Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kleszcz u dziecka
Fotolia
Zdrowie

Kleszcz u dziecka: ugryzienie kleszcza jest groźne? – wywiad z pediatrą

Kleszcz u dziecka nie musi oznaczać boreliozy. Z obawy przed ugryzieniem kleszcza unikasz chodzenia do lasu? Nie dajmy się zastraszyć – apeluje dr Marek Pleskot, doświadczony pediatra, który wyjaśnia, jak chronić się przed kleszczami i co zrobić, jeśli jednak kleszcz wbije się nam w skórę.

Kleszcz u dziecka to dla wielu rodziców powód do pilnej wizyty u lekarza. Ugryzienie kleszcza i borelioza to tematy, wokół których narosło wiele mitów. W internecie coraz więcej osób diagnozuje u siebie tę chorobę. Są też dwie metody jej leczenia – klasyczna IDSA i niezgodna z zalecenia polskich specjalistów – ILADS. Sezon aktywności kleszczy trwa długo – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, więc ryzyko, że ugryzie nas kleszcz, jest spore. Wspólnie z dr n. med. Markiem Pleskotem ustalamy najważniejsze fakty o kleszczach, aby bez strachu cieszyć się ze spacerów po lesie, parku czy zabawami w ogrodzie.

Marek Pleskot - pediatra
Dr n. med. Marek Pleskot – pediatra z wieloletnim doświadczeniem. Przez wiele lat uczył studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Prowadzi prywatną praktykę w Podkowie Leśnej k. Warszawy (drpleskot.pl).

 

Spis treści:

Czy widuje Pan w swoim gabinecie więcej małych dzieci, które ugryzł kleszcz?

Marek Pleskot: Zawsze tacy mali pacjenci się trafiali. Być może w ostatnim czasie jest ich trochę więcej niż poprzednio, ale nie mamy do czynienia z epidemią. Pamiętajmy, że w prosty sposób możemy uniknąć komplikacji związanych z ugryzieniem kleszcza.

Szczepienia – przed jakimi chorobami chronią? [WIRTUALNE WARSZTATY]

Co na kleszcze u dzieci?

Ze strachu przed kleszczami rodzice boją się chodzić do lasu. Co Pan o tym sądzi?

Nie można dać się zastraszyć. Nawet małe dzieci można chronić repelentami, oczywiście używając ich w odpowiedni sposób, czyli na ubranko (permetryna). U dzieci powyżej drugiego roku można na skórę zastosować ikarydynę. Z młodszym dzieckiem można też iść do lasu, ale trzeba założyć na wózek moskitierę. Oczywiście po powrocie z lasu ubranko należy wytrzepać, bo kleszcz może poczekać na odzieży i potem zrobić dziecku krzywdę. Ubiór również powinien być odpowiedni zakryte buty, skarpetki naciągnięte na spodnie, czy długi rękaw i kapelusik.

Zobacz też: Repelenty dla dzieci i kobiet w ciąży

Co jeszcze można zrobić, żeby kleszcz nas nie ugryzł?

Powinniśmy bardzo dokładnie oglądać dziecko (i siebie też) po powrocie do domu, i to nie tylko z lasu. Żeby kleszcz się do nas przyczepił, wystarczy park, większa trawa czy krzaczki. Warto też dokładnie oglądać dziecko, jeśli mamy psy czy koty, bo kleszcz może nas dopaść w domu. Wystarczy, że nasz sympatyczny czworonóg przyniesie go na swoim futrze. A jeśli lubi tarzać się w naszym łóżku czy na kanapie, kleszcz może tam spokojnie czekać na swoją ofiarę. Dlatego najlepiej każdego wieczoru oglądać miejsca, które lubią kleszcze. Kleszcze najchętniej przyczepiają się w miejscach, w których skóra jest delikatna, czyli u dzieci za uszami, w okolicy szyi i dołów pachowych (inaczej niż u dorosłych, u których częściej znajdziemy je w okolicy biodrowej).  

Kleszcz u dziecka – co robić?

A jeśli znajdziemy kleszcza? Jak rodzic powinien postąpić?

Nie musimy od razu biec do lekarza i tracić czas. Każdy sam może usunąć kleszcza. Nawet jeżeli jakiś fragment pozostanie w skórze, to tak jak drzazga – sam z czasem wyjdzie. Przede wszystkim nie możemy go niczym smarować, przypalać i robić innych dziwnych rzeczy. 

Jak usunąć kleszcza u dziecka?

Jak wyciągnąć kleszcza, mamy nim kręcić, czy tylko ciągnąć?

Obie metody są dobre, jeśli stosujemy odpowiednie narzędzie. Gdy używamy pęsety, którą mamy zwykle mają w kosmetyczce, to chwytamy kleszcza jak najbliżej miejsca wkłucia w skórę i ciągnąc ruchem jednostajnym do góry, bez wykręcania, wyrywamy. Gdy używamy specjalnych kleszczyków, które można kupić w aptece (przypominają żabkę do wyciągania gwoździ), wkładamy je pod kleszcza i wyciągamy go, kręcąc nimi. W obu przypadkach nie uciskamy odwłoku – w przewodzie pokarmowym kleszcza znajdują się groźne bakterie i lepiej ich nie wyduszać do rany. 

Niektóre kleszcze są tak małe, że trudno je uchwycić, gdy wbiją się w skórę.

Jest coś takiego jak nawlekacz igły. To taka mała blaszka z drucianą pętelką. Jeżeli jest kłopot z wyciągnięciem małego kleszcza, zakładam pętelkę pod kleszcza i pęsetą chwytam ją jak najbliżej kleszcza. To takie praktyczne zrób to sam. Po ugryzieniu kleszcza należy uważnie obserwować dziecko i odnotować w notesie czy wręcz w książeczce zdrowia dziecka, że tego i tego dnia kleszcz został usunięty, żeby to pozostało w pamięci. 

Kleszcz u dziecka – a borelioza

Co się stanie, jeśli nie zauważymy ugryzienia kleszcza i nosimy pajęczaka jakiś czas w skórze?

Bywają takie sytuacje. Nie tak dawno miałem przypadek 5-letniego dziecka. Mama przyprowadziła je, bo niepokoił ją węzeł chłonny, a nie zwróciła uwagi, że wokół ucha pojawił się rumień wędrujący o średnicy 12 cm, typowy dla boreliozy. Myślała błędnie, że to odczyn po ugryzieniu owada

Z wyciąganiem kleszcza trzeba się spieszyć? 

Uważa się, że do zakażenia może dojść po 24 godzinach od wbicia się kleszcza w skórę. Moim zdaniem, mamy większą pewność, że kleszcz nas nie zaraził, jeśli oderwiemy go od skóry przed upływem 12 godzin. 
 

Niektórzy uważają, że 24 godziny to za długo i na pewno już doszło do zakażenia.

Są dwie szkoły. Jedna – klasyczna uniwersytecka (IDSA). Druga oparta na popularnej w USA metodzie ILADS (Międzynarodowego Towarzystwa ds. Boreliozy i Chorób z Nią Powiązanych). Jej zwolennicy to mała grupa lekarzy m.in. którzy zalecają m.in. długotrwałe podawanie antybiotyków. To jest sprzeczne z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych (PTEiLCh), których zdaniem takie leczenie jest nieuzasadnione, a także szkodliwe. W Europie najczęściej boreliozę wywołują krętki Borrelia garinii, Borrelia afzelii i Borrelia burgdorferi (rzadziej). Z kolei w USA zakażenia najczęściej powoduje Borrelia burgdorferi. W Polsce powinniśmy zawierzać ekspertom europejskim. Nie ma podstaw, aby sądzić, że nie wiedzą, jak postępować z kleszczami.

Kleszcz u dziecka – kiedy antybiotyk?

Czy należy podać profilaktycznie antybiotyk od razu po wyjęciu kleszcza?

Nie podaje się profilaktycznie antybiotyku po ugryzieniu kleszcza. Bardzo rzadko, tylko u dorosłych, w miejscach, w których notuje się dużo zachorowań na boreliozę lub gdy doszło do ugryzienia przez kilka kleszczy albo szybko pojawił się bardzo duży odczyn w miejscu ukąszenia dopuszczalne jest jednorazowe podanie antybiotyku (ale tylko jednej dawki tego jednego dnia). W każdym przypadku zaleca się obserwację. I ta obserwacja jest bardzo ważna. 

Rumień po kleszczu u dziecka

Kiedy należy zbadać dziecko, co powinno nas zaniepokoić?

Jeżeli tuż po ukąszeniu pojawi się zaczerwienienie, nie ma ono związku z boreliozą, to reakcja na ugryzienie. Na fazę wczesną boreliozy może wskazywać odczyn w miejscu ukąszenia (rumień), który ma średnicę powyżej 5 cm (czasami ma ona w środku przejaśnienia i przypomina tarczę strzelniczą). Rumień najczęściej pojawia się po 14 dniach. Taką zmianę ma 80 proc. zakażonych osób.

Bardzo rzadko, u poniżej 2 proc. osób, po ugryzieniu kleszcza może pojawić się inna nietypowa zmiana w postaci czerwono-sinego guzka na płatku ucha, brodawce sutkowej lub na mosznie. Pojawia się on do 2 miesięcy od ukąszenia. W takim przypadku warto zbadać krew na obecność przeciwciał w kierunku boreliozy. Nie ma sensu tego robić, jeśli rumień pojawił się w ciągu 2-3 tygodni od ugryzienia. Rodzice często są chętni, by biec do laboratorium i robić dziecku badania w kierunku boreliozy. Musimy mieć świadomość, że przeciwciała pojawiają się najwcześniej po 2–3 tygodniach. Wcześniejsze próby ich oznaczenia nic nie wykażą. 

Jakie badania po ugryzieniu kleszcza?

Rodzice nie ufają tradycyjnej medycynie. W internecie wręcz pytają, jakie badania wymusić na lekarzu, gdy dziecko miało kleszcza. 

Borelioza to choroba, która jest najczęściej nadrozpoznawaną chorobą w Polsce. Uważa się nawet, że upodobali ją sobie hipochondrycy. Jest wiele przypadłości zdrowotnych, które trudno jednoznacznie wytłumaczyć i można mylić je z objawami tej choroby. W USA, gdzie popularna jest metoda ILADS, niechorowanie z jakiejś konkretnej przyczyny może utrudniać wypłatę odszkodowania. 

Strach jest większy, bo podobno coraz więcej kleszczy jest zakażonych borelią?

Trudno jednoznacznie określić, ile zakażonych kleszczy było np. 15 lat temu, a ile teraz. Poza tym statystyki niewiele mówią rodzicom. Jeśli zauważymy kleszcza, trzeba go usunąć i obserwować dziecko. 

Jakie badania wykonuje się po ugryzieniu kleszcza? 

Najpierw robi się test ELISa. Oznacza się immunoglobuliny IgM i IgG. To bardzo czuła metoda, która może dawać wyniki fałszywie dodatnie, np. gdy ktoś miał już do czynienia z kleszczem i był leczony albo sam go zwalczył. W takiej sytuacji powinniśmy rozszerzyć diagnostykę metodą Westernblot, która wykaże, czy rzeczywiście doszło do zakażenia. Jeżeli test Elisa nic nie wykaże, dalsze badania nie mają sensu. 

Czy są jeszcze inne badania, które warto wykonać?

Są badania, których nie warto wykonywać, np. metoda PCR, oparta na badaniach genetycznych w kierunku boreliozy. Wychodzi przy niej wiele różnych błędów, więc nie jest zalecana przez ekspertów. 

Czy warto zbadać kleszcza, który nas ugryzł?

Nic nam nie daje, jeśli kleszcza usuniemy w ciągu 12 godzin. W takiej sytuacji, nawet jeśli dowiemy się, że był zakażony, nie będzie to istotne. Liczy się to, że szybko go usunęliśmy. Natomiast jeśli pajęczak znajdował się na skórze powyżej doby, wyglądał dorodnie, jakby się opił naszej krwi, a badanie genetyczne wykazało, że był zarażony krętkami Borrelli, wtedy warto zgłosić się do lekarza, aby rozważył podanie antybiotyku. Pamiętajmy, że nie w każdym przypadku musi dojść do zakażenia.

Nietypowe objawy po ugryzieniu kleszcza

Jakie objawy poza rumieniem można wiązać z ugryzieniem przez kleszcza?

Jeżeli w ciągu miesiąca–dwóch po wyciągnięciu kleszcza występują jakiekolwiek inne niepokojące objawy, należy skontaktować się z lekarzem. Najprawdopodobniej nie będą one miały związku z ugryzieniem kleszcza, ale lepiej to sprawdzić. Z ukąszeniem kleszcza może być związana gorączka, albo drobne zmiany na skórze, które są objawem wczesnej fazy boreliozy rozsianej (układają się w formie girlandy i są dość rozległe). Rzadko występują problemy neurologiczne, jak zapalenie opon mózgowych, które często występuje z porażeniem nerwu twarzowego, arytmie serca, które mogą świadczyć o zaatakowaniu mięśnia sercowego lub zmiany zapalne w dużych stawach, np. kolanowym, łokciowym. 

Kleszcz u dziecka – leczenie

Ile trwa leczenie, jeśli pojawi się rumień?

Obecnie zaleca się 3 tygodnie, a bardzo rzadko do 28 dni. Czas zależy od tego, jak szybko zmiany ustępują po zastosowanym leczeniu. Podaje się jeden antybiotyk. 

Ugryzienie kleszcza grozi nie tylko boreliozą...

To prawda, jest także rzadziej występujące odkleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Według oficjalnych statystyk rocznie chorowało około 100 dzieci poniżej 14 roku życia, co pozwala ocenić zapadalność na około 1/100 000, jednak należy pamiętać, że w regionach endemicznych (województwo podlaskie i warmińsko mazurskie zapadalność może być kilkukrotnie większa. Lekarze nieuniwersyteccy, są gotowi przypuszczać, że mogą występować różnego rodzaju koinfekcje, którymi zaraża nas ten sam kleszcz. Ale to jest problem szalenie marginalny.  

Z boreliozy można się wyleczyć?

Tak. Bardzo rzadko zdarzają się sytuacje, że leczenie nie jest skuteczne i choroba przechodzi w stan przewlekły. Ale u ponad 90 proc. odpowiednio leczonych przypadków choroba nie odezwie się w przyszłości.

Zobacz też:

Kleszcze
Fotolia
Zdrowie
Co ty wiesz o kleszczach? Quiz
Przedszkolak
Dziecko po ugryzieniu kleszcza doznało paraliżu – to zdarza się częściej niż myślisz! [WIDEO]
Wśród powikłań po ugryzieniu kleszcza dziecko może spotkać jeszcze to... zobacz film

Najczęściej z kleszczami kojarzą nam się dwie choroby: kleszczowe zapalenie mózgu i boleriozą. Natomiast należy pamiętać, że kleszcz może zarazić nas jeszcze kilkunastoma chorobami zakaźnymi. Tak jak stało się w przypadku trzylatka z Oklahomy. Za paraliż u trzylatka odpowiedzialne była neurotroksyna . Substancja ta zawarta w ślinie kleszcza doprowadziła do paraliżu kończyn malucha. Czym jest paraliż pokleszczowy? Paraliż kleszczowy – paraliż mięśni i organów oddechowych mogą wywołać toksyny zawarte w ślinie niektórych gatunków kleszczy . Objawem paraliżu kleszczowego są: bóle mięśni, spowolnienie mowy, ogólne osłabienie, ospałość. Kolejne nerwy ruchowe zostają unieruchomione wraz z rozwojem choroby. Paraliż postępuje ku górze. Pocieszeniem jest to, że szybko zauważony i właściwie leczony paraliż kleszczowy można wyleczyć. Podobnie stało się w przypadku chłopca na filmie. Dlatego warto zapamiętać tę historię, by wiedzieć jak uchronić własne dziecko. Polecamy: Kleszcz w skórze - kiedy iść z dzieckiem do lekarza? Jak wygląda kleszcze wbity w skórę - zobacz WIDEO Zobacz ranking produktów dla dzieci i mam

domowe sposoby na komary
AdobeStock
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne preparaty, które są równie skuteczne w walce z komarami. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Komary są bardzo uciążliwe w lecie, uprzykrzają wieczory spędzone na dworze, są też zmorą podczas grillowania, a dodatkowo możemy je spotkać także w domu, gdzie przylatują zwabione światłem.  Domowe sposoby na komary w ogrodzie lub w domu to dobra alternatywa dla chemicznych środków przeciwko insektom! Jeśli szukasz sprawdzonych i naturalnych metod na walkę z komarami, wypróbuj te przygotowane przez nas. W tym zestawieniu znajdziesz rośliny i olejki, które odstraszają swoim zapachem komary . Są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz ograniczyć chemię w życiu swojej rodziny i wykorzystać moc natury. Zobacz, co działa na komary! Domowe sposoby na komary: Mięta Olejek cytrynowy i eukaliptusowy Wanilia Citronella Olej kokosowy i olejek neem Czosnek i cebula Płyn do higieny jamy ustnej Pułapka na komary z drożdży Rośliny ogrodowe Olejek lawendowy Mięta Domowe sposoby na odstraszanie komarów to między innymi mięta. Ta wyjątkowa roślina służy nie tylko naszemu zdrowiu, ale jest też sprzymierzeńcem w walce z komarami. W czasopiśmie „Journal of Bioresource Technology” opublikowano wyniki badań, z których dowiadujemy się, że olejek i ekstrakt miętowy działają równie skutecznie, jak  chemiczne repelenty . Jak wykorzystać miętę, aby skutecznie odstraszała komary? Możesz smarować skórę olejkiem miętowym, używać go w nawilżaczach powietrza. Można też posadzić miętę w doniczce i postawić na parapecie, aby odstraszała komary przed wlatywaniem przez okna do domu. Ważne!  Nie stosuj olejku miętowego na skórę małych dzieci. Olejek cytrynowy i eukaliptusowy Skuteczna w walce z komarami jest również mieszanka olejku eukaliptusowego i cytrynowego. Wymieszaj je w proporcji 1:1 i posmaruj miksturą skórę. Nie stosuj jednak tego domowego sposobu na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz