Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Leszczyna
Fotolia
Zdrowie

Alergia na pyłki: leszczyna

Pyłki leszczyny pojawiają się już w czasie zimy, gdy zwykle nikt nie spodziewa się, że rośliny już mogą pylić. Dlatego objawy uczulenia na pyłki leszczyny tak często mylone są z przeziębieniem.

Pyłki leszczyny pojawiają się w powietrzu jako pierwsze: już w lutym, a czasem nawet w styczniu. Zwykle pylą do marca.
W miastach stężenia pyłku leszczyny zwykle są niskie, jednak na wsiach i terenach podmiejskich oraz w pobliżu ogródków działkowych w miastach stężenia pyłku leszczyny mogą być wysokie.
Pylenie leszczyny zwykle nie jest jednak bardzo uciążliwe ze względu na to, że zimą przebywamy niewiele na dworze, rzadko też otwieramy okna, więc pyłki tylko w niewielkim stopniu dostają się do domów.

Jakie są objawy uczulenia na pyłki leszczyny

Uczulenie na pyłki leszczyny jest alergią wziewną, dlatego objawy uczulenia dotyczą głównie układu oddechowego. Są to: katar alergiczny, swędzenie nosa, kichanie, łzawienie oczu swędzenie i pieczenie oczu (alergiczne zapalenie spojówek).
Raczej nie występują objawy dotyczące dolnych dróg oddechowych (kaszel, astma).

Alergia krzyżowa

Uczuleniu na alergeny pyłku leszczyny zwykle towarzyszy uczulenie pyłki olszy i brzozy, o czym świadczy to, że często osoby uczulone na pyłki brzozy mają wcześnie objawy alergii. Osoby uczulone na pyłki leszczyny często reagują też na alergeny pokarmowe, np. orzechów laskowych.
Czytaj też: Zobacz, na co jeszcze możesz mieć uczulenie: alergia krzyżowa

10 rad, jak pomóc osobie uczulonej na pyłki

  1. Sprawdź kalendarz pylenia.
  2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków.
  3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu. 
  4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki.
  5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu.
  6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne.
  7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie.
  8. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym.
  9. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw.
  10. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze.

Czytaj też: Nowa metoda odczulania alergików
 

Co pyli w kwietniu 2022? Uczulające pyłki i lista roślin pylących [WIDEO]

bylica
Fotolia
Zdrowie
Alergia na pyłki bylicy
Po uczuleniu na pyłek brzozy i pyłki traw, alergia na pyłek bylicy jest trzecią alergią na pyłki, która powoduje tak wiele problemów. Uczulenie na pyłki bylicy dokucza zwykle późnym latem.

Jest ok. 400 gatunków bylicy. W Europie bylica to najczęściej chwast. Niektóre z gatunków bylic mają działanie lecznicze (bylica piołun ) niektóre są przyprawami (bylica piołun, bylica estragon - stosowana do wyrobu octu, musztardy, jako przyprawa do potraw). W Polsce najczęściej występuje bylica pospolita. Jest jednym z najsilniej i najczęściej uczulających chwastów. Alergia krzyżowa z pyłkami bylicy Główne alergeny pyłku bylicy wywołują odczyny krzyżowe z wieloma innymi alergenami roślinnymi. Zobacz też: Na co jeszcze możesz mieć uczulenie? Alergia krzyżowa Jak objawia się uczulenie na pyłki bylicy Osoby uczulone na pyłki bylicy zwykle skarżą się na objawy: swędzenie nosa, katar, uczucie zatkania nosa, kichanie, pieczenie oczu, łzawienie oczu. Mogą też występować objawy astmy oskrzelowej (kaszel, duszność, trudności w oddychaniu). 10 rad dla osób uczulonych na bylicę 1. Sprawdź kalendarz pylenia . 2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków. 3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.   4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki. 5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA . Pomoże pozbyć się alergenów z domu. 6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne. 7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie. 8. Podczas jazdy samochodem zasuń szyby. Lepiej, żeby pyłki nie dostawały się do środka. Zamontuj w samochodzie klimatyzację z filtrem przeciwpyłkowym . 9. Nie przynoś do domu bukietów kwiatów polnych i traw. 1o. Na wakacje wybieraj się nad morze lub w wyższe partie gór. Stężenie pyłków jest tam najmniejsze. Czytaj też: Nowa metoda odczulania alergii

alergia na brzozę
Ingo Bartussek/Adobe Stock
Zdrowie
Alergia na pyłki brzozy: objawy, postępowanie
Alergia na pyłki brzozy pojawia się nagle i gwałtownie, gdyż brzoza zaczyna pylić od razu bardzo intensywnie. Pyłki brzozy to najczęstsza przyczyna kataru alergicznego i astmy wiosną.

Pyłki brzozy bardzo często powodują alergię, ich stężenie w Polsce wiosną jest wysokie. Jak wynika z badań ECAP (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce) niemal połowa Polaków uzyskuje dodatni wynik punktowych testów skórnych z alergenem brzozy. Aż 80 proc. z nich wykazuje objawy alergii krzyżowych z pokarmami. Spis treści: Kiedy pyli brzoza? Objawy alergii na pyłki brzozy Alergia krzyżowa przy alergii na pyłki brzozy 13 rad dla osób z alergią na pyłki brzozy Alergia na brzozę – leczenie Kiedy pyli brzoza? Brzoza może pylić od końca marca nawet do połowy maja, ale najczęściej jej pylenie rozpoczyna się w kwietniu. Największe stężenie notuje się w drugiej połowie kwietnia. W maju pylenie brzozy zanika. Pyłki brzozy są najbardziej niebezpieczne dla uczulonych na nie mieszkańców miast. Więcej pyłków wydzielają brzozy rosnące w miastach w pobliżu ulic. Dodatkowo osoby mieszkające w miastach często mają zniszczony nabłonek dróg oddechowych w wyniku wdychania zanieczyszczonego powietrza. Przez zniszczoną błonę śluzową łatwiej przenikają alergeny. Objawy alergii na pyłki brzozy Brzoza zaczyna pylić gwałtownie. Stężenie jej pyłków w powietrzu od razu jest wysokie, dlatego objawy uczulenia pojawiają nagle. Objawy uczulenia na pyłek brzozy to głównie: katar alergiczny , uczucie zatkanego nosa, kichanie, obfita wydzielina z nosa, swędzenie oczu, alergiczne zapalenie spojówek . Alergia na brzozę u dzieci może powodować duszność w klatce piersiowej, napadowy kaszel, świszczący oddech, czyli objawy astmy . Alergii na pyłki brzozy a alergia krzyżowa Pyłek brzozy jest jednym z alergenów, który często powoduje alergię krzyżową . Jej objawem może być tzw. zespół alergii jamy ustnej . Jest to reakcja natychmiastowa – rzadka u dzieci (u nich może pojawić się atopowe...

komosa
Fotolia
Zdrowie
Alergia na pyłki: komosa
Komosa kwitnie od końca lipca do początków października. Przez cały ten okres osoby uczulone na pyłki komosy mogą źle się czuć, mieć katar, kaszel, zapalenie spojówek, bóle głowy.

Komosa to pospolity, jednoroczny chwast. Rośnie nawet do 150 cm (na bardzo żyznych glebach). W Polsce najpowszechniejsza jest komosa biała, pospolicie zwana lebiodą. Rośnie w całej Polsce, praktycznie wszędzie: na łąkach, nieużytkach. Objawy uczulenia na komosę Komosa kwitnie długo: od końca lipca do początków października, dlatego osoby uczulone na pyłek komosy mogą dość długo odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Pyłek komosy jest bardzo lotny, jednak jego stężenie zwykle nie jest wysokie, dlatego rzadko zdarzają się osoby bardzo silnie reagujące na pyłki komosy. Osoby uczulone na pyłek komosy zwykle mają takie objawy, jak: katar, uczucie zatkanego nosa, ból głowy, swędzenie oczu, zapalenie spojówek. Rzadko występuje astma. Pyłek komosy jest bardzo lubiany przez pszczoły (to dla nich doskonałe źródło białka), dlatego osobom uczulonym na pyłek komosy nie poleca się jedzenia miodów zbieranych późnym latem. Czytaj też: Test dla mamy: czy dziecko ma alergię Alergia krzyżowa Osoby uczulone na pyłki komosy mogą mieć alergię krzyżową na: czosnek, cebulę, szparagi. Obserwowano też ustne reakcje alergiczne ( oral-alergy ) po zjedzeniu banana, melona, brzoskwini. Czytaj też: Na co jeszcze możesz mieć uczulenie: alergia krzyżowa 10 rad, co robić, gdy pyli uczulający pyłek 1. Sprawdź kalendarz pylenia . 2. W okresie pylenia uczulającej rośliny staraj się wychodzić na spacery rano, późnym wieczorem oraz po deszczu. Wtedy w powietrzu jest najmniejsze stężenie pyłków. 3. Wietrz mieszkanie pomiędzy 22 a 6 rano oraz po deszczu.   4. Zawieś w oknach lekkie, gęste firanki, łatwe do prania. Dobrze zatrzymują pyłki. 5. Kup odkurzacz z filtrem HEPA. Pomoże pozbyć się alergenów z domu. 6. Na dworze, gdy świeci słońce, zakładaj okulary przeciwsłoneczne. 7. Po przyjściu do domu myj ręce, twarz, a najlepiej weź prysznic i zmień ubranie. 8....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz