Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
prg090500003.jpg
Panthermedia
Zdrowie

Skąd ten katar? Rodzaje kataru i sposoby leczenia

Czy wiesz, jak rozróżnić katar bakteryjny od wirusowego? Poznaj objawy i sposoby leczenia kataru u dziecka.

Zapalenie śluzówki nosa, czyli katar, najczęściej wywołują wirusy, bakterie albo alergeny. Przebieg choroby bywa różny, bo zależy m.in. od jej przyczyny, wieku dziecka i indywidualnej podatności na infekcje, a także od tego, czy przed katarem dziecko było zdrowe. Duże znaczenie ma również sposób leczenia i pielęgnacji dziecka. Aby wiedzieć, jak postępować w przypadku kataru bakteryjnego, wirusowego czy kataru alergicznego, naucz się go rozpoznawać. Oto pomocna ściągawka.

Katar wirusowy

  • Objawy kataru wirusowego: Wydzielina jest początkowo wodnista, potem śluzowa (biała). Nosek jest spuchnięty i zaczerwieniony. Dziecko może mieć zapalenie spojówek i gardła, a także wysoką temperaturę (nawet do 40°C). Obrzęk śluzówki blokuje oddychanie. Dziecko zwykle jest niespokojne, nie ma apetytu i nie chce spać. Taki katar dokucza każdemu, i to nawet kilka razy w roku.
  • Jak pomóc dziecku z katarem wirusowym? Starannie oczyszczaj nosek malca, szczególnie przed snem i karmieniem. Sięgnij po paracetamol, kwiat lipy i sok z malin. Łagodzą one dolegliwości, ale nie skracają choroby. Możesz też zaaplikować kropelki obkurczające śluzówkę noska, np. Nasivin, Otrivin. Ale uwaga, wolno je stosować góra trzy dni – dłuższa kuracja może uszkodzić delikatną śluzówkę noska. Ściśle też przestrzegaj zalecanych dawek. Jeśli dziecko jest malutkie (noworodek, niemowlę), idź z nim do pediatry. W przypadku starszego dziecka wizyta u lekarza jest konieczna wówczas, gdyby katar zmienił się na ropny lub od początku przebiegał z wysoką gorączką.

Katar bakteryjny

  • Objawy kataru bakteryjnego: Katar wywołany przez bakterie zwany jest też ropnym. Wydzielina jest biało-żółta lub zielonkawa. Dziecko ma zatkany nos, gorączkuje, jest niespokojny, nie ma też apetytu.
  • Jak pomóc dziecku z katarem bakteryjnym? Z dzieckiem, które ma objawy ropnego kataru, powinnaś bezwzględnie pójść do pediatry. Tylko lekarz może ocenić jego stan i przepisać odpowiednie leki. Nie dziw się też, jeśli będą to lekarstwa bardzo silnie działające (na przykład znajdą się wśród nich antybiotyki). U malutkiego dziecka (noworodka, niemowlęcia) ropny katar może prowadzić do bardzo poważnych powikłań. Dlatego za wszelką cenę trzeba starać się ich uniknąć. Ropna infekcja może się bowiem rozprzestrzeniać na oskrzela lub płuca i wywołać ich zapalenie. Są to naprawdę poważne choroby, a u najmłodszych często trzeba je leczyć nawet w szpitalu. Dlatego po wizycie u lekarza ściśle stosuj się do jego zaleceń. Uważnie obserwuj dziecko.

Katar alergiczny u dziecka

  • Objawy kataru alergicznego: Dziecko oprócz kataru ma najczęściej również zapalenie spojówek. Nos w środku obrzęka i dziecko nim nie oddycha, oczy łzawią, mogą być przekrwione. Dziecko często kicha, ma spuchnięte powieki, a z noska „leje mu się” wodnista wydzielina. Zarówno nosek, jak i oczy bardzo swędzą szkraba. Typowym katarem alergicznym jest katar sienny, który pojawia się w okresie pylenia roślin (i jest wywołany przez pyłki – co teraz pyli – sprawdź!) oraz tzw. katar całoroczny, związany z różnymi czynnikami – najczęściej uczuleniem na kurz, pierze z poduszki i sierść zwierząt.
  • Jak pomóc dziecku przy katarze alergicznym? Alergia (a zatem również wywołany przez nią katar) jest zbyt poważną chorobą, żebyś próbowała radzić sobie z nią sama. Jeśli podejrzewasz u dziecka uczulenie – koniecznie wybierz się z nim do dobrego alergologa i opowiedz o zachowaniu dziecka, objawach, o tym, co cię niepokoi. W tym przypadku naprawdę lepiej szybko działać: wszelkie próby leczenia kataru alergicznego na własną rękę mogą doprowadzić do astmy lub powikłań. Przed wizytą u lekarza zastanów się, z czym dziecko miało kontakt (z jakim alergenem). Czasem łatwo to określić – np. gdy w domu pojawiło się nowe zwierzątko lub smyk od jakiegoś czasu śpi na poduszkach z pierzem. Ale już w przypadku pyłków sprawa będzie trudniejsza. Jednak lekarz – znając okresy pylenia poszczególnych roślin i robiąc testy alergiczne – znajdzie roślinkę, która jest sprawcą choroby twojego dziecka.

Katar przewlekły

  • Objawy kataru przewlekłego: Dziecko ma wiecznie zatkany nos (sapkę) a wydzielina jest ropna. To oznaki kataru przewlekłego, który – nieleczony skutecznie – sam nie ustąpi. Jego przyczyną mogą być: skrzywiona przegroda nosa, wrodzone defekty w obrębie ujść zatok, a także przerośnięty trzeci migdałek (który wprawdzie zmniejsza się, ale dopiero w 12.–15. roku życia). Nieprawidłowy przepływ powietrza przez nos sprzyja infekcjom.
  • Jak pomóc dziecku przy katarze przewlekłym? Jedynym skutecznym leczeniem w takim wypadku jest operacja. Skrzywiona przegroda wymaga wyprostowania; jeśli ujścia zatok są zbyt wąskie, należy je poszerzyć. Przerośnięty trzeci migdałek trzeba usunąć. Musisz udać się z dzieckiem do pediatry albo od razu do laryngologa.

Zobacz także

Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]

Słuch

Katar to nie jest banalna sprawa. Może zniszczyć słuch - alarmuje prof. Skarżyński

syrop z cebuli i czosnku

Syrop z cebuli i czosnku: jak zrobić i przechowywać syrop z czosnku, cebuli i miodu? [PRZEPIS DLA DZIECI]

Surop czosnkowy na przeziębienie u dziecka

Syrop z czosnku – na co pomaga, dla kogo + dwa przepisy

 

Ciało obce w nosku

  • Objawy: Wydzielina wydobywa się tylko z jednej dziurki, jest dość gęsta, żółta lub zielonkawa i ma nieprzyjemny zapach. Maluch usiłuje dłubać w nosku, jakby mu coś przeszkadzało. Takie objawy mogą świadczyć o tym, że szkrab wepchnął sobie wcześniej jakiś mały przedmiot do środka, np. koralik.
  • Jak pomóc dziecku, które ma ciało obce w nosie? Ciało obce może tkwić głęboko w przewodzie nosowym. Nie próbuj usuwać go na własną rękę. Jak najszybciej zgłoś się z dzieckiem do laryngologa, który po znieczuleniu nosa usunie przeszkodę specjalnym narzędziem. Pamiętaj, by maluchowi do 3. roku życia nie dawać do zabawy niczego, co da się rozłożyć na drobne części.

 


Zobacz też: Dlaczego dzieci mają katar? 15 faktów o katarze

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

sapka niemowlęcia
Adobe Stock
Zdrowie
Sapka u niemowląt – co ja powoduje, ile trwa, jak ją leczyć?
Sapka niemowlęca może niepokoić rodziców, ale na ogół nie jest groźna dla dziecka. To częsty objaw w pierwszych tygodniach życia. Objawy sapki u starszego dziecka mogą być także spowodowane przeziębieniem lub alergią. Wyjaśniamy, jak rozpoznać, co dolega niemowlęciu.

Sapka jest spowodowana niedrożnością nosa u noworodków i niemowląt. Termin „sapka” wziął się od charakterystycznego sapania, które towarzyszy maluchom z niedrożnym nosem. Zobacz, co należy wiedzieć o sapce małych dzieci, aby nie pomylić jej z katarem lub alergią. Sprawdź, czy sapka utrudnia karmienie piersią i dowiedz się, jak pomóc dziecku. Spis treści:  Sapka u niemowląt – co to?  Sapka u niemowląt – kiedy mija? Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka niemowlęca – jak leczyć? Co na sapkę u niemowlaka? Sapka u niemowląt – co to?  Sapka niemowlęca to trudność w oddychaniu, która może pojawić się u dziecka już w pierwszych dniach po narodzinach. Jeśli noworodek lub niemowlę ma sapkę, rodzice słyszą odgłosy, które opisują jako świstanie, furkotanie, chrumkanie. Typowe objawy sapki u niemowlaka:  wrażenie zatkanego noska, utrudniony przepływ powietrza przez nozdrza, niechęć do jedzenia, brak wycieku z noska. Rodzice zastanawiają się, czy sapka niemowlęca jest niebezpieczna. Najczęściej nie jest to groźna przypadłość. W rzadkich przypadkach objawiają się w ten sposób niektóre wady jamy nosowej, między innymi: atrezja nozdrzy tylnych, przepuklina oponowo-rdzeniowa.  Sapka niemowlęca – przyczyny Sapka u noworodka i niemowlaka może mieć kilka przyczyn:   Zaleganie śluzu w nosie noworodka – po narodzinach przez kilka dni w nozdrzach dziecka mogą utrzymywać się resztki płynu owodniowego. Jeśli to one są przyczyną głośnego oddychania, sapka zwykle ustępuje po około 3-4 dniach. W tym czasie nos powinien się udrożnić.    Ulewanie pokarmu przez niemowlę  – może się zdarzyć, że część mleka, która cofnęła się z żołądka, nie wydostaje się...

Pielęgnacja
Nosek niemowlęcia
Zobacz jak postępować, kiedy okaże się, że niemowlę ma zatkany nosek.

Zobacz jak postępować, kiedy okaże się, że niemowlę ma zatkany nosek. Czy to jest katar? Noworodki często kichają, ale to nie objaw kataru! W ten sposób nosek oczyszcza się z resztek wód płodowych. U niemowląt, w sezonie grzewczym, zdarza się też tzw. sapka. Powietrze jest wysuszone grzejącymi kaloryferami i wydzielina zasycha w nosie. Utrudnia to oddychanie i skutkuje sapką. By udrożnić nosek, nawilżaj powietrze w domu, staraj się, by temperatura w pokojach nie przekraczała 21°C. Do noska możesz wkroplić sól fizjologiczną lub roztwór wody morskiej, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej usuwanie. Sapka może być też pierwszym objawem kataru. Wtedy trzeba nosek oczyszczać, by wydzielina nie spływała do gardła i ucha. Może to bowiem stać się przyczyną rozszerzenia infekcji. Zwłaszcza że, gdy malec leży, wydzielina ma ułatwiony dostęp do uszu! Katar wirusowy Katar wirusowy jest bezbarwny, białawy. Nie trzeba od razu zabierać niemowlęcia do lekarza, wystarczy czyścić nos, np. rożkami z chusteczki higienicznej zwilżonymi solą fizjologiczną. Jeśli dziecko z powodu zatkanego noska ma trudności ze ssaniem, pomogą krople zmniejszające ilość wydzieliny (np. Nasivin, Otrivin). Nie używaj gruszki z długą końcówką. Możesz stosować tylko taką dla niemowląt, o szerokim końcu. Jest też na rynku nowoczesny aparat NoseFRIDA, do bezpiecznego usuwania wydzieliny z noska. Układaj maleństwo na boczku, to też trochę pomaga. Podrażnioną skórę pod noskiem smaruj wazeliną, maścią majerankową lub z pantenolem. Jeśli wydzielina jest żółta lub zielonkawa (sygnał nadkażenia bakteryjnego) albo dołączy się gorączka, zabierz malca do lekarza!

nieżyt nosa
Adobe Stock
Zdrowie
Nieżyt nosa - objawy, przyczny, sposób leczenia
Nieżyt nosa to inaczej nazwa popularnego kataru. Opisujemy przyczyny jego powstawania, jak się przed nim uchronić oraz jak skutecznie leczyć.

Chociaż nieżyt nosa nie jest groźną dolegliwością dla zdrowia malucha, to jednak gdy utrzymuje się długo, może być sygnałem poważniejszego schorzenia. Są różne rodzaje kataru i w zależności od tego, co jest jego przyczyną, wymagają innego leczenia. Zobacz, jak sobie z tym poradzić. Spis treści: Nieżyt nosa - charakterystyka Nieżyt nosa - przyczyny powstawania Nieżyt nosa - objawy Nieżyt nosa - rodzaje Nieżyt nosa - leczenie Nieżyt nosa - powikłania Nieżyt nosa - zapobieganie Nieżyt nosa - charakterystyka Nieżyt nosa (łac. rhinitis ) to medyczna nazwa dla popularnego kataru . Polega na zapaleniu błony śluzowej nosa, a czasami także zatok przynosowych. Błona śluzowa nosa neutralizuje wirusy i bakterie, które atakują organizm, a także produkuje śluz nawilżający, ogrzewający i oczyszczający powietrze. W sytuacji stanu zapalnego błony śluzowej dochodzi do zmniejszenia ilości i jakości warstwy ochronnej śluzu. W ten sposób wirusy, przenoszone drogą kropelkową mogą wtedy łatwo spowodować infekcję. Z reguły trwa ona 5-7 dni. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą zapadać na wirusowy nieżyt nosa do 8 razy w roku. Nieżyt nosa - przyczyny powstawania Nieżyt nosa powstaje w wyniku: wychłodzenia organizmu, spadku odporności, przeziębienia organizmu, przemęczenia fizycznego, niedożywienia, stresu. Nieżyt nosa - objawy Objawy kataru to: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z nosa, lub jej spływanie po tylnej ścianie gardła, uczucie drapania w gardle i w nosie, błona śluzowa nosa staje się przekrwiona i obrzęknięta, pieczenie spojówek i łzawienie oczu, chrypka, kaszel, mniejsza drożność nosa, trudności z oddychaniem, ból głowy, osłabienie, czasami podwyższona temperatura. Katar u noworodka lub niemowlaka wymaga wizyty u pediatry. Nieżyt nosa -...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak