Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
produkty, uczulenie, uczulające, alergia, pokarmowa
Zdrowie

8 produktów, które najbardziej uczulają dzieci

Zanim na testach wyjdzie, na które produkty twoje dziecko ma uczulenie, warto wiedzieć, które z nich powinny wydać ci się najbardziej podejrzane. Zobacz listę 8 produktów, które są najsilniejszymi alergenami.

Alergię pokarmową mogą potwierdzić tylko testy, które powinny być wykonane pod okiem lekarza. Ale nie zaszkodzi wiedzieć, na które produkty najczęściej występuje alergia. Poniżej lista.

1. Mleko i nabiał

Szczególnie groźne jest mleko krowie. Nieco rzadziej alergizują jogurt, kefir, ser, ale je również trzeba wycofać z diety dziecka, u którego lekarz potwierdził alergię.

2. Jajko

Najmocniej uczula białko, dlatego dawniej zalecano podawanie całego jajka maluchowi nie wcześniej niż pod koniec drugiego roku życia. Jednak dzisiaj nie ma już takich obostrzeń - okazuje się, że niepodawanie dziecku produktów potencjalnie alergizujących może tym bardziej wzmagać skłonność do alergii.

3. Kaszki i pieczywo z glutenem

Zwłaszcza z pszenicy, żyta i jęczmienia (czyli np. pieczywo pszenne i żytnie, kasza jęczmienna, manna, kuskus). Stosunkowo najbezpieczniejszy jest owies i płatki owsiane.

Zobacz też: Komu tak naprawdę szkodzi gluten?

4. Mięso

Jeśli dziecko jest uczulone na białka mleka krowiego, może mieć kłopoty po wołowinie i cielęcinie; gdy ma alergię na jajka – po kurczaku.

5. Orzechy

Nie zaleca się podawania ich maluchowi w pierwszym roku życia ze względu na ryzyko zakrztuszenia się. Najczęściej alergizują orzechy pistacjowe i ziemne. Najnowsze badania dowodzą, że podawanie już niemowlętom niewielkich ilości np. masła orzechowego może je chronić przed wystąpieniem alergii.

6. Owoce

Zwłaszcza cytrusy i inne owoce południowe, a także truskawki, poziomki. Nie opóźniaj jednak podawania ich maluszkowi w pierwszym roku życia. Ale gdy alwergia wystąpi, wyklucz je z diety.

7. Słodycze

Najczęściej uczulają czekolada i miód. Nie dawaj też dziecku batonów (w nich prócz czekolady mogą znajdować się orzechy).

8. Konserwanty i barwniki

Pochodne kwasu benzoesowego (są np. w niektórych galaretkach, dżemach, słodyczach, majonezie) oraz glutaminian sodu (jest dodawany do kostek rosołowych, zup w proszku, gotowych potraw w puszkach).

Zobacz też: Konserwanty, barwniki, aromaty - jaka ilość jest bezpieczna dla dziecka?
 

Dom (niemal) wolny od alergenów? To możliwe!

dieta w ciąży a alergia
RF
Zdrowie w ciąży
Co jeść w ciąży, by dziecko nie miało alergii? Sprawdziliśmy!
Jeśli w waszej rodzinie ktoś ma alergię, jest większe ryzyko, że twoje dziecko też będzie ją miało. Jaką dietę stosować w ciąży, by zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka?

Jeśli masz alergię (albo ma ją tata lub rodzeństwo dziecka, które ma się urodzić), jest większe ryzyko, że twoje dziecko też będzie na coś uczulone. Co jeść w ciąży , by zapobiec alergii u dziecka?  Dieta w ciąży a ryzyko alergii u dziecka Jeśli masz alergię pokarmową (np. na mleko krowie, ryby, orzechy), nie powinnaś jeść uczulającego pokarmu także wtedy, gdy jesteś w ciąży. Czy jednak warto stosować dietę, jeśli jesteś np. uczulona na pyłki lub roztocza?  Dieta eliminacja polega na wykluczeniu z diety pokarmów, które najczęściej powodują uczulenie. Są to: mleko i jego przetwory, ryby, jajka, orzechy (zwłaszcza ziemne). Kiedyś taka dieta była polecana w ciąży w celu zmniejszenia ryzyka alergii u dziecka. Obecnie jednak lekarze nie zalecają stosowania diety eliminacyjnej profilaktycznie.  Wykluczanie profilaktycznie alergizujących pokarmów nie zmniejsza ryzyka pojawienia się alergii u dziecka. Może natomiast spowodować pojawienie się niedoborów niektórych składników odżywczych, co jest niekorzystne dla ciebie i dziecka. Co jeść w ciąży, by zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka Po bo, by zmniejszyć ryzyko alergii u dziecka, twoja dieta powinna być jak najbardziej urozmaicona .   Jedz codziennie: produkty zbożowe (do 5 razy dziennie). Najlepsze są: gruboziarniste kasze (np. gryczana, jaglana, jęczmienna), warzywa i owoce (3-4 razy dziennie), produkty mleczne (2-3 razy dziennie). Jedz jogurty i kefiry: zawarte w nich probiotyki – dobre bakterie kwasu mlekowego - mogą zmniejszać ryzyko alergii u dziecka mięso (raz dziennie). Najlepsze jest chude mięso. 1-2 razy w tygodniu jedz ryby w ciąży.  Zawarte w rybach morskich oraz pstrągu kwasy tłuszczowe omega-3 mają cenne właściwości - m.in. mogą zapobiegać alergii.   Zespół naukowców z Uniwersytetu Aberdeen w Wielkiej Brytanii stwierdził, że...

pizza
Fotolia
Karmienie
Tego nie jedz, gdy karmisz piersią: te produkty alergizują!
Karmiące mamy niepotrzebnie się głodzą, jedzą tylko ryż i marchewkę z obawy, że dziecko ma alergię. Znamy produkty, które najczęściej powodują alergię. Nie powinna ich jeść mama karmiąca piersią.

Do kobiecego pokarmu przenikają składniki z produktów, które je karmiąca mama. Dlatego jeśli dziecko karmione piersią ma alergię, to nie jest to alergia na pokarm mamy (taka zdarza się bardzo rzadko), tylko na produkty, które je karmiąca mama. Jak objawia się alergia pokarmowa przy karmieniu piersią Najczęściej objawem alergii pokarmowej u dziecka karmionego piersią są zmiany skórne o typie atopowego zapalenia skóry : charakterystyczne jest silne swędzenie : dziecko płacze, jest niespokojne, drapie się. Objawami alergii mogą też być bóle brzucha, wymioty, słabe przybywanie na wadze. Czasem w stolcu pojawia się śluz lub nitki krwi. Rzadziej występują objawy ze strony układu oddechowego: sapka , zatkany nos, katar, kaszel. Czytaj też: 5 objawów alergii u dziecka Czy karmiąca mama powinna być na diecie Jeśli dziecko nie ma objawów alergii, dieta nie jest konieczna. Według najnowszych zaleceń, nie ma sensu profilaktyczne unikanie produktów, które potencjalnie powodują alergię . - Obowiązuje zasada zdrowego rozsądku. Nie jestem zwolenniczką, by mama karmiąca piersią jadła duże ilości cytrusów i innych egzotycznych owoców : są sprowadzanie z zagranicy, często w postaci niedojrzałych owoców, spryskiwane różnymi substancjami chemicznymi po to, by nie spleśniały w trakcie podróży. Lepiej, by karmiąca mama nie jadła orzechów ziemnych (ryzyko niezauważenia pleśni wytwarzającej silnie toksyczną dla organizmu aflatoksynę) - mówi dr Grażyna Miksa, alergolog pracująca w przychodni Lux-Med. Dieta jest konieczna, jeśli u dziecka występują objawy alergii. Najlepiej uzgodnić je z lekarzem. Co najczęściej powoduje alergię u dziecka Dziecko może zareagować alergię na każdy produkt, który je karmiąca mama, jednak najczęściej uczula: białko krowiego mleka (karmiąca mama musi wycofać ze swojej diety mleko krowie i jego przetwory : jogurty, kefiry, sery,...

dziecko, odżywianie, jabłko
Zdrowie
Mleko, gluten, jajka, ryby: 4 najczęstsze alergeny. Sprawdź, czego dziecko nie może jeszcze jeść
Mleko, jajka, orzeszki, ryby, gluten: to główni wrogowie alergika. Problem polega na tym, że często są oni ukryci tam, gdzie w ogóle się ich nie spodziewasz! I jak tu skutecznie walczyć z uczuleniem u malca?!

Dzieciom najczęściej dokucza alergia pokarmowa. To dosyć złośliwe zrządzenie losu, bo przecież dziecko szybko rośnie i potrzebuje do zdrowego rozwoju wielu składników odżywczych. Zadanie dla rodziców małego alergika: rozpoznać WSZYSTKIE zakazane produkty i poznać ich zastępców. Główny wróg: mleko Niestety, to właśnie mleko, w którym jest mnóstwo tak potrzebnego dziecku wapnia , jest najczęstszym alergenem. Białka krowiego mleka są częstszą przyczyną alergii niż wszystko inne razem wzięte. Właśnie dlatego, jeśli lekarz będzie podejrzewać u twojego dziecka uczulenie, zaleci na początek wycofanie mleka z diety. Co naprawdę uczula? Oczywiście nie całe mleko, tylko zawarte w nim białka – kazeinowe i serwatkowe. Z tego powodu w tzw. mieszankach leczniczych dla alergików rozbija się cząsteczki białka na mniejsze kawałeczki, które nie powodują uczuleń. Białko jest nie tylko w mleku (ok. 3,5 proc.), ale też w maśle (ok. 0,5 proc., dlatego niektórzy alergicy mogą je jeść), w twarogach, żółtych serach. Gdy lekarz postawi diagnozę, że dziecko jest uczulone na mleko krowie, karmiąca mama nie może pić mleka i jeść żadnych produktów mlecznych. Gdy dziecko jest karmione butelką, nie może dostawać mleka modyfikowanego, tylko specjalną hydrolizowaną mieszankę . Jednak dziecko czasem reaguje alergią także na hydrolizaty. Lekarz wtedy zleci mu specjalny preparat zawierający mieszaninę aminokwasów (tzw. mieszankę elementarną). Uwaga: Dziecko może się uczulić na mleko kozie, owcze, soję, a także na wołowinę i cielęcinę. Bądź detektywem. Białka mleka krowiego znajdują się także w innych produktach. Nie podawaj dziecku też: masła, margaryn, kremów deserowych w proszku, lodów, herbatników, gofrów, wafli, krakersów, pączków, napoleonek, czekolady mlecznej, krówek i toffi, napojów kakaowych w proszku, zupek i sosów z proszku, pieczywa żytniego,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz