sepsa objawy
Adobe Stock
Zdrowie

Sepsa: objawy, diagnozowanie, leczenie

Objawy sepsy nie u wszystkich są takie same. W początkowej fazie często występuje gorączka, a w stanie zaawansowanym utrata świadomości, a nawet śmierć.

Sepsa jest nieprawidłową odpowiedzią organizmu na zakażenie. Jej cechą charakterystyczną jest obecność chorobotwórczych drobnoustrojów we krwi, co stanowi poważne zagrożenie życia pacjenta.

Objawy sepsy

Nie ma jednego stałego zespołu objawów. To, które z nich wystąpią, zależy od czynnika chorobotwórczego, ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz od etapu choroby. Do jej zaawansowania używa się trzech pojęć: sepsa, ciężka sepsa, wstrząs septyczny.

Najczęstsze objawy sepsy to:

 • gorączka powyżej 38°C lub temperatura ciała poniżej 36°C,
 • przyspieszenie rytmu pracy serca (tachykardia),
 • przyspieszone tempo oddychania,
 • obrzęki,
 • nagłe zaburzenia świadomości,
 • wysypka nieblednąca pod wpływem ucisku.


Lekarze obserwują też zwiększenie ciśnienia krwi i obecność wybroczyn na ciele.

Zobacz też: Objawy sepsy u dziecka

W badaniach laboratoryjnych stwierdza się następujące objawy sepsy:

 • wzrost stężenia glukozy we krwi,
 • leukocytozę lub leukopenię,
 • wzrost wartości CRP,
 • wzrost wartości PCT,
 • więcej niż 10 proc. niedojrzałych neutrofili w rozmazie krwi,
 • przekroczenie normy ilości mleczanów we krwi.


Gdy dojdzie do wstrząsu septycznego, pojawia się niewydolność wielonarządowa. Manifestuje się ona zmniejszonym oddawaniem moczu, zmniejszeniem zawartości tlenu we krwi, zaburzeniami krzepnięcia krwi, zwiększeniem stężenia bilirubiny całkowitej we krwi, niesłyszalną perystaltyką jelit.

Sepsa – diagnozowanie

Lekarz stawia diagnozę na podstawie występujących objawów sepsy oraz w oparciu badania laboratoryjne i ewentualnie obrazowe.
Często wykonuje się posiew z krwi, który pozwala stwierdzić, jakie chorobotwórcze drobnoustroje się w niej znajdują. Czasami wykonuje się badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, moczu, zawartości ropnia. Płynu z opłucnej czy z wydzieliny pobranej z dróg oddechowych.

Sepsa – leczenie

Po postawieniu diagnozy, stosuje się jednocześnie leki zwalczające przyczynę choroby (np. antybiotyki), jak i leki i zabiegi zwalczające objawy sepsy. Często w ograniczaniu objawów stosuje się podawanie płynów, leczenie przeciwwstrząsowe, leczenie niewydolności krążenia czy oddechowej. Czasami niezbędne staje się przetaczanie krwi czy stosowanie żywienia dojelitowego.

W leczeniu kluczowy jest czas – im wcześniej rozpoznana sepsa, tym większe szanse na pełne wyleczenie. A ponieważ choroba stanowi zagrożenie życia, każdy pacjent, u którego podejrzewana jest sepsa, musi trafić do szpitala, gdzie jest obserwowany i leczony zgodnie z aktualnym stanem zdrowia.

Zobacz także:

Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]

fenyloketonuria
Adobe Stock
Zdrowie
Fenyloketonuria – to warto wiedzieć!
Fenyloketonuria dotyka 1 na 10-15 tysięcy osób. Jest choroba genetyczną, która wymaga wprowadzenia leczenia w ciągu pierwszych 2 tygodni od narodzin!

Fenyloketonuria (PKU) jest chorobą genetyczną . Szacuje się, że rodzi się z nią średnio jedno na 10-15 tysięcy dzieci. Nieleczona prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego i upośledzenia umysłowego. Spis treści: Przyczyny fenyloketonurii Objawy choroby Diagnozowanie PKU Stopień ciężkości choroby Rokowania dla chorych Leczenie PKU Dieta – podstawowe zasady PKU – komponowanie jadłospisu Fenyloketonuria a ciąża Najnowsze osiągnięcia medycyny w leczeniu PKU Przyczyny fenyloketonurii Choroba rozwija się u dzieci, które od obojga rodziców odziedziczyły zmutowany gen położony w dwunastym chromosomie. Mutacja tego genu sprawia, że organizm dziecka nie potrafi przekształcać fenyloalaniny w tyrozynę. Skutkiem tego fenyloalanina zaczyna kumulować się w ciele. Mogą występować też niedobory tyrozyny. Brak odpowiedniego postępowania skutkuje uszkodzeniem układu nerwowego, głównie mózgu. Objawy choroby Nieleczona fenyloketonuria prowadzi do pojawienia się szeregu objawów. Należą do nich: napady padaczkowe , upośledzenie rozwoju ruchowego i umysłowego , zaburzenia postawy i chodu, obniżenie napięcia mięśniowego (hipotonia), sztywnienie stawów, zmiany skórne, "mysi" zapach potu . Diagnozowanie PKU Polega na oznaczeniu stężenia fenyloalaniny we krwi . W Polsce od 1965 roku stosuje się przesiewowe badania noworodków , od których pobiera się krew w trzeciej dobie życia. Wcześniejsze pobranie krwi mogłoby nie wykazać nieprawidłowości. Od 1998 roku stosuje się nowoczesną metodę badania zwaną badaniem kolorymetrycznym. Innym sposobem diagnozowania fenyloketonurii jest oznaczenie stężenia metabolitów (produktów przemiany) fenyloalaniny w moczu. U wcześniaków wyniki badania mogą być zafałszowane i wskazywać na obecność choroby. Spowodowane jest to niedojrzałością...

epilepsja
Adobe Stock
Mama
Epilepsja (padaczka): rodzaje, diagnoza, leczenie
Epilepsja jest chorobą mózgu. Napady pataczki powtarzają się, a ich przyczyna jest często nieznana. Wyróżnia się różne rodzaje padaczki, m.in. padaczka skroniowa, pourazowa, miokloniczna, rolandyczna.

Padaczka (epilepsja) to najczęściej występująca choroba układu nerwowego. Powoduje napady padaczkowe, często o nieznanych przyczynach. U dzieci epilepsję mogą wywoływać choroby wrodzone oraz choroby zakaźne, które mama przeżyła w ciąży. U dorosłych padaczkę mogą powodować choroby mózgu, np. guzy, urazy, stany zapalne, udary. Epilepsję diagnozuje się po przynajmniej dwóch przeżytych napadach padaczki, które nie zostały wywołane przez znane czynniki oraz na podstawie zapisu EEG. Epilepsja: rodzaje padaczki W zależności od objawów epilepsji rozróżniamy różne typy padaczki, m.in. padaczka skroniowa – rodzaj padaczki ogniskowej, najczęstszy typ epilepsji u dorosłych. Wyładowania występują najczęściej w przyśrodkowej części płatu skroniowego. W przebiegu padaczki skroniowej stosuje się leczenie farmakologiczne. Padaczka pourazowa – uraz mózgu jest częstą przyczyną epilepsji. Drgawki mogą, ale nie muszą, wystąpić w ciągu doby po przebytym urazie. W przypadku późnej padaczki pourazowej napad może mieć miejsce w ciągu roku po urazie mózgu. W leczeniu epilepsji pourazowej stosuje się farmakoterapię, czasami konieczna jest operacja. Padaczka miokloniczna – zespół Dravet (SMEI) pojawia się we wczesnym dzieciństwie, pierwsze drgawki miokloniczne występują w 1 roku życia. Szacuje się, że częściej dotyka chłopców. Powoduje upośledzenie umysłowe, jest trudna w leczeniu, ponieważ często jest oporna na leki. Nazwę zawdzięcza miokloniom – niekontrolowanym skurczom mięśni. Mioklonie najczęściej obejmują górne kończyny, rzadziej dolne, a chory wykonuje gwałtowne, niekontrolowane ruchy rąk lub nóg (szarpnięcia). Padaczka rolandyczna (padaczka Rolanda) – występuje w dzieciństwie i ma łagodną postać. To częsty rodzaj padaczki u dzieci , a objawy padaczki rolandycznej najczęściej zanikają w okresie dojrzewania. Napady...

gorączka u noworodka
Fotolia
Zdrowie
Co to jest sepsa? Czy twojemu dziecku grozi sepsa?
Jeśli organizm twojego dziecka zostanie zaatakowany sepsą, jego reakcja będzie bardzo gwałtowna. Co zazwyczaj powoduje zakażenie i jak je leczyć? Sprawdź!

Sepsa nie jest chorobą, jest gwałtowną reakcją organizmu na zakażenie. To zakażenie ogólne organizmu , w przebiegu którego dochodzi do niewydolności wielu narządów: nerek, wątroby, serca, płuc. Rodzaje sepsy Ze względu na różnice w przyczynach i leczeniu zwykle rozróżnia się sepsę noworodkową, sepsę dzieci, sepsę dorosłych. Stan zakażenia ogólnego organizmu, jaki wywołuje,  zagraża życiu dziecka . Rokowanie chorego dziecka zależy w dużej mierze od jego ogólnego stanu zdrowia, od rodzaju drobnoustrojów, które wywołały sepsę, oraz od reakcji organizmu. Sepsa może być różnie nasilona: wyróżnia się: sepsę, ciężką sepsę, wstrząs septyczny (najcięższy stan). Co powoduje sepsę? W przypadku dzieci sepsę najczęściej wywołują bakterie o dużej zjadliwości , takie jak:  meningokoki , pneumokoki, bakterie z grupy HiB, paciorkowce ropne. Najbardziej niebezpieczna jest sepsa spowodowana przez meningokoki. Na chorobę meningokokową najczęściej chorują dzieci do 4. roku życia. Według oficjalnych danych z powodu sepsy umiera w Polsce rocznie około 1000 osób.  Jak poznać, że dziecko ma sepsę? Sepsa pojawia się w wyniku zakażenia, które początkowo zwykle trudno odróżnić od zwykłego przeziębienia czy tzw. "grypy żołądkowej", czyli nieżytu żołądkowo-jelitowego. Wraz z rozwojem sepsy stan ogólny szybko się pogarsza. Dziecko ma wysoką gorączkę (powyżej 38,5 st. C), która nie spada lub bardzo słabo spada po podaniu środka przeciwgorączkowego.  Inne objawy sepsy towarzyszące gorączce to: dreszcze, znaczne osłabienie, światłowstręt, duża potliwość, przyspieszenie akcji serca i oddechu, duszność, bóle mięśni i brzucha, zblednięcie lub zasinienie obwodowych części ciała, zaburzenia świadomości, włącznie z utratą przytomności, wymioty,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz