Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko pije syrop
Fotolia
Zdrowie

Pora na syrop

Lekarz znowu zapisał dziecku zawiesinę albo syrop? Łatwo powiedzieć, że trzeba leczyć – o wiele trudniej podać płynny lek dziecku.

Dziecko ma odruch wymiotny już na sam widok łyżeczki z syropem? Zobacz, jak przekonać je, żeby przełknęło go i... nie zwróciło już po minucie.


Podaj posiłek

Większość leków najlepiej podawać ok. godzinę po jedzeniu. Przyjmowanie ich na pusty żołądek może doprowadzić do bólu brzucha albo biegunki (dotyczy to zwłaszcza antybiotyków).

Wcześniej ochłódź lek

Zimne syropki mają mniej intensywny smak i rzadziej wywołują odruch wymiotny, zapytaj więc lekarza, czy możesz je przechowywać w lodówce.

Wyparz łyżeczkę

To konieczne i to nie tylko w pierwszym półroczu życia dziecka. Oblizane przez chorego maluszka strzykawka, kroplomierz czy łyżeczka mogą stać się siedliskiem zarazków.

Wstrząśnij butelkę

Antybiotyki w zawiesinach nie są jednorodne: kiedy stoją trochę dłużej rozdzielają się na wodę i gęstą papkę, zawierającą substancję czynną lekarstwa. Jeżeli przed podaniem maluszkowi  leku nie wstrząsnęłabyś zawiesiny

Dokładnie odmierz

Nigdy nie podawaj leków „na oko” - wielkość dawki jest ustalana przez lekarza bardzo precyzyjnie. Pediatra bierze pod uwagę wiek dziecka, jego stan zdrowia i wagę.
 


Podawaj lek, gdy dziecko siedzi

Jeżeli dziecko jeszcze nie umie siedzieć, ułóż je na pół leżąco (gdyby leżał całkiem na płasko, mógłby się zakrztusić podczas przełykania leku). Lewą ręką obejmij jego ramiona, a prawą (jeśli jesteś praworęczna) podaj lek. Najlepiej, jeśli masz kogoś do pomocy, np. tatę albo babcię. Wtedy jedna osoba może trzymać maluszka, a druga podać lek.

Namów je do otwarcia buzi

Możesz delikatnie ścisnąć policzki maleństwa albo połaskotać go w dolną wargę: wtedy instynktownie otworzy usta.

Daj do popicia wodę

To zabije nieco smak leku. Pamiętaj, że lekarstw nie powinno się popijać sokami owocowymi albo mlekiem, ponieważ jest ryzyko, że nie zadziałają albo zadziałają słabiej. Jeżeli syrop ma słodki i mdlący smak, możesz za zgodą lekarza rozcieńczyć go chłodną wodą (w stosunku 1:2).

Poczekaj z jedzeniem

Nie podawaj zwłaszcza deserków owocowych, bo zawarte w owocach enzymy mogą utrudniać wchłanianie się leku. Poza tym jedzenie może podrażnić chore gardło albo żołądek i wywołać wymioty. Jeśli maluch zwymiotował po podaniu lekarstwa, koniecznie zadzwoń do lekarza. Najpewniej, jeżeli wymioty nastąpiły tuż po przełknięciu leku, trzeba będzie go podać jeszcze raz. Jeśli jednak dziecko zwymiotowało po kilkunastu minutach lub później, lek zdążył się wchłonąć.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Zdrowie
Podawanie leków dziecku
Radzimy, jak podawać maluszkowi lekarstwa w sposób pewny i bezpieczny.

Jak podawać dziecku leki? Podawanie lekarstw, nawet tych bez recepty, uzgodnij z pediatrą. Dowiedz się wcześniej, jaki lek będzie odpowiedni, np. jeśli dziecko nagle zacznie gorączkować . Dla najmłodszych lekarstwa trzeba dobierać starannie i dokładnie przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania. Zadbaj, by twojego malca prowadził jeden lekarz, który zna dziecko, jego stan zdrowia i sposób, w jaki reaguje na lekarstwa. Poproś lekarza, aby zapisywał na karteczce wskazówki dotyczące leczenia (a najlepiej w specjalnym zeszycie): jak często malec powinien dostać lekarstwo i w jakiej dawce. Powinnaś wiedzieć, ile dziecko waży, bo dawkę leku oblicza się w stosunku do wagi smyka. Podczas wizyty wyjaśniaj wszystkie swoje wątpliwości dotyczące podawania leków. Doświadczeni pediatrzy zawsze mówią, że nie ma głupich pytań, więc się nie krępuj, tylko dowiedz się, jakie jest działanie preparatu, jakich skutków ubocznych można się spodziewać i o których z nich musisz powiedzieć lekarzowi. Spytaj lekarza, kiedy można spodziewać się poprawy i kiedy przyjść na kolejną wizytę, gdyby leczenie nie przynosiło efektów. Dowiedz się, kiedy trzeba zakończyć kurację. Zapamiętaj: Przed podaniem leku sprawdź, czy dajesz właściwy, dokładnie przeczytaj jego nazwę, zwłaszcza gdy musisz podać preparat wieczorem albo w nocy przy przyćmionym świetle. O pomyłki wtedy nietrudno. Usuń z apteczki leki przeterminowane, o zmienionej barwie, zapachu lub konsystencji. Jak podawać dziecku leki w płynnej postaci? Małe dzieci nie połkną tabletki, nie umieją też jej ssać (to grozi zakrztuszeniem). Gdy lek występuje tylko w takiej postaci, a lekarz uzna, że trzeba go zastosować, rozgnieć tabletkę, wymieszaj z wodą, podaj na łyżeczce. Używaj miarki, strzykawki lub łyżeczki z podziałką. Posadź malucha na kolanach, przytrzymaj jedną ręką, a drugą podaj do buzi lekarstwo....

dziecko, dziewczynka, choroba, leki, syrop
Fotolia.pl
Zdrowie
Jak podawać leki?
Jak skłonić dziecko, by łyknęło syrop? Albo zaaplikować mu krople do oczu? Sprawdź fajne sposoby na podawanie leków dziecku.

Chory malec jest często niespokojny, rozdrażniony... Jak skłonić dziecko, by łyknęło syrop? Albo zaaplikować mu krople do oczu? Nie powinno się oczywiście podawać dziecku leków na siłę. niestety, często to jedyny sposób, bo dzieci buntują się przeciw temu. Gdy tak jest w Waszym przypadku, staraj się chociaż zachować spokój, nie złość się na dziecko, otocz go czułością i tłumacz, że musisz podać lekarstwo , by maluszek wyzdrowiał. A potem zrób to możliwie szybko. Oto kilka rad, które być może trochę Ci w tym pomogą. Syrop Jeśli nie ma przeciwwskazań, schłodź preparat w lodówce, a wtedy jego smak nie będzie tak intensywny. Lekarstwo podawaj na płaskiej łyżeczce, ponieważ jest łatwiejsza do wylizania. Gdy dziecko macha rączkami i nie chce otworzyć buzi, spróbuj podać lek zakraplaczem lub strzykawką, co pozwoli wstrzyknąć go głęboko do gardła bez jego rozlania. Rób to małymi dawkami, by maluszek mógł go przełknąć. Jeszcze inny sposób to wlanie małych dawek syropu bezpośrednio do smoczka od butelki. Jeśli to możliwe, możesz mieszać preparat z małą ilością soku owocowego, który lubi dziecko. Tylko wtedy musisz dopilnować, by cała dawka została wypita. Staraj się nie kierować syropu na przednią i środkową część języka, bo tam skoncentrowane są kubki smakowe. Najłatwiej będzie ominąć je przy pomocy strzykawki lub zakraplacza. Wtedy możesz skierować go między dziąsła a wewnętrzną stronę języka. Poproś kogoś o pomoc. Gdy jedna osoba trzyma dziecko, a druga aplikuje lekarstwo wszystko przebiega szybciej i jest mniej stresujące zarówno dla malca jak i dla Ciebie. Tabletki Jeśli lekarz przepisze tabletki, trzeba je rozgnieść na proszek (inaczej maluch może się zakrztusić – to bardzo niebezpieczne!), a potem wymieszać go z przegotowaną, wystudzoną wodą. Podając zawiesinę, dokładnie odmierzaj dawkę. Nowoczesne...

lekarstwa, zdrowie
Zdrowie
Czy podawać dziecku antybiotyki?
Antybiotyki są ratunkiem przy wielu chorobach, ale nie wolno ich nadużywać. Kiedy są naprawdę potrzebne, pytamy doświadczonego specjalistę.

Są choroby, przy których antybiotyk jest absolutnie niezbędny. Przeprowadzone przez Narodowy Instytut Leków badania wykazały, że jesteśmy w ścisłej czołówce „zjadaczy antybiotyków”. Nie jest to jednak wcale powód do dumy. W ostatnich latach lekarze zaobserwowali wzrost oporności bakterii na antybiotyki – to skutek zbyt częstego ich stosowania. Okazuje się, że za wiele maluchów dostaje je bez wyraźnej potrzeby . Bakterie nauczyły się skutecznie bronić przed niszczącym działaniem antybiotyków, a nowo powstające szczepy stały się niewrażliwe na leki, dotychczas stosowane. Nie zawsze jest czas, by podczas wizyty z chorym malcem o wszystko zapytać lekarza. Rozwiewamy większość twoich wątpliwości. Kiedy potrzebna jest kuracja antybiotykowa? Gdy infekcję wywołały bakterie i dziecko ma np. anginę , zapalenie ucha, płuc albo  zakażenie układu moczowego . Lista chorób wymagających podania antybiotyku jest długa, ale dzieci nie zapadają na nie zbyt często. Jak długo musi trwać kuracja antybiotykowa? Zwykle do zniszczenia bakterii potrzeba około pięciu dni (dlatego u dzieci nie stosuje się antybiotyków trzydniowych). Jeśli zbyt szybko przerwiesz kurację, może dojść do nawrotu zakażenia lub różnych powikłań. Czy katar i kaszel to powód, by lekarz przepisał antybiotyk? Nie. Zazwyczaj są to objawy infekcji wirusowej, a antybiotyki nie zwalczają wirusów. Przeziębionego maluszka zwykle wystarczy położyć do łóżka, dać mu dużo picia, nawilżać śluzówkę nosa. Pomogą mu również naturalne metody leczenia, np. podawanie czosnku, syropu z cebuli (dla dzieci powyżej roku), soku z malin, postawienie baniek, nacierania. Najczęściej po kilku dniach choroba mija. A gdy gorączka jest bardzo wysoka? Sama wysoka temperatura, np. 39–40°C, nie jest wskazaniem do podania antybiotyku, bo wirusowe infekcje też często przebiegają z...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak