dwulatek, stulejka u dzieci, zwężenie napletka
Zdrowie

Co to jest stulejka?

Stulejka polega na zwężeniu napletka, które uniemożliwia odsłonięcie żołędzi członka. Stulejka może być bolesna i występować zarówno u chłopców, jak i u mężczyzn. Nieleczona prowadzi do rozwoju groźnych infekcji.

Stulejka występuje u 20–30 proc. chłopców i polega na zwężeniu napletka, czyli fałdu skóry przykrywającego zakończenie członka. Zwężenie napletka uniemożliwia zsunięcie go poza żołądź lub sprawia, że zsuwanie sprawia trudność i boli (napletek może pękać, a nawet krwawić). Stulejka może być wadą genetyczną, ale najczęściej jest konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji w wieku niemowlęcym. Jest chorobą prącia, która może być przyczyną namnażania się bakterii i grzybów oraz utrudnia podstawową higienę. 

Spis treści:

Jak wygląda stulejka u dziecka?

Stulejkę rozpoznać łatwo. U niemal wszystkich chłopców, którzy nie ukończyli roku, napletek jest wąski i ściśle przylega do żołędzi. Odsłania jedynie ujście cewki moczowej. To tzw. stulejka fizjologiczna – zjawisko normalne, niewymagające żadnej interwencji. Nie wiesz, jak pielęgnować prącie niemowlaka ze stulejką fizjologiczną? Podczas kąpieli nie zsuwaj napletka na siłę, aby nie doszło do pęknięć i blizn. Z czasem (napletek u dwulatka) odkleja się sam, bez niczyjej pomocy. Napletek u dziecka w wieku 3–4 lat powinien zsuwać się swobodnie.

Jeśli chłopiec ma 3–4 lata, a napletek nadal nie odsłania żołędzi, idź z nim do pediatry, a potem (jeśli będzie taka potrzeba) do urologa dziecięcego lub chirurga. Uwaga: Niezależnie od wieku dziecka idź z nim jak najszybciej do lekarza jeśli:
 • Dziecko ma trudności z siusianiem –  i ma to związek z wąskim napletkiem. Maluch odczuwa dyskomfort, pieczenie lub ból (np. płacze podczas siusiania)
 • Mocz wypływa cienką strużką albo zalega przy siusianiu pod napletkiem – na końcu prącia tworzy się wówczas coś w rodzaju balonika.
 • Dziecko ma powtarzające się stany zapalne – siusiak jest zaczerwieniony, pojawia się ropna wydzielina oraz bakterie w moczu.

Jakie są przyczyny powstawania stulejki?

Najczęstszą przyczyną powstawania stulejki jest niewłaściwa pielęgnacja członka. Zaniedbanie higieny miejsc intymnych doprowadza do stanu zapalnego napletka, czego konsekwencją jest obkurczanie otworu napletka. Rowek zażołędny wydziela wtedy mastkę, która może zbierać się pod napletkiem. Niedopilnowanie zasad właściwej higieny może przyczynić się do tak dużego zwężenia napletka, że chłopiec będzie miał problemy z oddaniem moczu. 

Objawy stulejki

Stulejka może pojawić się w każdym wieku, np. wskutek przebytych stanów zapalnych napletka lub urazów prącia. Może też być dolegliwością wrodzoną. Zwykle objawia się następującymi problemami z napletkiem:
 

 • niemożnością zsunięcia napletka,
 • dużymi trudnościami ze zsunięciem napletka,
 • bliznami na napletku,
 • zaczerwienionym i obrzękniętym członkiem,
 • wydobywającym się płynem ropnym,
 • pękającym napletkiem,
 • przykrym zapachem.

 

Leczenie stulejki

Leczenie stulejki jest konieczne. Istnieje kilka sposobów, które są skuteczne w leczeniu stulejki. Wyróżnia się leczenie nieinwazyjne, polegające na zastosowaniu maści sterydowych. Najczęściej przepisuje się maść alantan oraz inne tego typu preparaty zawierające antybiotyk. Ważne, aby nie stosować maści na własną rękę. To lekarz powinien przepisać właściwy lek.  

Stulejkę można leczyć także operacyjnie na dwa sposoby:

 • przez obrzezanie - zabieg polega na usunięciu części lub całości napletka. Żołądź po zabiegu jest częściowo albo całkowicie odkryta.
 • przez operację plastyczną napletka. zabieg polega na poszerzeniu napletka. Napletek u chłopca po zabiegu nadal zakrywa żołądź. Taki zabieg jest nieco bardziej skomplikowany niż obrzezanie i nie zawsze można go przeprowadzić. Przeciwwskazaniem są m.in. istniejące już, bardzo rozległe blizny. U dzieci wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym, a u dorosłych w miejscowym.

Polscy lekarze najczęściej stosują pierwsze rozwiązanie, czasem ku zaskoczeniu rodziców, dlatego przed zabiegiem warto dopytać lekarza o szczegóły zabiegu. Warto wiedzieć, że 

Nieleczona stulejka może prowadzić do wielu problemów tj. infekcje skórne czy zakażenie układu moczowego. Stan zapalny może objąć cewkę moczową, pęcherz, a nawet nerki. Nieleczona stulejka może doprowadzić do całkowitej niewydolności nerek, infekcji nasienia oraz niepłodności. Jest też przyczyną raka prącia.

W jakim wieku wykonuje się zabieg stulejki?

Nie ma tu ścisłych reguł. Najczęściej operuje się przedszkolaki i uczniów podstawówek. Nie ma jednak sensu zwlekać z tym zbyt długo, bo problem sam się nie rozwiąże. Zamiast walczyć ze skutkami, czyli np. leczyć nawracające zakażenia układu moczowego antybiotykami (a tym samym osłabiać cały organizm dziecka), lepiej zająć się zlikwidowaniem przyczyny problemów, a więc wyleczeniem stulejki. 

Konsultacja: prof. nadzw. dr hab. n. med. Wojciech Perdzyński, kierownik Gabinetu Chirurgii Rekonstrukcyjnej Męskich Narządów Moczowo-Płciowych (dla dorosłych i dzieci)

Zobacz także: 

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

dziecko, nocnik, nocnikowanie, nauka siusiania, odpieluszkowanie
fotolia
Pielęgnacja
Czy dziecko jest gotowe na pożegnanie z pieluszką – test
przewijanie dziecka w restaurcji
Adobe Stock
Pielęgnacja
Przewijanie dziecka
Poznaj bezpieczne pozycje do przebierania dziecka. Zobacz, jak szybko i łatwo założyć pieluszkę.

Jak łatwo i bezpiecznie przewinąć niemowlę? W naszym filmie ekspert pokaże techniki, które szybko opanujesz i będziesz mogła używać podczas codziennej pielęgnacji dziecka. Wiadomości, które usłyszysz i zobaczysz w naszym filmie wzbogacą twoją wiedzę i przyspieszą zmienianie pieluszki.

pielegnacja-pracia-zmiana-pieluszki
Fotolia
Pielęgnacja
Jak pielęgnować prącie niemowlaka?
Higiena prącia niemowlaka budzi wątpliwości wielu mam. Nic dziwnego. Przecież to jedno z najdelikatniejszych miejsc ciała malutkiego mężczyzny. Dowiedz się, jak prawidłowo o nie dbać.

Higiena prącia niemowlaka nie jest trudna, ale trzeba wiedzieć, jak pielęgnować prącie , by go niechcący nie uszkodzić. Jak wygląda prącie po narodzinach dziecka? Na pewno zaobserwowałaś u swojego noworodka, że jego napletek mocno przylega do żołędzi. Dopiero z czasem te dwie części oddzielają się od siebie, a zbędne komórki z powierzchni każdej warstwy gromadzą się w postaci gęstej, białej wydzieliny. Jest ona stopniowo usuwana przez otwór w napletku. Napletek i żołądź całkowicie od siebie oddzielają się najczęściej do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Jak pielęgnować prącie niemowlaka? Do codziennej higieny prącia niemowlęcia wystarczy woda z mydłem lub emolientem, których używasz do mycia całego ciała dziecka. Sprawdź także, jak powinna wyglądać codzienna pielęgnacja noworodka Czy ściągać napletek u niemowlaka? Czy należy ściągać napletek niemowlęciu? Nie! Ściąganie napletka i czyszczenie w środku nie tylko jest zbędne, ale także może być szkodliwe. Dopiero gdy napletek jest całkowicie oddzielony, można go od czasu do czasu odciągnąć. Zobacz także: Męskie sprawy - stulejka i inne problemy

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz