Zdrowie

Morfologia, mocz, USG – kiedy je wykonać u dziecka

Kiedy trzeba dziecku zbadać krew i mocz? Kiedy konieczne jest wykonanie USG i RTG? Sprawdź, jakie badania musisz wykonać u dziecka.

Twoje dziecko nie chce jeść, jest blade i apatyczne? Widać, że coś mu dolega? Zamiast martwić się lub czekać, aż „samo przejdzie”, idź z nim do pediatry i powiedz o swoich wątpliwościach. Lekarz może skierować malca na badania specjalistyczne lub zwykłe pobranie krwi czy przebadanie moczu. Nie myśl, że są niepotrzebne, że nie ma po co stresować dziecka. To właśnie dzięki nim da się szybko wykryć chorobę i ją wyleczyć.

Wspólnie z dr. Robertem Piotrowskim z Kliniki Pediatrii Instytutu Matki i Dziecka opracowaliśmy przewodnik po badaniach, które mogą być konieczne w pierwszych latach życia.

Oto spis najważniejszych badań dziecka, o których musisz pamiętać:

Alergiczne testy

Lekarz zaleci je, gdy podejrzewa u dziecka alergię. Można je wykonywać już u niemowląt. Często jednak objawy uczulenia są tak ewidentne (wysypki na skórze, bóle brzucha, ulewania, kolki), że lekarz stwierdza alergię bez wykonywania jakichkolwiek testów.

  • Analiza krwi. Zwykle takie badanie jest zalecane niemowlętom. Można sprawdzić poziom immunoglobuliny typu IgE. IgE całkowite informuje o tym, czy dziecko ma alergię. Poziom IgE specyficznego mówi, na co konkretnie malec jest uczulony. Badanie jest dość drogie, bo sprawdzenie każdego alergenu (np. mleka, jajka) kosztuje kilkadziesiąt złotych.
  • Skórny test punktowy. Zwykle przeprowadza się go u dziecka powyżej trzeciego roku życia. Lekarz nakłuwa skórę i wprowadza pod naskórek minimalną ilość alergenu. Jeśli malec jest uczulony, po 10–15 minutach w miejscu nakłucia pojawi się zaczerwienienie i bąbel.


To ważne!
Dlaczego lekarz zapisuje środki przeciw alergii maluchowi, u którego testy jej nie potwierdziły? Powodem jest to, że testy sprawdzają tylko tzw. alergię IgE-zależną (czyli taką, gdy po pojawieniu się alergenu rośnie we krwi poziom przeciwciał klasy IgE). Przy tzw. alergii IgE-niezależnej (a właśnie taką ma prawie co trzecie dziecko) testy wychodzą ujemnie. Pomimo tego, że malec jest uczulony, w jego krwi nie wzrasta poziom IgE. Dlatego lekarz zawsze musi brać pod uwagę nie tylko badania, ale też objawy, które ma dziecko.

Dowiedz się więcej: O alergii pokarmowej, wziewnej, kontaktowej
 

Badania bilansowe

Gdy malec skończy dwa, cztery i sześć lat, czekają go tzw. badania bilansowe (musisz zapisać na nie dziecko wcześniej). Lekarz sprawdzi, czy dziecko rozwija się prawidłowo, zada ci też kilka pytań dotyczących jego umiejętności, np. na bilansie dwulatka dopyta, czy malec umie wspiąć się na krzesło, ustawić wieżę z klocków, samodzielnie jeść, łączyć dwa wyrazy w zdanie. Sprawdzi, czy smyk dostał wszystkie szczepionki, jakie powinien. Zwróci też uwagę na:

  • wzrost i wagę – to konieczne, by stwierdzić, czy maluch nadal prawidłowo przybiera na wadze oraz rośnie (zobacz hasła: wzrost, waga, siatki centylowe);
  • budowę i postawę ciała – lekarz sprawdzi, czy dziecko jest symetrycznie zbudowane, czy prawidłowo chodzi (nie kiwa się, nie utyka). Może dać skierowanie do ortopedy;
  • wzrok – pediatra poprosi, by malec odczytał ze specjalnej tablicy znaki; jeśli będzie miał wątpliwości, czy dziecko dobrze widzi, skieruje je do okulisty, który dokładnie sprawdzi wzrok;
  • stan zębów – w razie potrzeby lekarz zaleci dziecku wizytę u dentysty.

Fiberoskopia

To badanie pozwala dokładnie przyjrzeć się migdałkowi gardłowemu (tzw. trzeciemu). Na podstawie fiberoskopii laryngolog podejmuje decyzję o ewentualnym wycięciu migdałka. Jak wygląda badanie? Lekarz musi włożyć dziecku przez nos fiberoskop. To cienki, miękki przewód zakończony kamerą o średnicy kilku milimetrów. Badanie wydaje się trudne, ale łatwo je wykonać, jeśli dziecko jest spokojne. Nie boli!

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

badania dziecka
Panthermedia
Zdrowie
Ważne badania, które trzeba wykonać u dziecka
Morfologia, mocz, ciśnienie, cholesterol: są badania, które trzeba zrobić dziecku, by mieć pewność, że na pewno jest zdrowe. Kiedy to konieczne?

Jeśli dziecko jest zdrowe, świetnie się rozwija, pediatra często nie zleca wykonywania mu żadnych dodatkowych badań . Warto jednak na ten temat porozmawiać z lekarzem, a jeśli cokolwiek cię niepokoi, poprosić o skierowanie.    Morfologia  To podstawowe badanie krwi. Pozwala wykryć stan zapalny, ocenić, czy dziecko nie ma anemii. Określa się ilość i wielkość czerwonych krwinek czyli erytrocytów, białych krwinek (leukocytów), hemoglobiny i hematokrytu. Dodatkowo lekarz może zalecić, by sprawdzić:  poziom żelaza . Pozwala stwierdzić, czy przyczyną niedokrwistości (anemii) nie jest niedobór żelaza. OB (opad Biernackiego). Badanie wykonuje się, jeśli lekarz podejrzewa ukrytą infekcję. ASO (poziom antystreptolizyny). Badanie jest zlecane dzieciom, które chorowały na anginę oraz szkarlatynę . Chodzi o wykluczenie możliwych powikłań reumatologicznych. CRP (tzw. białko ostrej fazy). Badanie wykonuje się dzieci, u których podejrzewa się ukrytą infekcję bakteryjną.   Mocz Badanie trzeba wykonać, gdy lekarz podejrzewa infekcję układu moczowego. Badanie moczu pomaga wykryć infekcję, która u dzieci może przebiegać bez gorączki, a objawiać się brakiem apetytu, luźniejszymi stolcami. O infekcji może świadczyć pojawienie się w moczu białka, cukru, krwi. Lekarz może też zalecić wykonanie posiewu moczu (badanie świadczy o obecności bakterii). Dzięki temu może lepiej dobrać antybiotyk.   Ciśnienie krwi Warto zmierzyć ciśnienie chociaż raz każdemu dziecku, które skończyło 2 lata: zwłaszcza jeśli rodzice mają nadciśnienie. Ciśnienie można zmierzyć podczas każdej wizyty lekarskiej. Nadciśnienie u małych dzieci występuje rzadko: zwykle jeśli dziecko ma rodzinne skłonności do nadciśnienia.    Badanie cholesterolu Badanie jest zalecane przez Amerykańską Akademię...

dziecko na wadze
Fotolia
Rozwój
Moje dziecko mało waży - czy mam się bać?
Im mniej waży niemowlę, tym więcej martwią się jego rodzice. Tymczasem nie liczba kilogramów jest najważniejsza, ale to, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i przybierało na wadze odpowiednio do swojego wzrostu.

Mała waga może świadczyć o chorobie Brak apetytu i słabe przybieranie na wadze mogą być wywołane chorobami przewodu pokarmowego, infekcją albo zaburzeniami metabolicznymi. Zdarza się jednak i tak, że to nie choroba, ale otoczenie dziecka, zwłaszcza matka, jest przyczyną, że jedzenie jest czynnością nieprzyjemną. U noworodków i niemowląt dotyczy to matek nieporadnych, nerwowych i niechętnych do karmienia piersią.   Poznaj wymiary statystycznego noworodka Najczęściej noworodki tuż po urodzeniu ważą ok. 3000-3500 g jednak lekkie odstępstwa od tej wagi nie są żadnym powodem do niepokoju. Ile powinno ważyć dziecko ? Zdrowy, donoszony malec może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilo więcej albo pół kilo mniej. O małej wadze urodzeniowej lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g. Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja jego zdrowia. Niska waga urodzeniowa może świadczyć np. o chorobie genetycznej dziecka.. Drobniejsze są także zupełnie zdrowe dzieci z ciąży mnogiej oraz niestety te maluchy, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.   Sprawdź, ile dziecko powinno przybierać na wadze w pierwszym roku życia Zdrowy noworodek traci po porodzie około 5-7 proc. swojej wagi, ale szybko nadrabia te straty. Maluch w pierwszych czterech miesiącach życia przybiera średnio około 120-225 g na tydzień. W kolejnych miesiącach przybór wagi się zmniejsza i wynosi około 90-150 g na tydzień, zaś półroczny malec tyje już dużo wolniej: około 50-80 g. na tydzień. Między 4. a 6. miesiącem życia niemowlę powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, a w okolicy pierwszych urodzin potroić ją.   Wydrukuj siatki centylowe dla dziewczynki Wydrukuj siatki centylowe dla chłopca   Jak często trzeba ważyć niemowlę? W przypadku zdrowego dziecka wystarczy sprawdzić wagę podczas...

nadwaga u dziecka, siatki centylowe, waga a wzrost, odchudzanie dziecka
Pantermedia
Zdrowie
Jak sprawdzić na siatce centylowej, czy dziecko ma nadwagę?
Nadwaga u dziecka może powodować problemy zdrowotne, dlatego kontroluj wagę dziecka, najlepiej za pomocą siatek centylowych. Krok po kroku wyjaśnimy, jak sprawdzić, czy twoje dziecko nie waży za dużo. Jeśli masz wątpliwości, zawsze o radę warto poprosić też pediatrę.

Dzieci z nadwagą  są mniej sprawne fizycznie i mają wiele innych problemów, np. są narażone na niemiłe docinki rówieśników. Poza tym nadwaga u dziecka szybko może przerodzić się w otyłość .  Dlatego kontroluj wagę swojego dziecka przy pomocy siatek centylowych . Podpowiadamy jak to zrobić. 1. Zważ i zmierz dziecko  Długość ciała dziecka jest zawsze potrzebna do ocenienia prawidłowej wagi dziecka . Zapisz otrzymane wyniki. 2. Znajdź siatki centylowe Siatki centylowe są na pewno w książeczce zdrowia dziecka. Ale możesz je także znaleźć w internecie - wtedy warto je wydrukować, by móc na nie nanieść dane dziecka. Zobacz też:   Siatki centylowe  dla dziewczynek i   siatki centylowe dla chłopców    od 1. do 12 miesiąca  życia. 3. Odszukaj siatkę centylową dla wzrostu dziecka i jego płci Siatki centylowe są osobne dla dziewczynek, chłopców i wcześniaków.  4. Na jednej osi znajdź wiek dziecka, a na drugiej jego wzrost Poprowadź z tych miejsc linie. W miejscu ich przecięcia postaw kropkę. Odczytaj, na jakim centylu znajduje się ta kropka, czyli wzrost dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97). 5. Odszukaj siatkę centylową dla wagi dziecka i jego płci Postępuj z siatką centylową dla wagi tak samo jak z siatką centylową dla wzrostu. Na koniec odczytaj, na jakim centylu znajduje się waga dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97). 6. Porównaj wyniki z obu siatek centylowych Jeśli są na tym samym centylu lub na sąsiednim (np. wzrost i waga na 25 albo wzrost na 25, a waga na 50), dziecko rozwija się harmonijnie. Z nadwagą mamy do czynienia wówczas, gdy różnice między centylami są większe i przeskakują o dwa centyle lub więcej, np. waga jest na 90 centylu, a wzrost na 25.  Co robić, gdy dziecko ma nadwagę? Na pewno trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, który spróbuje ustalić...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj