Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
badanie lekarskie, badanie, lekarz, dziecko, chore dziecko, choroba
evgenyatamanenko - Fotolia.com
Zdrowie

Szczepienia przeciw pneumokokom będą bezpłatne?

Czy szczepienie przeciw pneumokokom będzie bezpłatne od 2014 r.? Ministerstwo zdrowia zaproponuje od 2014 r. więcej pieniędzy na rozszerzenie kalendarza szczepień – zapowiedział wiceminister zdrowia. Chodzi o szczepienie przeciw pneumokokom.

Polski kalendarz szczepień obowiązkowych (czyli bezpłatnych) dla dzieci jest jednym z najuboższych w Europie. Brakuje przede wszystkim szczepionki przeciw pneumokokom. Te bakterie są szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych dzieci, zwłaszcza dla niemowląt: mogą być przyczyną poważnych chorób. Co roku w Polsce umiera 100 dzieci z powodu infekcji spowodowanych pneumokokami.

Rozszerzenie kalendarza szczepień?

 Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek podczas sejmowej komisji zdrowia powiedział, że Ministerstwo Zdrowia wystąpi o więcej pieniędzy na szczepienia tak, by można było rozszerzyć kalendarz szczepień dla niemowląt o szczepienie przeciw pneumokokom od 2014 r.

Zobacz też: Kalendarz szczepień dla dzieci

Rekomendacje, aby do kalendarza szczepień obowiązkowych wprowadzić szczepienia przeciwko pneumokokom dla dzieci pojawiały się już od 2008 roku. W 2012 r. wprowadzenie bezpłatnych szczepień przeciwko pneumokokom dla całej populacji dzieci rekomendowała Rada Sanitarno-Epidemiologiczna oraz Pediatryczny Zespół Ekspertów ds. Programu Szczepień Ochronnych przy Ministerstwie Zdrowia.
Także Główny Inspektor Sanitarny złożył propozycję do programu szczepień ochronnych na 2013 r. Ministerstwo nie zgodziło się wtedy na te propozycje z powodu braku pieniędzy. - Jak będziemy składać propozycje do ustawy budżetowej na 2014 r., to zaproponujemy, aby rozszerzyć grupę osób szczepionych obowiązkowo na pneumokoki - zapowiedział wiceminister Rzemek.

Kto dostaje bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom?

Już teraz wielu rodziców, zdając sobie sprawę z tego, jak ważne dla dziecka jest szczepienie przeciw pneumokokom, sami kupują szczepionki. Nie wszystkich jednak na to stać. Od 2013 r. szczepionkę przeciw pneumokokom dostają bezpłatnie wszystkie wcześniaki oraz dzieci, które urodziły się z poważnymi wadami. Jednak zdaniem lekarzy, każde niemowlę powinno być zaszczepione przeciw pneumokokom.
 

Szczepienia przeciw pneumokokom – o co najczęściej pytają rodzice?

Szczepionka 6w1
AdobeStock
Zdrowie
Szczepionkę przeciw pneumokokom powinno dostać każde niemowlę
Szczepionki przeciw pneumokokom powinny być bezpłatne, bo chronią przed bakteriami, które mogą być przyczyną śmierci. Co roku w Polsce prawie sto dzieci umiera z powodu zakażeń spowodowanych pneumokokami. Sejmowa Komisja Zdrowia zwróciła się do ministra zdrowia o objęcie dzieci do lat 5. szczepieniami przeciwko pneumokokom.

Eksperci twierdzą, że polski kalendarz szczepień jest przestarzały. Nie uwzględnia zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i polskich ekspertów. Eksperci od dawna postulują, by w kalendarzu szczepień obowiązkowych (czyli bezpłatnych) znalazła się szczepionka przeciw pneumokokom. Za darmo dostają ją dzieci niemal w całej Europie. W Polsce szczepionkę przeciw pneumokokom dostają bezpłatnie tylko wcześniaki i dzieci z grup ryzyka. Powinno otrzymać ją każde niemowlę, gdyż infekcja pneumokokami może stać się przyczyną śmierci lub ciężkiego uszkodzenia mózgu.   Groźne pneumokoki Pneumokoki to jedne z najbardziej niebezpiecznych bakterii ze względu na swoją specyficzną budowę. Produkują niebezpieczne toksyny, a jednocześnie mają specjalną otoczkę, która chroni je przed układem odpornościowym.  Ryzyko wystąpienia ciężkiej choroby spowodowanej zakażeniem pneumokokami jest tym większe, im młodsze dziecko. Najbardziej narażone są dzieci w pierwszym roku życia: właściwie są bezbronne wobec pneumokoków. Dlatego tak ważne jest, by szczepionkę dostawały już niemowlęta.  Co roku do stu dzieci w Polsce umiera w wyniku infekcji spowodowanej pneumokokami.    Szczepionkę kupują rodzice Rodzice zdają sobie sprawę, jak ważne jest zaszczepienie dziecka, dlatego coraz częściej sami kupuje preparat. Najlepiej, jeśli rozpocznie się szczepienie, gdy dziecko skończy 6 tygodni. Wtedy rozpoczynają się też inne szczepienia (błonica, tężec, krztusiec, Hib). Około 6. tygodnia niemowlę wpada w tzw. dołek immunologiczny - niemal nie ma już przeciwciał, które otrzymało od mamy pod czas ciąży, a jego szpik wytwarza jeszcze niewiele nowych.  Jeśli jednak szczepionkę przeciw pneumokokom dziecko dostanie po skończeniu 6 tygodni, musi dostać w pierwszym roku życia jeszcze dwie dawki preparatu (a w drugim roku życia dawkę...

niemowlę na szczepieniu
materiały prasowe
Zdrowie
Rodzice zaoszczędzą ponad 1000 zł. Już od teraz!
Rozpoczęły się bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom. Rodzice zaoszczędzą na tym ponad 1000 zł, bo tyle kosztował cykl szczepień przeciw pneumokokom. Czy szczepionki, które dostanie dziecko, są w pełni bezpieczne?

10 lat trwała walka Pediatrycznego Zespołu ds Szczepień o wprowadzenie do kalendarza szczepień bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom . Pierwsze dzieci, które kończą 2. miesiąc życia, już dostają bezpłatne szczepionki przeciw pneumokokom. To duża zmiana, bo do tej pory za szczepienie trzeba było zapłacić. Cykl 4 szczepień (3 dawki szczepienia podstawowego plus 1 dawka przypominająca) to był koszt ponad 1000 zł. Zobacz: Pneumokoki: dlaczego warto szczepić? Kto dostanie bezpłatną szczepionkę Bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom dostaną wszystkie dzieci urodzone po 31 grudnia 2016 r. - zarówno urodzone o czasie, jak wcześniaki. Rodzice dzieci urodzonych wcześniej za szczepionkę będą musieli sami zapłacić - również jeśli jest to kolejna dawka szczepionki. Kiedy dziecko dostanie szczepionkę? Według nowego kalendarza szczepień , dzieci dostaną 3 dawki szczepionki przeciw pneumokokom: 2 dawki szczepienia podstawowego i 1 dawkę uzupełniającą. Zdaniem ekspertów, to wystarczy. Do tej pory, jeśli szczepienia rozpoczynały się pierwszym półroczu (co zalecali eksperci), konieczne były 3 dawki szczepienia podstawowego. Ponieważ teraz wszystkie dzieci zostaną zaszczepione, wystarczą 2 dawki szczepienia podstawowego. Pierwszą dawkę szczepionki dziecko powinno dostać pod koniec 2. miesiąca. Ponieważ na ten czas jest przewidzianych kilka szczepień, lekarz opiekujący się dzieckiem, o czasie podanie szczepionki decyduje lekarz. Czy szczepionki przeciw pneumokokom są bezpieczne? - Szczepionki, które są do naszej dyspozycji, to szczepionki nie tylko skuteczne, ale również o najwyższym wskaźniku bezpieczeństwa, pochodzące – wbrew zgiełkowi, który powstawał – z krajów UE i zarejestrowane w procedurze centralnej w Europejskiej Agencji Leków . To szczepionki, co do których nie trzeba mieć żadnych wątpliwości, że są skuteczne i bezpieczne. Są...

szczepienia
Fotolia
Zdrowie
To już pewne! Od 2017 r. bezpłatne pneumokoki! Zaoszczędzisz 1000 zł!
Rodzice będą mogli zaoszczędzić ponad 1000 zł! Od stycznia 2017 roku będą bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom. Które dzieci dostaną bezpłatną szczepionkę?

Do ostatniej chwili ważyły się losy wprowadzenia od 2017 r. bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom . Mimo że eksperci od dawna przekonywali, że jest to najważniejsze szczepienie do wprowadzenia do polskiego kalendarza szczepień obowiązkowych, od lat brakowało na to pieniędzy w budżecie. Jeszcze niedawno wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas przyznawał, że brakuje pieniędzy w budżecie na zapłacenie za szczepionkę przeciw pneumokokom dla wszystkich dzieci (koszt szczepień przeciw pneumokokom to ok. 150 mln zł – jest wyższy niż wszystkich szczepionek z obowiązkowego kalendarza szczepień!). Resort zdrowia sięgnął jednak do oszczędności i pieniądze na pneumokoki na 2017 rok będą! Pneumokoki od 1 stycznia 2017 Decyzja została podjęta 31 października 2016 r. - minister zdrowia podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym wprowadza od 1 stycznia 2017 do obowiązkowego kalendarza szczepień bezpłatną szczepionkę przeciw pneumokokom. Przetarg na szczepionki został już podpisany, szczepionki mają być dostarczone już w grudniu 2016 r., tak więc dzieci będą mogły być szczepione od 2017 roku. Kto i jak będzie szczepiony przeciw pneumokokom Szczepienia przeciw pneumokokom zostały wpisane do obowiązkowego kalendarza szczepień . Oznacza to, że szczepionka będzie bezpłatna i obowiązkowa . Szczepione mają być wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. Jaka szczepionka przeciw pneumokokom Tego na razie nie wiadomo. Obecne w Polsce preparaty przeciw pneumokokom różnią się liczbą serotypów bakterii, przeciw którym zabezpieczają dziecko. Czytaj też: Czym różnią się preparaty przeciw pneumokokom? Jaka jest między nimi różnica? Decyzja: która szczepionka zapadnie jednak szybko, ponieważ firmy mają czas do 14 listopada 2016 r. na zgłoszenie się do przetargu. A fizycznie preparaty szczepionkowe muszą być dostarczone już w grudniu, by rzeczywiście...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak