Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
rozszerzanie, dieta, alergia, dziecko
Zdrowie

Rozszerzanie diety alergika

Istnieje kilka zasad, których znajomość ułatwi rodzicom małych alergików rozszerzanie ich jadłospisu.

Jeśli dziecko pochodzi z rodziny, której członkowie skłonni są do reakcji alergicznych, objawy choroby mogą u niego wystąpić z większym nasileniem. Im później pojawi się alergia, tym jej objawy będą łagodniejsze, ponieważ starsze dziecko znacznie lepiej radzi sobie z uczuleniem niż kilkumiesięczne niemowlę. Poza tym, im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym większe są szanse, że stan dziecka znacznie się poprawi, a po pewnym czasie dziecko wyrośnie z alergii lub nietolerancji pokarmowej.

Karmienie piersią a alergie u dzieci

W przypadku niemowląt alergicznych jak najdłużej zachowaj wyłączne karmienie piersią. W drugim półroczu, w okresie rozszerzania diety, nowe pokarmy wprowadzaj bardzo ostrożnie, w małych ilościach, co kilka dni. Postaraj się nie przekarmiać dziecka, ponieważ zbytnie przeciążenie przewodu pokarmowego może wywołać biegunkę lub spowodować wchłanianie niedostatecznie strawionych cząsteczek białka, to zaś może prowadzić do zaostrzenia alergii.

To wywołuje alergie u dzieci!

Silnie alergizujące pokarmy, np.: mleko, soję, owoce cytrusowe, ryby, wprowadzaj po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia (w porozumieniu z lekarzem). Podawanie jogurtów warto zacząć od produktów, zawierających tylko jego domieszkę, np. od deserków owocowo-jogurtowych. Unikaj kolorowych jogurtów owocowych, gdyż zawierają one także dodatkowe składniki, które mogą wywoływać uczulenie niezwiązane z alergią na mleko.

3. Jako pierwsze możesz podawać maluchowi potrawy ze słoiczków. Wybieraj te o jak najprostszym składzie, przygotowane specjalnie z myślą o małych alergikach, np. przecierane jabłka, jabłka z dynią, marchewkę z dynią, jarzynową zupkę-krem. Dzięki takim właśnie prostym, jedno- lub dwuskładnikowym posiłkom mamie będzie łatwo wyeliminować to, na co dziecko może być uczulone.

4. Rozszerzaj dietę swojego malucha, stopniowo wprowadzając do niej kolejne pokarmy w następującej kolejności: najpierw marchew, ziemniak, ryż, indyk, królik, jabłko, gruszka, morela, brzoskwinia, kukurydza. Rób to jednak zawsze w porozumieniu z lekarzem.

5. Warto wiedzieć, że stosunkowo rzadko uczulają: buraki, sałata, kapusta pekińska, szparagi, cukinia, oliwa z oliwek, cukier.

6. Nie wprowadzaj nowych produktów w czasie infekcji wirusowych (przeziębienie, biegunka) oraz w okresie trzech tygodni po infekcji.

7. Pamiętaj, że stosunkowo łatwo mogą uczulić jajka. Jeśli ktoś w rodzinie jest obciążony alergią, warto wstrzymać się z podawaniem ich dziecku, dopóki nie skończy ono ośmiu miesięcy (reakcje alergiczne najczęściej wywołuje białko, podawanie malcowi jajek zacznijmy więc od żółtka).

8. Wprowadzanie do jadłospisu dziecka przetworów zbożowych zaczynaj od ryżu. Uważaj na pszenicę, która wywołuje reakcje alergiczne częściej niż inne zboża.

9. Unikaj budyniów zawierających skrobię. Ma ona małą wartość odżywczą, a dzieci otrzymują jej wystarczająco dużo w przetworach zbożowych, np. kaszkach. Nie podawaj także maluchowi gotowych deserów zawierających żelatynę, bo znajduje się w nich dużo cukru.

10. Przed podaniem dziecku gotowych przetworów z mięsa i warzyw upewnij się, że wcześniej próbowało ono już wszystkich składników pojedynczo (to pomoże Ci ustalić ewentualnego winowajcę reakcji alergicznej).
 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

dziecko, kaszel, alergia wziewna, duszność
Fotolia
Zdrowie
Słowniczek alergika
Przedstawiamy najważniejsze pojęcia dotyczące alergii.

A jak... Alergen - substancja, która wywołuje reakcję alergiczną organizmu. W zależności od sposobu, w jaki alergen wnika do organizmu, wyróżnia się: alergeny wziewne (wdychane z powietrzem), alergeny kontaktowe (alergizujące przy kontakcie ze skórą), alergeny pokarmowe znajdujące się w spożywanym jedzeniu oraz alergeny dostające się od zewnątrz do tkanek (np. jad owadów wstrzyknięty pod skórę). Alergenem może być prawie każda substancja. Alergia (uczulenie) – oznacza nadmierną reakcję na różne, pochodzące z otoczenia substancje, na które inni ludzie nie reagują. Jest to jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób przewlekłych, liczba chorych na alergię ciągle wzrasta. Reakcje alergiczne związane są z funkcjonowaniem układu immunologicznego (odpornościowego). Antygeny – czynniki (najczęściej są to substancje białkowe) powodujące reakcję układu immunologicznego. Gdy antygen wywoła reakcję uczuleniową, dla osoby uczulonej staje się alergenem. Astma – przewlekła choroba o podłożu zapalnym (wywołana alergią wziewną), objawia się skurczem oskrzeli. Najbardziej charakterystyczne objawy astmy to: napadowy kaszel, świszczący oddech, duszność. Napady astmy pojawiają się najczęściej w nocy i nad ranem, a także po wysiłku i podczas wdychania zimnego lub zanieczyszczonego powietrza . Atopia – dziedzicznie uwarunkowana, przekazywana potomstwu skłonność do zapadania na choroby alergiczne. Jeżeli oboje rodzice lub jedno z nich choruje na alergię, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ich dzieci będą również miały skłonność do alergii. Atopowe zapalenie skóry (azs) – na skórze pojawiają się czerwone, swędzące suche zmiany, u dzieci najczęściej na policzkach, podbródku, zgięciach łokciowych i kolanowych oraz za uszami. Zmieniona skóra łatwo ulega zakażeniu. Leczenie polega na eliminacji alergenu oraz na...

dziecko, mleko
fotolia
Zdrowie
Szczepionka na alergie pokarmowe – możliwe?
To ogromna szansa dla alergików uczulonych na pokarmy, którzy dziś zmuszeni są unikać uczulających ich potraw. Pierwsze podjęzykowe szczepionki odczulające ten rodzaj alergii są już na etapie badań klinicznych.

Alergia na pokarmy, to coraz większy problem, przede wszystkim z trzech powodów:  Jedyną metodą zapobiegania jej jest unikanie źródeł alergii . Podczas gdy wyeliminowanie z diety dziecka wszystkich pokarmów, które wywołują niepożądaną reakcję jest bardzo trudne. Źródeł alergii wciąż przybywa. Reakcje alergiczne na pokarmy mogą mieć bardziej gwałtowny przebieg niż te na pyłki. Do najsilniej uczulających pokarmów należą: białko jaja kurzego, mleko, orzechy laskowe i orzeszki ziemne, ryby, skorupiaki,, a także produkty zawierające pszenicę. Zobacz też: 10 produktów, które najczęściej uczulają niemowlę   Jak zdiagnozować alergię pokarmową? W celu potwierdzenia reakcji klinicznej z podejrzanym alergenem pokarmowym przeprowadza się testy skórne , naskórkowe testy płatkowe oraz doustne próby prowokacji. Można również przeprowadzić specjalne testy krwi . Za pomocą tych metod nie można jednak określić ryzyka wystąpienia reakcji krzyżowej pomiędzy różnymi alergenami. Podjęzykowe szczepionki na alergie pokarmowe Naukowcy są zdania, że w przypadku alergii pokarmowej najwygodniejszą i najskuteczniejszym sposobem będzie podawanie szczepionki doustnie (podjęzykowo). Podjęzykowe odczulanie alergii pokarmowych jest wciąż jeszcze w fazie prób, budzi jednak coraz większą nadzieję w miarę, jak przybywa danych klinicznych. Trwa też proces doskonalenia samych szczepionek – opowiada prof. Krzysztof Buczyłko, kierownik łódzkiego Centrum Alergologii. Dr Teresa Małaczyńska, ordynator Oddziału Alergologii i Chorób Płuc gdańskiego Szpitala Dziecięcego "Polanki" dodaje, że w niektórych ośrodkach podejmowane są próby odczulania podjęzykowego potwierdzonej alergii na białka mleka krowiego, jaja kurzego, czy orzeszków arachidowych. – Wyniki są zachęcające, choć metoda nadal traktowana jest jako...

Zbigniew Bartuzi, alergolog
mat. prasowe
Zdrowie
Alergia pokarmowa jest groźniejsza, niż się wydaje – mówi prof. Zbigniew Bartuzi
Alergia pokarmowa może objawiać się nie tylko wysypką czy biegunką, ale czasem może nawet zagrażać życiu! W ciągu ostatnich 10 lat liczba ciężkich reakcji alergicznych wzrosła 7-krotnie – mówi szef Polskiego Towarzystwa Alergicznego, prof. Zbigniew Bartuzi. Czytaj wywiad z ekspertem!

Alergia pokarmowa to dolegliwość, która może ujawnić się już w pierwszych miesiącach życia dziecka. Co ją powoduje? Jak można zmniejszyć ryzyko uczulenia na pokarmy? Kiedy może zajść wstrząs anafilaktyczny? Odpowiada prof. dr hab. med. Zbigniew Bartuzi. Prof. dr hab. med. Zbigniew Bartuzi jest alergologiem i gastroenterologiem.  Prezydent Polskiego Towarzystwa Alergicznego.  Kierownik Katedry i Kliniki Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, a także pełnomocnik Rektora ds. Klinicznych i Kształcenia Medycznego. – Panie Profesorze, jak poważnym problemem jest alergia pokarmowa? Już od dłuższego czasu zauważamy wzrost liczby osób cierpiących na różnego rodzaju alergie. Liczba osób z objawami alergii pokarmowej w Europie wg danych Europejskiej Akademii Alergologii Immunologii Klinicznej w ciągu ostatnich 10 lat zwiększyła się 2-krotnie a liczba chorych trafiających do Oddziałów Ratownictwa z powodu ciężkich reakcji pokarmowych spowodowanych nadwrażliwością alergiczną wzrosła w tym okresie aż 7-krotnie. - Czym się różni alergia od nietolerancji pokarmowej? W przypadku nietolerancji pokarmowych  objawy są niezależne od układu immunologicznego – mają zaś związek z reakcjami o charakterze metabolicznym, farmakologicznym czy wynikają z niedoborów enzymatycznych organizmu. Takim typowym przykładem jest niedobór laktazy, którym dotkniętych jest w populacji polskiej kilkadziesiąt procent ludzi. Objawy mogą przypominać alergie na białka mleka i manifestować się nietolerancją nawet niewielkiej jego zawartości. Katar, łzawienie oczu, wysypka, bóle brzucha, biegunka to typowe objawy reakcji alergicznej, w jej lekkiej postaci. Jednak przy jej ciężkim przebiegu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego , który może zagrażać życiu. Alergia pokarmowa...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak