koronawirus spowowdował zanik szpiku u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie

Sześciolatka była okazem zdrowia. A potem złapała koronawirusa...

Coraz więcej jest doniesień informujących, że dzieci też mogą mieć poważne powikłania po COVID-19. W Polsce koronawirus spowodował zanik szpiku kostnego u sześcioletniej dziewczynki.

Nie wszystkie dzieci przechodzą COVID-19 łagodnie. Przykładem jest polska sześciolatka, u której nie udawało się zwalczyć zakażenia lekami antyretrowirusowymi. Przed nim dziewczynka była okazem zdrowia. Nowy koronawirus spowodował u niej aplazję, czyli zanik szpiku kostnego, spadek liczby czerwonych i białych krwinek, a także płytek krwi, co doprowadziło do skazy krwotocznej, dużej niedokrwistości i podatności na zakażenia. Stan dziecka był bardzo poważny. Dziewczynka na szczęście zaczęła wracać do zdrowia po tym, jak w poznańskim szpitalu Jonschera podano jej osocze osoby, która wyzdrowiała z COVID-19.

To nie jest choroba całkiem łagodna dla dzieci

Mimo tego, że dziecko dobrze zareagowało na terapię osoczem, jest jeszcze za wcześnie aby stwierdzić, czy jego organizm poradzi sobie, ze zniszczeniami jakich dokonał koronawirus. Być może będzie konieczna kolejna dawka osocza, a jeżeli wyniki krwi dziewczynki nie poprawią się, będzie ona potrzebowała przeszczepu szpiku kotnego. Lekarze nie wiedzą, jak doszło do aplazji szpiku – czy jest to skutek reakcji organizmu dziecka na zakażenie, czy konsekwencja działania samego wirusa.

Nie wolno bagatelizować koronawirusa u dzieci

Podobne powikłania w postaci zaniku szpiku zanotowano u dzieci chorych na COVID-19 na całym świecie. Jednak polska dziewczynka jest najcięższym przypadkiem aplazji wskutek koronawirusa. To tylko pokazuje, że choć w większości zakażenie koronawirusem u dzieci przebiega bezobjawowo albo łagodnie (gorączka, łagodne zapalenie płuc), to nigdy nie wiadomo, czy u wcześniej zupełnie zdrowego dziecka nie spowoduje dużych spustoszeń w organizmie.

Teraz, podczas wakacji, z łatwością zapominamy o epidemii. Tymczasem nowy koronawirus ciągle nam towarzyszy i choć w teorii nie jest dużym zagrożeniem dla dzieci, to nigdy nie można mieć pewności, czy będzie tak łaskawy akurat dla naszego syna czy córki. Pamiętajmy o tym – chrońmy siebie i dzieci.

Sprawdź też:

Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?

Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Adobe Stock
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Gdzie i jak można wykorzystać bon turystyczny? Tylko na terenie Polski i wyłącznie na opłacenie wydatków na rzecz dziecka. Lista miejsc, w których można skorzystać z bonu, została rozszerzona. Sprawdź, o jakie miejsca chodzi i gdzie zrealizujecie bon w tym roku!

Gdzie można wykorzystać bon turystyczny ? Pierwotnie bonem turystycznym można było płacić pod warunkiem, że dziecko spędzało co najmniej jedną noc poza domem. Zgodnie z nowymi przepisami bonem można także uiścić opłatę za wycieczkę jednodniową (bez noclegu). Bonem turystycznym można również opłacić dziecku krajowy wyjazd na ferie zimowe lub letni obóz. Na tym nie kończą się zmiany. Przedłużona została również ważność bonu – dzięki temu w 2022 roku obejmie on także wakacje. Spis treści: Gdzie można wykorzystać bon turystyczny Zmiany w sposobie korzystania z bonu turystycznego Jak wykorzystać bon turystyczny? Płacenie bonem w restauracji Atrakcje dla dzieci na bon turystyczny Gdzie można wykorzystać bon turystyczny Zasady funkcjonowania bonu turystycznego dla wielu z nas są niejasne. Rodzice często szukają w Internecie haseł: na co można wydać bon turystyczny czy gdzie wykorzystać bon turystyczny lub wykaz obiektów. Dlatego poniżej kompendium wiedzy, gdzie, jak i co zrobić, aby z bonu skorzystać. Bon turystyczny – na co można wydać? Bonem można zapłacić za nocleg dziecka w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym. Można również wykorzystać go, by opłacić wyjazd kolonijny, obóz sportowy, wyjazd harcerski na terenie Polski. Od 22 stycznia 2021 bonem można także opłacić usługi przewodnika zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych. Bon turystyczny – lista obiektów Pełna lista miejsc, w których można płacić bonem, znajduje się w specjalnie przygotowanej na te cele bazie Polskiej Organizacji Turystycznej: https://bonturystyczny.polska.travel/mapa . Baza ma postać wyszukiwarki. Firmy, w których można zrealizować...

czy 500+ bedzie w postaci bonu
Adobe Stock
Aktualności
Bon na wakacje zmieni sposób wypłacania 500+?
Wprowadzenie bonu wakacyjnego pokazuje, że wypłata świadczeń z ZUS nie musi mieć formy gotówki. Eksperci przewidują zmiany w sposobie przekazywania dotychczasowych świadczeń, w tym 500 plus.

„Realizacja „Programu 500 plus" przy wykorzystaniu znaków legitymacyjnych (bonów) – w przeciwieństwie do wypłaty gotówki – pozwoli na stworzenie bardziej efektywnego systemu dystrybucji świadczenia wychowawczego. System taki z jednej strony spełniać będzie swoje cele, zaś z drugiej, stanowić będzie realne zabezpieczenie przed wydatkowaniem tych środków niezgodnie z ich przeznaczeniem” – mówi money.pl doradca podatkowy Krzysztof Radzikowski. Bon to gwarancja celowego wydatkowania państwowych pieniędzy Gdy „ Program 500 plus " zaczął funkcjonować, pojawiły się wątpliwości, czy wszyscy rodzice, którzy otrzymują świadczenie, będą je przeznaczać faktycznie na dzieci. Przekazywanie tych pieniędzy na konta rodziców tego nie gwarantuje. Stąd pomysły, aby nie tylko dofinansowanie wakacji dla dzieci było przekazywane rodzinom w postaci bonu. Czy tak będzie: 500 plus w postaci bonu zamiast gotówki? Ostrożne wypowiedzi prezes ZUS Zapytana o to przez dziennikarza money.pl prezes ZUS, Gertruda Uścińska, nie udzieliła na ten temat jednoznacznej odpowiedzi. Chwaliła się informatyczną modernizacją urzędu i dotychczasowymi sukcesami. „To jest wielki nowy proces, który dokonał się w ramach [...] działań wymuszonych przez COVID. Staliśmy się więc de facto [...] e-urzędem i ten kierunek mamy zamiar wykorzystać" . Dzięki informatyzacji ZUS-u sprawniej ma działać system przyjmowania i rozpatrywania wniosków oraz system wypłat świadczeń. „Dziś wniosek, dziś wypłata" – chwali się Gertruda Uścińska  i dodaje: „ZUS osiągnął najwyższy z możliwych szczytów [...] zarządczy i technologiczny’’. Z tą opinią zapewne nie zgodzą się ludzie, w tym kobiety na macierzyńskim, które od miesięcy czekają na wypłatę świadczeń . Przyszłość pokaże, co będzie dalej Gertruda Uścińska...

jak pobrać bon turystyczny
AdobeStock
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Aby pobrać bon turystyczny i go aktywować, trzeba mieć konto na portalu PUE ZUS. Rejestracja na platformie może odbyć się w całości online, jeśli ma się profil zaufany, podpis elektroniczny lub korzysta z bankowości elektronicznej.

Bon turystyczny (Polski Bon Turystyczny) przysługuje na każde dziecko, podobnie jak  świadczenie 500 plus . Bon turystyczny wprowadzony został w 2020 roku, ale przysługuje również na dzieci urodzone w 2021 . Aby go otrzymać, nie trzeba spełniać żadnego kryterium dochodowego lub innego. Nie jest jednak wypłacany w formie gotówki, a elektronicznego bonu. Aby pobrać i aktywować bon turystyczny, trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Podpowiadamy, jak pobrać bon na wakacje lub ferie krok po kroku.  Ważna informacja: bon powinien pobrać ten rodzic, na którego konto wpływa świadczenie 500 plus (inne osoby nie będą widziały w panelu ZUS-u opcji aktywowania bonu). Rejestracja na PUE ZUS krok po kroku PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych ZUS umożliwia pobranie bonu turystycznego, czyli rządowego wsparcia na wakacje z dziećmi. Aby aktywować bon, trzeba mieć konto na PUE . Rejestracja na platformie jest dość szybka i łatwa. Trzeba: 1. Wejść na stronę zus.pl i kliknąć „ Zarejestruj w PUE ”. 2. Wybrać sposób rejestracji: Dla Ciebie (czyli dla beneficjenta bonu). 3. Zarejestrować się. Można to zrobić online poprzez: profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny, bankowość elektroniczną. Jeżeli nie można skorzystać z żadnego z powyższych sposobów, należy wybrać żółte pole „DO REJESTRACJI”, wypełnić wszystkie wymagane pola i zarejestrować profil (niezaufany). W tym przypadku konieczna jest jeszcze osobista wizyta w ZUS-ie w celu potwierdzenia tożsamości . Beneficjent (czyli osoba, której należy się bon) ma na to 7 dni od momentu zarejestrowania profilu. 4. Podać swój aktualny adres e-mail oraz ewentualnie numer telefonu. 5. Wpisać hasło składające się z minimum 8 znaków, w tym małych i dużych liter, znaków specjalnych i cyfr (Ważne! W haśle nie może być imienia, nazwiska...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj