Ból u niemowlęcia: jak go złagodzić
Skóra maluszka jest bardzo delikatna. Jeśli porobią się na niej odparzenia, są bardzo bolesne. Ból towarzyszy też kolce, zapaleniu ucha, gardła, wysokiej gorączce.
Jak rozpoznać, czy boli
Małe dziecko nie powie ani nie pokaże, co je boli. Jednak uważnie obserwując dziecko, możesz poznać, że odczuwa ból, jak jest on silny i w którym miejscu zlokalizowany. Małe dziecko reaguje na ból całym swoim zachowaniem.
O tym, że niemowlę coś boli, może świadczyć:
Płacz. Dziecko może płakać z wielu powodów (głód, zmęczenie, przestrach, nuda, niewygoda), jednak płacz z powodu bólu jest specyficzny: dziecko zawodzi, po chwili kwili, krzyczy, pręży się, milknie, a po chwili znów zaczyna płakać.
Wygląd. Dziecko jest zaczerwienione, szczególnie na twarzy (to niekoniecznie z powodu Zachowanie. Dziecko jest napięte, próbuje podkurczyć nóżki, zaciska piąstki i z całej siły wpycha je do buzi.
Jak sprawdzić, co boli
Jeśli dziecko miało szczepienie i lekko spuchła mu rączka w miejscu ukłucia, wiadomo, co boli. Podobnie, gdy skóra pod pieluszką jest mocno zaczerwieniona. Jeśli przyczyna bólu nie jest widoczna, podpowie o niej zachowanie maluszka.
Ból ucha. Dziecko głośno płacze, pociera główką o poduszkę, przytula się do niej. Nie chce ssać piersi, pić z butelki, ssać smoczka uspokajaczka (ssanie zwiększa ciśnienie w uchu i wzmaga ból). Kilkumiesięczne niemowlę może ciągnąć się za ucho albo ocierać nim o łóżeczko.
Ból gardła. Dziecko nie chce jeść ani pić.
Ból brzuszka. Malec płacze, przykurcza nóżki, nie chce, by zmieniać jego pozycję.
Pleśniawki. Niemowlę płacze, nie chce jeść i pić.
Ząbkowanie. Dziecko się ślini, ma rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła. Nie chce jeść, jest rozdrażnione.
Jak pomóc, gdy boli
Płaczącego malca nie pozostawiaj samemu sobie. Weź go na ręce, łagodnie go pokołysz (łagodnie, gdyż gwałtowne ruchy mogłyby raczej tylko zwiększyć ból). Pomóc może pogłaskanie po główce, brzuszku,...