niemowlę, lekarz, badanie, zdrowie
Panthermedia
Zdrowie

Alergiczne testy z krwi - na czym polegają, czy są skuteczne?

Gdy lekarze podejrzewają u dziecka alergię, najpierw zlecają wykonanie testów skórnych.

Gdy lekarze podejrzewają u dziecka alergię, najpierw zlecają wykonanie testów skórnych. To wystarczy w przypadku alergenów występujących okresowo w otoczeniu małego pacjenta. Testy skórne nie są jednak możliwe u dzieci z nasiloną atopią, pokrzywką lub u takich, które stale przyjmują leki. Lepiej wówczas wykonać testy z krwi.

Na czym polegają testy z krwi?

Polegają one na policzeniu we krwi liczby białych krwinek o własnościach kwasochłonnych (eozynofile). We krwi małego alergika jest ich więcej niż normalnie, a ich liczba wzrasta proporcjonalnie do stopnia alergii.
Innym sposobem wykrycia alergii jest badanie stężenia białka, które u osób z alergią jest wyższe niż u ludzi zdrowych. Takim białkiem jest immunoglobulina klasy E (w skrócie IgE). Wartości podwyższone względem normy występują u około 60% dzieci z alergią (najwyższe są u dzieci z atopowym zapaleniem skóry).

Czytaj też: Alergia - 10 faktów i mitów

Mierząc stężenie swoistych IgE (skierowanych przeciwko określonemu alergenowi), dokonuje się oceny nasilenia uczulenia na dany antygen. Ma to zasadnicze znaczenie, gdy lekarz rozważa zastosowanie immunoterapii swoistej (odczulania). Inne wskazanie to ocena nasilenia alergii u dziecka, u którego z różnych względów nie można wykonać testów skórnych (np. dziecko jest małe, ma rozległe zmiany skórne, zostało użądlone przez owady lub istnieje podejrzenie alergii na penicylinę). Jednak podwyższony poziom IgE może wynikać z przyczyn innych niż alergia, np. z powodu robaczycy czy przewlekłych chorób. Oznaczenie IgE warto wykonywać również u dzieci zdrowych, ale zagrożonych rozwojem alergii, czyli np. u takich, których rodzice lub rodzeństwo są alergikami.

Zalety i wady testów z krwi

  • Precyzja. Badanie swoistych IgE jest precyzyjne i ogranicza się do pobrania niewielkiej ilości krwi.
  • Nie ma konieczności przygotowania pacjenta. Nie trzeba przerywać leczenia, testy można wykonać, gdy objawy alergii są zaostrzone.
  • Minusem jest wysoki koszt. Badanie swoistych IgE dla jednego alergenu kosztuje tyle, ile testy skórne z zestawem 10 alergenów.

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Co uczula najczęściej?
Fotolia
Zdrowie
Czy wmawiamy dzieciom alergie pokarmowe?
Mogłoby się wydawać, że teraz niemal każde dziecko cierpi na alergię pokarmową. Ale czy to tak jest rzeczywiście? Wygląda na to, że zbyt często myślimy, że dziecko jest uczulone.

Alergia pokarmowa zdarza się… rzadziej, niż myślisz! Do takich wniosków doszli naukowcy z Finlandii i Szkocji oraz AAEIC, którzy przeprowadzili w latach 2000-2012 badanie dotyczące alergii pokarmowej u dzieci do 18 roku życia i dorosłych. Okazało się, że często diagnozujemy sami reakcje uczuleniowe na różne produkty spożywcze, ale dokładne badanie wykazuje, że wcale nie mamy alergii. Co nas uczula? W Polsce alergia pokarmowa u niemowląt , jak wynika z danych EuroPrevall , najczęściej dotyczy białek jaja kurzego, białek mleka krowiego, owoców cytrusowych i orzeszków ziemnych. We wspomnianym wyżej badaniu, ludzie najczęściej wskazywali na następujące alergeny, jako te wywołujące u nich reakcje alergiczne (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych): Jak to jest naprawdę z alergią pokarmową? Po uzyskaniu danych z samooceny naukowcy wykonali próbę kontrolowaną z podaniem "uczulonej" osobie wskazanych alergenów oraz wykonali u nich testy alergiczne z krwi oraz skórne. Wynik próby przedstawia poniższy wykres: Jak widać, wyniki są dużo niższe , niż te podawane przez samych badanych. Rodzice przynajmniej jednego dziecka na 20 byli zdania, że miało ono alergię na jeden lub więcej produktów spożywczych, ale badania w wielu przypadkach nie potwierdziły uczulenia. Alergia na białko mleka krowiego i jajka kurze okazała się wyższa u młodszych dzieci, a alergia na orzechy drzewne i ziemne, ryby i owoce morza częściej występowała u starszych dzieci. Poza soją i orzeszkami ziemnymi alergia występuje częściej u mieszkańców Północnej Europy . Wygląda więc na to, że zbyt łatwo doszukujemy się alergii pokarmowych u siebie i swoich dzieci. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy bagatelizować niepokojące objawy alergii , ale trzeba pamiętać, że niepotrzebnie wprowadzona dieta eliminacyjna może prowadzić do poważnych niedoborów istotnych składników...

skaza białkowa a karmienie piersią
Fotolia
Zdrowie
To nie mleko i pyłki powodują alergię! Przełom w diagnozowaniu alergii
Dziecko ma alergię na mleko, pyłki, orzechy, pszenicę? To nieprawda! To nie mleko, pyłki, pszenica czy orzeszki powodują alergię, tylko niektóre z ich białek. Można to sprawdzić przy pomocy testów molekularnych.

Alergię bardzo trudno jednoznacznie potwierdzić. Wskazują na nią takie objawy, jak wysypka na skórze , świąd skóry, przedłużający się katar, łzawienie oczu, kaszel, problemy dotyczące przewodu pokarmowego. W celu postawienia diagnozy stosuje się testy z krwi lub skórne. Jednak dzięki diagnostyce molekularnej szykuje się przełom w diagnozowaniu alergii.  Jak diagnozuje się alergię  - Katar, kaszel, łzawienie oczu, wysypka, świąd skóry, problemy związane z przewodem pokarmowym  - każdy z tych objawów może być objawem alergii , ale też nie być jej objawem. Żeby potwierdzić alergię, niezbędny jest wywiad alergologiczny i ewentualne przeprowadzenie badań – mówi prof. Jerzy Kruszewski , alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wojskowego Instytutu Medycznego. Podstawą jest rozmowa z lekarzem, który zapyta, w jakich okolicznościach pojawiają się objawy.  Można wykonać też testy z krwi – sprawdzające poziom immunoglobuliny typu E – IgE.  Przy podejrzeniu alergii wziewnej (na pyłki, roztocza, pleśnie, alergeny zwierzęce) wykonuje się testy skórne . Jednak przyszłością diagnostyki alergii są badania molekularne. Czytaj też: Sprawdź, czy twoje dziecko ma alergię Testy molekularne w alergii Za pomocą testów molekularnych można sprawdzić, które konkretnie białko powoduje alergię. – W orzeszkach ziemnych jest 5 rodzajów białek, które mogą powodować uczulenie. Osoba uczulona na białko Ara h 8 może mieć też objawy alergii na pyłki brzozy , bo znajduje się w nim to samo białko.  Ale nie jest to silny alergen. Z kolei białko Ara h 1 występuje też w jabłku, dlatego alergik będzie miał objawy uczulenia także po zjedzeniu jabłka. Ale najwięcej tego białka znajduje się pod skórką, więc po obraniu jabłka objawy będą słabsze – tłumaczy prof. Kruszewski. Dzięki diagnostyce...

czym myć twarz niemowlaka
Zdrowie
Jak pielęgnować skórę dziecka z alergią?
Skóra maleństwa jest nawet kilka razy cieńsza od skóry dorosłego, wymaga szczególnie troskliwej pielęgnacji. Gdy okazuje się, że jest nie tylko bardzo wrażliwa, ale także podatna na alergię, specjalistyczna pielęgnacja staje się podstawą codziennej troski o jej zdrowie.

Czym jest alergia ? To zbyt intensywna reakcja układu odpornościowego, który zaczyna traktować całkiem niegroźną substancję jak agresora. Za wszystkie objawy związane z wniknięciem alergenu do organizmu odpowiada histamina. To ona jest odpowiedzialna za wystąpienie reakcji alergicznych – zarówno skórnych, wziewnych, jak i pokarmowych. Najczęstsze objawy to swędzące zmiany na skórze , obrzęk ust, katar czy łzawienie spojówek . Czasami pierwsze sygnały uczulenia mogą być dyskretne, wręcz niezauważalne, czasami jednak występuje bardzo silna reakcja, mogąca wymagać pomocy lekarskiej. Czytaj także: Alergia u dzieci - co jest faktem, co jest mitem? Rodzaje alergii i tropienie alergenów Alergia nie zawsze oznacza to samo. Jest kilka jej odmian, do podstawowych zaliczamy alergie : kontaktowe – reakcje wywołuje bezpośredni kontakt z alergenem, np. kosmetykiem czy detergentem do prania. Efektem jest zaczerwieniona i swędząca skóra , wysypka, obrzęk. wziewne – alergen dostaje się do organizmu drogą oddechową. Najczęściej są to zarodniki grzybów, roztocza, sierść. Jej objawy to m.in. obrzęk powiek, drapanie w gardle, wodnisty katar i rzadziej objawy skórne, takie jak wysypka . pokarmowe – będące uczuleniem na określony składnik. Objawia się dolegliwościami ze strony brzuszka (wymioty, biegunki ), rzadziej skóry. krzyżowe – wywołują podobne objawy w zetknięciu się z alergenami różnego typu, np. pokarmowymi i wziewnymi, które mają wspólne frakcje białkowe (to one odpowiadają za reakcję alergiczną). Jak potwierdzić u dziecka alergię? Nie ma jednego testu, którego wynik jednoznacznie wykluczy lub potwierdzi alergię u malucha. Jeśli podejrzewasz, że dziecko może być na coś uczulone, porozmawiaj o tym z pediatrą. Dobrym pomysłem jest także prowadzenie dzienniczka z dokładnymi notatkami własnych obserwacji - to ułatwi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj