
Jeśli podejrzewasz, że Twój maluszek źle słyszy, nie zwlekaj z wizytą u laryngologa. Skierowanie do lekarza otrzymasz od pediatry. Postaraj się zapisać dziecko do takiego laryngologa, który specjalizuje się w problemach związanych ze słuchem. Jednym z najczęstszych badań, jakie się wykonuje w celu zbadania słuchu dziecka, jest tympanometria. Co musisz o niej wiedzieć?
Tympanometria: jak wygląda badanie?
Badanie polega na włożeniu do ucha sondy akustycznej połączonej ze źródłem dźwięku, mikrofonem i pompą zmieniającą ciśnienie w przewodzie słuchowym. Zmiany ciśnienia powodują wychylenia błony bębenkowej, które są rejestrowane przez urządzenie i przedstawiane w postaci wykresu.
Ocena badania metodą tympanometrii
Badanie to pozwala ocenić stan ucha środkowego. Pomaga w rozpoznaniu różnych chorób ucha lub wad w jego budowie, takich jak:
- wysiękowe zapalenie ucha,
- niedrożność trąbki słuchowej,
- przerwanie łańcucha kosteczek.
Tympanometria rejestruje odruch obronny ucha przed zbyt głośnymi dźwiękami, co pomaga w wyborze aparatu słuchowego, w przypadku gdy diagnoza wskazuje na konieczność jego zastosowania.
Zobacz też: Metody badania słuchu u dzieci
Co powinno skłonić rodzica do wizyty u laryngologa?
W zależności od wieku dziecka, niepokojące mogą być następujące objawy:
- Miesięczne niemowlę nie reaguje, gdy do niego mówisz, nie budzi się, nawet jeśli w pokoju jest hałas.
- Półroczy brzdąc nie odpowiada gaworzeniem, kiedy go zagadujesz. Kilkumiesięczny malec zwykle przestaje gaworzyć i cichnie wtedy, gdy nie słyszy siebie ani odgłosów z otoczenia.
- Roczne dziecko nie wymawia sylab i pierwszych słów. Być może nie słyszy, jak mówią inni, i dlatego nie może ich naśladować.
- Dziecko słucha jednym uchem, nadstawia głowę zawsze z jednej strony, przechyla ją.
- Dziecko przeszło kilka infekcji ucha. Mogą one, zazwyczaj tylko przejściowo, pogarszać słuch.
- Dziecko nie reaguje, gdy mówisz do niego normalnym głosem, samo mówi bardzo głośno, podkręca fonię w telewizorze.
- Dziecko nie radzi sobie w szkole: często nie wie, co jest zadane, nauczyciele skarżą się, że nie wykonuje poleceń i nie uważa na lekcjach.
- Dziecko ma opóźniony rozwój mowy, zaburzenia koncentracji, dysleksję. Powodem takich problemów może być uszkodzenie słuchu.
- Dziecko cierpi na zespół Downa, autyzm lub porażenie mózgowe.
Zobacz też: