przeziębione dziecko
Fotolia
Zdrowie

Nie lekceważ przeziębienia dziecka!

Przeziębienie to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych. Nie wolno go jednak u dziecka lekceważyć, bo szybko może się zamienić w anginę czy zapalenie oskrzeli, a nawet płuc.

Typowe objawy przeziębienia u dziecka

Dziecko przeziębia się znacznie częściej, gdy na dworze jest zimno i mokro. Pojawia się wtedy:
 • Katar. To pierwszy sygnał infekcji. Początkowo jest wodnisty, dopiero później gęstnieje i zmienia się w śluzowy. Niemowlęciu utrudnia ssanie, wszystkim dzieciom przeszkadza w spaniu.
 • Kaszel. Najpierw suchy kaszel, po kilku dniach zmienia się w mokry kaszel (dzieje się tak zwykle z powodu wydzieliny z nosa, która spływa po gardle).
 • Ból gardła. Przeszkadza podczas przełykania, maluch może więc nie chcieć jeść i pić.
 • Gorączka. Zwykle temperatura sięga około 38–39 stopni Celsjusza. Jest niższa niż w przypadku grypy.
 • Złe samopoczucie. Dziecko jest apatyczne, gorzej śpi, więcej płacze, nie ma ochoty na zabawę.

Zobacz też: Angina u dzieci

Domowe leczenie przeziębienia

Jeśli objawy przeziębienia występują u niemowlęcia, szybko skontaktuj się z lekarzem. U tak małych dzieci nawet niewinny katar błyskawicznie może się zamienić w poważne zapalenie oskrzeli u dziecka, a nawet płuc. Kilkulatkowi możesz spróbować pomóc sama (na wszelki wypadek lepiej jednak także pokazać go pediatrze).
 • Krople do nosa. Aerozole z wody morskiej nawilżą śluzówkę, krople obkurczające ułatwią oddychanie i usuwanie wydzieliny. Tych drugich nie stosuj jednak bez konsultacji z lekarzem dłużej niż 3–4 dni, bo działają wysuszająco na śluzówki.
 • Maść majerankowa. Posmaruj nią skórę pod noskiem. Maść ułatwia oddychanie i łagodzi podrażnienia naskórka.
 • Aspirator. Gdy dziecko jest zbyt małe, by samo wydmuchać nos, do usunięcia wydzieliny użyj specjalnego aspiratora.
 • Syrop na kaszel. W zależności od rodzaju kaszlu podaj syrop przeciwkaszlowy (na suchy kaszel) lub wykrztuśny (przy mokrym kaszlu).
 • Leki przeciwgorączkowe. Gdy maluch ma wysoką temperaturę, podaj mu paracetamol lub ibuprofen.
 • Nawilżanie. Aby powietrze w mieszkaniu nie było zbyt suche, często wietrz, włącz nawilżacz powietrza.
 • Inhalacje. Możesz je zrobić starszemu dziecku (młodsze łatwo mogłoby się oparzyć). Wystarczy wsypać łyżkę soli do dwóch litrów gorącej wody i posadzić malca przed miską, by wdychał unoszącą się parę. Pamiętaj, że musisz mieć dziecko na oku, bo nawet starszak może niechcący wylać na siebie gorącą wodę i nieszczęście gotowe.
 • Picie. Jeśli karmisz piersią, przystawiaj dziecko częściej (na początku karmienia pokarm jest bardziej wodnisty). Starszemu smykowi rób herbatki z malin, słabe napary z lipy czy róży. Podawaj dużo picia, bo to sprawi, że dziecku szybciej spadnie gorączka. Płyny pomagają także w pozbyciu się wydzieliny z dróg oddechowych.
 • Maść rozgrzewająca. Wklepuje się ją w górną część pleców i między łopatkami oraz w okolice obojczyków i mostka. Tego typu preparatów lepiej jednak nie stosować u dzieci z alergią, astmą i nadwrażliwością oskrzeli.

Domowe sposoby na przeziębienie - film

30463519.jpg
Zdrowie
Kaszel u dziecka. To infekcja czy alergia?
Nie zawsze kaszel jest objawem choroby. W ten sposób śluzówka oskrzeli może reagować np. na kurz. Czytaj jak rozpoznać rodzaj i leczyć dziecięcy kaszel.

Nie zawsze kaszel jest objawem choroby. W ten sposób śluzówka oskrzeli może reagować na kurz, który z powietrzem dostał się do dróg oddechowych. Ale kaszel staje się problemem dopiero wtedy, gdy jest uporczywy, drażni gardło i towarzyszą mu inne objawy. Kaszel alergiczny Gdy nic innego malcowi nie dolega, kaszel może być oznaką alergii . Jeśli dziecko kaszle na dworze, wiosną w czasie kwitnienia traw – pewnie reaguje tak na pyłki. Jeżeli podczas zabaw z kotem – przyczyną może być sierść. Gdy budzi się w nocy z atakami kaszlu, ma krótki i świszczący oddech, mogą to być początki astmy. Takie napady kaszlu to sygnał, że dziecko musi zostać zbadane przez lekarza. Kaszel towarzyszący infekcji Jeśli oprócz kaszlu dziecko ma katar, podwyższoną temperaturę, oznacza to infekcję górnych dróg oddechowych lub którąś z dziecięcych chorób zakaźnych, np. odrę czy koklusz. Niemowlę zabierz do lekarza od razu, gdy tylko zauważysz, że pokasłuje, żeby upewnić się, czy nie rozwija się poważniejsza choroba, np. zapalenie oskrzeli lub płuc. Ze starszym malcem poczekaj dwa-trzy dni. Gdyby kaszel nie minął i dołączyły się inne objawy (np . gorączka, ból główki), zabierz go do pediatry. Jak się leczy? Kaszel, który jest wynikiem zwykłego przeziębienia, możesz leczyć w domu. Domowe kuracje można stosować, gdy dziecko skończyło trzy latka i nic poza przeziębieniem mu nie dolega. Malec kaszle, bo ma wysuszoną śluzówkę, którą podrażnia spływająca do gardła wydzielina z nosa. Najpierw kaszel jest suchy: dziecko nie odkasłuje wydzieliny. Jeśli jest bardzo dokuczliwy, sięgnij po syrop ziołowy lub homeopatyczny, zwiększający ilość naturalnej wydzieliny, nawilżający i osłaniający drogi oddechowe (prawoślazowy, z liści podbiału, szyszkowy). Nawilżaj powietrze, często wietrz pokój i utrzymuj w nim niezbyt wysoką temperaturę. Możesz też nalać do...

domowe, sposoby, przeziębienie, choroba, dziecko
Zdrowie
Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Zobacz też: Ból gardła - wszystko, co powinnaś wiedzieć

niemowlę, lekarstwo, choroba, kaszel, syrop
Zdrowie
Kaszel u dziecka - rodzaje i leczenie
Poznaj rodzaje kaszlu u dzieci, sprawdź, co może oznaczać kaszel u dziecka i jak go leczyć.

Zastanawiasz się, czy skonsultować się z pediatrą, zanim podasz syrop –  bo tym razem dziecko kaszle trochę inaczej? Sprawdź, jak rozpoznawać różne rodzaje kaszlu u dzieci. Co to jest kaszel? Kaszel to gwałtowne uwolnienie powietrza nagromadzonego w drogach oddechowych. Może być wywołane m.in. zmianami w: gardle, krtani, tchawicy i oskrzelach, opłucnej. Ponadto mogą go wywołać także zmiany w w ośrodku nerwowym. Kaszel - początek choroby? Kaszel to bardzo często początek i charakterystyczny objaw przeziębienia , a także stanów zapalnych górnych i dolnych dróg oddechowych. Może mieć różne nasilenie – od pochrząkiwania i pokasływania do silnych, czasami długotrwałych lub seryjnych napadów. Wtedy podczas kasłania dziecko czerwienieje lub sinieje, oczy łzawią, niekiedy może pojawić się odruch wymiotny i dolegliwości bólowe (np. brzucha, klatki piersiowej, krtani). Jeśli kaszel utrzymuje się 2–3 dni lub pojawią się objawy dodatkowe , np.: gorączka, pogorszenie samopoczucia, gwałtowna zmiana charakteru kaszlu, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Co to za kaszel? Sama często zauważasz, że dziecko kaszle w różny sposób. Po rodzaju kaszlu można rozpoznać, na co maluch jest chory. Wyróżnia się co najmniej kilka rodzajów kaszlu, w tym m.in. suchy, wilgotny, szczekający, gardłowy.  Kaszel wilgotny Jest luźny, śluzowy. Może występować, gdy dziecko jest przeziębione, a także przy zapaleniu oskrzeli i płuc. Podczas kasłania uwalnia się śluz oskrzelowy, czasami w dużych ilościach. Co robić? Aby ułatwić dziecku odkrztuszanie i oczyszczanie dróg oddechowych, zaaplikuj syrop wykrztuśny . Po kilkunastu minutach oklep plecy dziecka, układając go z główką poniżej tułowia (ułatwia to usuwanie wydzieliny). Pamiętaj, by syropu wykrztuśnego nie podawać na noc (najpóźniej dziecko powinno go...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj