Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko. lekarz, mama, szpital
Zdrowie

Pierwszy raz w szpitalu

Kolorowa sala, łóżko mamy obok dziecięcego, uśmiechnięty personel. Nawet w takim szpitalu dziecko może przeżywać stres. Bo to w dużej mierze od ciebie zależy, jak zniesie ten pobyt mały pacjent.

Nawet niezbyt przyjazny personel medyczny nie wydaje się dziecku taki straszny, jeśli cały czas będzie mogło spędzić w objęciach mamy lub taty. Bo rozłąka z rodzicami to dla malucha najtrudniejsze doświadczenie.

Świat na opak
Skoro wiesz, że dziecko ma iść do szpitala, postaraj się tak przeorganizować swoje plany na dni, które spędzi na leczeniu, żeby być z nim cały czas. Poproś o pomoc rodzinę, przyjaciół, którzy będą wspierać was w tych trudnych organizacyjnie chwilach. Pomogą odbierać starsze dziecko ze szkoły, zaopiekują się nim u siebie w domu albo będą zmieniać was w szpitalu przy chorym maluchu. Najlepiej jednak, żeby z małym pacjentem jak najwięcej czasu spędzały osoby, które darzy on największym zaufaniem – mama, tata, ukochana babcia lub dziadziuś.

Niewygodnie, ale razem
Wiele szpitali nie dysponuje takimi warunkami, by rodzice mieli łóżko przy dziecku (siedzą na krześle). Za taką możliwość zwykle też trzeba zapłacić. Bezpłatnie może zostać przy dziecku mama, która karmi je piersią. Zdarza się, że przy szpitalach funkcjonują hotele. To dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy przyjeżdżają z dzieckiem z daleka. Zasady pobytu opiekunów ustala zwykle dyrekcja szpitala, ale powinna ona liczyć się z prawami dziecka.

Nie daj się wyprosić
...ze szpitala po zakończeniu godzin odwiedzin, nawet jeśli będziesz musiała spędzić kilka nocy na karimacie lub na krześle. Jesteś maluchowi potrzebna nawet kiedy śpi. Bądź z nim podczas różnych drobnych zabiegów i w czasie obchodu. Widok lekarzy, którzy nagle składają wizytę dziecku, może być dla niego bardzo stresujący. Pielęgniarki mogą nie chcieć, byś przyglądała się, kiedy zakładają maluchowi wenflon (nikt przecież nie lubi, jak mu się patrzy na ręce). Bądź dla nich wyrozumiała i miła, ale zostań. Jeżeli nie możesz być podczas jakiegoś zabiegu, zapytaj lekarza o przyczyny. Być może uda ci się go przekonać, że twoja obecność pomoże i dziecku, i personelowi. Podczas zastrzyków, mierzenia temperatury, osłuchiwania klatki piersiowej trzymaj malucha na rękach lub kolanach, to łagodzi lęk przed tym, co się dzieje i przed wykonującą te zabiegi obcą osobą.

Kiedy potrzebna jest narkoza
Większość zabiegów operacyjnych u maluchów wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Robi się tak dla dobra małych pacjentów, bo sparaliżowani strachem, mogliby utrudnić leczenie. Z oczywistych względów rodzice nie mogą być z dzieckiem podczas poważnych operacji. Wstęp na blok operacyjny oraz oddział intensywnej opieki pooperacyjnej ma tylko personel medyczny. Postaraj się zatem być z dzieckiem jak najdłużej przed zabiegiem i jak najszybciej po jego zakończeniu (zwykle możesz je zobaczyć już dwie godziny po operacji). Dowiedz się wcześniej, gdzie szukać malucha i kiedy zabieg się skończy.

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

dziecko, szpital, zdrowie dziecka, lekarz
Panthermedia
Zdrowie
Jak przetrwać pobyt w szpitalu
Gdy lekarz zdecyduje, że choroba malucha wymaga leczenia szpitalnego, będziesz dla dziecka przewodnikiem, opiekunem, ochroniarzem i środkiem przeciwbólowym jednocześnie. Podpowiadamy, jak pogodzić te role.

Czasem wystarczy syropek, kilka dni w łóżku i dziecko bez problemów wraca do zdrowia. Ale gdy choroba wymyka się spod kontroli, maluch potrzebuje całodobowej opieki lekarzy. Nie ma rady, trzeba iść do szpitala. Mało która mama jest na to przygotowana, wolimy nie myśleć, że to spotka naszą pociechę. Dlatego (tak na wszelki wypadek) damy ci ściągawkę z radami, które pomogą przetrwać pobyt w szpitalu. Zanim pojedziesz z dzieckiem do szpitala Szpitalna przeprawa to wielkie wyzwanie dla rodzica. Musi pomagać dziecku odnaleźć się w nowej sytuacji, zachowując spokój i pogodę ducha. Od czego zacząć? Od wyjaśnienia, co się dzieje. Dla dziecka szpital to nieznany ląd. Nie wie, jak tam będzie, ale boi się, ponieważ obawiamy się tego, czego nie znamy. Wytłumacz więc, że jedziecie do miejsca, gdzie pracują zdolni lekarze, którzy leczą dzieci. Zostaniecie tam kilka dni, będą badania, leki i malec poczuje, że wraca do zdrowia. Powiedz, że dziecko będzie miało swoje łóżko, bo będziecie w szpitalu spać. Być może w pokoju będą też inne dzieci. Zapewnij, że będziesz z maluchem przez cały czas, że nie zostanie tam sam.   Najważniejsze jest jednak, aby przekonać smyka, że jedzie do miejsca, gdzie lekarze się nim dobrze zaopiekują i szybko poczuje się lepiej. Gdy dziecko cierpi, to najważniejsza dla niego informacja. Drugim istotnym faktem jest twoja obecność. „Mama będzie ze mną” – to ta myśl daje poczucie bezpieczeństwa i pozwala malcowi zmierzyć się z nieznanym. Kiedy dowiesz się, że dziecko idzie do szpitala, będziesz zdenerwowana i przestraszona. Ale staraj się nie okazywać tego maluszkowi. Zrób wszystko, żeby zbudować w nim zaufanie do lekarzy i wiarę, że wszystko będzie dobrze. Dziecko w szpitalu - oswajanie nieznanego Od przestąpienia progu szpitala rób wszystko, by dziecko dostrzegło to, co ciekawe i wesołe. „Spójrz, lekarze mają...

dziecko, lekarz, pluszka, badanie
Panthermedia
Zdrowie
By dziecko nie bało się lekarza
Biały fartuch, dotyk stetoskopu czy zapach przychodni wcale nie muszą kojarzyć się dziecku źle. Dobrze przygotowany maluch stawi czoła strzykawkom, a nawet dentystycznym wiertłom.

Nie ma się co oszukiwać, to rodzice często zarażają dzieci swoimi lękami , np. przed wizytą u stomatologa czy pobieraniem krwi. Dzieci są z natury ciekawe świata i chętnie zmierzą się z nowymi doświadczeniami, jeśli nie będą się ich bać. Przygotowanie dziecka do wizyty w przychodni Dzieci często chodzą do lekarza, nawet jeśli są zupełnie zdrowe. Na wizyty kontrolne, na szczepienia lub bilanse. A jeśli zdarzy im się zachorować, spotkań z lekarzem jest jeszcze więcej. Przećwicz wizytę , bawiąc się, np. w leczenie misia. Możesz kupić dziecku zabawkowy zestaw lekarski . Zabawa stanie się prawie realną wizytą u lekarza, kiedy dziecko wyposażone w taki zestaw zacznie badać mamę i tatę. Uwzględnij w zabawie stałe elementy wizyty, które zwykle najbardziej stresują nieprzygotowane dzieci, np. osłuchiwanie stetoskopem (sprawdzamy, jak pracuje serduszko albo szukamy, gdzie schował się kaszel), oglądanie gardła patyczkiem, którego dzieci bardzo nie lubią – płaczą, mają odruch wymiotny. Jeśli nauczysz dziecko , by szeroko otwierał buzię (np. jak smok paszczę), patyczek nie będzie konieczny. Dobrym rozwiązaniem jest też czytanie książeczek o lekarzu , leczeniu, o chorobach, o dentyście. Mów prawdę. Nie wmawiaj dziecku, że szczepienie nie boli. Lepiej powiedz: „Ukłucie jest nieprzyjemne, ja też tego nie lubię”. Dodatkowo możesz posmarować skórę znieczulającą maścią. Umawiaj się na wizyty w porze, gdy maluch nie jest zmęczony. Wcześniej nakarm dziecko, bo głodny pacjent to zły pacjent. Jeśli maluch ma być zaszczepiony albo płacze podczas badania , zacznij go karmić. Pierś mamy bywa najlepszym środkiem znieczulającym . Zabierz zabawki , aby czekanie się nie dłużyło. Weź książeczkę, przytulankę, smoczek (jeśli maluch go używa), a dla starszego dziecka kredki i kartki. W podbramkowej sytuacji pozwól przejrzeć...

Dziecko w szpitalu
Adobe Stock
Aktualności
Opłaty za pobyt z dzieckiem w szpitalu zakazane? Jest projekt ustawy!
Jest wreszcie projekt ustawy, który jednoznacznie mówi, że szpital nie ma prawa pobierać opłat za pobyt rodzica z dzieckiem w szpitalu. Rodzice przestaną płacić za to, że są z dzieckiem w szpitalu przez 24 godziny.

Pisaliśmy o szpitalach, w których rodzice muszą płacić za pobyt razem z chorym dzieckiem w szpitalu, mimo tego, że przebywając przy dziecku, faktycznie sprawują nad nim opiekę, wyręczając w tym pracowników szpitala. Płacą np. za wypożyczenie leżanki albo nawet za przespanie się na podłodze przy łóżeczku dziecka. Szpitale konieczność opłat tłumaczyły różnie, np. tym, że rodzic podczas pobytu w szpitalu razem z dzieckiem zużywa wodę , mydło czy papier toaletowy. Opłaty były tylko w niektórych szpitalach – decydował dyrektor szpitala . Były też takie szpitale, w których żadnych opłat nie ma, warunki są dobre, a rodzice są wręcz zachęcani do pobytu z dzieckiem. Zobacz także: Popieramy! W tym szpitalu rodzice nie będą już płacić Opłat nie będzie Zniesienie opłat w we wszystkich szpitalach zapowiadał już kilka miesięcy temu minister zdrowia, który stwierdził, że takie opłaty są niezgodne z prawem . Okazuje się, że jednak zgodne z prawem były, dlatego teraz jest już projekt zmiany w ustawie o prawach pacjenta, która wprowadza odpowiednie zapisy. Zgodnie z nimi szpital nie będzie miał prawa pobierania opłat za pobyt wraz z dzieckiem w szpitalu. Projekt ustawy wprost wskazuje, że z tytułu opieki sprawowanej nad dzieckiem w szpitalu rodzice albo opiekunowie nie mogą być obciążeni opłatą. Dziecko szybciej zdrowieje W uzasadnieniu projektu ustawy podkreśla się, że dziecko ma prawo do tego, aby cały czas podczas pobytu w szpitalu przebywali z nim rodzice lub opiekunowie, dlatego należy im stwarzać możliwe dogodne warunki pobytu w szpitalu, a wręcz ich do tego zachęcać. Obecność osób bliskich jest korzystna dla dziecka, przyspiesza proces leczenia , łagodzi stres, wzmacnia poczucie bezpieczeństwa dziecka. Dlatego pobyt rodziców i opiekunów wraz z dzieckiem w szpitalu nie może ich narażać na ponoszenie dodatkowych wydatków.  Jest to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak