spuchnięty siusiak u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Spuchnięty siusiak u dziecka – skąd się bierze, jak go leczyć?

Spuchnięty siusiak u dziecka może być objawem zapalenia napletka, które często zdarza się małym chłopcom. Pojawia się na skutek zakażenia lub mechanicznego podrażnienia. Jak leczyć dziecko w domu, kiedy szukać pomocy u lekarza?

Zauważyłaś spuchnięty siusiak u dziecka? Bądź delikatna i cierpliwa, bo maluchowi mogą dokuczać również inne dolegliwości, które towarzyszą zapaleniu napletka i prącia. Jeśli infekcja jest łagodna, z problemem można uporać się samodzielnie w domu. Sprawdź, jak pielęgnować dziecko ze spuchniętym, bolesnym siusiakiem i jakie objawy powinny skłonić do wizyty u pediatry.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Spuchnięty siusiak u dziecka – przyczyny

Spuchnięty i bolący siusiak zawsze jest wynikiem stanu zapalnego toczącego się w obrębie penisa. Infekcja może obejmować sam napletek, a także całe prącie. Może być wywołana przez drobnoustroje chorobotwórcze lub przez inne czynniki.

Najczęstsze przyczyny zapalenia napletka u dzieci i prącia:

 • obniżona odporność, np. po antybiotykoterapii – wystarczy nawet niewielkie mechaniczne uszkodzenie napletka, aby rozwinął się stan zapalny,
 • uszkodzenie mechaniczne – powstaje np. podczas silnych otarć lub nawet drobnych urazów krocza, po których dochodzi do nadkażenia ranki,
 • niedostateczna higiena – mycie rąk jest konieczne nie tylko po oddaniu moczu ale i przed nim, aby nie dotykać siusiaka zanieczyszczonymi rękami,
 • alergia na środki czystości – dziecko może być uczulone np. na proszek, w którym pierzesz jego bieliznę,
 • nieodpowiednia bielizna – zbyt ciasna może powodować otarcia i tamować dostęp powietrza, co sprzyja rozwojowi infekcji,
 • zakażenie wirusowe 
 • zakażenie bakteryjne
 • zakażenie grzybicze
 • nieprawidłowa budowa napletka (np. stulejka) – problem z odprowadzaniem napletka może sprzyjać rozwojowi infekcji,
 • cukrzyca (u starszych chłopców).
Stany zapalne napletka, które nie wynikają z ataku bakterii, wirusów lub grzybów mają łagodny przebieg. Jeśli przyczyną infekcji jest zakażenie bakteryjne, wirusowe lub grzybicze, dolegliwości mogą być duże, a leczenie wymaga wizyty u lekarza i zastosowania odpowiedniego leczenia.

Stan zapalny siusiaka u dziecka – objawy

Poza obrzękiem napletka u dziecka najczęściej widoczne jest również jego miejscowe lub uogólnione zaróżowienie. W stanach ostrych obrzękowi penisa mogą towarzyszyć:

 • silne zaczerwienienie napletka
 • ból nasilający się przy oddawaniu moczu
 • sączenie się ropnej wydzieliny spod napletka
 • zatrzymania moczu (dochodzi do niego w skrajnych przypadkach).

Co oznacza swędzący siusiak u dziecka?

Swędzenie penisa u dziecka jest bardzo często objawem zakażenia grzybiczego, czyli kandydozy, którą wywołują drożdżaki. Dziecko skarży się na silne swędzenie, napletek może być zaczerwieniony i opuchnięty (obrzęk nie występuje jednak w każdym przypadku).

Kandydoza może objawiać się:

 • białawą, brzydko pachnącą wydzieliną gromadzącą się pod napletkiem,
 • obrzękiem samej główki prącia,
 • bólem podczas oddawania moczu,
 • małą grudkowatą wysypką na napletku.


Infekcja penisa wywołana drożdżakami czasami przebiega bezobjawowo. W leczeniu kandydozy stosuje się środki przeciwgrzybicze.

Leczenie spuchniętego i bolesnego siusiaka u dzieci

Niewielkie stany zapalne penisa u dziecka mogą ustąpić samodzielnie. Warto jednak nie czekać, aż objawy znikną, ale zastosować łagodne środki w postaci kąpieli z dodatkiem ziołowych środków odkażających. Można także kilka razy dziennie robić na bolącego siusiaka okłady z rywanolu albo naparu z rumianku (uwaga: niektóre osoby rumianek może uczulać).

Ostre stany zapalne wynikające z działania grzybów, bakterii lub wirusów, które przebiegają z bólem i wyciekiem ropy, trzeba skonsultować z lekarzem. Podejmie on decyzję o zastosowaniu leków, które pomogą zwalczyć chorobotwórcze mikroby (leki przeciwgrzybicze, antybiotyki) lub skieruje dziecko do urologa dziecięcego.

Jeżeli zapalenie napletka nawraca, konieczna może być plastyka napletka lub tzw. jego odklejenie, aby nie dochodziło do podrażnień czy gromadzenia się pod nim bakterii. Jeśli na nawracające dolegliwości związane z opuchnięciem penisa cierpi starszy chłopiec, u którego można już bez problemu odprowadzić napletek, warto wykluczyć u niego cukrzycę.

Sprawdź także:

pielegnacja-pracia-zmiana-pieluszki
Fotolia
Pielęgnacja
Jak pielęgnować prącie niemowlaka?
Higiena prącia niemowlaka budzi wątpliwości wielu mam. Nic dziwnego. Przecież to jedno z najdelikatniejszych miejsc ciała malutkiego mężczyzny. Dowiedz się, jak prawidłowo o nie dbać.

Higiena prącia niemowlaka nie jest trudna, ale trzeba wiedzieć, jak pielęgnować prącie , by go niechcący nie uszkodzić. Jak wygląda prącie po narodzinach dziecka? Na pewno zaobserwowałaś u swojego noworodka, że jego napletek mocno przylega do żołędzi. Dopiero z czasem te dwie części oddzielają się od siebie, a zbędne komórki z powierzchni każdej warstwy gromadzą się w postaci gęstej, białej wydzieliny. Jest ona stopniowo usuwana przez otwór w napletku. Napletek i żołądź całkowicie od siebie oddzielają się najczęściej do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Jak pielęgnować prącie niemowlaka? Do codziennej higieny prącia niemowlęcia wystarczy woda z mydłem lub emolientem, których używasz do mycia całego ciała dziecka. Sprawdź także, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja noworodka Czy ściągać napletek u niemowlaka? Czy należy ściągać napletek niemowlęciu? Nie! Ściąganie napletka i czyszczenie w środku nie tylko jest zbędne, ale także może być szkodliwe. Dopiero gdy napletek jest całkowicie oddzielony, można go od czasu do czasu odciągnąć. Zobacz także: Męskie sprawy - stulejka i inne problemy

niemowlę, chłopiec
Zdrowie
Chłopięce problemy
Kiedy przewijasz i kąpiesz swojego synka, masz dobrą okazję, by lepiej przyjrzeć się intymnym częściom jego ciała. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i czego nie wolno ci robić.

Niezstąpione jądro Wędrówka jąderek z jamy brzusznej do worka mosznowego powinna zakończyć się jeszcze przed narodzinami dziecka. Czasem jednak tak się nie dzieje i jąderko może utknąć wyżej. - Jak to rozpoznać? Podczas kąpieli unieś jedną ręką siusiaczek malca, a drugą delikatnie uciskaj mosznę. Wyczułaś w niej dwa jąderka wielkości czereśni? Jeśli tak, wszystko w porządku. Jeśli moszna jest pusta lub wyczułaś tylko jedno jądro, pokaż dziecko pediatrze. - Czy jest groźne? Im wyżej utknęło niezstąpione jąderko, tym większa możliwość jego przegrzania albo obumarcia. Grozi to bezpłodnością i ryzykiem raka jądra. - Trzeba leczyć. Lekarz może podjąć próbę leczenia hormonem gonadotropiną. Jeśli i to nie poskutkuje – trzeba operować. - Jak przebiega operacja? Chirurg nacina skórę w pachwinie i poszerza kanał pachwinowy. Potem umieszcza jądro w mosznie. - A jeśli wędruje? Jeśli jądro chowa się w pachwinie, a czasem wraca do moszny (sprawdź to podczas kąpieli), też zgłoś się z dzieckiem do specjalisty. Pamiętaj! Operację lub leczenie hormonalne należy skończyć, zanim chłopiec ukończy drugi rok życia, bo zagrożenie uszkodzenia jądra zwiększa się z wiekiem. Wodniak jądra Worek mosznowy, w którym są jąderka, wypełnia płyn chroniący je przed uszkodzeniem. Gdy jest go za dużo, wygląda to, jakby były trzy jąderka. U chłopców z wodniakiem występuje często ryzyko przepukliny pachwinowej (trzeba ją operować jak najszybciej). Aby przyspieszyć wchłanianie wodniaka, unoś mosznę malca (np. podkładając pod nią pieluszkę). Stulejka To zwężenie napletka, które utrudnia siusianie. - Uwaga, to groźne! Zasłonięte jest ujście cewki i dziecko może mieć trudności z siusianiem – mocz wypływa cienką strużką, po kropelce, gromadzi się pod skórą. Stulejka może być przyczyną stanów...

pieluszka
fotolia.com
Pielęgnacja
6 rzeczy, które mama chłopca powinna wiedzieć o penisie synka
Penis synka to dla młodej mamy zagadka. Nawet, jeśli miałaś młodszego brata, na początku możesz być zaskoczona, ile niespodzianek może ci sprawić siusiak twojego niemowlaka. Przeczytaj, na co powinnaś być gotowa.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} li.li1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} span.s2 {font: 12.0px Helvetica} ol.ol1 {list-style-type: decimal} Pielęgnacja małego synka różni się od pielęgnacji dziewczynki. Mały penis to naprawdę ważny temat dla początkującej mamy, a później także dla dziecka. Możesz mieć całą wiedzę tego świata, a twój synek pod tym względem i tak cię zaskoczy.  1. Chłopiec ma erekcję już od pierwszego miesiąca życia Może się to zdarzyć już w 2. tygodniu życia albo nawet wcześniej. Nie denerwuj się, to całkowicie normalne. Na tak wczesnym etapie rozwoju to objaw czysto fizjologiczny, który nie ma wiele wspólnego z erotyką.  2. Chłopiec-niemowlak może obsikać wszystko dookoła   Przewijanie chłopca powinno być szybkie właśnie z tego względu. Niemowlak może zacząć siusiać w dowolnym momencie, a jeśli jest bez pieluszki, mocz poleci wysoko w górę i wszędzie naokoło. Nie ma na to mądrej rady. Żeby zapobiec zamoczeniu wszystkiego wokół, można ewentualnie trzymać przy przewijaku tetrową pieluchę lub chusteczkę i szybko reagować w razie potrzeby.  3. Penis w pieluszce powinien być skierowany do dołu Młodzi rodzice na początku mogą na to nie wpaść. Gdy penis jest skierowany w górę, dziecko będzie miało ciągle mokre ubranko, bo mocz będzie wyciekał górą pieluszki.   4. Penis jest bardzo interesujący dla dziecka To nic złego, że mały chłopiec dotyka swojego penisa. Chce poznać swoje ciało tak samo, jak poznawał stópki (pamiętasz okres, gdy ciągle wkładał je do buzi?), rączki i wszystko inne. Jeżeli twój synek ma siostrę, dla niej to też będzie ciekawa rzecz. Nie reaguj nerwowo, gdy zechce dotknąć penisa swojego braciszka....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj