10 pytań o zakażenia skóry dziecka
Maluszek wciąż jest w ruchu, dlatego nietrudno o zbite kolano czy niewielkie zadrapanie skóry. Mogą one doprowadzić do zakażenia.
1. Czy małe rany, jakich dzieci doznają na placu zabaw, są groźne?
Każda może (choć nie musi) być niebezpieczna, szczególnie gdy doszło do przerwania ciągłości skóry i pojawiła się krew. Jeśli rana została zanieczyszczona brudem, piaskiem, ziemią, trzeba zwrócić na nią szczególną uwagę. Koniecznie też sprawdź, czy dziecko było szczepione przeciw tężcowi .
2. Czy u dzieci zdarzają się przypadki tężca?
W ostatnich latach zdarzały się u dorosłych, natomiast u dzieci – nie. To dzięki temu, że rodzice dopilnowują szczepień przeciw tężcowi. Pełny cykl to trzykrotne podanie szczepionki w okresie niemowlęcym – w szóstym tygodniu życia dziecka , na przełomie trzeciego i czwartego miesiąca oraz w piątym miesiącu (łącznie z błonicą i krztuścem). Potem dziecko trzeba doszczepić między szesnastym a osiemnastym miesiącem, a następnie w szóstym, czternastym i dziewiętnastym roku życia. Później konieczne jest podawanie dawki przypominającej co dziesięć lat.
3. Czy dzieci przed szóstym tygodniem mogą się zarazić tą chorobą?
Mogłoby się to zdarzyć tylko w bardzo niezwykłych warunkach, np. jeśli poród miał miejsce na... ulicy czy w taksówce. Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo zakażenia tężcem, lekarz poda dziecku przeciwciała – immunoglobulinę ludzką, przeciwtężcową. Potem maluszek może (i musi) być normalnie szczepiony. Podanie immunoglobuliny jest też wskazane, jeśli mama zaniedbała szczepienia, a dziecko ma skaleczenie , które mogło być zainfekowane. Niebezpieczne są rany kłute, szarpane, miażdżone.
4. Nawet najmniejszej rany nie można więc zaniedbać?
Tak. Często to właśnie te małe ranki okazują się dużo bardziej niebezpieczne. Jeśli zranienie jest duże i poważne, mama na pewno pójdzie z dzieckiem do lekarza, rana będzie szyta, opatrzona. Mniejsze skaleczenie może zostać zaniedbane.
5. Co zatem zrobić, jeśli...