objawy udaru słonecznego u dzieci
StockAdobe
Zdrowie

Objawy udaru słonecznego u dzieci – nie wolno ich bagatelizować

Objawy udaru słonecznego u dzieci mogą być dość łagodne lub bardzo poważne, w zależności od stopnia przegrzania. Jeśli wystąpią, koniecznie trzeba do dziecka wzywać pogotowie, a w międzyczasie udzielić pierwszej pomocy.

Objawy udaru słonecznego u dzieci mogą być różne. U niektórych maluchów zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się gorączką i złym samopoczuciem, u innych – dochodzi do utraty świadomości i poważnych powikłań, które zagrażają życiu. Zawsze w przypadku wystąpienia objawów udaru słonecznego u dzieci trzeba wezwać karetkę.

Spis treści:

Objawy udaru słonecznego u dzieci

Jeśli po pobycie na słońcu zauważysz u dziecka poniższe symptomy, to znak, że jego organizm jest przegrzany i może dojść lub już doszło do udaru słonecznego. Co powinno cię zaniepokoić? Udar słoneczny u dziecka daje następujące objawy:

 • zawroty głowy,
 • silny ból głowy,
 • gorączka 40 st. C,
 • przyspieszone tętno,
 • przyspieszony oddech,
 • dreszcze,
 • nudności,
 • wymioty,
 • światłowstręt,
 • przesuszona zaczerwieniona skóra,
 • brak potu mimo wysokiej temperatury,
 • ogólne osłabienie,
 • uczucie niepokoju,
 • płacz,
 • zwiotczenie mięśni,
 • zaburzenia widzenia,
 • bełkotliwa mowa,
 • trudności z utrzymaniem równowagi,
 • trudności z oddawaniem moczu, skąpomocz,
 • utrata przytomności,
 • drgawki,
 • trudności z oddychaniem,
 • obniżenie ciśnienia krwi.


Wszystkie wymienione powyżej objawy udaru słonecznego u dzieci nie muszą wystąpić jednocześnie. Zawsze natomiast pojawia się wysoka gorączka i światłowstręt. Częste są też nudności i wymioty. W zależności od stopnia przegrzania ciała, objawy mogą się utrzymywać, narastać, mogą dochodzić nowe. Już przy wystąpieniu pierwszych objawów udaru słonecznego u dziecka należy wezwać pomoc.

Postępowanie przy udarze cieplnym u dziecka

Pierwsza pomoc przy udarze cieplnym polega na tym, że trzeba jak najszybciej przenieść dziecko w zacienione miejsce i spowodować, by temperatura ciała się obniżyła. Jeśli twoje dziecko ma objawy udaru słonecznego, koniecznie wezwij lekarza, a w czasie oczekiwania:

 • przenieś je w cień lub do chłodnego budynku,
 • rozepnij lub zdejmij mu ubranie,
 • ułóż dziecko w pozycji półsiedzącej,
 • masuj nogi i ręce, by poprawić krążenie krwi,
 • podawaj dużo wody do picia (najlepiej z dodatkiem soli),
 • zastosuj zimne okłady na ciało,
 • NIE podawaj leków obniżających gorączkę.

Jak ochronić dziecko przed udarem cieplnym

Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego powinnaś przyłożyć szczególną wagę do tego, by zabezpieczyć dziecko przed zbyt długim i silnym promieniowaniem słonecznym w letni dni. Jak to zrobić?

Oto kilka wskazówek:

 • ubieraj dziecko stosownie do pogody i w przepuszczające powietrze, zwiewne ubrania,
 • nakrywaj głowę dziecka czapką z daszkiem, a najlepiej kapeluszem chroniącym też kark,
 • podawaj dziecku dużo napojów, najlepiej wody lub herbatek owocowych;
 • nie wychodź z dzieckiem na spacer w samo południe, kiedy słońce operuje najmocniej – dziecko może być na dworze rano do godziny 10 i po południu po godzinie 15.
 • jeśli przebywanie na słońcu jest konieczne z jakichś przyczyn, nie zapomnij o nasmarowaniu dziecka specjalnym kremem z filtrem dla dzieci. W przeciwnym razie dodatkowo może się nabawić oparzenia słonecznego.

Tutaj bez wychodzenia z domu kupisz kremy z filtrem dla dzieci w dobrych cenach – zakup niezbędny przed wakacjami!


Zobacz też: 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Zdrowie
Czy opalanie jest niezdrowe?
Maluchy są szczególnie podatne także na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Maluchy są szczególnie podatne także na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Witamina D jest największym dobrodziejstwem, jakie dzieci czerpią ze słońca. W pewnym stopniu to promieniom słonecznym zawdzięczają też zdrowe zęby, mocne kości i większą odporność. Maluchy są jednak szczególnie podatne także na ich szkodliwe działanie. Dziecięca skóra miała mało czasu, by wytworzyć delikatną opaleniznę i pogrubieć. Poza tym dzieci częściej przebywają na słońcu niż dorośli. Jak je chronić? Nie pozwól, by skóra malucha była wystawiona na bezpośrednie działanie słońca i pamiętaj, że w słoneczne dni dziecko może ulec poparzeniu nawet wtedy, gdy przebywa w cieniu. Oparzenie słoneczne Występuje najczęściej jako rumień i obrzęk skóry. Dziecko odczuwa pieczenie, jest rozdrażnione, może mieć podwyższoną temperaturę. Później dochodzi do łuszczenia się naskórka. Przy oparzeniach rzadko występują głębsze uszkodzenia skóry, o czym świadczyłoby pojawienie się pęcherzy. Udar cieplny – może do niego dojść przy silnym przegrzaniu organizmu. Towarzyszy mu wysoka gorączka, bóle głowy, brak apetytu, wymioty. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości lub drgawki. Skóra jest wtedy sucha, gorąca i czerwona, a puls przyśpieszony. Przenieś wtedy dziecko w cień, rozbierz i ochładzaj jego skórę zimnymi okładami, wachlując je lub włączając wentylator. Podaj mu także lek przeciwgorączkowy i dużo chłodnych płynów. Jeśli jego stan szybko się nie poprawia, zgłoś się do lekarza. Jak pomóc Ulgę przyniosą malcowi chłodne okłady – np. z zimnego zsiadłego mleka lub choćby z wody. Możesz też posmarować oparzone miejsce balsamami łagodzącymi dolegliwości (zawierają zwykle środki przeciwbólowe i przeciwświądowe). Jeśli malec ma podwyższoną temperaturę, można mu także podać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. paracetamol...

niemowlę, lato
Panthermedia
Pielęgnacja
Letnia pielęgnacja maluszka
Niemowlę nie powie, że jest mu za ciepło. Nie poskarży się, że piecze skóra pod pieluszką i że chce mu się pić. Jak pomóc mu przetrwać upalne dni?

Tęsknimy za latem, ale gdy w końcu ono przyjdzie, zaczynamy marzyć o chwili wytchnienia. Od palącego słońca. Od gorąca. I słusznie, bo z upałem nie ma żartów. Może być niebezpieczny. Przegrzanie organizmu zaburza jego funkcjonowanie: rozszerzają się naczynia krwionośne, spada ciśnienie krwi, a serce zaczyna bić jak oszalałe. Nerki przechodzą na tryb awaryjny i pracują na pół gwizdka (m.in. dlatego trzeba dużo pić!). Bezpośrednio na słońcu grozi nam udar cieplny. Dlatego w gorące dni rodzice maluchów muszą pamiętać o kilku zasadach. Okrycie dla malca Zwracaj szczególną uwagę na to, w co smyk jest ubrany. A w pierwszej kolejności: 1. Chroń główkę. Podczas spaceru dziecko powinno mieć na głowie czapeczkę. Najlepiej białą z przewiewnego, cieniutkiego materiału (np. z bawełny), z daszkiem (a jeszcze lepiej kapelusik z rondem – ochroni także kark) osłaniającym oczy i buzię malucha. 2. Rozbieraj, nie ubieraj. Gdy jest upał, nie ma sensu zakładać dziecku śpioszków, kaftaników, skarpetek itd. Maleństwo ubrane w pieluszkę jednorazową przykryj jedynie pieluchą tetrową. 3. Schowaj kołdrę. W upalne letnie noce wystarczy flanelowa pieluszka, prześcieradełko albo poszewka na kołdrę. Na spacerze Lejący się z nieba żar najdotkliwiej odczuwają najsłabsi, a więc także niemowlęta, u których system termoregulacji dopiero się uczy, jak prawidłowo wykonywać swoje obowiązki. Dlatego: 4. Zmień godziny spacerów. Niemowlęta potrzebują stałego rozkładu dnia, jednak nie dotyczy to sytuacji wyjątkowych. Wychodziłaś z maluszkiem na spacer zawsze o 13? Nie rób tego, jeżeli na dworze jest gorąco – spacer w taki skwar nie będzie dla malca przyjemnością. W upały najlepiej wychodzić rankiem, zanim zrobi się gorąco, albo późnym popołudniem, gdy słońce przestaje już prażyć. 5. Szukaj cienia... Przebywanie w pełnym słońcu jest niebezpieczne...

Płaczący noworodek
© Halfpoint - Fotolia.com
Pielęgnacja
Niemowlę i upał
Masz ochotę rozebrać się do rosołu albo zrobić sobie maseczkę z lodów? Twoje dziecko w czasie upałów może się czuć jeszcze gorzej niż ty. Jak mu pomóc?

Z upałem nie ma żartów. Jest niebezpieczny, ponieważ przegrzanie organizmu zaburza jego funkcjonowanie: rozszerzają się naczynia krwionośne, spada ciśnienie krwi , a serce zaczyna bić jak oszalałe. Nerki przechodzą na tryb awaryjny i pracują na pół gwizdka (trzeba dużo pić!). Przegrzanemu organizmowi grozi  udar cieplny . Łatwo także o odwodnienie . Lejący się z nieba żar najdotkliwiej odczuwają najsłabsi, a więc także niemowlęta, u których system termoregulacji dopiero się uczy, jak prawidłowo wykonywać swoje obowiązki. Jak chronić niemowlę podczas upału? POZA DOMEM Zmień godziny spacerów. Niemowlęta potrzebują stałego rozkładu dnia, jednak nie dotyczy to sytuacji wyjątkowych. Wychodziłaś z maluszkiem na spacer zawsze o 13? Nie rób tego, jeżeli na dworze jest gorąco – spacer w taki skwar nie będzie dla malca przyjemnością. W upały najlepiej wychodzić rankiem , zanim zrobi się gorąco, albo późnym popołudniem , gdy słońce przestaje już prażyć. Szukaj cienia... Przebywanie w pełnym słońcu jest niebezpieczne dla niemowląt nie tylko ze względu na możliwość poparzenia skóry, ale także z powodu zagrożenia udarem słonecznym. ...i chłodu. Rozgrzane chodniki i ściany domów oddają ciepło nawet wtedy, gdy słońce przestaje prażyć. Między blokami jest cieplej niż w parku, dlatego staraj się spacerować z maluchem tam, gdzie jest dużo zieleni. Rozsądnie korzystaj z budki wózka. Pamiętaj, że pod budką głębokiego wózka może się zrobić naprawdę gorąco i duszno . Sprawdź, być może lepszym rozwiązaniem będzie jej opuszczenie i osłonięcie maleństwa dużą parasolką? W DOMU Podczas upałów   mieszkanie może przypominać saunę , zwłaszcza jeśli masz okna wychodzące na południe i zachód. Staraj się, by w domu było świeże powietrze, ale: Zasłoń okna . Weź...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj