Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
porażenie mózgowe dziecięce
Adobe Stock
Zdrowie

Porażenie mózgowe dziecięce – na czym polega MPD i jak je leczyć?

Porażenie mózgowe dziecięce jest uszkodzeniem mózgu dziecka. Intensywność zaburzeń oraz powikłania zależą od stopnia uszkodzenia układu nerwowego. Wyróżnia się kilka rodzajów porażenia mózgowego – od bardzo ciężkiego po nieznacznie uszkadzającego ruchy dziecka. Wczesna diagnoza i szybka rehabilitacja mogą pomóc w rozwoju chorego.

Porażenie mózgowe dziecięce nie jest chorobą, lecz zespołem zaburzeń, w którym wiele zależy od tego, jak rozległe jest uszkodzenie układu nerwowego. Są przypadki bardzo ciężkiego czterokończynowego, spastycznego porażenia mózgowego i takie, które polegają na nieznacznym zaburzeniu sposobu chodzenia. Porażenie mózgowe ma różny stopień nasilenia i mówi się, że nie ma dwóch takich samych przypadków MPD. Do zaburzeń najczęściej dochodzi w okresie życia płodowego, podczas porodu lub tuż po nim. Najczęstszą przyczyną są krwawienia śródczaszkowe, niedokrwienie i niedotlenienie mózgu. Leczenie jest uzależnione od stopnia zaawansowania zaburzeń i może pomóc w dalszym rozwoju dziecka.

Porażenie mózgowe dziecięce:

Charakterystyka zaburzeń  

Mózgowe porażenie dziecięce (MPD), nazywane też chorobą Little'a, to uszkodzenie tkanki mózgowej we wczesnym etapie jej rozwoju. Powstaje w okresie życia płodowego (najczęściej między 26. a 34. tygodniem ciąży), w trakcie porodu lub też po nim. Przejawia się w postaci zaburzenia poruszania się i postawy u dziecka.

MPD może mieć różny stopień nasilenia. U jednych dzieci będzie to tylko niestabilny sposób chodzenia z koniecznością noszenia ortopedycznego obuwia, u innych zaburzenia mogą być większe i dotyczyć posługiwania się ręką. U jeszcze innych jest to uszkodzenie narządu ruchu wszystkich czterech kończyn i konieczność używania specjalnego sprzętu zastępującego samodzielne chodzenie.

W ciężkich przypadkach MPD dziecko wymaga pomocy w podstawowych czynnościach życia codziennego. W postaciach lżejszych i przy dobrym rozwoju intelektualnym będzie mogło w przyszłości podjąć pracę zawodową, przystosowaną do jego niepełnosprawności.

Ryzyko wystąpienia porażenia mózgowego dziecięcego wynosi 2 przypadki na 1000 urodzonych dzieci. To najczęstsza niepełnosprawność fizyczna wśród dzieci.

Jakie są objawy porażenia mózgowego?

Objawy dziecięcego porażenia mózgowego, które mogą wystąpić już u niemowląt i świadczyć o problemie, to:

  • asymetryczne ułożenie ciała maluszka, dziecko kopie np. tylko jedną nóżką,
  • prostowanie i krzyżowanie nóżek,
  • wzmożone napięcie mięśni – spastyczność,
  • zbyt małe napięcie mięśni – hipotonia,
  • układanie główki na jedną stronę,
  • drgawki kończyn,
  • nadwrażliwości na dźwięk,
  • zaciskanie dłoni w piąstkę (po ukończeniu 4 miesiąca),
  • odginanie główki,
  • przy podnoszeniu do pozycji pionowej krzyżowanie wyprostowanych stóp,
  • zaburzenia snu,
  • kłopoty ze ssaniem.


Objawy dziecięcego porażenia mózgowego, które najczęściej zauważają rodzice, to niestabilne trzymanie głowy i tułowia, brak umiejętności przewracania się na boki, chwytania rączką zabawki, siadania i chodzenia w czasie odpowiednim dla wieku dziecka.

MPD często towarzyszy niedosłuch, niedowidzenie, problemy z mową, padaczka oraz zaburzenia emocji i zachowania.

Jak dochodzi do porażenia mózgowego?

Powodem uszkodzenia tkanki mózgowej może być:


Dochodzi do zniszczenia tkanki i jej nieprawidłowego działania. Jeżeli zostało uszkodzone miejsce, w którym przebiegają włókna nerwowe niezbędne do prawidłowego chodzenia, funkcja samodzielnego poruszania zostanie zaburzona.

Dzieci z porażeniem mózgowym mają także problem z:

  • infekcjami górnych dróg oddechowych – ze względu na upośledzenie ruchowe tych dzieci choroby takie mogą przebiegać ciężej niż u zdrowych rówieśników, dlatego bardzo istotną rolę w dbaniu o zdrowie dzieci z porażeniem mózgowym odrywają szczepienia ochronne,
  • komunikowaniem się – aby dziecko mogło wypowiedzieć słowa i było zrozumiane przez drugą osobę, potrzebny jest ruch odpowiednich mięśni, co nie zawsze jest możliwe, wówczas trzeba skorzystać z metod komunikacji alternatywnej, opierającej się na specjalnie opracowanym systemie gestów, albumów komunikacyjnych i programów komputerowych,
  • wtórnym zniekształceniem stawów – mimo rehabilitacji może dojść do zaburzenia ich pracy, dlatego dobiera się dzieciom odpowiednie buty oraz ortopedyczne łuski na stopy,
  • żywieniem – ze względu na upośledzenie ruchowe dziecka jego karmienie może być utrudnione, a podawanie jedzenia łyżeczką niewystarczające lub mało bezpieczne, w takich sytuacjach zalecane jest założenie specjalnego wejścia do żołądka (gastrostomii przezskórnej) umożliwiającego bezpieczne i wystarczające karmienie dziecka.

Typy porażeń

Wyróżnia się kilka postaci mózgowego porażenia dziecięcego, najczęstsze z nich to:

  • hemiplegia – zaburzenia postawy i ruchów, dotyczące tylko jednej strony ciała dziecka, prawej lub lewej, występuje charakterystyczne zgięciowe ustawienie jednej ręki i nogi,
  • diplegia – porażenie dwustronne, najczęściej kończyn dolnych, dziecko chodzi w charakterystyczny sposób na palcach, ze skurczonymi do środka kolanami,
  • quadriplegia – porażenie obejmuje całe ciało: głowę, tułów i kończyny, dziecko nie jest w stanie samodzielnie utrzymać głowy, kontrolować mięśni, wzroku, ma trudności z jedzeniem i mową; w zależności od stopnia nasilenia choroby może tylko leżeć, siedzieć lub pełzać,
  • postać móżdżkowa – drżenie kończyn przy próbie wykonania jakiegokolwiek ruchu.

Kto stawia diagnozę?

Rodzicom trudno jest zauważyć objawy choroby u bardzo małego dziecka, które z natury swojej nie jest na tyle rozwinięte, aby wyłapać nieprawidłowości w jego ruchach. U zdrowego, donoszonego noworodka może po kilku miesiącach ujawnić się problem, który nie był widoczny w pierwszych dniach życia. Stąd dzieci, u których istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia choroby, są kierowane pod opiekę specjalistyczną, zanim symptomy będą widoczne. Chodzi przede wszystkim o:


W diagnozowaniu choroby bierze się pod uwagę przebieg ciąży, porodu, okresu okołoporodowego, pierwszych miesięcy życia i rozwój dziecka. Ustalenie rozpoznania należy do lekarza neurologa. Diagnozy wymagają także ewentualne zaburzenia słuchu, wzroku, niepełnosprawność intelektualna, występowanie padaczki, dolegliwości bólowe, problemy z karmieniem i zaburzenia ortopedyczne.

Trzeba wykonać USG przezciemiączkowe, rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową, EEG - badanie fal mózgowych.

Czy porażenie mózgowe jest uleczalne?

Nie ma możliwości cofnięcia uszkodzenia i odbudowania zdrowej tkanki mózg dlatego jest to schorzenie nieuleczalne. Można jednak wykorzystać plastyczność mózgu dziecka, która polega na tym, że jego zdrowa tkanka próbuje częściowo przejąć funkcję tkanki uszkodzonej. To pomaga zmniejszyć skutki zaburzeń.

Najważniejsze w leczeniu porażenia mózgowego u dziecka jest szybkie zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie wieloprofilowej rehabilitacji.

Metody leczenia mózgowego porażenia dziecięcego

Efekty leczenia zależą od metody rehabilitacji, ale przede wszystkim od stopnia uszkodzenia funkcji mózgu. Dziecko musi mieć stałego lekarza pediatrę, lekarza rehabilitacji lub neurologa, który koordynuje terapię i ocenia jej efekty.

W usprawnianiu ruchowym dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym stosuje się różne metody leczenia i rehabilitacji, takie jak:

  • NDT-Bobath – najbardziej powszechna i bezpieczna dla dzieci, polega na hamowaniu nieprawidłowych ruchów, normalizowaniu napięcia i ułatwieniu prawidłowych ruchów przez systematyczne powtarzanie,
  • metoda nauczania kierowanego wg Petö,
  • rehabilitacja ruchowa wg Vojty,
  • zaopatrzenie ortopedyczne (łuski, buty, wózki, siedziska, pionizatory),
  • podawanie toksyny botulinowej,
  • ćwiczenia z użyciem lokomatu i sprzętu armeo, kombinezonów,
  • hydroterapia,
  • hipoterapia,
  • dogoterapia,
  • delfinoterapia,
  • zabiegi ortopedyczne.

Długość życia dzieci z porażeniem mózgowym

Mózgowe porażenie dziecięce jest nieuleczalne, więc osobom dotkniętym tym schorzeniem będzie towarzyszyć przez całe życie. Należy jednak podkreślić, że nie jest to zaburzenie śmiertelne. Przy zastosowaniu odpowiedniej rehabilitacji, średnia długość życia osób cierpiących na mózgowe porażenie dziecięce wynosi tyle, ile wśród populacji ogólnej. Właściwe leczenie zwiększa możliwość poprawy jakości życia chorego. Koszty zabiegów, leków i rehabilitacji są niestety bardzo wysokie.

Porażenie mózgowe dziecka to choroba mająca ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie rodziny. Dziecko będzie potrzebowało najbliższych przez kolejne lata, dlatego tak ważne jest, aby rodzice lub opiekunowie mieli możliwość zadbania o swoją kondycję psychiczną, fizyczną i zawodową. Warto w tym celu skorzystać ze wsparcia specjalistycznych ośrodków rehabilitacji.

Zobacz także:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

Dzień Chorób Rzadkich
Materiały prasowe
Zdrowie
Czy wiesz, co to jest AHC?
Dziś poznałam trójkę dzieci, które mają AHC. Miałam szczęście, bo takich dzieci jest w całej Polsce tylko 11: to dopiero rodzynki! Ich rodzice przenoszą góry dla swoich dzieci i nakłaniają naukowców, żeby szukali leku na AHC. Dzięki nim już udało się znaleźć gen odpowiedzialny za tę chorobę.

Co to jest AHC? Nie wiesz, co więcej: nie będzie tego wiedział także lekarz pediatra ani specjalista neurolog. A co ma zrobić mama, która dowie się, że jej dziecko ma AHC? AHC i dzieci rodzynki Karolina jest śliczna, uśmiechnięta, pogodna. Mała przylepka. Lubi przytulać się do mamy, biegać, tańczyć. Czasem nie jest w stanie biegać, chodzić, mówić, bo nagle dostaje niedowładu prawej albo lewej strony ciała. Chorobę Karoliny diagnozowano ponad 4 lata. Okazało się, że ma AHC: naprzemienną hemiplegię dziecięcą. AHC zdiagnozowano u 11 dzieci w Polsce. Dziwne objawy choroby rzadkiej Pierwsze objawy zaczęły się, gdy Karolina miała kilka miesięcy. Nagle dostawała dziwnego niedowładu: prawej albo lewej części ciała. Czasem prawa albo lewa strona sztywniała, czasem robiła się bezwładna, jakby całkiem nie było w niej mięśni. Niedowład mijał po kilku minutach, ale mógł też trwać cały dzień. Albo przerzucić się na drugą cześć ciała. Lekarze podejrzewali u niej padaczkę albo mózgowe porażenie dziecięce . Ale leki przeciw padaczce nie pomagały: dziewczynka nadal miała niedowłady. Objawy nie pasowały ani do dziecięcego porażenia mózgowego, ani do padaczki. Dopiero gdy Karolina miała 4 lata, udało się zdiagnozować jej chorobę: okazało się, że AHC. Czytaj też: Dzieci z chorobami rzadkimi nie mają w Polsce leczenia. Rzadka choroba rzadko rozpoznana Dzieci z AHC przychodzą na świat pozornie zupełnie zdrowe, bez jakichkolwiek objawów choroby. Pierwsze objawy widać u niemowlęcia w wieku kilku miesięcy (do półtora roku). Choroba objawia się atakami czasowego niedowładu (paraliżu) jednej strony ciała. Niedowłady mogą być wiotkie albo spastyczne: wtedy dziecko boli. Karolina dziś ma 5,5 roku. Dziś potrafi już powiedzieć, że boli ją rączka i nóżka. Poza okresami niedowładów, kiedy Karolina nie może ruszać połową ciała albo nie może...

polio szczepienie
Fotolia
Zdrowie
Polio: szczepienie wg kalendarza szczepień
Zanim wprowadzono szczepienie przeciw polio, rocznie w Polsce chorowało na nie ok. 3 tysięcy dzieci, a w czasie epidemii – ponad 20 tysięcy. U części z nich wirus polio wywołał trwałe porażenia mięśni. Dzięki obowiązkowym szczepieniom na polio, polskie dzieci nie są już narażone na takie powikłania.

Szczepienie na polio nadal jest potrzebne, mimo że ostatni przypadek choroby odnotowano w Polsce w latach 80. Po ospie prawdziwej polio może być drugą chorobą na świecie, która dzięki szczepieniom ochronnym zostanie całkowicie wyeliminowana. Wieloletni program szczepień pozwolił zlikwidować polio w naszym kraju. Jednak dopóki choroba występuje w Azji i Afryce, ciągle istnieje ryzyko, że zostanie przeniesiona do Europy i Polski, a wtedy dzieci niezaszczepione mogą zachorować. Gdyby do tego doszło, część z nich może zostać kalekami na całe życie.  Spis treści: Polio - szczepienie i rodzaje szczepionek Szczepienie przeciw polio Polio – kalendarz szczepień NOP po szczepionkach przeciw polio Polio – historia szczepienia Choroba polio w Polsce Co to jest polio? Objawy polio   Polio – szczepienie i dostępne szczepionki Szczepienie przeciw polio jest obowiązkowe i odbywa się zgodnie z kalendarzem szczepień. W Polsce dostępne są dwa typy szczepionek przeciw polio: szczepionka inaktywowana (IPV) – zawiera trzy typy zabitych szczepów poliowirusów, podawana domięśniowo. szczepionka żywa (OPV) – zawierająca trzy typy atenuowanych szczepów wirusów polio, podawana doustnie.   Obie szczepionki powodują produkcję przeciwciał, które zapobiegają przedostaniu się wirusów do ośrodkowego układu nerwowego i wywołaniu porażenia. Szczepionka OPV powoduje tzw. odporność jelitową, czyli stymulację do produkcji przeciwciał w nabłonku jelit, lepiej zapobiega przenoszeniu się wirusa pomiędzy ludźmi, lecz budzi sporo kontrowersji, dlatego obecnie szczepienie na polio przeprowadzane jest preparatem IPV. Szczepienie przeciw polio Od 2016 r. wszystkie dzieci w Polsce dostają bezpłatnie inaktywowaną szczepionkę przeciw polio   — (IPV), „zabitą’’. Nie dostają...

Kampania Żyj z pompą
Mat. pras.
Aktualności
Żyj z pompą, pomóż dzieciom z MPD
Aktorka Barbara Kurdej-Szatan i siatkarz Piotr Gruszka wspierają dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w ramach kampanii „Żyj z pompą!”. I ty możesz to zrobić za pośrednictwem Facebooka. Oni już wrzucili tam swoje filmiki!

„Żyj z pompą!” to kampania społeczno-edukacyjna, która nie tylko podejmuje walkę ze stereotypowym postrzeganiem osób mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD), ale przede wszystkim apeluje do opiekunów małych pacjentów o śledzenie postępów medycyny i refundacji nowych terapii , które mogą skutecznie pomóc ich podopiecznym. Po co kampania „Żyj z pompą!’? Medycyna wciąż się zmienia, powstają nowe lepsze i, co ważne, refundowane metody leczenia, ale wiedza o nich nawet wśród opiekunów dzieci z MPD jest mała. W rezultacie decydują się na terapie nieodwracalne, okaleczające, które nie zawsze przynoszą dobre rezultaty. Przykładem nowoczesnej skutecznej terapii jest pompa baklofenowa (stąd nazwa kampanii), która nie tylko łagodzi objawy spastyczności (nadmierne, często bardzo bolesne napięcie mięśni), ale także daje pacjentom możliwość poprawy jakości życia. Leczenie jest refundowane od ponad dwóch lat, ale wciąż niewiele osób o tym wie. – Dzięki pompie baklofenowej jesteśmy w stanie znacznie obniżyć napięcie mięśni, dolegliwości bólowe, czy występowanie ruchów mimowolnych, ale przede wszystkim poprawić jakość życia chorego – mówi  prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek , prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego . Zobacz też: O jakie świadczenia mogą ubiegać się rodzice niepełnosprawnego dziecka? – Sama jestem mamą i rozumiem, jak bardzo bezsilni czują się rodzice w obliczu choroby dziecka . Powinni mieć pewność, że proponowane im terapie są najlepszymi z możliwych. Dlatego wspieram kampanię „Żyj z pompą!” na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym – mówi Barbara Kurdej-Szatan . A Piotr Gruszka dodaje: – Jako sportowiec wiem, jak ważna jest sprawność fizyczna i treningi. To dzięki nim i silnej woli można osiągnąć...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz