA w solariach jest nawet 12-krotnie większe niż światła słonecznego . A ryzyko nowotworu, którego nazwa najczęściej pojawia się przy okazji nadmiernej ekspozycji na słońce, czyli czerniaka, zwiększa się o 75% – wyjaśnia Anna Smolińska, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach. Mit 2: Opalanie wstępne chroni przed rakiem Wiele osób wierzy, że wstępne opalanie , na solarium lub na słońcu, dobrze przygotowuje do urlopu i dłuższego opalania. To nieprawda! Melanina , czyli ciemny barwnik skóry, zabezpiecza DNA komórki przed zgubnym wpływem promieniowania, ale to zbyt...

Dziecko na plaży nad morzem
Fotolia
Pielęgnacja
Jasne i ciemne strony słońca, czyli czy dziecko powinno się opalać
Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne opalanie. Nie należy jednak popadać w panikę, bo przecież promieniowania słonecznego nie da się uniknąć, zwłaszcza latem. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie skóry dziecka.

Opalony maluszek wygląda uroczo, prawda? Jeśli w dodatku ma blond loczki niczym aniołek, wprost trudno oderwać od niego oczy. Należy jednak pamiętać, że opalenizna to reakcja obronna skóry , która wcale nie "lubi" być opalana. Jak to zatem jest z tym słońcem? Tajemnicze skróty UV i SPF Promieniowanie promieniowaniu nierówne. Do skrótu UV należy bowiem dodać odpowiednio literkę "A" lub "B". Promienie słoneczne UVA są bardzo zdradliwe, ponieważ efektów ich działania nie widać – wnikają głęboko w skórę, powodując nawet zmiany w DNA. Fotostarzenie i zmiany nowotworowe są związane głównie właśnie z ich działaniem. Natomiast promienie UVB – wywołujące opaleniznę – są odpowiedzialne za zaczerwienienie, oparzenia , pęcherze czy złuszczanie się skóry. SPF (z ang. Sun Protection Factor ) informuje zaś, w jakim stopniu preparat chroni przed promieniami UVB .Podana obok niego liczba wskazuje, jak skuteczna jest to ochrona. Warto wiedzieć: Po co na basen z dzieckiem? Jasne strony słońca Stwierdzenie, że słońce jest tylko i wyłącznie "złe" jest oczywiście błędne, ponieważ ma ono także pozytywny wpływ na organizm człowieka –pod warunkiem że dawkujemy je w odpowiedniej ilości i w odpowiednim czasie. Pod wpływem słońca  w skórze wytwarzana jest witamina D , która jest niezwykle ważna dla układu odpornościowego i kostnego. Dzięki witaminie D organizm może przyswajać wapń – niezbędny budulec kości, tak ważny dla rozwijającego się malucha. Nie oznacza to jednak konieczności spędzenia połowy wakacji w pełnym słońcu! Aby organizm wytworzył odpowiednią ilość witaminy D , wystarczy być na spacerze w słoneczny dzień 10-20 minut. Ciemne strony słońca Zaczerwienienie , łuszczenie a nawet pęcherze, będące następstwem opalania wcale nie są najgorsze....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz