
Dla osób, które kochają truskawki, to bardzo dobra wiadomość – uczulenie na truskawki nie zdarza się często. Warto jednak być świadomym, że te pyszne owoce mogą wywoływać reakcje alergiczne. W wielu przypadkach alergia na truskawki ma łagodne objawy, ale czasem może prowadzić do sytuacji groźnej dla życia.
Spis treści:
- Uczulenie na truskawki – objawy
- Uczulenie na truskawki u niemowlaka i u dzieci
- Uczulenia na truskawki i alergie krzyżowe
- Uczulenie na truskawki – co podać
- Uczulenie na truskawki – co w nich uczula
Uczulenie na truskawki – objawy
Uczulenie na truskawki to jedna z częstszych przyczyn alergii pokarmowej. Towarzyszą mu symptomy typowe dla większości tego typu uczuleń. Objawy uczulenia na truskawki pojawiają się w ciągu dwóch godzin po ich zjedzeniu, a czasem nawet już po kilku minutach.
Jak wygląda uczulenie na truskawki? Oto objawy:
- swędzenie lub mrowienie w jamie ustnej;
- drapanie w gardle i ucisk;
- obrzęk języka, warg, podniebienia;
- chrypka.
Wśród objawów uczulenia na truskawki wymienia się także:
- świąd skóry;
- swędzenie uszu;
- łzawienie oczu;
- wysypka (tzw. pokrzywka);
- zatkany nos;
- cięższy oddech;
- kaszel alergiczny;
- wymioty;
- ból brzucha;
- biegunka.
Wysypka po truskawkach może mieć postać taką, jak po oparzeniu pokrzywą – zaczerwienienie skóry i bąble lub wypryski. Często towarzyszy jej silne swędzenie skóry. Zwykle zmiany znikają samoistnie, nie pozostawiając śladów.
Objawy ciężkiego uczulenia na truskawki:
- obrzęk w jamie ustnej;
- ból w klatce piersiowej;
- trudności w oddychaniu;
- spadek ciśnienia krwi;
- zawroty głowy;
- omdlenie.
Uczulenie na truskawki u niemowlaka i u dzieci
Truskawki dla niemowlaka są takim samem pokarmem jak każdy inny i nie należy odkładać ich podawania do późniejszego dzieciństwa. Dowiedziono, że uczulenia na pokarmy częściej pojawiają się u osób, które nie zetknęły się z nimi we wczesnym dzieciństwie. Mówiąc językiem ekspertów, wczesna ekspozycja na truskawki zmniejsza ryzyko uczulenia. Wprowadzając truskawki do diety dziecka, należy zachować ostrożność, czyli zacząć od małej ilości i obserwować dziecko. Tak postępuje się ze wszystkimi produktami, które mogą uczulać niemowlęta.
W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na uczulenie na truskawki u niemowlaka, takich jak wysypka, ból brzuszka, biegunka, należy wycofać owoce z diety. W czasie wprowadzania truskawek nie podawaj niemowlęciu innych nowości. Takie postępowanie da pewność, że ewentualne objawy uczulenia na truskawki u niemowlaka rzeczywiście mają związek z truskawkami.
Uczulenie na truskawki i alergie krzyżowe
Uczulenie na truskawki należy do kategorii alergii określanej przez specjalistów jako zespół alergii jamy ustnej (OAS – oral allergy symptom). Jest to zespół uczuleń na pyłki i pokarmy. Osoby uczulone na truskawki mogą mieć objawy alergiczne również po kontakcie z innymi owocami, warzywami, pyłkami czy orzechami, są to tzw. alergie krzyżowe. Wynikają one z podobieństwa uczulających białek, które występują w niektórych alergenach (pyłkach i pokarmach).
Osoby uczulone na truskawki mogą mieć również alergię na owoce z rodziny Rosaceae (należą do niej truskawki)
- maliny;
- jeżyny;
- wiśnie;
- śliwki;
- brzoskwinie;
- morele;
- jabłka;
- gruszki;
- pigwa;
- melony;
- banany;
- ananasy;
- kiwi.
Objawy uczulenia mogą wystąpić również po kontakcie z innymi alergenami:
- pyłek brzozy;
- lateks;
- orzechy laskowe;
- seler;
- marchewki.
Uczulenie na truskawki – co podać
Do łagodzenia objawów stosuje się leki antyhistaminowe. Uczulenia na truskawki można jednak bardzo łatwo uniknąć. Wystarczy pilnować, aby truskawki nie pojawiały się w diecie. Alergicy powinni unikać zarówno świeżych owoców, jak i suszonych, które mogą być dodane np. do muesli. Uczulać nie powinny przetwory z truskawek, np. zdrowy dżem truskawkowy, soki. Poddanie truskawek obróbce termicznej sprawia, że osoba uczulona raczej może jeść je bez ryzyka wystąpienie objawów alergii.
Uczulenie na truskawki – co w nich uczula
Uczulenie na truskawki to reakcja organizmu na białka w tych owocach. Po spożyciu truskawek (czasami wystarcza jedna truskawka, a czasami reakcja pojawia się po większej ich ilości) organizm produkuje specyficzne przeciwciała IgE, które powodują wydzielanie histaminy.
Histamina jest substancją, która sprawia, że pojawiają się objawy alergii. Im jej więcej w organizmie, tym reakcja alergiczna jest bardziej nasilona. Uczulenie na truskawki zdarza się rzadko, dlatego nie należy na wszelki wypadek usuwać tych owoców z diety dziecka. Szczególnie polecane są truskawki krajowe, świeże, które kupujemy w sezonie. To cenne źródło witamin i minerałów.
Kto jest bardziej zagrożony alergią na truskawki (czynniki ryzyka):
- osoby ze stwierdzoną alergią pokarmową;
- uczuleni na pyłek brzozy (ok 30 proc. uczulonych na pyłek brzozy ma alergię na truskawki).
- osoby, u których występowała w rodzinie alergia na truskawki;
- miewający ataki astmy, egzemę lub AZS.
Truskawki (Fragaria x ananassa) mają wiele różnych odmian, które różnią się natężeniem alergenów (białek wywołujących uczulenie). Badacze z Uniwersytetu w Lund w Szwecji zaobserwowali, że mocniej uczulają truskawki czerwone, słabsze objawy alergii natomiast mogą wystąpić po zjedzeniu odmian truskawek o białych owocach.
Aby ustalić, czy przyczyną objawów są truskawki, można wykonać test eliminacyjny (polega na zaprzestaniu jedzenia owoców i sprawdzeniu, czy objawy ustają). Uczulenie na truskawki można również potwierdzić w alergicznych testach skórnych lub alergicznych testach z krwi.
Zobacz też:

Kolorowanka z truskawką pozwoli dziecku lepiej poznać ten smaczny owoc, a być może także zachęci do jedzenia truskawek. Kolorowanie wymaga od dziecka dłuższego skupienia uwagi, uczy precyzyjnych ruchów rączek . Możecie bawić się w kolorowanie truskawki według wzoru, jaki podpowiada natura, ale także puścić wodze fantazji. Kto powiedział, że na dziecięcej kolorowance truskawka nie może być niebieska albo granatowa? Spis treści: Kolorowanka – trzy truskawki Truskawka do kolorowania dla początkujących Kolorowanka z wesołą truskawką Rodzina truskawek do kolorowania Truskawki do kolorowania – trzy owoce Kolorowanka z trzema truskawkami daje nie tylko możliwość plastycznego wyżycia się małemu dziecku. Warto zwrócić uwagę malucha podczas kolorowania na to, że wbrew pozorom nie wszystkie truskawki są czerwone . Podany niżej szablon można wykorzystać do narysowania truskawki dojrzałej, dopiero dojrzewającej i całkiem zielonej. Kliknij i wydrukuj: Truskawka – kolorowanka dla początkujących Owoc w całej okazałości. Obrazek idealny do kolorowania dla młodszych dzieci. Wystarczą trzy kolory kredek, czarny, czerwony i zielony – i artystyczny zapał. Wydrukuj kolorowankę i zachęć dziecko do zabawy w rysowanie (sprawdź też, dlaczego warto zachęcać dziecko do kolorowania ). Kliknij i wydrukuj: Kolorowanka z wesołą truskawką Truskawka do kolorowania dla maluchów, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kredkami . Kolorowanie obrazka może być okazją do rozmowy o ulubionych owocach, ich smaku i daniach, które się z nich przyrządza. Wesoła buźka zachęca małego rysownika do pracy. Kliknij i wydrukuj: Kolorowanka – rodzina truskawek Kolorowanka z wesołą truskawkową rodziną idealna jako temat zajęć plastycznych, ale również pretekst...

Dlaczego warto jeść truskawki? Truskawki to doskonałe źródło witaminy C (lepsze niż cytrusy); w 100 g truskawek znajduje się 60 mg kwasu askorbinowego. W truskawkach znajdziemy również witaminy B2, B3 (niacynę), A i E oraz szereg składników mineralnych, w tym fosfor i krzem (wzmacniają kości, korzystnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie), magnez (odpowiada za prawidłowe działanie układu nerwowego), mangan (zapobiega zmęczeniu i poprawia pamięć), potas, wapń, żelazo i cynk. Owoce te zawierają sporo błonnika (2,2 g na 100 g owoców), węglowodanów i białka. Truskawki to owoce niskokaloryczne – 100 g porcja to ok. 30–35 kcal. W truskawkach znajdziemy również bromelinę (enzym, który ułatwia spalanie tłuszczu), fitocydy (mają działanie bakteriobójcze), antocyjany o właściwościach przeciwzapalnych. Dzięki witaminom, minerałom i innym wymienionym wyżej związkom aktywnym, truskawki mają niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Odkwaszają organizm, obniżają poziom złego cholesterolu, regulują poziom cukru we krwi. Truskawki chronią też przed rakiem. Antynowotworowe właściwości truskawki zawdzięczają obecności kwasu elagowego. Związek ten nie tylko wzmacnia układ immunologiczny , ale również hamuje mutację komórek, uniemożliwiając powstanie komórek rakowych, a także powoduje obumieranie już powstałych. Polecamy: Truskawki to dobre owoce dla karmiącej mamy? Kiedy w Polsce jest sezon na truskawki? W Polsce najwięcej odmian truskawek owocuje w czerwcu i lipcu. Można je kupić w sklepach niemal cały rok, ale te są sztuczne mało aromatyczne i nie nadają się na przetwory. Przetwory z truskawek Przepisy na przetwory z truskawek znajdziesz klikając tu: Dżem truskawkowy Szybki dżem z truskawek - zobacz przepis Konfitura truskawkowo-rabarbarowa Zobacz też: 5 zasad jak...