Wirus Delta covid objawy u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie

Wariant Delta koronawirusa: objawy Delty u dzieci

Wariant Delta jest groźniejszy niż inne odmiany koronawirusa, bo szybciej się rozprzestrzenia i łatwiej się nim zarazić. Choć objawy Delty u dzieci różnią się od dolegliwości wcześniej kojarzonych z COVID-19, trudno je przeoczyć. Co więcej, chory na wariant Delta zaraża, zanim pojawią się u niego symptomy choroby.

Wariant koronawirusa Delta (zwany też wariantem indyjskim) częściej niż inne mutacji atakuje najmłodszych, wywołując u nich COVID. Na całym świecie, także w Polsce, rośnie liczba dzieci, u których zdiagnozowano ten wariant koronawirusa. Najbardziej zagrożone są niezaszczepione maluchy.

Wariant Delta daje charakterystyczne objawy u dzieci. Są one nieco inne niż symptomy, które wcześniej łączono z chorobą COVID-19 u najmłodszych. Warto wiedzieć, jak je rozpoznać.

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Wariant Delta koronawirusa: objawy u dzieci

Dzieci, które zachorowały na COVID w wyniku zakażenia wariantem Delta, częściej przechodzą chorobę z objawami, które można pomylić z innymi infekcjami typowymi dla dzieci.

Najczęstsze objawy zakażenia koronawirusem Delta u dzieci:

 • ból głowy
 • ból gardła
 • zmęczenie.


W porównaniu do wcześniejszych wariantów koronawirusa, w przypadku Delty objawy u dzieci mogą obejmować:

 • gorączkę
 • zawroty głowy
 • dreszcze
 • ból oczu
 • chrypkę
 • biegunkę
 • wymioty.


W przypadku wariantu Delta jednym z objawów może też być wysypka covidowa. Występuje ona jednak dość rzadko – tylko w kilku procentach przypadków.

Symptomy zakażenia wariantem Delta różnią się od objawów COVID u dzieci, które obserwowano u najmłodszych na początku pandemii.

Wcześniej u dzieci chorych na COVID pojawiały się:

 • wysoka gorączka,
 • suchy kaszel,
 • bóle mięśni,
 • wysypki skórne, np. na stopach,


Rzadko odnotowywano dolegliwości ze strony gardła i układu pokarmowego.

Z informacji przekazywanych przez polskie szpitale wynika, że zaczyna wzrastać liczba dzieci hospitalizowanych z powodu COVID-19. Większość z nich zaraziła się wariantem Delta. W świetle tych danych nie wolno zapomnieć o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą powikłania po COVID u dzieci, czyli PIMS-TS.

Wariant Delta koronawirusa – jak chronić dzieci?

Eksperci podkreślają, że najlepszą ochroną przed zachorowaniem na COVID-19 są szczepienia. Należy zaszczepić siebie oraz dzieci. W tej chwili dostępne są dwie szczepionki dla grupy wiekowej od 12 do 18 roku życia – Pfizer i Moderna (Moderna została dopuszczona do użytku wśród dzieci i młodzieży przez Europejską Agencję Leków w lipcu tego roku). Szczepienia na COVID dla dzieci w wieku 5-11 lat mają rozpocząć się w Polsce pod koniec listopada 2021. W USA już trwają. 

Szczepionki na koronawirusa dla młodszych dzieci, a nawet niemowląt, są wciąż w fazie testów. Trzeba zatem jeszcze na nie poczekać. Do tego czasu najskuteczniejszym sposobem ochrony najmłodszych dzieci przed koronawirusem, a szczególnie przed wariantem Delta, jest metoda kokona. Polega ona na zaszczepieniu jak największej liczby osób z otoczenia dziecka (rodziców, dziadków, starszego rodzeństwa). Dzięki temu znacząco zmniejsza się ryzyko zakażenia malucha.

Zobacz także: Skutki uboczne szczepienia na COVID u dzieci

Wariant koronawirusa Delta: dlaczego jest groźny?

Odmiana Delta (tzw. wariant indyjski) odpowiada obecnie za większość zakażeń koronawirusem na świecie. Mutacja Delta jest bardziej zaraźliwa, tym samym jest też groźniejsza niż inne odmiany koronawirusa. Chorzy zakażają nawet 5-8 dni przed wystąpieniem objawów. Stwierdzono również, że wariant Delta częściowo radzi sobie z odpornością nabytą w wyniku szczepienia. Ale szczepienie nadal chroni przed ciężkim przebiegiem choroby!

Źródło: news-medical.net

Zobacz też:

kobieta urodziła w holu szpitala
Adobe Stock
Aktualności
Przez koronawirusowe procedury kobieta rodziła W HOLU szpitala
W Brzesku kobieta zaczęła rodzić w szpitalnym holu. Cała sytuacja była spowodowana utrudnieniami związanymi z koronawirusem. Rodząca nie mogła wejść do szpitala, ponieważ SOR był zajęty zakażonymi pacjentami.

Z powodu pandemii koronawirusa utrudnione jest normalne funkcjonowanie, rząd wprowadza ciągle nowe obostrzenia . Aktualna sytuacja miała także bardzo duży wpływ na poród, który odbył się ostatnio w Brzesku. Paradoksalnie, z uwagi na bezpieczeństwo rodzącej kobiety, jej poród rozpoczął się i trwał w szpitalnym holu.  Poród w szpitalnym holu Kobieta, która zaczęła rodzić, miała problem, by dotrzeć na oddział położniczy szpitala w Brzesku. Nie mogła wejść od strony SOR-u, ponieważ przebywała tam pacjentka zakażona koronawirusem. Ze względów bezpieczeństwa rodzącą kobietę skierowano do głównego wejścia szpitala. Zostało ono otwarte specjalnie dla niej, ponieważ w nocy normalnie jest nieczynne. Maluszkowi spieszyło się jednak na świat i kobieta nie zdążyła tam dotrzeć – zaczęła rodzić w szpitalnym holu. Rodząca nie była jednak pozostawiona sama sobie – otrzymała pomoc od pielęgniarki całodobowej. W tym czasie zjawiły się także pielęgniarki z oddziału położniczego i „przejęły” przyszłą mamę. Niecodzienne porody Poród przebiegł bez komplikacji, a jego końcowa faza odbyła się już na oddziale położniczym. Dziecko urodziło się zdrowe. „Takie szybkie porody zdarzają się niezbyt często, ale jednak co jakiś czas w doniesieniach medialnych pojawiają się informacje o takich porodach. W naszym szpitalu kilka lat temu również miała miejsce podobna sytuacja, kiedy pacjentka urodziła w windzie, w drodze na oddział – powiedziała portalowi informatorbrzeski.pl rzecznik prasowy SPZOZ Brzesko Monika Mikołajek-Burek. Źródło: se.pl, informatorbrzeski.pl Zobacz także:  Gdzie rodzić: ranking szpitali położniczych Ciężarna w trakcie kwarantanny urodziła martwe dziecko. Mimo skurczów i bólu odesłano ją ze szpitala z kwitkiem ​ Jego córki umierały w szpitalu, nie mógł ich pożegnać....

koleżanka nie szczepi dziecka
Adobe Stock
Prawdziwe historie
„Koleżanka nie szczepi dziecka, a sama zaszczepiła się na COVID. Mam ochotę nią potrząsnąć!”
Wykształcona, obyta kobieta – kto by pomyślał, że będzie narażać zdrowie dziecka z powodu wiary w jakieś niedorzeczne teorie spiskowe. Ale już na pewno nie podejrzewałam jej o taką hipokryzję, którą pokazała w czasie pandemii!

Nigdy nie rozumiałam przekonań Izy, która we wszystkim, co się działo dookoła, dopatrywała się spisków i knucia wymierzonego przeciwko zwykłym obywatelom. Iza skończyła prawo, zjeździła pół świata – skąd u niej taka zaściankowość? Tłumaczyłam sobie, że to pewnie u niej rodzinne – znałam dość dobrze jej mamę i ciotkę, których styl życia był mi całkiem obcy. Wszystkie trzy wyjeżdżały razem na jakieś zloty, na których podobno zbierały energię, biegając boso po łące i kąpiąc się nago w rzece. Ale kiedy Iza urodziła dziecko, jej dziwactwa osiągnęły szczyt! Iza nie nadawała się na matkę! To, że Iza nie będzie szczepić dziecka, było jasne od samego początku. Moja znajoma negowała medycynę, unikała lekarzy jak ognia, a na balkonie hodowała zioła i warzywa, które były podstawą jej diety. Ile ja się nasłuchałam, że światowe koncerny trują nas celowo, żeby zarobić na lekach i szczepieniach! Przymykałam na to oko i kiwałam głową, uznając jej wymysły za nieszkodliwe bredzenie. Lubiłam Izkę mimo wszystko. Znałyśmy się od szkoły podstawowej, bo nasze mamy były dobrymi przyjaciółkami. Podtrzymywałyśmy naszą znajomość, choć czasem sama się dziwiłam, jak znajdujemy wspólny język. Kiedy Iza zaszła w ciążę, miałam złe przeczucia. Jak osoba tak oderwana od rzeczywistości weźmie na siebie odpowiedzialność za dziecko? W dodatku ojciec tego maluszka szybko się ulotnił, Iza miała być samotną mamą. W sumie nie do końca samotną – w końcu były jeszcze jej matka i ciotka! I to przerażało mnie chyba najbardziej.  Pierwsze chwile grozy przeżyłam tuż przed jej porodem, gdy Iza zadzwoniła do mnie, oznajmiając, że ma skurcze, ale do szpitala się nie wybiera, bo mama zaopiekuje się nią w domu! Na szczęście Bartuś urodził się zdrowy i bez komplikacji. Szczerze mówiąc, myślałam, że hormony zadziałają i Iza pójdzie po...

kobieta urodziła dziecko w śpiączce
Adobe Stock
Aktualności
Kobieta z COVID-19 urodziła, będąc w śpiączce. Dziecko mieściło się w dłoni
Kobieta, która została wprowadzona w stan śpiączki z powodu COVID-19, urodziła córeczkę. Dziewczynka przyszła na świat w 26. tygodniu ciąży. Jej mama bała się, że nigdy jej nie zobaczy...

Stephanie Curran z East Kilbride jest zdania, że wirusem zaraziła się od swojego partnera, który pracuje jako taksówkarz. Jak podaje Daily Record, 28-latka wyznała, że ​​pasażerowie „potajemnie” jeżdżą taksówkami do miejsc wykonywania testów na koronawirusa. Choć przyszła mama wierzyła, że zakażenie przejdzie „bezproblemowo”, bardzo źle zniosła chorobę. Gwałtowne pogorszenie się stanu zdrowia Kobieta, będąc w 25. tygodniu ciąży, zaczęła obserwować u siebie objawy COVID-19: problemy z oddychaniem oraz wysoką gorączkę. Została skierowana na kwarantannę, jednak ostatniej nocy stan ciężarnej gwałtownie się pogorszył. Stephanie Curran była przerażona. „Nie mogłam spać ostatniego dnia mojej izolacji i wciąż panikowałam, ponieważ czułam się tak źle” – wyznała.  Choć kobieta wierzyła, że choroba nie wyrządzi szkód w jej organizmie – tak się nie stało. Stephanie była w 26. tygodniu ciąży, kiedy w ostatnim dniu izolacji została przewieziona do szpitala i skierowana na oddział intensywnej terapii w Queen Elizabeth Hospital w Glasgow. „Byłam tak naiwna, myśląc, że wyzdrowieję w domu. Nigdy nie sądziłam, że tak to się skończy. Po prześwietleniu lekarze powiedzieli mi, że COVID-19 zniszczył moje płuca i trafiłam na intensywną terapię” – powiedziała 28-latka. Poród w trakcie śpiączki Została wprowadzona w stan śpiączki. Przyszła mama obawiała się jednak, że nigdy się z niej nie obudzi... Tej samej nocy przez cesarskie cięcie na świat przyszło jej dziecko. Millie urodziła się 15 października, ważąc zaledwie pół kilograma. Dziewczynka mieściła się w dłoni. Maluszek uzyskał negatywny wynik testu na COVID-19. Mama zobaczyła swoją córeczkę dopiero po kilku dniach. „To był taki surrealistyczny i przerażający czas. Wciąż nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj