owoce prosto z krzaka i pasożyty
Adobe Stock
Zdrowie

Owoce prosto z krzaka? To może skończyć się chorobą!

Nie pozwalaj dziecku i sama nie jedz owoców prosto z krzaka. Ta chwila przyjemności może skończyć się poważną chorobą. A tego z pewnością wolałabyś uniknąć.

Uwielbiasz owoce prosto z krzaka, prawda? Zrywanie jagód, malin i jeżyn podczas spaceru po lesie i wrzucanie ich do ust wydaje się być takie naturalne. I ten smak, i zapach... I te pasożyty. Bo na nieumytych owocach może czaić się nieproszony gość, który tylko czeka, aby osiedlić się w twoim lub twojego dziecka ciele.

Zagrożenie z niemytych owoców

Oglądanie zerwanych owoców nie ma sensu. Tego, co może się na nich czaić, nie zobaczysz gołym okiem. Oto, czym grozi jedzenie owoców prosto z krzaka:

Salmonelloza. Objawia się wymiotami i biegunką. Jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, gdyż potrafi szybko doprowadzić do odwodnienia. Wywołują ja bakterie z grupy Salmonella.

Toksoplazmoza. Nie jest groźna dla dorosłych, ale niebezpieczna dla kobiet ciężarnych. Zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma gondii w ciąży może skutkować wadami rozwojowymi płodu.

Przeczytaj: Jak się leczy toksoplazmozę w ciąży

Toksokaroza. Jest to zakażenie glistą, która żyje w przewodzie pokarmowym dzikich zwierząt, psów i kotów. Połknięte jajo glisty trafia do dwunastnicy, a tam wykluwają się z niego glisty. Mogą z krwią wędrować po całym ciele, aby osiedlić się w jednym z narządów: płucach, mózgu lub oku. Tam potrafią wyrządzić znaczące szkody.

Tasiemczyca. Połknięcie postaci przetrwalnikowej tasiemca może być równie przykre w skutkach, jak połknięcie jaj glisty. Najczęściej tasiemczyca objawia się chudnięciem, osłabieniem, nudnościami, wymiotami, biegunkami lub zaparciami i bólami brzucha.

Bąblowica. Jest to zakażenie tasiemcem z rodzaju Echinococcus. Początkowo przebiega bezobjawowo. Pierwsze symptomy mogą pojawić nawet po 15 latach! W wątrobie, śledzionie, płucach, mózgu lub kościach powstają torbiele, które mogą urosnąć do 20 cm średnicy. Pęknięcie torbieli może być przyczyną wstrząsu anafilaktycznego.

Zobacz także: 10 trików, które chronią dziecko przed pasożytami

Jak się strzec przed bakteriami i pasożytami

To proste – wystarczy dokładnie płukać owoce pod bieżącą wodą. Warto to robić nie tylko z owocami leśnymi, ale i tymi kupowanymi na targu czy w sklepie. Tak na wszelki wypadek, gdyż wiele z wymienionych wyżej chorób roznoszą nie tylko dzikie zwierzęta, ale i domowe koty i psy oraz bydło.

W przypadku dzieci szczególnie trzeba zwracać uwagę na to, aby często myły ręce. Zawsze powinny to robić po powrocie z dworu, po kontakcie ze zwierzętami oraz przed jedzeniem.

Zobacz także
preparaty na kleszcze

Preparaty na kleszcze i komary dla dzieci: spray, opaski, elektorfumigator. Co jest skuteczne?

latające kleszcze

Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?

preparaty przeciw owadom

Preparaty łagodzące skutki ukąszeń – dla alergika

Objawy pasożytów u dzieci: po czym poznać, że dziecko je ma?

Dieta
Owoce dla niemowlęcia: które najlepsze?
Truskawki, czereśnie, jagody... Pyszne, soczyste, zdrowe letnie skarby.

Truskawki, czereśnie, jagody... Pyszne, soczyste, zdrowe letnie skarby. Właśnie teraz są najlepsze i trzeba je jeść. Jak najczęściej. Nie tylko na deser. Wypróbuj przepisy: - Knedle jak z bajki - Zupa jagodowa Maluchów zwykle nie trzeba specjalnie namawiać do jedzenia świeżych, letnich owoców. Kuszą barwą, smakiem, są słodkie i... malutkie, jakby stworzone specjalnie dla najmłodszych! A kryje się w nich niezwykła siła. Skarby z krzaczka To przede wszystkim witamina C, wzmacniająca odporność malca. Poza tym witaminy z grupy B (potrzebuje ich mózg i układ nerwowy). Wielkim bogactwem owoców są też karotenoidy (czyli barwniki nadające kolor). Wymiatają one m.in. z organizmu wolne rodniki, uszkadzające komórki. W owocach jest także sporo potasu, wapnia, magnezu. Dzięki temu, choć w smaku są kwaskowate, zapobiegają zakwaszeniu organizmu (a objawia się ono m.in. bólami głowy, utratą apetytu i zmęczeniem). Kiedy zacząć Pierwsze owoce podaj niemowlęciu, gdy zaczynasz rozszerzać jego dietę (między piątym a siódmym miesiącem): jabłka i jagody. Agrest, maliny, porzeczki, wiśnie, czereśnie dziecko może zjeść od siódmego miesiąca życia, a truskawki i poziomki – trzy miesiące później (jeśli jest alergikiem, wstrzymaj się z tym do drugiego roku życia). Początkowo owoce miksuj. Z czereśni i wiśni wyjmuj pestki. 2–3 razy dziennie. Jedna porcja truskawek dziennie to za mało. Więcej korzyści zyska malec, jeśli zje dwie mniejsze porcje owoców niż jedną dużą. Ważne mycie Nie dawaj jagód i poziomek prosto z krzaczka. Mogą być zanieczyszczone (ziemią i zwierzęcymi odchodami, co niesienie ze sobą ryzyko zakażenia się pasożytami). Owoce je myć! Wypróbuj przepisy: - Knedle jak z bajki - Zupa jagodowa          

Bąblowica
AdobeStock
Aktualności
GIS ostrzega: Coraz więcej przypadków bąblowicy w Polsce
Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje, że w ostatnich latach liczba chorych wzrosła kilkukrotnie. Warto wiedzieć, jak ochronić dziecko. To wcale nie jest takie trudne!

Cisza, przestrzeń i natura to coś, czego brakuje szczególnie mieszczuchom. Lato to idealny czas na rodzinne wyprawy do lasu, podczas wycieczek nie może zabraknąć zbierania darów natury. Maluchy świetnie się bawią zbierając szyszki i patyki, nie brakuje małych grzybiarzy, a także amatorów leśnych owoców. Niestety często nie mamy świadomości, że w przypadku tych ostatnich t rzeba być szczególnie ostrożnym . Taka wyprawa na jagody może zakończyć się tragicznie. GIS ostrzega! Wielu dorosłych wspomina, jak w dzieciństwie biegło po lesie i jadło jagody prosto z krzaczka. Niestety takich wspomnień nie powinniśmy serwować naszym dzieciom. Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje, że w ostatnich latach liczba chorych na bąblowicę wzrosła kilkukrotnie , a najwięcej przypadków odnotowuje się właśnie latem. Głownie przyczyną jest jedzenie skażonych owoców. Choć choroba W 2011 roku w Polsce zostało potwierdzonych zaledwie 20 przypadków, to 2017 temu było ich już 80. Zobacz także: Zatrucia pokarmowe szczególnie groźne na wyjazdach Dlaczego należy jeść tylko myte jagody? Bąblowica jest wywoływana przez tasiemca bąblowca, którego jaja roznoszą głównie lisy. Ponieważ w ostatnich latach w naszych lasach pojawiło się więcej tych zwierząt, a aż jeden na trzy jest nosicielem tego tasiemca, ryzyko zakażenia jest duże. Bąblowicą można się zarazić, jedząc owoce skażone kałem zwierzęcia-nosiciela, czyli będą to wszystkie owoce rosnące nisko (jagody, maliny, jeżyny i poziomki). Jak można się jeszcze zarazić przez : kontakt ze zwierzęciem nosicielem (może to być pies, który mieszka na podwórzu i miał kontakt z lisem lub zakażonym psem), kontakt z odchodami, brudne ręce, picie skażonej wody, jedzenie nieumytych owoców z ogrodu czy działki. Jak uniknąć zakażenia? Podstawą jest higiena. Po wizycie w ogrodzie lub lesie należy bardzo...

zakażenia pasożytnicze
Fotolia
Zdrowie
Pasożyty na wakacjach – jak chronić dzieci przed owsikami, tasiemcami, glistami [WYWIAD]
Wzbudzają strach, a już na pewno obrzydzenie. Niektórzy rodzice chcą prewencyjnie odrobaczać dzieci. Tymczasem w Polsce większość chorób pasożytniczych to rzadkość, więc nie ma potrzeby aż tak się ich bać. Choć są pewne wyjątki... O zakażeniach pasożytami u dzieci rozmawiamy z dr n. med. Jolantą Popielską z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Dr n. med. Jolanta Popielska - pediatra, specjalista chorób zakaźnych. Pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie w Klinice Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego. Specjalizuje się w opiece i leczeniu dzieci zakażonych HIV. W kręgu jej zainteresowań są też choroby pasożytnicze u dzieci.  Aleksandra Sobieraj: Bać się czy nie bać pasożytów? Dr n. med. Jolanta Popielska: To zależy, gdzie się mieszka i o jakich pasożytach mówimy. W krajach tropikalnych parazytozy są bardzo częste , zwłaszcza te układu pokarmowego. W Polsce takie pasożyty są rzadkością. Inne parazytozy, bo można je podzielić na tkankowe, przewodu pokarmowego i skórne, oczywiście są, ale też jest ich niedużo.   Pasożyty skórne to np. wszy czy świerzb, a tkankowe?  – Występują wtedy, gdy pasożyt umiejscowi się nie na skórze, nie w przewodzie pokarmowym, ale w jakimś narządzie, np. w mózgu, płucach, wątrobie. Przykładem jest bąblowica, którą można zarazić się po zjedzeniu niemytych jagód , wcześniej zabrudzonych kałem lisa, psa, wilka, który miał tasiemca. W tkance człowieka zaczyna rosnąć bąbel – może to być niebezpieczne, jeśli zmiana umiejscowi się np. w mózgu. Bywa, że nawet mała powoduje poważne konsekwencje .  A jakie są najczęstsze pasożyty pokarmowe?  – W Polsce zdecydowanie najczęstsza jest owsica . Nie ma danych epidemiologicznych, są jedynie szacunkowe, które mówią, że owsiki ma ok. 10 proc. dzieci . Na drugim miejscu jest lamblioza – od 1 do 10 proc. Zdecydowanie rzadziej, u mniej niż 1 proc. populacji, występuje tasiemczyca i glistnica. Zdarza się też węgorczyca – głównie w Polsce południowo-wschodniej – ale węgorka najczęściej przywozimy z krajów tropikalnych , tak jak pełzakowicę. Inne zachorowania na pasożyty pokarmowe są już absolutnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj