
Przez wieki ludzie musieli sobie radzić bez antybiotyków, tabletek do ssania i kropli do nosa. Leczyli się na bardzo różne sposoby, czasem z powodzeniem, a czasem nie, jednak wiele z tych kuracji miało sens.
Na domowe sposoby radzenia sobie z kaszlem czy katarem trzeba jednak uważać. Te sprawdzone pomagają, ale nie w każdej sytuacji i nie każdemu. A już szczególnie ostrożnym trzeba być w przypadku małych dzieci.
Mleko z miodem na dziecięce przeziębienie
Ta słodka mikstura łagodzi kaszel i przynosi ulgę obolałemu gardłu. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w mleku drobinki tłuszczu powlekają śluzówkę cienką warstwą – w ten sposób nie tylko ją osłaniają, ale i nawilżają. Z kolei miód (zwłaszcza gryczany, spadziowy i lipowy) ma właściwości antybiotyczne. Swą skuteczność zawdzięcza m.in. lizozymowi – enzymowi, który występuje np. we łzach i w kobiecym mleku i który niszczy ściany komórkowe bakterii, przez co hamuje ich rozwój. Inny skarb ukryty w miodzie – oksydaza glukozowa – przyspiesza reakcje, w efekcie których powstaje nadtlenek wodoru, związek o silnych właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych. Miód działa także przeciwzapalnie i osłaniająco na śluzówkę gardła. Hamuje kaszel, ułatwia pozbycie się wydzieliny oskrzelowej.
Uwaga! Pod wpływem wysokiej temperatury miód traci swe właściwości, a więc mleko, do którego się go dodaje, powinno być letnie, a nie gorące.
Czosnek na przeziębienie u dziecka
Swoją skuteczność zawdzięcza m.in. obecności unikatowego aminokwasu – alliny (sulfotlenku S-alkilocysteiny), który jest naturalnym antybiotykiem. Czosnek pomaga przy infekcjach górnych dróg oddechowych, ma także inne potwierdzone przez naukowców zalety. Udowodniono m.in. że u dzieci reguluje procesy trawienne i eliminuje drobnoustroje chorobotwórcze z jelit.
Uwaga! Choć czosnek jest bardzo wartościowy, nie każdy przewód pokarmowy dobrze go toleruje. Lepiej podawać go na kanapce z masłem i wędliną, bo w takim towarzystwie będzie mniej podrażniał żołądek. Nie można go dawać niemowlętom.
Zobacz też: Od kiedy podawać dziecku czosnek?
Syrop z cebuli na kaszel
Ma działanie wykrztuśne i bakteriobójcze. Podobnie jak czosnek zawdzięcza swoje lecznicze właściwości sulfotlenkom. Zawiera także inne związki (m.in. glikozydy flawonowe), które hamują rozwój drobnoustrojów.
Uwaga! Podobnie jak innych środków o działaniu wykrztuśnym syropu z cebuli nie wolno podawać wieczorem, bo prowokuje kaszel, a więc może uniemożliwić spokojny sen. Trzeba także pamiętać, że cebula – tak jak czosnek, może podrażnić błony śluzowe żołądka, dlatego zrobiony z niej specyfik powinno się dawać w czasie lub po posiłku. Jeśli maluch ma kłopoty z brzuszkiem, lepiej zrezygnować z tego rodzaju kuracji.
Zobacz też: Najlepsze sposoby na kaszel – bez syropu