tężec objawy
Adobe Stock
Zdrowie

Tężec: objawy, zagrożenia i leczenie zakażenia tężcem

Objawy tężca mogą być miejscowe lub uogólnione, zdarza się też, że choroba ma postać mózgową. Szczególnej uwagi wymaga zakażenie tężcem u niemowlęcia, gdyż dla tak małego dziecka choroba może być bardzo groźna. Leczenie polega przede wszystkim na profilaktyce. Czasami niezbędne jest zaawansowane leczenie szpitalne.

Tężec jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą – jest to powikłanie po skaleczeniu. Objawy tężca mogą wystąpić u ludzi i zwierząt. Zbyt późno wprowadzone leczenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia pacjenta. Dlatego najlepszą przed nim obroną jest profilaktyka i szczepienie przeciwtężcowe. Śmiertelność w wyniku zakażenia tężcem wynosi 6-60 proc. i zależy od postaci i zaawansowania choroby.

Spis treści:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Tężec – objawy

Pierwsze objawy tężca pojawiają się w okolicy zranienia. Należą do nich:

 • przeczulica okolic skaleczenia,
 • zaburzenia czucia (odrętwienie),
 • bóle głowy,
 • niepokój,
 • wzmożone napięcie mięśni w okolicy skaleczenia.


Z upływem czasu objawy mogą obejmować kolejne partie ciała: kończyny, brzuch, tułów. Może wystąpić szczękościsk, trudności z połykaniem, zaburzenia kontroli nad mięśniami twarzy i karku. Obserwuje się też drżenia, drgawki i bolesne prężenia, a także trudności w oddychaniu i napady duszności. Im bardziej zaawansowana choroba, tym większe stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia.

Kiedy pojawiają się objawy tężca

Pierwsze symptomy można zaobserwować w czasie od 2 do 14 dni od zranienia. Czas ich wystąpienia zależy od rozległości i stopnia zanieczyszczenia rany – im są większe, tym szybciej pojawiają się objawy.

Zakażenie tężcem – czynniki ryzyka

Nie każde zranienie kończy się zakażeniem i wystąpieniem objawów tężca. Większe ryzyko rozwoju choroby pojawia się, gdy:

 • rana jest głęboka i poszarpana,
 • rana jest wynikiem ugryzienia przez psa czy inne zwierzę,
 • nastąpiła duża utrata krwi,
 • uszkodzenie skóry jest wynikiem znacznego poparzenia lub odmrożenia,
 • rana została zanieczyszczona i nie dokonano natychmiastowego jej odkażenia,
 • ostatnie szczepienie przeciwtężcowe miało miejsce ponad 8 lat temu.

Rodzaje tężca i ich objawy

Objawy tężca zależą od postaci choroby, a są jej cztery odmiany: miejscowa, uogólniona, mózgowa i noworodkowa.

Objawy tężca miejscowego

Choroba ma łagodny przebieg. Objawia się bólem w miejscu skaleczenia oraz skurczami okolicznych mięśni. Objawy te utrzymują się do kilku tygodni i często samoistnie ustępują.

Objawy tężca uogólnionego

Obserwuje się je w większości przypadków tężca, choć ciężko je powiązać z tą chorobą: bóle głowy, rozdrażnienie, zwiększone napięcie mięśni, mrowienie wokół rany. Na tym etapie trudno jest zdiagnozować chorobę. Łatwiej to zrobić na kolejnym etapie, gdy tężec objawia się już szczękościskiem, sztywnością karku, problemami z połykaniem, drgawkami.

Objawy postaci mózgowej tężca

Pojawiają się, kiedy rana powstała na głowie i uległa zakażeniu. Początkowo mogą wystąpić objawy tężca miejscowego. Ostatecznie może dojść do porażenia nerwów twarzowych.

Objawy tężca noworodkowego

Są identyczne jak w przypadku tężca uogólnionego, ale pojawiają się u malutkich dzieci, u których tężec może mieć bardzo ciężki przebieg.

Tężec – leczenie

Jak zwykle najważniejsza jest profilaktyka, czyli unikanie skaleczeń i zranień, a gdy do nich dojdzie, odkażenie ich i prawidłowe zabezpieczenie – tak, by nie ograniczać dostępu tlenu.

Jeśli jednak wystąpią objawy tężca, należy zgłosić się do lekarza. W zależności od stanu pacjenta i zaawansowania zmian chorobowych może być konieczne zastosowanie leczenia farmakologicznego: antybiotyków lub chemioterapeutyków oraz podanie antytoksyny tężcowej. Jeśli tkanki wokół rany uległy martwicy, trzeba je będzie usunąć chirurgicznie.

W bardzo zaawansowanych stanach konieczne może być podłączenie do respiratora i podawanie preparatów regulujących pracę serca oraz likwidujących zaburzenia elektrolitowe.

Szczepienie przeciwtężcowe

Od 1962 roku szczepienie przeciw tężcowi jest obowiązkowe dla niemowląt, dzieci w wieku szkolnym i żołnierzy. Objawy tężca nie wystąpią u osoby, która poddaje się regularnym szczepieniom przypominającym co 5-7 lat.

Dzieci i dorośli niezaszczepieni po skaleczeniu powinni otrzymać w lecznicy surowicę przeciwtężcową lub przeciwtężcową ludzką gamma-globulinę. Najczęściej podaje się ją podczas wizyty na ostrym dyżurze przy okazji opatrywania rany.

Sprawdź też:

oparzenia u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc, przyczyny, leczenie
Oparzenia u dzieci, zwłaszcza w przypadku niemowląt i małych dzieci to bardzo poważna sprawa. Odpowiednio udzielona pierwsza pomoc może nawet uratować życie!

Oparzenia u dzieci są znacznie głębsze niż u dorosłego, bo skóra małego człowieka jest nieporównywalnie cieńsza. To, co u dorosłego mężczyzny spowoduje najwyżej rumień i krótkotrwałe poczucie dyskomfortu, u kilkumiesięcznego niemowlęcia doprowadzi do głębokiego oparzenia ze zniszczeniem wszystkich warstw skóry. Spis treści: Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Głębokie oparzenia u dzieci Najczęstsze przyczyny oparzeń u dzieci Zapobieganie oparzeniom u dzieci Zapobieganie bliznom po oparzeniu u dzieci Oparzenia u dzieci – pierwsza pomoc Bardzo ważna jest pierwsza pomoc przy oparzeniu . Od niej może zależeć stopień oparzenia i konsekwencje z nim związane. Jeśli twoje dziecko się oparzy: Natychmiast ochłodź oparzone miejsce zimną wodą. Jeśli powierzchnia oparzenia jest duża, postaw dziecko w wannie i polewaj prysznicem. Nie ściągaj ubranka na siłę .  Możesz w ten sposób dodatkowo urazić skórę. Wezwij pogotowie i podaj środki przeciwbólowe. Pamiętaj, że musi to być preparat przeznaczony dla dziecka. Okryj ranę jałowym opatrunkiem. Jeśli oparzenie jest lekkie wystarczy schłodzenie. Pamiętaj, że nie wolno przekłuwać pęcherzy ani smarować oparzonego miejsca tłuszczem. Możesz za to użyć maści na oparzenia albo pianki Panthenol. Uwaga! Jeśli poparzeniu uległo niemowlę albo dziecko, które ma mniej niż dwa lata, skontaktuj się z lekarzem, niezależnie od tego, na ile poważne wydają ci się obrażenia. Zrób to także, gdy dziecko(niezależnie od wieku) ma  oparzoną twarz, dłonie, stopy albo krocze. Głębokie oparzenia u dzieci Głębokie oparzenie u dzieci trzeba leczyć operacyjnie , a blizny po oparzeniu zostają do końca życia. Długie gojenie się oparzenia w okolicy stawu może doprowadzić do przykurczu, a w konsekwencji do kłopotów z poruszaniem się. Jeśli dziecko jest ubrane, wysoka...

atak padaczki
Adobe Stock
Mama
Atak padaczki: pierwsza pomoc. Jak postępować?
Atak padaczki może zdarzyć się nagle. Towarzyszą mu drgawki, sztywnienie ciała, czasami utrata przytomności. Pomoc podczas napadu padaczki ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa choremu.

Ataki padaczki mogą mieć różny przebieg, nie zawsze są to drgawki i utrata przytomności. Wszystko zależy od rodzaju epilepsji, na którą cierpi chory. Napadem padaczkowym mogą być np. nagłe i gwałtowne symetryczne ruchy rąk albo chwilowa utrata kontaktu z otoczeniem, przypominająca zamyślenie się. Najważniejsze to wiedzieć, jak udzielić pierwszej pomocy podczas ataku padaczki, tak aby chory nie ucierpiał. Atak padaczki Charakterystycznym objawem epilepsji są ataki padaczki, które zazwyczaj trwają od kilku sekund do ok. 3 minut. Widok chorego, który doświadcza napadu padaczkowego, jest niepokojący, ponieważ najczęściej towarzyszą mu: drgawki sztywnienie ciała utrata przytomności zasinienie toczenie piany z ust przygryzanie języka bezwiedne oddawanie moczu. Inne rodzaje epilepsji mogą jednak objawiać się zupełnie inaczej. Jednak takie duże ataki padaczki wymagają umiejętnego udzielania pomocy, by chory nie doznał urazu mózgu, uderzając głową o twarde podłoże, a także dlatego, że podczas napadu może dojść do zatrzymania oddychania. Padaczka: pierwsza pomoc Jeśli jesteś świadkiem ataku padaczki, przede wszystkim: zachowaj spokój, zabezpiecz otoczenie tak, by choremu nic się nie stało, ułóż chorego w bezpiecznej pozycji, najlepiej na boku, podłóż coś miękkiego pod głowę, kontroluj oddech chorego, nie przytrzymuj siłą kończyn, nie otwieraj szczęk i nie wkładaj niczego do ust chorego, rozluźnij ubranie w okolicy szyi, bu ułatwić oddychanie, zostań do czasu odzyskania świadomości, jeśli atak się przedłuża (ponad 3 minuty) lub wystąpi kolejny w ciągu godziny, wezwij pogotowie . Pierwsza pomoc podczas ataku padaczki Ważne: Po napadzie padaczki chory jest zmęczony, zdezorientowany, senny, odczuwa ból mięśni i głowy. Miewa zaburzenia mowy. Okres ponapadowy trwa od kilku minut do kilku...

Barszcz Sosnowskiego
StockAdobe
Aktualności
Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego zwany też zemstą Stalina to roślina o silnie toksycznym działaniu. Po jej dotknięciu na skórze mogą pojawić się duże rany z pęcherzami, które w szczególnych przypadkach należy leczyć w szpitalu. Co zrobić, jeśli doszło do kontaktu skóry z barszczem Sosnowskiego? Dowiedz się!

Niewinnie brzmiąca roślina - barszcz Sosnowskiego  - tak naprawdę jest niezwykle groźna dla naszego zdrowia. W dodatku szybko się rozprzestrzenia, a do jej usunięcia strażacy muszą zakładać specjalne ubrania ochronne. Występuje w różnych regionach niemal w całej Polsce najczęściej w pobliżu lasów i łąk, ale można ją spotkać również w dużych miastach (np. w Warszawie). Kontakt skóry z barszczem Sosnowskiego może spowodować silne oparzenie . Jeśli chcesz wiedzieć, jak się ono objawia i w jaki sposób przeprowadzić pierwszą pomoc na wypadek, gdybyś ty lub twoje dziecko doznało oparzenia, przeczytaj. Podpowiadamy! Jak wygląda poparzenie barszczem Sosnowskiego? Barszcz Sosnowskiego to niezwykle trująca roślina. Jego kontakt ze skórą może być bardzo niebezpieczny i spowodować powstanie ogromnych ran na ciele i oparzenia I, II, a nawet III stopnia. Na ciele pojawiają się wówczas: pęcherze; bąble; zaczerwienienie; wysypka. Objawy te mogą obejmować duże partie ciała. Zazwyczaj pojawiają się natychmiast po dotknięciu rośliny ciałem, ale mogą też powstać dopiero po 24 godzinach. Małe dzieci i osoby o jasnej karnacji są szczególnie narażone na silniejsze poparzenie na skutek kontaktu z barszczem Sosnowskiego . Zdjęcia: Facebook/Dorota Wrońska   Pierwsza pomoc przy oparzeniu barszczem Sosnowskiego Jeśli ty lub twoje dziecko niechcący dotknęliście tej trującej rośliny, musicie jak najszybciej pozbyć się toksyn , które pozostawiła ona na waszej skórze. W tym celu należy niezwłocznie dokładnie umyć ciało wodą z mydłem. W zależności od tego, jak silne jest to poparzenie, należy: przy zaczerwienieniu - podać leki przeciwbólowe, potraktować oparzoną skórę chłodną wodą; przy bąblach, pęcherzach – niezwłocznie jechać z oparzoną osobą do szpitala na ostry dyżur. Leczenie oparzeń barszczem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj