maluch, dziewczynka, basen, koło ratunkowe, pływać
Zdrowie

Letnie zagrożenia - zasady pierwszej pomocy dzieciom

Pomysłowość dziecka nie zna granic. Wystarczy chwila nieuwagi, by malec znalazł się w tarapatach. Wtedy trzeba błyskawicznie działać. Podpowiadamy, co robić, by pomoc była skuteczna.

Dziecko nie wychowa się bez guza, skaleczenia, otarcia. To normalne. Ale statystyki donoszą, że co roku około miliona dzieci w Polsce ulega znacznie groźniejszym urazom. W rankingu małych wypadkowiczów prym wiodą chłopcy, ale i dziewczęce eksperymenty bywają niebezpieczne. Czy można coś zrobić, by zminimalizować zagrożenie?

 • Czuwaj nad dzieckiem, ale nie wyręczaj go we wszystkim. Pokazuj mu przedmioty, które parzą, kłują, kaleczą. Wyjaśniaj, jak należy się nimi posługiwać, a czego absolutnie robić nie wolno (i dlaczego). To jedyny sposób, by malec mógł bezpiecznie zdobywać nowe doświadczenia.
 • Dbaj o sprawność fizyczną dziecka, ucz je pływać (już trzylatki mogą podjąć pierwsze próby). Pamiętaj jednak, że nawet najbardziej wysportowane dziecko nie potrafi ocenić swoich możliwości (może np. odpłynąć za daleko i nie mieć sił, by wrócić do brzegu), dlatego właśnie potrzebuje opieki dorosłych.
 • Jeśli dziecko jeździ na rowerze, rolkach lub deskorolce, kup mu ochraniacze i kask. Niech korzysta z nich nawet, gdy bawi się na podwórku.
 • Wyrób w sobie dobre nawyki – koniecznie chowaj leki w niedostępne dla malca miejsce, a po skończonym prasowaniu zakładaj zaślepkę na kontakt.

Czujność na miarę wieku dziecka

Im maluch mniejszy, tym poważniej trzeba traktować wszystkie chorobowe objawy. W przypadku niemowlęcia groźna może być nawet zwykła biegunka (szybko powoduje odwodnienie organizmu). Dlatego nie martw się, że ktoś uzna cię za przewrażliwioną mamuśkę, tylko idź z dzieckiem do lekarza.

Zachłyśnięcie wodą

Półtoraroczna Magdusia chciała sprawdzić, co jest na dnie wiadra wypełnionego wodą. Pochyliła się i wpadła głową do środka.
Co robić?

 • Szybko wyciągnij dziecko z wody (pamiętaj, że dziecko może się utopić nawet w 20-cm warstwie wody!). Jeśli jest przytomne i oddycha, połóż je na boku, rozbierz, wytrzyj, przykryj.
 • Wezwij pogotowie – do płuc mogła dostać się woda, a to grozi komplikacjami z oddychaniem.
 • Jeśli dziecko jest nieprzytomne i nie oddycha, rozpocznij sztuczne oddychanie i masaż serca. Nie wiesz, jak się do tego zabrać? Poproś o instrukcję dyspozytora pogotowia. Reanimuj dziecko, póki nie zacznie oddychać lub do przyjazdu ratowników.

Obce ciało w uchu

Dwuletniemu Mateuszkowi, gdy spał w ogrodzie, wpadł do ucha owad. Dziecko, usiłując wyjąć muchę, wepchnęło ją jeszcze głębiej.
Co robić?

 • Wlej do ucha płynną parafinę lub nawet zwykły olej jadalny (pod warunkiem że dziecko nie choruje na uszy). Parafina unieszkodliwi owada i sprawi, że sam wypłynie.
 • Niczego sama nie usuwaj z ucha (ani owada, ani żadnych przedmiotów). To niebezpieczne! Koniecznie zawieź malca do lekarza.

Zatrucie roślinami

Pięcioletnia Ania zrobiła „zupkę” z trującego bielunia i nakarmiła nią braciszka.
Co robić?

 • Sprowokuj wymioty, np. dając dziecku do wypicia pół szklanki lekko osolonej wody i łaskocząc je w podniebienie. Potem podaj do wypicia roztwór węgla aktywowanego (10 tabletek rozpuść w szklance wody).
 • Jak najszybciej zawieź dziecko do szpitala.

Zakrztuszenie małymi przedmiotami

Czteroletnia Kasia zakrztusiła się guzikiem. Zaczęła się dusić i sinieć.
Co robić?

 • Pochyl dziecko do przodu (głową w dół) i uderz dwa–trzy razy otwartą dłonią między łopatkami. Gdy to nie pomaga, posadź je na kolanach plecami do siebie i ręką zwiniętą w pięść naciśnij brzuch w połowie odległości między pępkiem a mostkiem.

Porażenie prądem

Rocznego Jasia interesuje wszystko. Włożył nawet do buzi przetarty kabel włączonej do kontaktu lampy.
Co robić?

 • Natychmiast odetnij zasilanie (wyciągnij wtyczkę z kontaktu lub wyłącz bezpieczniki). Jeśli jest to niemożliwe, odsuń dziecko od źródła prądu. Użyj do tego np. drewnianego lub plastikowego kija od szczotki (nigdy metalowego, bo przewodzi prąd).
 • Jeśli malec nie oddycha, wezwij pogotowie i zacznij go reanimować. Nie poddawaj się. Oddech i krążenie mogą wrócić nawet wtedy, gdy od porażenia prądem minęło trochę czasu.

Apteczka dla malucha

1. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
zawierające paracetamol (np. Apap, Efferalgan, Panadol) lub ibuprofen (np. Ibum, Nurofen). Muszą to być oczywiście środki w wersji dla dzieci (np. syropy, czopki).
2. Leki przeciwbiegunkowe (Smecta, Gastrolit, Lacidofil). Warto też zabrać ze sobą suszone owoce i liście czarnej jagody. Odwar można podawać nawet niemowlętom.
3. Środki opatrunkowe, gaza, jałowe gaziki, bandaż, plastry, środek odkażający (np. woda utleniona, wodny roztwór gencjany – nie piecze). Przyda się też sól fizjologiczna w ampułkach do przemywania oczu, pęseta i nożyczki.

Resuscytacja dziecka – jak powinno wyglądać RKO u dziecka?

Dziecko zaraz się poparzy przechylając garnek
fotolia
Zdrowie
5 niebezpieczeństw czyhających na dziecko w domu – twoim też!
Mama odwróciła się tylko na chwilę - właśnie to zdanie najczęściej słyszą lekarze, gdy przyjmują maluszki, które uległy najróżniejszym wypadkom. Sprawdź, jak ich uniknąć i co robić, gdy już się wydarzą.

Bo właśnie tak jest: wystarczy moment, by dziecko wpakowało się w poważne tarapaty. Dlatego nie ma rady: dzieci trzeba pilnować nieustannie. Gdy z jakichś powodów nie możesz tego zrobić (musisz pójść do toalety, jesteś bardzo zajęta), poproś kogoś o pomoc albo zostaw dziecko w kojcu. Byłoby cudownie, gdyby dzieci siedziały cichutko i oglądały obrazki w swoich książeczkach. Niestety, nie można na to liczyć. Maluszki jak zwykle myszkują po wszystkich kątach i wchodzą dorosłym pod nogi, starszaki jak zawsze eksperymentują („Czy ten pachnący jabłkami płyn smakuje jak sok?”, „ Czy da się zrobić maseczkę z pasty do zębów?”). Kłopot w tym, że zajęci rodzice mają mniej czasu , by pilnować swoich pociech. Na co uważać? Co zrobić, by uchronić malca przed poważnymi kłopotami? Jak postępować, gdy zdarzy się coś złego? Oto podpowiedzi. 1. Niebezpieczne dla dziecka - dropsy czy tabletki  Dzieci uwielbiają eksperymenty z tabletkami, proszkiem do prania, pastą do butów, kostkami do toalet, farbą do włosów, nawozem do kwiatów. Nic dziwnego: wszystkie łudząco przypominają cukierki, soczki czy czekoladę w tubce! Tymczasem połknięcie któregoś z nich może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania , drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku! Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet wieloetapowa operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować . Uwaga! Trzymaj poza zasięgiem dziecka wszystko, co nie nadaje się do jedzenia: leki, środki czystości, proszki do prania, farby do włosów , nawozy do roślin doniczkowych, pokarmy dla rybek, karmy dla psów czy kotów, alkohole. Schowaj je w zamykanej na klucz szafce, plastikowym „sejfie” albo gdzieś wysoko....

ugryzienia, owady, dzieci, wakacje
Fotolia
Czas wolny
Ugryzienia owadów
Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia?

Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Czy można skutecznie odstraszać je naturalnymi metodami? Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia? Trudno wyobrazić sobie wakacje bez spacerów, ale też trudno znaleźć miejsce, gdzie nie ma owadów. Dają się nam we znaki już od maja. Pierwsze pojawiają się komary, meszki i muchy, do których latem dołączają osy, pszczoły i bąki. Gryzą jednak nie tylko owady latające, lecz także mrówki, kleszcze i pająki. Skutki spotkań z nimi są nieprzyjemne, a nawet dość bolesne, szczególnie dla maluchów. Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie i obrzęk czy pieczenie. Zazwyczaj nie jest to niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Wówczas objawy zapalenia mogą się mocno nasilić. Ugryzione miejsce stanie się bardzo bolesne, pojawi się wyciek ropny, wzrośnie także temperatura ciała dziecka (koniecznie zabierz wtedy malca do lekarza). Poza tym ugryzienia owadów mogą wywołać różne choroby, a także reakcje alergiczne o rozmaitym nasileniu, wymagające pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa! Co złagodzi dolegliwości? Ugryzienie komara – rankę zdezynfekuj np. spirytusem salicylowym. Swędzenie będzie mniej dokuczliwe, jeśli bąble posmarujesz Fenistilem lub homeopatycznym żelem Dapis. Użądlenie pszczoły – delikatnie zdrap żądło ostrzem noża lub paznokciem (nie chwytaj go za wystający czubek, bo wyciśniesz z niego więcej jadu!). By zmniejszyć ból i obrzęk, na ukłucie połóż kompres z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody). Ugryzienie osy – pomoże zimny kompres z roztworu octu, oziębienie bolącego miejsca lodem lub przyłożenie do ranki przekrojonego korzenia pietruszki lub...

Bezpieczeństwo
Ugryzienia owadów
Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Czy można skutecznie odstraszać je naturalnymi metodami? Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia?

Trudno wyobrazić sobie wakacje bez spacerów, ale też trudno znaleźć miejsce, gdzie nie ma owadów. Dają się nam we znaki już od maja. Pierwsze pojawiają się komary, meszki i muchy, do których latem dołączają osy, pszczoły i bąki. Gryzą jednak nie tylko owady latające, lecz także mrówki, kleszcze i pająki. Skutki spotkań z nimi są nieprzyjemne, a nawet dość bolesne, szczególnie dla maluchów. Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie i obrzęk czy pieczenie. Zazwyczaj nie jest to niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Wówczas objawy zapalenia mogą się mocno nasilić. Ugryzione miejsce stanie się bardzo bolesne, pojawi się wyciek ropny, wzrośnie także temperatura ciała dziecka (koniecznie zabierz wtedy malca do lekarza). Poza tym ugryzienia owadów mogą wywołać różne choroby, a także reakcje alergiczne o rozmaitym nasileniu, wymagające pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa! Co złagodzi dolegliwości? Ugryzienie komara – rankę zdezynfekuj np. spirytusem salicylowym. Użądlenie pszczoły – delikatnie zdrap żądło ostrzem noża lub paznokciem (nie chwytaj go za wystający czubek, bo wyciśniesz z niego więcej jadu!). By zmniejszyć ból i obrzęk, na ukłucie połóż kompres z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody). Ugryzienie osy – pomoże zimny kompres z roztworu octu, oziębienie bolącego miejsca lodem lub przyłożenie do ranki przekrojonego korzenia pietruszki lub cebuli. Jeśli dziecko zostało użądlone w usta lub język, możesz dać mu do ssania kostkę lodu. Gdy opuchlizna jest duża i maluch ma problemy z oddychaniem, od razu zawieź je do szpitala lub wezwij pogotowie. To stan zagrożenia życia! Kleszcz – aby go usunąć, pęsetą lub przez chusteczkę chwyć odwłok...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj