ugryzienie szerszenia
Adobe Stock
Zdrowie

Ugryzienie szerszenia może być groźne (ale nie musi!)

Ugryzienie szerszenia nie jest groźniejsze od użądlenia osy czy pszczoły. Mimo sporych rozmiarów szerszeń podczas użądlenia wpuszcza do organizmu człowieka podobną ilość toksyn jak mniejsze od niego owady. Ugryzienie szerszenia może być jednak niebezpieczne w przypadku osób uczulonych lub wtedy, gdy atak na człowieka przypuści rój szerszeni.

Chociaż ugryzienie szerszenia oznacza wstrzyknięcie dawki toksyn nie większej niż w przypadku pszczoły czy osy, to samo jego użądlenie może być bardziej bolesne. Wynika to z faktu, że żądło szerszeni jest większe. Poniżej podajemy najważniejsze informacje, jak postępować po użądleniu szerszenia oraz jak się przed nim chronić.

Ugryzienie szerszenia:

Postępowanie po ugryzieniu szerszenia

Zawarta w jadzie szerszenia acetylocholina wywołuje ból i obrzęk, i to z nimi warto walczyć po użądleniu. Szerszeń nie pozostawia żądła, więc nie trzeba nic z ciała usuwać. Miejsce ugryzienia trzeba zdezynfekować. Następnie dobrze jest je posmarować preparatem na ukąszenia owadów, który zmniejszy reakcję organizmu na jad.

Tutaj szybko i niedrogo kupisz preparaty na ukąszenia owadów, które nadają się dla dorosłych i dzieci:


Następnie dobrze jest przyłożyć lód (zawinięty w ściereczkę – nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio na skórę!) lub zrobić zimny okład i trzymać go na skórze 15-20 minut. Schładzanie i smarowanie warto powtarzać 2-4 razy dziennie.

Dodatkowo można osobie użądlonej podać wapno (np. w postaci tabletki rozpuszczonej w wodzie), które zmniejsza reakcję organizmu na alergeny, a więc ból, pieczenie i swędzenie.

Każde ugryzienie szerszenia w usta lub język wymaga jak najszybszej wizyty u lekarza lub wezwania pogotowia ratunkowego. Do czasu uzyskania pomocy warto ssać kostki lodu (lub jeść lody), aby powstrzymać rozwój obrzęku.

Domowe sposoby na ugryzienie szerszenia

W przypadku braku dostępu do preparatów na ukąszenia owadów, warto wypróbować naturalne, domowe sposoby łagodzenia bólu, pieczenia i obrzęku. Należą do nich:

 • okłady z cebuli,
 • nacieranie sokiem z cytryny,
 • nacieranie roztartą natką pietruszki,
 • nacieranie zmiażdżonymi liśćmi babki lekarskiej,
 • okłady ze stłuczonych i schłodzonych liści kapusty.

Gdy osoba ugryziona przez szerszenia jest uczulona na jad owadów

Jeżeli dziecko jest uczulone na jad owadów, ze względu na to, że ma masę ciała mniejszą niż osoba dorosła, może u niego wystąpić gwałtowniejsza, bardziej nasilona reakcja. Trzeba pojechać na pogotowie, gdzie medycy podadzą dziecku zastrzyk hamujący reakcję alergiczną. W przypadku uczulonych dorosłych także niezbędna jest wizyta u lekarza.

Jeżeli szerszeń ugryzie dziecko w twarz albo wystąpi ciężka reakcja alergiczna, która objawia się:

 • puchnięciem warg i twarzy,
 • obrzękiem gardła,
 • zawrotami głowy,
 • kłopotami z oddychaniem,
 • wysypką,
 • biegunką,
 • bólami brzucha,

natychmiast trzeba wezwać pogotowie. U osoby uczulonej może bowiem dojść do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia!

Jeśli jesteś uczulona na jad owadów albo u twojego dziecka stwierdzono taką alergię, poproś lekarza o przepisanie recepty na leki, które można podać od razu po użądleniu, a które są w stanie zapobiec lub spowolnić przebieg wstrząsu anafilaktycznego. Lek taki trzeba mieć na wakacjach zawsze przy zawsze sobie.

Zapobieganie ugryzieniom szerszeni

Szerszenie z zasady nie są agresywne. Dlatego, gdy się pojawią, trzeba zachować spokój – nie opędzać się nerwowo, nie biegać, nie krzyczeć. Ryzyko, że zajęty swoimi sprawami szerszeń przebywający z dala od gniazda zaatakuje, jest niskie. Najczęściej dochodzi do użądlenia, gdy owad zostanie przyciśnięty – gdy się na nim usiądzie lub przygniecie go np. ręką. Dlatego warto patrzeć, gdzie się siada i gdzie sięga. Na wakacjach dobrze jest też za każdym razem przed założeniem butów sprawdzać, czy jakiś owad do nich nie wszedł.

Szerszenie najczęściej można spotkać w lasach i na ich obrzeżach, gdzie zakładają gniazda w drzewach. Zdarza się, że gniazdo szerszeni znajduje się w opuszczonym ulu, budce lęgowej lub w budynku, np. na poddaszu. W pobliżu gniazda szerszeni wzrasta ryzyko ugryzienia oraz tego, że zaatakuje nie jeden szerszeń, a większa ich liczba. Dlatego należy zdecydowanym krokiem oddalić się od miejsca, gdzie może być gniazdo. W przypadku odkrycia gniazda w budynku lub ogrodzie, trzeba powiadomić straż pożarną i poprosić o usunięcie gniazda.

Nie należy pozostawiać niezabezpieczonych resztek jedzenia. Szerszenie, podobnie jak osy, mogą skusić się na taki poczęstunek i później częściej w to miejsce zaglądać w nadziei na powtórny posiłek.

Więcej o ataku owadów:

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Uczulenie na jad owadów
AdobeStock
Zdrowie
Uczulenie na jad owadów: jak rozpoznać i jak pomóc dziecku?
Alergia na jad owadów nie zdarza się bardzo często, ale użądlenie przez pszczołę lub osę dla osoby uczulonej na jad może być groźne. Czasami dochodzi nawet do zagrażającego życiu wstrząsu anafilaktycznego.

Rodzice małych alergików (uczulonych na mleko, pyłki lub sierść zwierząt) boją się często, że ich dzieci mogą źle zareagować także na użądlenie osy lub pszczoły. Nie trzeba jednak bać się na zapas. – Fakt, że dziecko jest alergikiem, nie oznacza, że ma uczulenie także na jad pszczół czy os. Oczywiście może je mieć, jednak ryzyko, że ten problem go dotyczy, jest dokładnie takie samo jak u wszystkich – tłumaczy dr Ewa Willak-Janc, alergolog z Kliniki Pediatrii i Alergologii Akademii Medycznej we Wrocławiu. Alergia na jad owadów jednak się zdarza. Jak wówczas pomóc dziecku i jak rozpoznać, że objawy po użądleniu są reakcją alergiczną, wymagającą konsultacji lekarskiej? Spis treści: Jak często zdarza się uczulenie na jad owadów? Kiedy pojawia się alergia na jad owadów? Reakcja zdrowego dziecka na ukąszenie owada Pierwsza pomoc przy użądleniu przez owada Kiedy po użądleniu jechać z dzieckiem do lekarza? Objawy uczulenia na jad owadów Co robić, gdy alergika użądli pszczoła? Czy z alergikiem trzeba jechać do szpitala po użądleniu? Leki dla dziecka uczulonego na jad owadów Jak uniknąć użądlenia? Jak często zdarza się uczulenie na jad owadów? Łagodna albo umiarkowana alergia na jad owadów błonkoskrzydłych, czyli pszczół, os (w tym największych z nich – szerszeni) oraz bardzo rzadko atakujących trzmieli, to problem kilku-, kilkunastu procent ludzi. Niewielka część z nich (na szczęście rzadko dotyczy to dzieci) może zareagować na jad wyjątkowo gwałtownie – zagrażającym życiu wstrząsem anafilaktycznym . Kiedy pojawia się alergia na jad owadów? Reakcja alergiczna na jad pszczoły czy innych owadów może nastąpić dopiero wówczas, gdy organizm już wie, z jaką substancją ma do czynienia. Właśnie z tego powodu problem częściej dotyczy osób,...

użądlenie osy
AdobeStock
Czas wolny
Użądlenie osy –​ jak pomóc dziecku? Sprawdź, co robić i jak zmniejszyć opuchliznę
Użądlenie osy może wywołać opuchliznę i silny ból. Na szczęście zwykle dolegliwości mijają po 1-2 dniach, jeśli dziecko nie ma alergii na jad owadów i zastosuje się domowe sposoby na użądlenia. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej może być konieczna pilna pomoc medyczna. Sprawdź, co robić po użądleniu osy.

W wyniku użądlenia osy dziecko natychmiast odczuwa silny ból (to efekt działania jadu wpuszczonego przez owada). W miejscu ugryzienia na skórze pojawia się rumień, czyli zaczerwienienie skóry, oraz obrzęk – czasem opuchlizna po użądleniu osy może być duża i obejmować nie tylko miejsce ukąszenia. Miejsce użądlenia może swędzieć i piec. Na tym zwykle się kończy. Jeśli dziecko nie jest uczulone na jad owadów, objawy powinny ustępować po kilku godzinach od ukąszenia. U niektórych osób może jednak wystąpić silniejsza reakcja, a wraz z nią na skórze pojawia się duża opuchlizna, która może utrzymywać się przez 2-3 dni. W bardzo rzadkich przypadkach organizm może zareagować na użądlenie gwałtownie. Na szczęście u dzieci sytuacje zagrażające życiu należą do wyjątków. Zawsze jednak na wszelki wypadek dziecko należy uważnie obserwować. Co robić w przypadku użądlenia osy? Ludzie zwykle mają problem z odróżnieniem osy od pszczoły, dlatego najpierw należy upewnić się, czy w miejscu ukąszenia nie widać żądła. Zostawiają je pszczoły (żądło trzeba wyciągnąć, aby przerwać wnikanie jadu do organizmu). Co robić zaraz po użądleniu osy: Gdy osa użądli dziecko lub dorosłego uczulonych na jad, jak najszybciej wezwij karetkę i podaj adrenalinę, jeśli została już zalecona przez lekarza do stosowania w takich sytuacjach. Uwaga! Nie należy podawać wapna do picia! Odkaź rankę – umyj miejsce ukąszenia wodą z mydłem, tak pozbędziesz się jadu ze skóry. Schładzaj miejsce użądlenia – to utrudni wchłanianie jadu osy i zadziała przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Posmaruj obrzęk – aby złagodzić swędzenie i opuchliznę użyj kremu z hydrokortyzonem lub ogólnie dostępnego preparatu na ukąszenia owadów (np. Fenistil, Dapis, Ziaja Antybzzzy). Jeśli nie masz preparatu na użądlenia, przyłóż cebulę, plaster...

użądlenie pszczoły
Adobe Stock
Zdrowie
Ukąszenie pszczoły - objawy, leczenie, domowe sposoby, kiedy do lekarza
Ukąszenie pszczoły u dziecka objawia się zaczerwienieniem, bólem oraz obrzękiem. Opisujemy, jak pomóc - trzeba działać szybko, gdy dziecko jest uczulone na jad pszczeli.

Ukąszenie pszczoły to przykre doświadczenie, niestety będące częstym udziałem naszych dzieci w okresie letnim. Zdecydowanie łatwiej mu zapobiegać, ale kiedy już do niego dojdzie, najważniejsze jest szybko pomóc dziecku i złagodzić ból oraz obrzęk. Działaj niezwłocznie, jeżeli dziecko ma alergię na jad pszczeli. Spis treści: Ukąszenie pszczoły - objawy Ukąszenie pszczoły - jak złagodzić skutki użądlenia Ukąszenie pszczoły - domowe sposoby łagodzenia użądlenia Ukąszenie pszczoły a uczulenie na jad pszczeli Ukąszenie pszczoły - pierwsza pomoc w przypadku wstrząsu anafilaktycznego Ukąszenie pszczoły - zapobieganie Ukąszenie pszczoły - objawy Pszczoła w przeciwieństwie do osy jest bardziej krępa, większa, ma ciemniejszy kolor oraz jest pokryta meszkiem. Może użądlić tylko raz, pozostawiając żądło w miejscu ugryzienia. Jej ukąszenie objawia się w postaci: obrzęku, zaczerwienienia, pieczenia lub bólu w miejscu ugryzienia. Zazwyczaj ślad pojawia się natychmiast lub po kilku godzinach od ukąszenia. Z reguły nie jest to groźne dla dziecka, a ukąszenie znika po kilku godzinach. Jednak w wyjątkowych sytuacjach - uczulenia na jad pszczeli - może doprowadzić do bardzo poważnego stanu wstrząsu anafilaktycznego. Czasami ślad po ukąszeniu może pojawić się dopiero nazajutrz, a nawet po kilku dniach, co może oznaczać, że do użądlenia dostała się infekcja bakteryjna. Ukąszenie pszczoły - jak złagodzić skutki użądlenia Po ukąszeniu pszczoły trzeba: usunąć żądło z ciała - delikatnie podważ jego wystającą część, zdrap pęsetą, igłą lub paznokciem, im szybciej to zrobisz, tym mniej jadu pszczoły przedostanie się do organizmu, po usunięciu żądła przemyć miejsce ciepłą wodą z mydłem, zdezynfekować rankę środkiem odkażającym, posmarować miejsce ukąszenia maścią lub...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj