Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
uczulenie, na, jad, owady, dziecko, alergia
Zdrowie

Uczulenie na jady owadów

Wycieczki za miasto byłyby znacznie przyjemniejsze, gdyby nie... owady. Jak bronić się przed komarami, osami, pszczołami i kleszczami?

Wycieczki za miasto byłyby znacznie przyjemniejsze, gdyby nie... owady. Jak bronić się przed komarami, osami, pszczołami i kleszczami?


Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn uczuleniowy w postaci swędzących bąbli. Nie jest to niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, gdy dziecko zainfekuje rankę, drapiąc ją brudnymi rękami. Jeśli odczyn uczuleniowy będzie bardzo silny, może dojść do niebezpiecznego dla życia wstrząsu anafilaktycznego.

Gdy ugryzie komar
Rankę dezynfekujemy np. spirytusem salicylowym. Jeśli dziecko ją rozdrapie, dobrze jest pomalować ją gencjaną. Swędzenie będzie mniej dokuczliwe, jeśli bąble posmarujemy Fenistilem w żelu, Autanem lub homeopatycznym żelem Dapis. Żel chłodzący i łagodzący skutki ukąszeń Moustidose może być stosowany już u niemowląt od pierwszego miesiąca życia.

Bliskie spotkanie z osą lub pszczołą
Żądło tkwiące w skórze delikatnie zdrap ostrzem noża lub paznokciem (nie chwytaj go za wystający czubek, bo w ten sposób wyciśniesz więcej jadu). By zmniejszyć ból i obrzęk, na ukłucie pszczoły nałóż papkę z sody oczyszczonej, gdy zaś ugryzie osa – zimny kompres z roztworu octu. Ulgę przyniesie również oziębienie bolącego miejsca lodem lub przyłożenie do ranki przekrojonej cebuli czy korzenia pietruszki. Jeśli dziecko zostało użądlone w usta lub język, natychmiast podaj mu kostkę lodu do ssania.
Uwaga! Gdy opuchlizna jest bardzo duża i maluch ma wyraźne problemy z oddychaniem, natychmiast zawieź go do szpitala lub wezwij pogotowie.

Jak się ustrzec użądlenia
- Unikajcie wieczornych spacerów nad wodą, a jeśli wybieracie się do lasu, ubierzcie się w długie spodnie i bluzki z długimi rękawami. Dodatkowo odzież i odkrytą skórę można spryskać płynem przeciwko owadom, np. Off, Bayer lub Panko.
- Wykorzystajcie naturalne odstraszacze komarów i kleszczy: zapachy czosnku, goździków, eukaliptusa, czeremchy, pelargonii i krzaków pomidorowych. Komary można także odstraszyć, paląc specjalne świece i używając olejków eterycznych, np. laurowego lub cytrynowego. Na rynku dostępne są również urządzenia, zwane elektrotępicielami owadów. Dodatkowo w i oknach domu można zainstalować gęstą siatkę, która nie pozwoli komarom dostać się do środka.
- Przed pszczołami schrońcie się w ciemnym pomieszczeniu – nie lubią ciemności i wylecą do światła.
- Unikajcie szybkich ruchów, nie próbujcie uderzyć zbliżającego się owada.

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

ugryzienia, owady, dzieci, wakacje
Fotolia
Czas wolny
Ugryzienia owadów
Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia?

Osy, komary, meszki, mrówki to prawdziwe utrapienie podczas letnich wyjazdów. Czy można skutecznie odstraszać je naturalnymi metodami? Co robić, gdy dojdzie do bolesnego lub swędzącego pogryzienia? Trudno wyobrazić sobie wakacje bez spacerów, ale też trudno znaleźć miejsce, gdzie nie ma owadów. Dają się nam we znaki już od maja. Pierwsze pojawiają się komary, meszki i muchy, do których latem dołączają osy, pszczoły i bąki. Gryzą jednak nie tylko owady latające, lecz także mrówki, kleszcze i pająki. Skutki spotkań z nimi są nieprzyjemne, a nawet dość bolesne, szczególnie dla maluchów. Gdy dojdzie do ukąszenia, powstaje miejscowy odczyn zapalny, czyli zaczerwienienie i obrzęk czy pieczenie. Zazwyczaj nie jest to niebezpieczne, choć może stać się przyczyną zakażeń, jeśli dziecko zainfekuje rankę drapiąc ją brudnymi rączkami. Wówczas objawy zapalenia mogą się mocno nasilić. Ugryzione miejsce stanie się bardzo bolesne, pojawi się wyciek ropny, wzrośnie także temperatura ciała dziecka (koniecznie zabierz wtedy malca do lekarza). Poza tym ugryzienia owadów mogą wywołać różne choroby, a także reakcje alergiczne o rozmaitym nasileniu, wymagające pomocy medycznej. W przypadku wstrząsu anafilaktycznego pomoc musi być natychmiastowa! Co złagodzi dolegliwości? Ugryzienie komara – rankę zdezynfekuj np. spirytusem salicylowym. Swędzenie będzie mniej dokuczliwe, jeśli bąble posmarujesz Fenistilem lub homeopatycznym żelem Dapis. Użądlenie pszczoły – delikatnie zdrap żądło ostrzem noża lub paznokciem (nie chwytaj go za wystający czubek, bo wyciśniesz z niego więcej jadu!). By zmniejszyć ból i obrzęk, na ukłucie połóż kompres z roztworu sody oczyszczonej (łyżeczka na szklankę wody). Ugryzienie osy – pomoże zimny kompres z roztworu octu, oziębienie bolącego miejsca lodem lub przyłożenie do ranki przekrojonego korzenia pietruszki lub...

dziecko, las, wakacje
Panthermedia
Czas wolny
Niebezpieczne ukąszenia na wakacjach
Jak wakacje, to w lesie i na łące. Sprawdź, co robić, a czego unikać, gdy dziecko ukąsi osa, kleszcz, mrówka albo żmija.

Co zrobić, gdy dziecko zostanie ukąszone przez owady? Jak chronić je przed ukąszeniem żmii? Ukąszenia mrówek Mrówki zostawiają na skórze drobne, często płaskie, czerwone ślady ukąszeń, które pieką i swędzą. Co robić – miejsce po ugryzieniu posmaruj kremem, który złagodzi przykre objawy, na opuchliznę można zrobić okład z sody. Jak się chronić – mrówki występują niemal wszędzie. Zwabia je jedzenie – słodycze, owoce, napoje. Człowiek jest dla nich przypadkową ofiarą. Zanim rozłożysz koc, sprawdź, czy nie biegnie tamtędy mrówcza ścieżka. Ukąszenia kleszczy Gdy kleszcz wbiją się w skórę, widać ciemny punkcik podobny do pieprzyka, który łatwo można przeoczyć, a czasem – czerwony bąbel. Ślina kleszczy zawiera substancje znieczulające, więc ukąszenia można nie poczuć. Co robić – nie smaruj kleszcza tłuszczem (masłem, kremem) ani alkoholem. Chwyć go pęsetą za główkę tuż przy skórze i wyciągnij (można poprosić o pomoc pielęgniarkę w gabinecie zabiegowym). Zdezynfekuj rankę. Jak się chronić – tego pajęczaka można spotkać wszędzie, a szczególnie w lasach liściastych i mieszanych (tam jest wilgoć), na łąkach, w parkach, ogródkach. Można się od niego zarazić wirusowym zapaleniem mózgu (są na to szczepionki) i boreliozą (nie można się przed nią zaszczepić). Najlepszą ochroną jest ubieranie się tak, by zakryć ręce, nogi i kark, a po powrocie do domu dokładne obejrzenie ciała i wypranie ubrania. Ukąszenia meszek Po meszkach pozostaje krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem gorączka. Co robić – postępuje się podobnie jak w przypadku komarów. Jak się chronić – to trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także gdy świeci słońce. Latają gromadnie, co jest groźne dla małych dzieci....

Apteka
Adobe Stock
Aktualności
Lek ratujący życie dzieci niedostępny w aptekach, a zamienników brakuje
Od ponad miesiąca w aptekach brakuje zastrzyków ratujących życie dzieciom w przypadku wstrząsu anafilaktycznego. Ministerstwo zdrowia zaleca stosowanie zamiennika. Niestety sugerowany przez nich lek nie może być stosowany u małych dzieci.

Lek, którego brakuje w aptekach to EpiPen Junior . Występuje w postaci automatycznego zastrzyku z adrenaliną (epinefryną), stosowany jako domięśniowy roztwór w przypadku wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego (anafilaksji). Jest bardzo łatwy w użyciu. Nie trzeba odmierzać dawki , igła sama się wysuwa, zastrzyk podaje się przez ubranie.  Ministerstwo Zdrowia zaleca stosowanie zamienników , takich jak  jak Adrenalina WZF i Adrenalina WZF 0,1 proc. Niestety te ampułko-strzykawki mogą być tylko stosowane u osób dorosłych i starszych dzieci, a małym dzieciom trzeba odmierzać do osobnej strzykawki mniejszą dawkę. Poza tym EpiPen Junior nie wymaga przechowywania w lodówce, a wymienione przez resort zdrowia leki niestety tak.   Czym jest wstrząs anafilaktyczny? To ostra reakcja organizmu na pierwszy kontakt z alergenem. Może to być lek, pokarm (np.gluten, jajka, orzechy), jad pszczoły czy osy. W przypadku ciężkiej alergii dochodzi do drgawek i obrzęku błony śluzowej krtani. Chory dosłownie się dusi. Co ważne, zagrożeni są nie tylko alergicy. Wstrząs może pojawić się u osób, które do danego momentu nie miały żadnych reakcji na alergeny.  Jedynym ratunkiem jest natychmiastowe podanie adrenaliny , bo przy silnej reakcji alergicznej nie można czekać, aż przyjedzie pogotowie. W ciągu kilku minut od wystąpienia wstrząsu może bowiem dojść do nieodwracalnych zmian w mózgu spowodowanych przez niedotlenienie.   Jak objawia się wstrząs anafilaktyczny? Wstrząs anafilaktyczny poznasz po następujących objawach: ● dziecko gwałtownie blednie , jego skóra staje się zimna i lepka,  ● dziecko wymiotuje, kicha lub z trudem oddycha ,  ● na twarzy dziecka (często także na całym ciele)  pojawia się obrzęk i pokrzywka  (czerwone plamy),  ● dziecko ma szybkie, ale słabo wyczuwalne tętno .  Liczy się...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak