Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
alergia na brzozę
Ingo Bartussek/Adobe Stock
Zdrowie

Alergia na pyłki brzozy: objawy, postępowanie

Alergia na pyłki brzozy pojawia się nagle i gwałtownie, gdyż brzoza zaczyna pylić od razu bardzo intensywnie. Pyłki brzozy to najczęstsza przyczyna kataru alergicznego i astmy wiosną.

Pyłki brzozy bardzo często powodują alergię, ich stężenie w Polsce wiosną jest wysokie. Jak wynika z badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) niemal połowa Polaków uzyskuje dodatni wynik punktowych testów skórnych z alergenem brzozy. Aż 80 proc. z nich wykazuje objawy alergii krzyżowych z pokarmami.

Spis treści:

Co pyli w sierpniu – lista alergenów + WIDEO

Kiedy pyli brzoza?

Brzoza może pylić od końca marca nawet do połowy maja, ale najczęściej jej pylenie rozpoczyna się w kwietniu. Największe stężenie notuje się w drugiej połowie kwietnia. W maju pylenie brzozy zanika.

Pyłki brzozy są najbardziej niebezpieczne dla uczulonych na nie mieszkańców miast. Więcej pyłków wydzielają brzozy rosnące w miastach w pobliżu ulic. Dodatkowo osoby mieszkające w miastach często mają zniszczony nabłonek dróg oddechowych w wyniku wdychania zanieczyszczonego powietrza. Przez zniszczoną błonę śluzową łatwiej przenikają alergeny.

Objawy alergii na pyłki brzozy

Brzoza zaczyna pylić gwałtownie. Stężenie jej pyłków w powietrzu od razu jest wysokie, dlatego objawy uczulenia pojawiają nagle.

Objawy uczulenia na pyłek brzozy to głównie:


Alergia na brzozę u dzieci może powodować duszność w klatce piersiowej, napadowy kaszel, świszczący oddech, czyli objawy astmy.

Alergii na pyłki brzozy a alergia krzyżowa

Pyłek brzozy jest jednym z alergenów, który często powoduje alergię krzyżową. Jej objawem może być tzw. zespół alergii jamy ustnej. Jest to reakcja natychmiastowa – rzadka u dzieci (u nich może pojawić się atopowe zapalenie skóry).

Jak rozpoznać reakcje krzyżowe? Początkowo występuje alergiczny nieżyt nosa spowodowany pyleniem brzozy, później pojawiają się reakcje na pokarmy reagujące krzyżowo. Rzadko zdarza się, że najpierw występuje uczulenie na pokarmy, a dopiero później występują objawy alergii pyłkowej.

Do alergii krzyżowej dochodzi, ponieważ zawarte w pyłku brzozy uczulające białka, mogą występować również w niektórych pokarmach i pyłkach innych roślin.

Najważniejsze alergeny w pyłku brzozy:

 • Bet v 1 – to białko daje odczyny krzyżowe z leszczyną, olchą, roślinami z rodziny różowate, np. z jabłkiem, gruszką, wiśnią, śliwką i poziomką.
 • Bet v 2 – jest identyczny jak białka w pyłkach różnych roślin. Dlatego osoby uczulone na pyłki brzozy mogą wykazywać też objawy alergii po kontakcie z melonem, kiwi, czereśniami, morelami, awokado, pomarańczą, słonecznikiem, oliwkami, tymotką.


Sprawdź też: Brzoza – alergia krzyżowa (tabela alergenów)

Uwaga! Nie każda osoba z alergią na pyłki brzozy będzie miała alergię na wymienione wyżej rośliny i owoce.

Poniżej opisujemy, co robić w przypadku alergii na brzozę, co podawać w celu łagodzenia objawów, jak można próbować  całkowicie pozbyć się alergii.

13 rad dla osób z alergią na pyłki brzozy

 1. Sprawdź kalendarz pylenia roślin w Polsce i komunikaty dla alergików, kiedy można spodziewać się pylenia brzozy.
 2. Przed sezonem pylenia idź do alergologa – może zalecić rozpoczęcie przyjmowania leków przed sezonem pylenia, by uniknąć nieprzyjemnych objawów.
 3. W okresie pylenia brzozy staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem i po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
 4. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano i po deszczu – wtedy też jest mniej pyłków.
 5. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania – dobrze zatrzymują pyłki.
 6. Kup odkurzacz z filtrem HEPA – pomoże pozbyć się alergenów z domu.
 7. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne – osłonisz oczy przed wnikaniem pyłków do organizmu.
 8. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
 9. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby – ograniczysz dostawanie się pyłków do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
 10. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
 11. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór – stężenie pyłków jest tam najmniejsze.
 12. Po sezonie pylenia porozmawiaj z alergologiem na temat odczulania.

Alergia na brzozę – leczenie

Unikanie alergenu, czyli w tym przypadku pyłków brzozy, to nie leczenie. Poza tym bywa nieskuteczne, gdyż pyłki przenoszone są z wiatrem i mogą wywoływać reakcję u osób, które przebywają w pewnym oddaleniu od drzew. Nienarażanie się na pyłek brzozy może jedynie ograniczyć nasilenie objawów, ale nie spowoduje, że alergia zniknie.

Doraźnie w celu złagodzenia objawów stosuje się: 

 • leki przeciwhistaminowe,
 • kortykosteroidy,
 • leki obkurczające śluzówkę nosa.


Do prawdziwego leczenia alergii na pyłki brzozy stosuje się tak zwane odczulanie. Po potwierdzeniu alergii testami alergicznymi, alergikowi podaje się wzrastające dawki specjalnie spreparowanego alergenu. To pozwala organizmowi wytworzyć tolerancję na alergen, co ogranicza lub pozwala całkowicie pozbyć się alergii.

Zobacz też:

babka
Fotolia
Zdrowie
Alergia na pyłki: babka
Babka pyli bardzo długo: od maja do września, dlatego osoby uczulone na pyłki babki mogą mieć objawy alergii przez długi okres.

W Polsce występują trzy gatunki babki: lancetowata, średnia, zwyczajna. Kwitną od maja do września. Stężenie pyłków babki nie jest wysokie. Wyjątkiem są okolice w pobliżu trawników, pól i nieużytków, gdzie rośnie stężenie pyłków babki. Mogą być na tyle wysokie, że mogą pojawiać się objawy uczulenia. Znacznie wyższe są stężenia pyłków babki na południu Europy, dlatego silniejsze objawy mogą mieć osoby wyjeżdżające na wakacje do południowych krajów Europy. Jak objawia się uczulenie na babkę Uczulenie na babkę zwykle objawia się katarem ( katar alergiczny ), zapaleniem spojówek (alergiczne zapalenie spojówek), łzawieniem oczu. Rzadko występuje astma oskrzelowa. Osoby uczulone na babkę często mają nadwrażliwość na pyłki innych gatunków roślin. Osoby, które mają alergię na pyłek babki, mogą mieć też nadwrażliwość na melona (to tzw. mechanizm alergii krzyżowej , cross-allergy, cross-reactivity). Czytaj też: Wiemy, dlaczego dziecko nie chce jeść owoców i warzyw 10 rad, co robić, gdy pyli uczulający pyłek Sprawdź kalendarz pylenia . W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki. Kup o dkurzacz z filtrem HEPA . Pomoże pozbyć się alergenów z domu. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór....

komosa
Fotolia
Zdrowie
Alergia na pyłki: komosa
Komosa kwitnie od końca lipca do początków października. Przez cały ten okres osoby uczulone na pyłki komosy mogą źle się czuć, mieć katar, kaszel, zapalenie spojówek, bóle głowy.

Komosa to pospolity, jednoroczny chwast. Rośnie nawet do 150 cm (na bardzo żyznych glebach). W Polsce najpowszechniejsza jest komosa biała, pospolicie zwana lebiodą. Rośnie w całej Polsce, praktycznie wszędzie: na łąkach, nieużytkach. Objawy uczulenia na komosę Komosa kwitnie długo: od końca lipca do początków października, dlatego osoby uczulone na pyłek komosy mogą dość długo odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Pyłek komosy jest bardzo lotny, jednak jego stężenie zwykle nie jest wysokie, dlatego rzadko zdarzają się osoby bardzo silnie reagujące na pyłki komosy. Osoby uczulone na pyłek komosy zwykle mają takie objawy, jak: katar, uczucie zatkanego nosa, ból głowy, swędzenie oczu, zapalenie spojówek. Rzadko występuje astma. Pyłek komosy jest bardzo lubiany przez pszczoły (to dla nich doskonałe źródło białka), dlatego osobom uczulonym na pyłek komosy nie poleca się jedzenia miodów zbieranych późnym latem. Czytaj też: Test dla mamy: czy dziecko ma alergię Alergia krzyżowa Osoby uczulone na pyłki komosy mogą mieć alergię krzyżową na: czosnek, cebulę, szparagi. Obserwowano też ustne reakcje alergiczne ( oral-alergy ) po zjedzeniu banana, melona, brzoskwini. Czytaj też: Na co jeszcze możesz mieć uczulenie: alergia krzyżowa 10 rad, co robić, gdy pyli uczulający pyłek 1. Sprawdź kalendarz pylenia . 2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków. 3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.   4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki. 5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu. 6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne. 7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie. 8....

pokrzywa
Fotolia
Zdrowie
Alergia na pyłki: pokrzywa
Liście pokrzywy powodują nieprzyjemne poparzenia skóry i bąble. Pyłki pokrzywy mogą spowodować katar, kaszel, zapalenie spojówek, bóle głowy.

Ze względu na to, że pokrzywy rosną wszędzie, osoby uczulone na pyłki pokrzywy mogą dość długo mieć objawy uczulenia. Gdzie pyli pokrzywa Pokrzywa jest w Polsce bardzo popularnym chwastem, rośnie wszędzie: na polach, trawnikach, przy płotach, w ogrodach. Najczęściej w Polsce rośnie pokrzywa zwyczajna. Górna strona liści pokryta jest włoskami parzącymi. Dotknięcie pokrzywy powoduje pojawienie się na skórze bąbli pokrzywkowych, pieczenie, swędzenie i ból. Pylenie pokrzywy trwa długo: od maja do września, najmocniej w lipcu i sierpniu. Ze względu na rozpowszechnienie pokrzyw, długotrwałość pylenia i wytwarzanie dużych ilości pyłku, jego stężenie w powietrzu jest bardzo wysokie. Jednak osób uczulonych na pyłek pokrzywy jest niewiele: ok. 13 proc. wszystkich z zaawansowaną pyłkowicą . Zobacz także: Kalendarz pylenia roślin Jak objawia się uczulenie na pokrzywę Osoby uczulone na pyłek pokrzywy zwykle reagują pieczeniem, swędzeniem i łzawieniem oczu ( alergiczne zapalenie spojówek ) katarem ( katar alergiczny ), bólem głowy, ogólnym osłabieniem, rzadko astmą. Osoby uczulone na pyłek pokrzywy nie powinny jeść liści pokrzywy, dodawanych np. do sałatek, soków. Nie powinny też jeść miodów pokrzywowych . Czytaj też: Alergia krzyżowa 10 rad, co robić, gdy pyli uczulający pyłek Sprawdź kalendarz pylenia. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki. Kup odkurzacz z filtrem HEPA . Pomoże pozbyć się alergenów z domu. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz