Ugryzienie pająka
AdobeStock
Zdrowie

Ugryzienie pająka zdarza się rzadko, ale może być groźne!

Ugryzienie pająka w polskich warunkach jest mało prawdopodobne, bo większość pająków nie jest w stanie przebić się przez skórę. Istnieją jedynie 3 groźne, jadowite gatunki, które zostawiają spore ślady po ukąszeniu. Samo odkażenie rany może wówczas nie wystarczyć.

Choć w Polsce ukąszenie przez pająka jest możliwe, zdarza się niezwykle rzadko. Najczęściej, kiedy podejrzewamy, że ugryzł nas pająk, tak naprawdę zrobił to inny owad, np. mrówka czy pluskwa.

Większość pająków występujących w naszym kraju to gatunki zbyt słabe, by móc przebić się przez skórę człowieka. Ich zęby są delikatne i nie są w stanie nas ugryźć, nawet gdyby chciały. Istnieje jedynie kilka gatunków, które są jadowite i które dla osób uczulonych mogą stanowić zagrożenie. Jakie to pająki i jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w przypadku ukąszenia?
 

Pająki jadowite występujące w Polsce

W naszym kraju żyją jedynie trzy gatunki pająków, których ugryzienie może wywołać poważniejsze skutki. Są to:

  • sieciarz jaskiniowy: najbardziej jadowity polski pająk, jego jad porównywalny jest do jadu jadu szerszenia, a ukąszenie może wywołać silny ból;
  • tygrzyk paskowany: jego jad jest podobny do jadu osy, po ukąszeniu może pojawić się zaczerwienienie i świąd skóry w miejscu wkłucia zębów, a niekiedy również ból i opuchlizna;
  • kolczak zbrojny: jedyny pająk żyjący w Polsce, który po ugryzieniu może wywołać zatrucie, a objawy, takie jak piekący ból, osłabienie, dreszcze oraz stan zapalny, mogą trwać nawet dwa tygodnie. Jego jad jest śmiertelny dla owadów, ale dla ludzi nie.


Mniej groźne pająki jadowite żyjące w Polsce to:

  • krzyżak ogrodowy (najbardziej popularny, po ugryzieniu może pojawić się opuchlizna);
  • sidlisz piwniczny (ugryzienie wywołuje zaczerwienienie, świąd i lekki ból).
Czasami po ukąszeniu pająka mogą pojawić się na ciele dwa czerwone małe punkty – są to ślady po jego zębach.

Pierwsza pomoc przy ugryzieniu przez pająka

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, jest odkażenie miejsca wkłucia pająka, aby nie doszło do obrzęku i stanu zapalnego. W tym celu można popsikać skórę środkiem dezynfekcyjnym oraz posmarować maścią lub balsamem kojącym na ukąszenia. Jeżeli opuchlizna po kilku dniach nie ustępuje, należy udać się do lekarza.
 

 

Jeżeli doszło do ugryzienia przez groźnego pająka jadowitego, należy natychmiast pojechać do szpitala, aby otrzymać surowicę przeciwjadową. Warto też mieć jakiś dowód na to, jaki pająk nas ukąsił (np. w postaci zdjęcia), aby lekarze mogli od razu podać właściwą surowicę. Do czasu kontaktu z personelem medycznym ważne jest uciskanie danej części ciała powyżej miejsca ukąszenia.


Zobacz także: Pająki w domu? Szybkie sposoby, by się ich pozbyć

Wstrząs anafilaktyczny po ugryzieniu pająka

W większości przypadków ukąszenie pająka nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia, nawet jeśli pozostawia ślad w postaci opuchlizny, zaczerwienienia i swędzenia. Jednak u osób uczulonych na jad owadów może ono wywołać groźne skutki, łącznie z pojawieniem się wstrząsu anafilaktycznego. Ponieważ jest to stan bezpośrednio zagrażający życiu, należy w takich przypadkach zawsze reagować natychmiast i jak najszybciej udać się do szpitala.

Zobacz także:

7 objawów chorobowych, których nie wolno lekceważyć [WIDEO]

domowe sposoby na komary
AdobeStock
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Domowe sposoby na komary są prawie tak samo skuteczne, jak te chemiczne, za to o wiele zdrowsze dla nas i środowiska! Warto wypróbować naturalne środki na komary, takie jak: lawenda, wanilia, olejek cytrynowy i inne (równie skuteczne w walce z komarami) preparaty. Dzięki nim nie tylko odstraszysz insekty, lecz także wprowadzisz do domu piękne, aromatyczne zapachy! Sprawdź, czym odstraszyć komary.

Domowe sposoby na komary to dobra alternatywa dla chemicznych środków przeciwko insektom! Jeśli szukasz sprawdzonych i naturalnych metod na walkę z komarami, wypróbuj te przygotowane przez nas. W tym zestawieniu znajdziesz rośliny i olejki, które odstraszają swoim zapachem komary . Choć raczej nie ma co liczyć, że będą tak samo skuteczne jak repelent z DEET – na pewno są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz ograniczyć chemię w życiu swojej rodziny i wykorzystać moc natury. Zobacz, co działa na komary!   Co odstrasza komary – domowe sposoby: 1. Domowe sposoby na komary: olejki - Lawenda - Mięta -  Olejek cytrynowy i eukaliptusowy - Wanilia - Citronella -  Olej kokosowy i olejek neem 2.  Jak zrobić płyn odstraszający komary? 3.  Odstraszacz na komary: domowe sposoby - Rośliny ogrodowe - Czosnek i cebula - Płyn do higieny jamy ustnej -  Pułapka na komary: drożdże Domowe sposoby na komary: olejki Naturalne sposoby na komary to między innymi różnego rodzaju olejki. Ich zapach sprawia, że ci nieprzyjaźni krwiopijcy poczują się zniechęceni do przebywania w pobliżu. Taki olejek możesz kupić w większości sklepów i drogerii, zazwyczaj kosztuje jedynie kilka złotych, a możesz dzięki niemu zaoszczędzić sporo nerwów i nieprzyjemności. Jakie zapachy działają przeciw komarom? Oto lista!  Lawenda Popularny dodatek do kosmetyków odstrasza nie tylko mole, ale i komary! Wszystko przez bardzo intensywny zapach. Stosuj olejek lawendowy w kominkach do aromaterapii, by jego zapach wypełnił pokój, lub dodaj kilka kropli do balsamu do ciała i rozsmaruj na skórze. Jeśli chcesz używać tego domowego sposobu na komary na skórze dziecka, upewnij się, że kupiłaś naturalny olejek, bez chemicznych dodatków! Mięta Ta wyjątkowa roślina służy nie tylko naszemu zdrowiu, ale jest też sprzymierzeńcem w walce z...

nimfa kleszcza
Adobe Stock
Edukacja
Nimfa kleszcza: co to jest, jak wygląda, jak ją usunąć
Nimfa kleszcza jest bardzo mała – wielkością przypomina ziarnko maku. Trudno ją zauważyć, jednak jest niebezpieczna. Nimfa kleszcza w skórze może jednak przenosić różne groźne choroby. Sprawdź, jak wygląda i w jaki sposób usunąć wbitą nimfę kleszcza.

Nimfa kleszcza to jedna z postaci, jaką przyjmuje kleszcz w swoim cyklu życiowym. Jest to postać pośrednia między larwą a dorosłym kleszczem. Nimfy kleszcza, podobnie jak dorosłego osobnika, nie można bagatelizować, ponieważ poprzez ukąszenie może ona przenosić groźne choroby, np. boreliozę lub odkleszczowe zapalenie mózgu. Nimfę kleszcza zazwyczaj można spotkać wiosną w okolicznościach przyrody, dlatego wychodząc na łąkę lub do lasu, trzeba zachować ostrożność.  Spis treści:  Co to jest nimfa kleszcza? Jak wygląda nimfa kleszcza - zdjęcia Nimfa kleszcza - kiedy atakuje? Ugryzienie nimfy kleszcza - choroby Nimfa kleszcza - jak usunąć? Co to jest nimfa kleszcza? Nimfa kleszcza jest maleńka i wielkością przypomina ziarnko maku – ma ona ok. 1,5 milimetra długości i jest koloru brązowo-czarnego. Powstaje z opitej krwią larwy, która odpada od żywiciela. W środowisku larwa przekształca się w nimfę, która wspina się na trawy i niską roślinność o wysokości do 1 metra. Tam czeka na żywiciela. Gdy go znajdzie, pije jego krew, odpada i przekształca się w postać dorosłą kleszcza. Nimfa kleszcza może być tak samo niebezpieczna dla zdrowia ludzi i zwierząt, jak postać dorosła. Dużo trudniej ją jednak zauważyć na ciele ze względu na niewielkie rozmiary. Potrafi wejść pod skórę, a wtedy wygląda jak ciemna kropka zrobiona długopisem. Wczepiona w powierzchnię ciała wygląda jak niewielki strupek w kształcie łezki. Najedzona nimfa kleszcza zwiększa swoje rozmiary do mniej więcej 3 milimetrów. Jak wygląda nimfa kleszcza - zdjęcia Charakterystyczny wygląd nimfy kleszcza możesz zobaczyć na tych zdjęciach:  Nimfa kleszcza - kiedy atakuje? Nimfa kleszcza atakuje zazwyczaj wiosną, gdy jeszcze nie zdąży przeobrazić się w dojrzałego kleszcza. Można ją spotkać wśród traw oraz niskich...

latające kleszcze
Fotolia
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Latające kleszcze to tzw. strzyżaki. Ich ukąszenie długo się goi i może być niebezpieczne, bo owady przenoszą chorobotwórcze drobnoustroje. Zwykle żerują na zwierzętach, ale mogą też zaatakować człowieka. Wyjaśniamy, jak wyglądają latające kleszcze, jak rozpoznać ślad po ugryzieniu strzyżaka i jak chronić przed nimi małe dzieci.

Latające kleszcze, strzyżaki sarnie, to leśne owady – muchówki krótkoczułkowe z rodziny narzępikowatych. Wielu osobom kojarzą się z kleszczami ze skrzydełkami. Mają mięsiste nóżki z haczykami, płaski twardy chitynowy pancerzyk pokryty szczecinkami, który bardzo trudno rozgnieść. Są koloru brązowo-brunatnego i mierzą ok. 4-5 mm. Mają trzy pary odnóży i potrafią latać. Spis treści: Latające kleszcze w Polsce Czy latające kleszcze są niebezpieczne dla człowieka? Choroby przenoszone przez latające kleszcze Jak się bronić przed latającymi kleszczami? Pogryzły mnie latające kleszcze: opis przypadku Latające kleszcze w Polsce Tzw. latające kleszcze to małe i bardzo przyczepne owady (trudno je strącić ze skóry!). Latające kleszcze wyglądają podobnie jak kleszcze , ale właściwa nazwa tego owada to strzyżak sarni ( Lipoptena cervi ) lub jeleni. Potocznie, zależnie od regionu, mówi się też na niego łowik lub wesz jelenia . W Polsce występuje jeszcze drugi rodzaj tego owada, który przybył do nas najprawdopodobniej z Azji i który nie ma polskiej nazwy – to  Lipoptena fortisetosa . Strzyżaki nie są kleszczami – strzyżak to owad, a kleszcz – pajęczak. Strzyżak kąsa, wysysa krew i odlatuje, a kleszcz wczepia się w ciało, tkwi w nim dłuższy czas, zwiększa rozmiary, gdy jest opity, a później odpada. Latające kleszcze, czyli strzyżaki,  pasożytują najczęściej na leśnych zwierzętach takich jak sarny, jelenie, łosie czy borsuki. Nie pogardzą też ptakami, choć czasami – podobno najczęściej przez pomyłkę – mogą zaatakować człowieka. Strzyżak pasożytuje w sierści zwierząt, odrzuca skrzydła, pije krew i rozmnaża się na żywicielu. Jak wyglądają latające kleszcze? Strzyżak sarni...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj