szczepienia a upały
Adobe Stock
Zdrowie

Szczepienia a upały – czy można szczepić dziecko podczas upałów?

Wielu rodziców zastanawia się, czy można szczepić dzieci w upały. Dziecko może być zmęczone, spocone, rozgrzane, więc wydawać by się mogło, że to nie jest najlepszy moment na podawanie szczepień. Tymczasem upały nie mają wpływu na szczepienia.

Pogoda, a więc temperatura powietrza, nie ma wpływu na termin podania szczepień. Ani upały, ani mrozy nie są przeciwwskazaniem do zaszczepienia dziecka niezależnie od tego, jaka szczepionka ma być podana, ani w jakim wieku jest dziecko. Nawet ponad trzydziestostopniowy upał nie powinien powstrzymywać rodzica przed zabraniem dziecka do przychodni na szczepienie.

Szczepienie dziecka w upały: kontrowersje

Pediatrzy dość często spotykają się z pytaniami rodziców o to, czy szczepienie dziecka w upały to dobry pomysł. Ich wątpliwości wynikają z faktu, że dzieci mogą źle znosić wysokie temperatury. Bywają wtedy marudne, rozkojarzone, śpiące, niespokojne, mają spocone główki i zaczerwienione policzki. Podanie szczepionki wydaje się rodzicom w takiej sytuacji dodatkowym obciążeniem dla organizmu małego człowieka. Jednak specjaliści nie mają wątpliwości: upał NIE jest przeciwwskazaniem do podania dowolnego rodzaju szczepionki!

Dość dosadnie na ten temat wypowiedział się popularny na Instagramie lekarz – Łukasz Durajski. Gdy któraś z mam zapytała go o szczepienie dziecka w upał, odpowiedział pytaniem: „Na litość boską, jak sobie wyobrażacie, że szczepienia z powodu upałów są odraczane w Afryce, albo we Włoszech czy Hiszpanii? Czy myślicie, że oni szczepią tylko przez kilka dni w roku, albo nocą? No więc, żeby była jasność: Ani upał, ani mróz nie są przeciwwskazaniem do szczepień’’.

Okazuje się jednak, że nie wszyscy lekarze mają takie samo zdanie – w niektórych przychodniach termin szczepień jest przesuwany, gdy na dworze panuje upał, mimo tego, że nie ma żadnych medycznych wskazań do takiego postępowania.

Przeciwwskazania do szczepień – nie jest nim upał!

Istnieje szereg sytuacji, w których lekarz szczepionki nie powinien podać. To dlatego zawsze przed jej podaniem lekarz przeprowadza wywiad z rodzicem i ogląda dziecko. Szczepienie nie zostanie odroczone w upał, ale wtedy gdy:


Podobnie jak upał, medycznym przeciwwskazaniem do szczepienia nie jest katar, kaszel, biegunka ani stan podgorączkowy. Przeciwwskazaniem do szczepienia nie jest też alergia.

Ważne! Ostateczną decyzję o tym, czy szczepionka zostanie podana, podejmuje lekarz na bazie konsultacji przed szczepieniem. Warto jego decyzję uszanować, choć zawsze można zapytać: dlaczego podejmuje taką, a nie inną.


Więcej o szczepieniach dzieci:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

szczepionka polio
Adobe Stock
Zdrowie
Szczepionka polio: rodzaje, powikłania, kiedy szczepić. Co to jest polio?
Szczepionka polio (IPV) pomaga zapobiec chorobie Heinego-Medina. Choroba ta prowadzi do paraliżu ciała, niepełnosprawności, a nawet śmierci. Szczepionkę przeciw polio można podać dziecku osobno lub w postaci szczepionki skojarzonej. Sprawdź, czy jest bezpieczna oraz jakie ewentualne powikłania mogą się pojawić po szczepieniu.

Według Programu Szczepień Ochronnych pierwszą dawkę szczepionki przeciw polio należy podać dziecku w 3. miesiącu życia. Do końca 2. roku życia dziecko dostaje 3 dawki szczepionki IPV, a w 6. roku życia dawkę przypominającą. Odkąd w Polsce stosuje się „nieżywą” (inaktywowaną, zawierającą zabite wirusy lub ich fragmenty ) szczepionkę na polio, powikłania po tym szczepieniu pojawiają się rzadziej i są mniej nasilone. Spis treści: Co to jest polio? Objawy choroby polio Szczepionki przeciw polio dostępne w Polsce Kiedy podać szczepionkę przeciw polio? Szczepionka polio doustna – powikłania po OPV Szczepionka polio – powikłania po szczepionce IPV Co to jest polio? Polio ( Poliomyelitis,  nagminne porażenie dziecięce, choroba Heinego-Medina ) to ciężka wirusowa choroba zakaźna. U większości chorych przebiega bezobjawowo. Wywołujące chorobę poliowirusy mogą jednak uszkodzić układ nerwowy, prowadząc do paraliżu lub niedowładu mięśni. Przed wprowadzeniem szczepionki przeciw polio choroba Heinego-Medina powodowała tysiące zgonów rocznie. U wielu dzieci prowadziła do niepełnosprawności, a niektóre musiały być umieszczane w tzw. żelaznych płucach . Objawy choroby polio Choroba polio zazwyczaj wywołuje objawy grypopodobne: zaczerwienienie gardła, gorączkę, ból głowy, wymioty, osłabienie i zmęczenie, sztywność karku i ból pleców, tkliwość lub osłabienie mięśni. Czasem może wystąpić również zapalenie opon mózgowych, a w ciężkich przypadkach także: silne osłabienie mięśni i ich ból, znacznie obniżenie napięcia mięśniowego, osłabienie lub zanik odruchów, trwałe porażenie mięśni, porażenie mięśni oddechowych (zaburzenia oddychania). Szczepionki na polio dostępne w Polsce Wybierając szczepionkę przeciw polio,...

szczepienia będą nadal obowiązkowe w Polsce
Adobe Stock
Zdrowie
Kalendarz szczepień obowiązkowych na 2020 rok. Co się zmieniło?
Główny Inspektorat Sanitarny opublikował Program Szczepień Ochronnych na 2020 rok.

Kalendarz Szczepień Ochronnych na 2020 roku niestety dla wielu rodziców i ekspertów okazał się rozczarowaniem. Czekali na zmiany w zaleceniach dotyczących szczepień przeciwko rotawirusom . Na liście szczepień obowiązkowych nadal ich jednak nie ma.  Kalendarz Szczepień 2020: bez nowych darmowych szczepionek O wprowadzenie do kalendarza szczepień szczepionki przeciw rotawirusom postulowali rodzice i eksperci z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Niestety szczepienie to w 2020 roku nie weszło do listy obowiązkowych i refundowanych szczepionek, czyli rodzice nadal będą musieli za nią płacić . Rocznie w Polsce z powodu ciężkich infekcji rotawirusowych hospitalizowanych jest aż 50 tys. dzieci. Zdaniem ekspertów powszechne szczepienia pozwoliłby uniknąć nie tylko niepotrzebnych hospitalizacji, ale i groźnych powikłań. Obecnie szczepionka przeciwko rotawirusiom jest zalecana, ale płatna. Cena jednej dawki waha się od 250 do 350 zł, w związku z tym cały cykl szczepień to wydatek rzędu nawet tysiąca złotych. Program Szczepień Ochronnych 2020 bez HPV i meningokoków Program Szczepień Ochronnych nie poszerzył się także o darmowe szczepienie przeciwko HPV (koszt kuracji to ok. 1,5 tys. złotych), co rozważała Rada Sanitarno-Epidemiologiczna, ani o szczepienie przeciwko meningokokom (cena jednej dawki ok. 140–170 zł). Nowy kalendarz nie zmienia także wskazań dotyczących szczepień przeciwko ospie wietrznej. Co ze szczepieniem MMR? W związku z sytuacją epidemiologiczną odry w Europie, w 2019 r. w kalendarzu nastąpiło przesunięcie drugiej dawki szczepionki MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) z 10. na 6. rok życia. Te zalecenia pozostały aktualne w 2020 roku. Nadal obowiązuje także przesunięcie szczepienia przeciwko gruźlicy. Do 2019 roku dziecko było szczepione w pierwszych 24 godzinach życia. Obecnie szczepienie przeciw tej chorobie może być wykonane później,...

Niemowlę na szczepieniu
Adobe Stock
Zdrowie
ABC – jak rozmawiać z lekarzem o szczepieniach
Chcesz porozmawiać na temat szczepień z lekarzem, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiada dr n. med. Justyna Tymińska, lekarz rodzinny.

Nie bój się pytać. Masz prawo wiedzieć o działaniu szczepionek, sposobie ich produkcji, skuteczności szczepień, czy niepożądanych odczynach poszczepiennych. Źródeł wiedzy na temat szczepień jest wiele, ale warto pytać ekspertów. Zacznij pytać lekarzy o szczepienia dość wcześnie – przed zajściem w ciążę lub będąc w ciąży. Pytaj swojego lekarza rodzinnego, ginekologa, neonatologa na oddziale. Chcesz porozmawiać na temat szczepień z lekarzem, ale nie wiesz od czego zacząć? Po pierwsze zastanów się, jakich dokładnie informacji potrzebujesz. Szczepienia to temat rzeka, a czas wizyty jest ograniczony. Lekarzowi łatwiej będzie na początku odnieść się do konkretnych wątpliwości, a potem rozmowa sama się potoczy. Dlatego zastanów się czy Twoje wątpliwości dotyczą niepożądanych odczynów poszczepiennych, czy obawiasz się konkretnej szczepionki, a może po prostu potrzebujesz pomocy przy wybraniu schematu szczepień dla Twojego dziecka w oparciu o Program Szczepień Ochronnych? Po drugie, spisz swoje pytania na kartce. Dzięki temu na wizycie u lekarza żadne z pytań Ci nie umknie. Swoje pytania ułóż w kolejności od najistotniejszych w Twoim przekonaniu do najmniej istotnych. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wręczyć taką kartkę lekarzowi – łatwiej będzie mu odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Po trzecie, mów otwarcie o wątpliwościach. Nie bój się przyznać, że nie rozumiesz – masz do tego prawo. Mów otwarcie o swoich wątpliwościach i proś o ich wytłumaczenie. Lekarz, który na co dzień szczepi dzieci jest cennym źródłem wiedzy – traktuj go jak eksperta. Po czwarte, nie oczekuj odpowiedzi na wszystkie pytania od razu. Czasami może zabraknąć czasu by odpowiedzieć na wszystkie pytania, wtedy lekarz może odesłać Cię do wiarygodnych źródeł np. portalu Państwowego Zakładu Higieny ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj